Jump to content

ψαχνω για κιχλιδες αφρικης


xristosg7

Recommended Posts

γεια σας εχω το ριο 400 κ αποφασισα να το κανω αφρικανικο το προβλημα ειναι οτι εδω που μενω πολυ δυσκολα φερνουν ωραιες κιχλιδες, μεσα εχω μονο λαμπιδοχρομιδες κ μπορλει, εχετε κατι να μου προτινετε απο ψαρια που εχετε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 μικρες λαμπιδοχρομιδες 2 μπορλει κ ενα φροντοζα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο καλώς ήρθες κι από μένα στην Αφρικάνικη γωνιά του φόρουμ. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο σου έχεις Labidochromis yellow που ανήκει στην κατηγορία των mbuna και Copadichromis borleyi που ανήκει στην κατηγορία των Haplochromines της λίμνης Malawi. Επίσης έχεις Cyphotilapia frontosa το οποίο είναι ενδημικό κοπαδόψαρο της λίμνης Τανγκανίκα. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους δεν ανακατεύουμε τις δύο λίμνες καθώς επίσης και τα haps με τα mbuna κι ένας απο αυτούς είναι οι διαφορές που έχουν στις διατροφικές τους συνήθειες. Θα ήθελα να μας πείς πως έχεις δεί να συμπεριφέρονται τα ψάρια σου μέχρι τώρα για να προχωρήσουμε την συζήτηση.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

η συμπεριφορα τον ψαριον ειναι πολυ καλη γνωριζω οτι εχουν καποιες διαφορες στην διατροφη τους αλλα λατρευω της φροντοσες αλλα δεν μπορω να εχω μονο αυτα μεσ στο ενυδρειο μου ασε που δεν μπορω να θηλυκα

Link to comment
Share on other sites

η συμπεριφορα τον ψαριον ειναι πολυ καλη γνωριζω οτι εχουν καποιες διαφορες στην διατροφη τους αλλα λατρευω της φροντοσες αλλα δεν μπορω να εχω μονο αυτα μεσ στο ενυδρειο μου ασε που δεν μπορω να θηλυκα

Φιλε Χρήστο πέρα απο τις διαφορές στην διατροφή τα ψαρια που έχεις ζουν και σε διαφορετικές συνθήκες νερού!

Ειναι καλό να ΜΗΝ "μπερδεύουμε" Λιμνες!

Θα σου πρότεινα να βγάλεις την Φροντόζα (για αρχή) να μας πείς τις μετρήσεις του νερού σου και μετα να καταλήξεις σε mbuna ή Haplochromines της Λιμνης Μαλάουι.

Να είσαι σίγουρος οτι οτι σου λέμε στο λεμέ για το καλό των ψαρίων. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προβλημα εχω με το ph που ειναι περιπου 7,6 γιατι το ενυδρειο τρεχει περιπου 2 χρονια με κιχλιδες αμερικις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο καλώς ήρθες κι από μένα στην Αφρικάνικη γωνιά του φόρουμ. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο σου έχεις Labidochromis yellow που ανήκει στην κατηγορία των mbuna και Copadichromis borleyi που ανήκει στην κατηγορία των Haplochromines της λίμνης Malawi. Επίσης έχεις Cyphotilapia frontosa το οποίο είναι ενδημικό κοπαδόψαρο της λίμνης Τανγκανίκα. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους δεν ανακατεύουμε τις δύο λίμνες καθώς επίσης και τα haps με τα mbuna κι ένας απο αυτούς είναι οι διαφορές που έχουν στις διατροφικές τους συνήθειες. Θα ήθελα να μας πείς πως έχεις δεί να συμπεριφέρονται τα ψάρια σου μέχρι τώρα για να προχωρήσουμε την συζήτηση.

:thumbup:

Τα λαμπιντο ταιριαζουν με τα haps.

Το εχουμε συζητησει αρκετες φορες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xristosg7 εγώ θα πρότεινα να κρατήσεις το χαρέμι απο τα Labidochromis caeruleus και να τα συμπληρώσεις με ένα ακόμα χαρέμι από την κατηγορία των dwarf mbuna που θα βρείς έδω προσέχοντας να μην ανήκει στο γένος τον Labidochromis και να μην έχει τα ίδια χρωματικά χαρακτηριστικά με τα caeruleus.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...