Jump to content

Μεσογειακο 2000 λιτρων


j.o.valvis

Recommended Posts

συγνωμη συνθεσα το θεμα σε λαθος σημειο εχω απορειες σχετικα με το θαλασσινο νερο σκοπευω να στησω μεσογειακο 2000 λιτρων τον ερχομενο χρονο που θα βρω πληροφωρηες η ιστοσελιδες στα ελληνικα για να προγραματισω τισ αγωρες του εξοπλησμου και που μπορω να προμηθευτω τους ζωντανους οργανισμους για ενα τετοιο ενυδρειο ολες η γνωμες και συμβουλες ευπροσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια αναζήτηση στην συγκεκριμένη κατηγορία θα βρεις αν όχι όλες τις περισσότερες πληροφορίες από αυτές που χρειάζεσαι.Θα μπορούσες όμως να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το Project που σκέφτεσαι να κάνεις?Υπάρχει εμπειρία από θαλασσινό ενυδρείο ή αυτό θα είναι η πρώτη σου προσπάθεια?

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φωρα θα προσπαθησω με θαλασσινο νερο θα ηθελα να το στησω τελειος φυσικο βλεπετε του χρονου θεου θελοντος θα εκγατασταθω στο καινουριο μου σπιτι και το ενυδρειο θα ειναι δικιας μου κατασκευης και θα εκγατασταθει στο χωρισμα μεταξυ κουζινας και σαλονιου με μηκος 2 μετρα υψος 1μετρο και βαθος 1 μετρο το κοστος κατασκευης του ενυδρειου το γνωριζω εσεις αν γνωριζετε το κοστος του εξοπλισμου ποιο μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φωρα θα προσπαθησω με θαλασσινο νερο θα ηθελα να το στησω τελειος φυσικο βλεπετε του χρονου θεου θελοντος θα εκγατασταθω στο καινουριο μου σπιτι και το ενυδρειο θα ειναι δικιας μου κατασκευης και θα εκγατασταθει στο χωρισμα μεταξυ κουζινας και σαλονιου με μηκος 2 μετρα υψος 1μετρο και βαθος 1 μετρο το κοστος κατασκευης του ενυδρειου το γνωριζω εσεις αν γνωριζετε το κοστος του εξοπλισμου ποιο μπορει να ειναι?

Πολυ δαπανηρο να φωτισεις ενα μετρο υψος σε βαθος χρονου θα δεις....Ποσο μαλλον θαλασσινο... :)

Το κοστος για να εχεις μια εικονα πιστευω θα ξεπερασει τις 20.000 Ε.

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον σ' αυτό που έγραψε παραπάνω ο Κώστας, υπολόγισε και το κόστος του καταδυτικού εξοπλισμού που θα χρειαστείς για να το συντηρήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ο ανθρωπος μιλαει για μεσογειακο και οχι τροπικο,αν καταλαβα καλα... οποτε δεν θελει τρελες απαιτησεις σε φωτισμο αλλα ουτε και τοσο δαπανηρο ειναι αφου με μερικες βουτιες θα βαλει τον βραχο του την αμμο του αλλα και τα ζωντανα του τζαμπα !!που ειναι ενα απο τα μεγαλα κοστολογια...Αρα εκει που θα χρειαστει αρκετα ειναι στο σκιμμερ σε κυκλοφορια αλλα βασικα σε ψυκτικο μηχανημα οποτε πιστευω οτι τα 20000ευρω ειναι υπερβολη... Αν τωρα αποφασισει για τροπικο reef full ενταξει εκει το κοστος ανετα μπορει και να τα ξεπερασει τα 20000.... αποψη μου και φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ο ανθρωπος μιλαει για μεσογειακο και οχι τροπικο,αν καταλαβα καλα... οποτε δεν θελει τρελες απαιτησεις σε φωτισμο αλλα ουτε και τοσο δαπανηρο ειναι αφου με μερικες βουτιες θα βαλει τον βραχο του την αμμο του αλλα και τα ζωντανα του τζαμπα !!που ειναι ενα απο τα μεγαλα κοστολογια...Αρα εκει που θα χρειαστει αρκετα ειναι στο σκιμμερ σε κυκλοφορια αλλα βασικα σε ψυκτικο μηχανημα οποτε πιστευω οτι τα 20000ευρω ειναι υπερβολη... Αν τωρα αποφασισει για τροπικο reef full ενταξει εκει το κοστος ανετα μπορει και να τα ξεπερασει τα 20000.... αποψη μου και φιλικα παντα...

Συμφωνω και εγω με την αποψη που εξεφρασε ο φιλος Jimmy996

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το παραπάνω ποσό είναι υπερβολικό, αλλά θα ήθελα να επισημάνω ότι μεταξύ τροπικού και μεσογειακού συστήματος, η μόνη διαφορά του τεχνικού εξοπλισμού είναι του φωτιστικού.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ακριβώς ίδια και εντελώς απαραίτητα.

Έτσι λοιπόν κατά προσέγγιση, skimmer, αντλίες επιστροφής, κυκλοφορητές, wave maker ή χρονοδιακόπτες για εναλλαγές φοράς, ρεφρακτόμετρο, όσμωση, θερμαντήρας (που πιθανά να μην είναι απαραίτητος, αφού το σύστημα θα υπερθερμαίνεται μόνιμα από τον υπόλοιπο εξοπλισμό), ηλεκτρονικός ελεγκτής θερμοκρασίας, ψυκτικό 2+Hp, sump + refugium, υλικά, σωληνώσεις, βάση, έπιπλο(?). φωτιστικό.... θεωρώ ότι θα ξεπεράσουν τα 5000Ε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν καταλαβατε δεν θα μπει πανω σε επιπλο το καπακι θα ειναι ο παγκος που χωριζει τη κουζινα απο το σαλονι κατι σαω πασο κατα ποσο ειναι εφικτο και κατα ποσο λειτουργικο εφοσων θα ξεκηναει 10 εκατοστα απο το δαπεδο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα είναι ωραίο να ξεκινάει από τόσο χαμηλά.Τώρα από την στιγμή που μιλάμε για sump,refugium όλα αυτά που θα τα βάλεις αν θα ξεκινάει από τα 10cm?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...