Jump to content

Υποπτα στιγματα σε γκαπυ


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδω και 2-3 μερες παρατηρω καμια μικρα ασπρα στιγματα στην ουρα ενος μονο γκαπυ. Το ψαρι αυτο ειναι ακομα μικρο και δεν εχει βγαλει καν χρωμα ακομα οποτε μπορει να μην ειναι αρρωστο και να ειναι τα χρωματα που αρχιζουν να βγαινουν.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 110

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Juwel rekord 800 με τα σφουγκαρια του εκτος του ανθρακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 εβδομαδες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 γκαπυς: 1 αρσενικο και 2 θυλικα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα πρωι βραδυ απο λιγο , αλλαγες 2-3 φορες την βδομαδα 30% λογο Iron Bacteria

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.5

- KH:7

- GH:10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):>10

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: sera

-Strips:--

-Ηλεκτρονικά:--

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Guppy (Poecilia reticulata)

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Περιττωματα κανονικα, τρωει κανονικα , αναπνεει κανονικα , Κολυμπαει κανονικα για να μην πω υπερβολικα(παει στην εισοδο του φιλτρου και κανει "διαδρομο" παρεα με το αλλο θυληκο γκαπυ)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:--

-Δοσολογία:--

-Χρόνος Χρήσης:--

-Αναλυτική περιγραφή:--

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Τα στιγματα ειναι κυκλωμενα με κοκκινο κυκλο ο οποιος μολις ειδα οτι σχεδον δεν φενεται

th_130220101320.jpgth_130220101319.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Διαβασα σχετικα με το Ick τα συμπτωματα και τους τροπους αντιμετωτισης και μπορω να πω οτι εκτος απο αυτα τα 2 μικρα στιγματα στην ουρα του δεν παρουσιαζει κανενα αλλο συμπτωμα ουτε ξυσιμο ουτε κλειστα πτερυγια ουτε ανορεξια, Μπορει να μην ειναι καν αρρωστο απλα θελω την γνωμη σας για να σιγουρευτω πριν κανω κατι.

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο! Ποσο καιρο κανει ενα μωρο guppy να μεγαλωσει?? Στο θεμα μας τωρα... μπορει να ειναι στην "αναπτυξη" και να βγαζει χρωματα! υπομονη μεχρι να απαντησει ενας εμπειρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο! Ποσο καιρο κανει ενα μωρο guppy να μεγαλωσει?? Στο θεμα μας τωρα... μπορει να ειναι στην "αναπτυξη" και να βγαζει χρωματα! υπομονη μεχρι να απαντησει ενας εμπειρος!!!

[Κατά προσέγγιση τα ποσοστά ανάπτυξης του Guppy

Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι το ποσοστά ανάπτυξης ποικίλει σύμφωνα με την προσοχή

που έχει προσφερθεί (ειδικά η διατροφή), και η γενετική. Τα θηλυκά γίνονται πολύ

μεγαλύτερα από τα αρσενικά.

Μήκος σώματος αρσενικού εξαιρώντας την ουρά (αναλογα τα λίτρα που τους

παρέχουμε) .

Νεογέννητο: 6 mm

Μιας εβδομάδας: 7 mm

Δύο εβδομάδων: 1 cm

Ενός μήνα: 1.5 cm

Δύο μηνών: 2 cm

Τριών μηνών: 2.5 cm

Έξι μηνών: 3 - 3.3 cm

Full grown: 3.5 - 4 cm] Απο το αρθρο του 'Αρη Τσιατουχα για τα γκαπυς

Αν ψαξεις στο φορουμ θα το βρεις, Εινα θυσαυρος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο! Ποσο καιρο κανει ενα μωρο guppy να μεγαλωσει?? Στο θεμα μας τωρα... μπορει να ειναι στην "αναπτυξη" και να βγαζει χρωματα! υπομονη μεχρι να απαντησει ενας εμπειρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο! Ποσο καιρο κανει ενα μωρο guppy να μεγαλωσει?? Στο θεμα μας τωρα... μπορει να ειναι στην "αναπτυξη" και να βγαζει χρωματα! υπομονη μεχρι να απαντησει ενας εμπειρος!!!

[Κατά προσέγγιση τα ποσοστά ανάπτυξης του Guppy

Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι το ποσοστά ανάπτυξης ποικίλει σύμφωνα με την προσοχή

που έχει προσφερθεί (ειδικά η διατροφή), και η γενετική. Τα θηλυκά γίνονται πολύ

μεγαλύτερα από τα αρσενικά.

Μήκος σώματος αρσενικού εξαιρώντας την ουρά (αναλογα τα λίτρα που τους

παρέχουμε) .

Νεογέννητο: 6 mm

Μιας εβδομάδας: 7 mm

Δύο εβδομάδων: 1 cm

Ενός μήνα: 1.5 cm

Δύο μηνών: 2 cm

Τριών μηνών: 2.5 cm

Έξι μηνών: 3 - 3.3 cm

Full grown: 3.5 - 4 cm] Απο το αρθρο του 'Αρη Τσιατουχα για τα γκαπυς

Αν ψαξεις στο φορουμ θα το βρεις, Εινα θυσαυρος!

Guppies.pdf

Guppies.pdf

Guppies.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το χρώμα πισω απο το ραχιαίο πτερύγιο δεν θα'πρεπε να υπάρχει εκεί πέρα. Αν είναι χρώμα... Αν μπορείς δώσε καμια καλύτερη εικόνα, ίσως πιο κοντινη.

Υ.Γ. Κι εσυ βρε ανθρωπε τι ήθελες και πήρες νεαρό γκάπυ; :) Δεν είχε αλλα το μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το χρώμα πισω απο το ραχιαίο πτερύγιο δεν θα'πρεπε να υπάρχει εκεί πέρα. Αν είναι χρώμα... Αν μπορείς δώσε καμια καλύτερη εικόνα, ίσως πιο κοντινη.

Υ.Γ. Κι εσυ βρε ανθρωπε τι ήθελες και πήρες νεαρό γκάπυ; :) Δεν είχε αλλα το μαγαζί;

Οι φωτογραφιες ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω... Δεν καθονται και ακινητα τα ατιμα...

Ειχε πολλα αλλα πειρα ενα μικρο και καλα σαν ψαρι "εκπληξη" χωρις να ξερω τι χρωμα θα εχει :P

Να ανεβασω προληπτικα την θερμοκρασια στους 28 βαθμους μηπως και ειναι παρασιτα; ή θα εχουν προβλημα τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Το σημαδι στην ουρα του σημερα εχει γινει ποιο εντονο, πριν λιγο εβαλα τροφη και δεν εφαγε καθολου... εβαλε στο στομα του 1-2 φυλλαρακια και τα εφτησε παλι... εχει σταματησει να κολυμπαει μαζι με τα αλλα γκαπυς και συνηθως κρυβετε πισω απο τα φυτα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι που φαινετε το προβλημα στην ουρα απο το 0:45 κ μετα

http://www.youtube.com/watch?v=UAZygw57ka0

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο εδω μπορώ να σου ξεχωρήσω το oodinium. Αμα θες ψάξε και εσύ και περίμενε κανεναν εμπειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο εδω μπορώ να σου ξεχωρήσω το oodinium. Αμα θες ψάξε και εσύ και περίμενε κανεναν εμπειρότερο...

Αλλαγή νερού και χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix... Ενημερώνεις για τις εξελίξεις και βλέπουμε πως προχωράμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού και χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix... Ενημερώνεις για τις εξελίξεις και βλέπουμε πως προχωράμε :)

Τελικα δεν ειναι ich?

Melafix εχει ενας φιλος μου ,εκτοζον ομως δεν εχω και αυριο δεν θα μπορεσω να παω να παρω... Ειναι απαραιτητος ο συνδιασμος τους;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι ich?

Melafix εχει ενας φιλος μου ,εκτοζον ομως δεν εχω και αυριο δεν θα μπορεσω να παω να παρω... Ειναι απαραιτητος ο συνδιασμος τους;

Απαραίτητος όχι αλλά είναι καλός! Μη το αμελήσεις. Ότι και να είναι, είναι σε αρχικό στάδιο. Αν το αφήσεις θα έχεις τρεχάματα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Απο το αρθρο του 'Αρη Τσιατουχα για τα γκαπυς

Αν ψαξεις στο φορουμ θα το βρεις, Εινα θυσαυρος!

Διαβασε την ερωτηση 11, σελιδα 18 του pdf που επισυναπτεις και ισως βρεις την αιτια του προβληματος. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε την ερωτηση 11, σελιδα 18 του pdf που επισυναπτεις και ισως βρεις την αιτια του προβληματος.

Το ενυδρειο εχει στρωθει με μπολι απο εμπειρο μελος του φορουμ. Ξεχαστηκα και δεν το ανεφερα στην φορμα.

Παντα με την πολυτιμη βοηθεια των μελων του Φορουμ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα περασω απο τον φιλο μου να παρω το melafix, θα κανω μια αλλαγη νερου-30-40% και θα βαλω την αναλογη δοσολογια θεραπειας αν δεν κανω λαθος

Αυριο θα προσπαθησω να παρω και εκτοζον

Ενα νεο Βιντεο που φαινετε οτι η κατασταση χειροτερευει:

http://www.youtube.com/watch?v=Ybu278gSJCc...feature=channel

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι είναι Γκάμπυ ;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι είναι Γκάμπυ ;

Κοιτα, εγω για γκαπυ το αγορασα, Οταν ηταν καλα και ειχε ανοιχτα τα πτερυγια και την ουρα του ηταν ακριβως ιδιο με το αλλο θυληκο(σιγουρο) γκαπυ απλα δεν ειχε χρωματα και ηταν λιγο ποιο μικροσωμο

Τι να σου πω μπορει να ειναι και κουνουποψαρο δεν ξερω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 30% αλλαγη και εβαλα 2.5 κουταλιες του γλυκου milafix για 90λιτρα περιπου... Τωρα ακολουθω τις οδηγιες ετσι; καθε μερα αλλες 2.5 κουταλιες για 1 βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει στρωθει με μπολι...
Καλο αυτο αλλα αυτο το στρωσιμο συμβαινει μονο στο φιλτρο.

Ο βυθος και το υπολοιπο ενυδρειο δεν στρωνει αμεσως και αν μενει τροφη αφαγωγη κατω, μουχλιαζει κλπ

Δεν ειναι πανακεια με λιγα λογια ουτε το μπολιασμα.

Μπορει να δικαιολογηθουν απωλειες στον πρωτο μηνα και με μπολιασμενο φιλτρο.

Το ψαρι σου απο εκει που το πηρες το πηρες ως guppy σιγουρα?

Σου θυμιζει τιποτα η φωτογραφια?

http://www.theaquariumwiki.com/Gambusia_affinis

Εδω κι αλλες http://images.google.gr/images?hl=el&s...sa=N&tab=wi

Μηπως εχει δικιο ο Σταματης?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο αλλα αυτο το στρωσιμο συμβαινει μονο στο φιλτρο.

Ο βυθος και το υπολοιπο ενυδρειο δεν στρωνει αμεσως και αν μενει τροφη αφαγωγη κατω, μουχλιαζει κλπ

Δεν ειναι πανακεια με λιγα λογια ουτε το μπολιασμα.

Μπορει να δικαιολογηθουν απωλειες στον πρωτο μηνα και με μπολιασμενο φιλτρο.

Το ψαρι σου απο εκει που το πηρες το πηρες ως guppy σιγουρα?

Σου θυμιζει τιποτα η φωτογραφια?

http://www.theaquariumwiki.com/Gambusia_affinis

Εδω κι αλλες http://images.google.gr/images?hl=el&s...sa=N&tab=wi

Μηπως εχει δικιο ο Σταματης?

Σιγουρα το ειχα παρει απο το ενυδρειο με τα θυλικα γκαπυς και το πληρωσα κιολας σαν θυλικο γκαπυ.

Τις εχω κοιταξει τις φωτογραφιες και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι γκαπυ η κουνουποψαρο... Δεν εχουν καποια σηματικη διαφορα; κανα πτερυγιο κατι διαφορετικο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο τις φωτογραφίες στην wikipedia, πρόσεξα πως έχουν πολύ μεγαλύτερα μάτια, και πως το ρύγχος τους είναι πιο "μυτερό" και πιο προς τα πάνω. Η ράχη γενικά είναι πιο ίσια.

Link to comment
Share on other sites

2η ημερα θεραπειας με melafix:

Το ψαρι εκτος απο το οτι τρωι κανονικα δεν εχει εμφανιση καποια βελτιωση... Μου φαινετε οτι χειροτερευει κιολλας ειδικα το στιγμα που εχει κατω απο το πτεριγιο του εχει γινει μεγαλυτερο και ειναι πλεον ευδιακριτο οτι κατι εχει εκει... καθεται σχεδον παντα ψηλα στην σταθμη του νερου και κολυμπαει εναντια στην εξοδο του φιλτρου.

Μια φωτο: ( το ξερω οτι δεν επρεπε να το στρεσσαρω κιαλλο αλλα ηταν ο μονος τροπος για να βγαλω φωτογραφια ):

th_180220101350.jpg

Επισης παρατηρησα σημερα οτι στα τζαμια υπαρχουν κατι ασπρα "πλασματα" παρα πολυ μικρα σε μεγεθος τα οποια κινουνται πανω στο τζαμι... βιντεο:http://www.youtube.com/watch?v=pRsBnyDskaM

Μηπως ειναι παρασιτα τα οποια βρισκονται στο σταδιο που εχουν πολλαπλασιαστει και ψαχνουν να προσκοληθουν καπου;

Ριξτε μια ματια και σε αυτο μηπως εχει σχεση με το προβλημα αν και νομιζω οτι ειναι αλγη γιατι υπαρχει και σε μερικα φυλλα του εχινοδορου

http://www.youtube.com/watch?v=yA6JLdG7pn8

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...