Jump to content

Υποπτα στιγματα σε γκαπυ


Recommended Posts

Οταν βρεις χρονο εξηγησε μου αν μπορεις γιατι να το χρησημοποιησω, ειδες κατι στις φωτο-βιντεο ; Διεκρινες κατι συγκεκριμενο; Την θεραπεια με το melafix να την σταματησω;
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μπανάκι τα ψαράκια σου με την εξής λογική.

Θα γεμίζεις νερό του ενυδρείου σε ένα δοχείο/κουβά/λεκάνι και θα ρίχνεις το φάρμακο. Προσωπικά στις περιπτώσεις μπάνιου προτείνω να ρίχνουν την διπλάσια ποσότητα ανά λίτρο, βάση οδηγιών. Βάζεις μέσα μία αεραντλία και το ψαράκι σου για περίπου 20-30 λεπτά. Μετά πάλι μπλουμ στο ενυδρείο. Αυτή την διαδικασία την κάνεις καθημερινά και για όσο διάστημα αναφέρει το φάρμακο πως θα πρέπει να κρατήσεις το φάρμακο.

Παράδειγμα:

Οι οδηγίες λένε 5ml φάρμακο ανά 50 λίτρα νερού για 8 μέρες.

Εσύ βάζεις 10ml φάρμακο ανά 50 λίτρα νερού (βρίσκεις την αναλογία βάση του δοχείου που θα κάνεις τα μπάνια) και το κάνεις καθημερινά για 8 μέρες.

Μη ξεχνάς την αεραντλία και κάθε φορά που κάνεις αυτή τη διαδικασία ΠΕΤΑΣ το χρησιμοποιημένο νερό.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μπανάκι τα ψαράκια σου με την εξής λογική.

:thumbup:

Αυτη την διαδικασια που λες με ποιο απο τα 2 φαρμακα να την κανω γιατι μπερδευτικα... με το melafix ή με το omnipur;

Στην λεκανη που λες μπορω να βαζω το φαρμακο και να κανω και τα 3 ψαρια μπανιο ή πρεπει να το αλλαζω για καθε ψαρι; Γιατι παρατηρησα οτι ψιλοξυνετε στο χαλικι και το 2ο θυλικο γκαπυ μου

Στο ενυδρειο εχω ριξει ηδη 3 φορες την δοση για 90λιτρα(110 μεικτα) μελαφιξ συνεχιζω την θεραπεια; Αν οχι, Πρεπει να βαλω ανθρακα στο φιλτρο μου ή δεν υπαρχει προβλημα;

Συγγνωμη που σας εχω πριξει στις ερωτησεις αλλα δεν εχω ξανααντιμετωπισει ποτε αρρωστια(ποτε να προλαβω κιολλας 3 βδομαδες τρεχει το ενυδρειο σχεδον) και εχω ψιλοαγχωθει...

Σας ευχαριστω για την βοηθεια :thumbup::D:blink:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχει διάφορα και στο ενυδρειο, δεν πρεπει να κανει σε ολο το ενυδρειο θεραπεια?

Ας ξεκινήσουμε με μπανάκια και βλέπουμε... Όσο το δυνατό να μη πειράξουμε την ήδη εύθραυστη ισορροπία του ενυδρείου.

Αυτη την διαδικασια που λες με ποιο απο τα 2 φαρμακα να την κανω γιατι μπερδευτικα... με το melafix ή με το omnipur;

Στην λεκανη που λες μπορω να βαζω το φαρμακο και να κανω και τα 3 ψαρια μπανιο ή πρεπει να το αλλαζω για καθε ψαρι; Γιατι παρατηρησα οτι ψιλοξυνετε στο χαλικι και το 2ο θυλικο γκαπυ μου

Στο ενυδρειο εχω ριξει ηδη 3 φορες την δοση για 90λιτρα(110 μεικτα) μελαφιξ συνεχιζω την θεραπεια; Αν οχι, Πρεπει να βαλω ανθρακα στο φιλτρο μου ή δεν υπαρχει προβλημα;

Συγγνωμη που σας εχω πριξει στις ερωτησεις αλλα δεν εχω ξανααντιμετωπισει ποτε αρρωστια(ποτε να προλαβω κιολλας 3 βδομαδες τρεχει το ενυδρειο σχεδον) και εχω ψιλοαγχωθει...

Σας ευχαριστω για την βοηθεια :thumbup::thumbup::D

Το Melafix και το ΕΚΤΟΖΟΝ μέσα στο ενυδρείο. Το Omnipur σε μπάνια. Βάζεις όλα τα ψάρια που θέλουν θεραπεία μαζί. Δεν είναι ανάγκη χωριστά :blink:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχει διάφορα και στο ενυδρειο, δεν πρεπει να κανει σε ολο το ενυδρειο θεραπεια?

Λόγο του ότι είναι καινούργιο ενυδρείο θέλουμε να πειραματιστούμε πρώτα με τα ψαράκια .

Φαντάζεσαι να έχουμε ρίξει το φάρμακο μέσα στο ενυδρείο και να διαπιστώσουμε μετά ότι πρέπει να αλλάξουμε θεραπεία ; Δεν θα αντέξει ένα νέο ενυδρείο σε αυτή τη μεταχείριση .

Με τα μπάνια όμως θα φανεί η δράση του φάρμακου απ το ψάρι που έχει το πρόβλημα και στο τέλος βάζουμε μια αναμνηστική δόση σε όλο το ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Λόγο του ότι είναι καινούργιο ενυδρείο θέλουμε να πειραματιστούμε πρώτα με τα ψαράκια .

Φαντάζεσαι να έχουμε ρίξει το φάρμακο μέσα στο ενυδρείο και να διαπιστώσουμε μετά ότι πρέπει να αλλάξουμε θεραπεία ; Δεν θα αντέξει ένα νέο ενυδρείο σε αυτή τη μεταχείριση .

Με τα μπάνια όμως θα φανεί η δράση του φάρμακου απ το ψάρι που έχει το πρόβλημα και στο τέλος βάζουμε μια αναμνηστική δόση σε όλο το ενυδρείο .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα κατεβω περιστερι να κοιταξω στα πετ σοπ για τα φαρμακα Omnipur και Ektozon και ελπιζω να τα βρω

Σημερα το ψαρι φαινετε να εχει χειροτερεψει :blink: ειναι συνεχως κρυμενο πισω απο τα φυτα και καθετε σχεδον ακινητο για μερικα λεπτα το εχω δει μονο σημερα τραβιξα και βιντεο που φαινετε οτι εχει μεγαλωσει το προβλημα κατω απο το πτερυγιο και σαν να εχει βγαλει κατι σαν χνουδι. Τάισα και δεν βγηκε να φαει τπτ...

Το βιντεο θα το ανεβασω σε λιγο

Και πανω στην στεναχωρια μου σημερα οπως εψαχνα να δω που ειναι το αρρωστο ψαρι βρηκα κατι αλλο που μου εφτιαξε την διαθεση :thumbup::thumbup::D

th_IMGP1838.jpg th_IMGP1841.jpg

Και μια ερωτηση:

Οταν θα βγαλω νερο απο το ενυδρειο για τα μπανια με το φαρμακο, συμπληρωνω το νερο που λειπει απο το ενυδρειο και μετα βαζω κανονικη δοση melafix ή την κανονικη δοση συν το αναλογο φαρμακο που αφαιρεθηκε απο το ενυδρειο με την αφαιρεση του νερου για τα μπανια; Πχ το ενυδρειο ειναι 90 λιτρα και η κανονικη δοση ειναι 2.5 κουταλιεσ του γλυκου περιπου, αν βγαλω τα 15-20 λιτρα για το μπανιο μετα ριχνω παλι 2.5 κουταλιες ή τις 2.5 κουταλιες + την αναλογη δοση για 15-20 λιτρα; ελπιζω να καταλαβατε :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση:

Οταν θα βγαλω νερο απο το ενυδρειο για τα μπανια με το φαρμακο, συμπληρωνω το νερο που λειπει απο το ενυδρειο και μετα βαζω κανονικη δοση melafix ή την κανονικη δοση συν το αναλογο φαρμακο που αφαιρεθηκε απο το ενυδρειο με την αφαιρεση του νερου για τα μπανια; Πχ το ενυδρειο ειναι 90 λιτρα και η κανονικη δοση ειναι 2.5 κουταλιεσ του γλυκου περιπου, αν βγαλω τα 15-20 λιτρα για το μπανιο μετα ριχνω παλι 2.5 κουταλιες ή τις 2.5 κουταλιες + την αναλογη δοση για 15-20 λιτρα; ελπιζω να καταλαβατε :thumbup::thumbup:

To 2o... Συμπληρώνεις! Αυτό που σου έφτιαξε την διάθεση δεν φαίνεται στην φωτογραφία... Τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

To 2o... Συμπληρώνεις! Αυτό που σου έφτιαξε την διάθεση δεν φαίνεται στην φωτογραφία... Τι είναι?

:thumbup:

Αν κοιταξεις στην 2η φωτο ακριβως στο κεντρο θα δεις ενα μικρο γκαπομωρακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Αν κοιταξεις στην 2η φωτο ακριβως στο κεντρο θα δεις ενα μικρο γκαπομωρακι :thumbup:

Νόμιζα πως οι φωτογραφίες ήταν ίδιες και απλά στην πρώτη είχες τα βελάκια και δεν άνοιξα την 2η :D

Συγχαρητήρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις 15-20 λίτρα με ένα λίτρο κάνεις τη δουλειά σου για το μπάνιο .

Έχουμε αργήσει , χρειάζονται γρήγορες επεμβάσεις πλέον .

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις 15-20 λίτρα με ένα λίτρο κάνεις τη δουλειά σου για το μπάνιο .

Έχουμε αργήσει , χρειάζονται γρήγορες επεμβάσεις πλέον .

Οκ απλα σκεφτηκα για να μην τα στρεσαρω παραπανω να τα βαλω σε μια μεγαλη λεκανη.

Αλλα αφου λες οτι δεν χρειαζετε θα γεμισω τον κουβα που εχω 4-5λτ και θα τα βαλω εκει !

Σε λιγο φευγω για τα πετ σοπ! και μολισ γυρισω αρχιζω κατευθειαν το μπανακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα γεμισω τον κουβα που εχω 4-5λτ και θα τα βαλω εκει !

Σε λιγο φευγω για τα πετ σοπ! και μολισ γυρισω αρχιζω κατευθειαν το μπανακι :thumbup:

Προς αποφυγη παρεξηγησεων.

Πρωτα θα πας για το φαρμακο και μετα θα βγαλεις τα ψαρια στη λεκανη.

Μη τα βγαλεις απο τωρα και τα αφησεις και κρυωσει το νερο μεχρι να γυρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα βρηκα! και το εκτοζον και το omnipur στο καταστημα της ζωοφιλίας στο περιστερι.(Πολυ καλα τα παιδια :thumbup::thumbup::D ! Πηρα τα φαρμακα και πηγα να τα πληρωσω και τα ελεγξαν αν ειχαν ληξει πριν μου τα δωσουν και βρηκαν οτι τα μισα σχεδον απο αυτα που ειχαν εληγαν 2-2010 και τα πεταξανε επιτοπου στον καδο[σε αλλο καταστημα ειχα παρει ληγμενα τεστακια τα γυρισα πισω και μετα απο 2 βδομαδες που ειχα ξαναπαει ηταν ακομα στο ραφι...] :blink: )

Στο θεμα μας τωρα.

Εβαλα σε εναν κουβα 10 λιτρα νερο περιπου απο το ενυδρειο και εριξα 22 σταγονες omnipur εβαλα την αεραντλια και εριξα το αρρωστο μονο ψαρι μεσα για μιση ωρα περιπου και το ξαναεβαλα στο ενυδρειο

Τωρα για το εκτοζον δεν ξερω τη δοσολογια να βαλω βρηκα στο ιντερνετ αυτο

Δοσολογία σε γλυκά ύδατα:

α) ως μέτρο προφύλαξης: Διαλύεται 1 ελαφρώς γεμάτη κουταλιά (5-6 g) για 50 λίτρα νερού ενυδρείου (δύο φορές περισσότερο για το θαλασσινό νερό) σε λίγο νερό και να διανέμουν ομοιόμορφα στο ενυδρείο για να καταστρέψει τα παράσιτα στο στάδιο ανάπτυξης και την πρόληψη της σχηματισμός funghi όπως μυκητίαση και πολλές ασθένειες των ψαριών στο ενυδρείο. Ο κίνδυνος μόλυνσης των υγιών ψαριών από τις πληγείσες ψαριών μειώνεται σημαντικά.

β) ως πλήρες λουτρό: Στην περίπτωση ορατή μόλυνση με Saprolegnia, Achlya, Chilodonella και σε περίπτωση τραυματισμών.

Διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού συσσωρεύονται EKTOZON ® (5-6ζ) σε πλήρη ενυδρείο μπάνιο με 3-4 λίτρα ευχάριστα ζεστό νερό παλιά. σε ένα σκοτεινό μέρος, παρέχοντας ελαφρά aearation. Το πλήρες λουτρό θα πρέπει να επαναληφθεί την επόμενη ημέρα. Ένα πλήρες μπάνιο για 3-5 ημέρες έχει ως αποτέλεσμα σε σαφή μείωση των πρωτοζωικών θολότητα του δέρματος.

γ) ως καραντίνα λουτρό: Πρόσφατα απέκτησε τα ψάρια και τα ψάρια weaked από τις μεταφορές δεν είναι μόνο ευπαθή είναι οι ίδιοι, αλλά συχνά επίσης μια πηγή επικίνδυνης μόλυνσης για το σύνολο του ενυδρείου. Ως εκ τούτου, να απολυμαίνονται εύκολα πάντα κάθε ψάρι για 1 / 2 ώρα και κάθε νέα μονάδα για 2 ώρες σε μια πρόσφατα παρασκευασμένο EKTOZON ® μπανιέρα.

(google translate)

Την Δοσολογια α χρησημοποιω;

Link to comment
Share on other sites

Βιντεο μετα το μπανιο

http://www.youtube.com/watch?v=xvf8DAccP9o

διχνει εξουθενομενο και η ουρα του απο'τι φαινετε εχει κανει τρυπες ... Εριξα φαει σχεδον πανω του αλλα δεν εφαγε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ασχημα Νεα παιδια...

Το καημενο 2 ωρες μετα το μπανιο δεν ειχε δυναμη ουτε να φαει, ουτε καν να κολυμπησει, η ουρα του ειχει "μαδησει"... το παρασερνε το ρευμα και "κολλαγε" στην εισοδο του φιλτου και δεν ειχε το κουραγιο να προσπαθησει να φυγει απο εκει... μετα απο καμια ωρα ηταν ακομα χειροτερα... ειχε καθησει στον πατο του ενυδρειου ακινητο και ανεπνεε και το παρατηρουσα απο κοντα... Μεχρι που σε καποια στιγμη τα βραγχια του σταματησαν να ανοιγοκλεινουν... Το κοιτουσα δηλαδη την ωρα που ξεψυχησε :thumbup::thumbup::D Κριμα...Στεναχωρηθηκα... Τουλαχιστον εχω τα μωρακια και μου φτιαχνουν την διαθεση... 2 εχω μετρησει μεχρι τωρα τα οποια δεν αποκλειετε να ειναι και παιδια του ψαριου που μας αφησε γιατι την γκαπινα μου την αλλη δεν την ειχα δει ποτε φουσκωμενη και μετα να ξεφουσκωσε ενω το αρρωστο στο βιντεο φαινετε οτι εχει αδυνατισει πολυ...

Τωρα με τα φαρμακα τι κανω; συνεχιζω μονο με μελαφιχ και εκτοζον; υπαρχει καποια θερμοκρασια που να βοηθαει στην θεραπεια;

Λεω να παρω αλλα 2 θυλικα γκαπυς γιατι τωρα ειναι μονο 1/1 και φοβαμαι μην μου την στρεσσαρει πολυ και εχουμε αλλα...Μπορω να παρω και τωρα ή να περιμενω καλυτερα να τελειωσουμε με τις θεραπειες;

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...