Jump to content

νεος ζητα συμβουλες


j.o.valvis

Recommended Posts

χαιρετω τη υπεροχη παρεα ειμαι ο Γιαννης και κατηκω στο Λαυριο

Το ενυδρειο μου ειναι 60λιτρο της Hailea με ζωοτοκα

εσοτερικo φιλτρο τεσσαρων σταδιων της μανας του

εγω τοποθετησα και ενα θερμοστατη ο οποιος μου δινει

σταθερη θερμοκρασια στους 27 βαθμους κελσιου

η διακοσμηση εχει γηνει προσωρινα με πλαστικα φυτα

αργοτερα θα το φυτεψω

οι κατηκοι του ειναι

3 μολλυ

6 πλατυ

7 γκαπυ

1πλεκο

εαν εχω κανει κατι λαθος παρακαλω καθοδηγιστεμαι και δωστε μου τα φωτα σας ωστε να κανω τη ζωη των μικρων φιλων μου οσο το δυνατων καλητερη με εκτιμηση ενας νεο απυρος λατρης της υδροβιας ζωης

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

ηδη εχχεις αρκετα ψαρακια μεσα.σαφως και ο πλεκο δεν ειναι για τα λιτρα σου.

επισης η θερμοκρασια θα μπορουσε ανετα να ηταν στους 24-25 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε το υποψηαστικα για το πληθος των κατοικων του ενυδρειου μου γιατι μολις δυο μερες πριν το επανεφερα απο μια ασχημη κατασταση με νιτρωδη και αμμωνια για αυτο αγορασα και δευτερο 100αρι για να κανω <<αποκεντρωση>> στο 60αρι αλλα αυτη τη στιγμη ειναι στο στρωσιμο ευχαριστω για τη θερμοκρασια :):P:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά, πάρα πολλά ψάρια για τα συγκεκριμένα λίτρα.

Να λάβεις υπ' όψη σου ότι μόλις συνηθίσουν -και συνηθίζουν πολύ εύκολα- θα αρχίσουν να γεννούν σαν τα κουνέλια, οπότε σε μικρό χρονικό διάστημα (δεν το υπολογίζω πάνω από 2 μήνες) μέσα στο ενυδρείο θα γίνεται... κόλαση :)

Καλά έκανες και έβαλες μπροστά και δεύτερο ενυδρείο για αποκέντρωση.

Στο ήδη υπάρχον όμως προσπάθησε να βγάλεις τα πλαστικά φυτά και να βάλεις φυσικά και κυρίως επιφανείας, όπου θα κρύβονται τα νεογέννητα για να μην γίνουν... μεζές από τα υπόλοιπα :P

Η θερμοκρασία σου και πιο χαμηλή να είναι π.χ 22 βαθμούς δεν υπάρχει πρόβλημα...

Καλή αρχή :angry2:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω σχεδια κατα νου για 2000 λιτρα μεσογειακο που να ενημερωθω και απο που να ξεκινησω ψαρια πως μπορω να αποκτησω :thumbup::D:thumbup:

Καλως ηρθες.

Δες τη σελιδα του φορουμ πιο χαμηλα στην κατηγορια του θαλλασινου νερου εκει που λεει "μεσογειακο ενυδρειο"

http://www.aquazone.gr/forums/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλώς ήρθες!!!

Καλό διάβασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...