Jump to content

Διαροή Εξ. Φίλτρου Jad Ef25


john-john

Recommended Posts

Εδώ και 3 μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα διαροής με το Εξωτερικό μου φίλτρο JAD EF25 (σε ενυδρείο 350 lt). Βασικά μεταξύ κάδου και καπακιού του φίλτρου στάζουν σιγά σιγά σταγόνες νερο. Το Φίλτρο έχει εγγύηση για 1 έτος και εγω το έχω 1 έτος και 3 εβδομάδες (φτουυυ) ...

Από λίγο έλεγχο που έχω κάνει, παρατηρώ ότι η διαροή οφείλεται στο ένα και μοναδικό λάστιχάκι που βρίσκεται περιμετρικά στο καπάκι του κάδου.

Έχει κάποιος ιδέα που μπορώ να βρω ανταλλακτικά (το pet shop - αλυσίδα που το αγόρασα δεν έχει + οτι δεν με καλύπτει για εγγύηση) ?? Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτή !!! Ευχαριστώ !!!

PS. Το Φίλτρο είναι αυτό (λίγο κάτω από την μέση της σελίδας - FILTRO EXTERIOR JAD EF-25) :

http://www.jovid.es/paginasacuariofilia/filtros.html

Link to comment
Share on other sites

βαλε κατω απο το λαστιχο 3-4 στρωσεις απο τεφλον ταινια που την πουλανε στα χρωματοπολεια-υδραυλικα κλπ

αλλιως αγοραζεις λαστιχο με το μετρο και την διαμετρο του λαστιχου και μια κολλα loctide οποτε φτιαχνης οσα θελεις αν παλι χανει παιρνεις μισο χιλοστο πιο παχυ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος ιδέα που μπορώ να βρω ανταλλακτικά (το pet shop - αλυσίδα που το αγόρασα δεν έχει + οτι δεν με καλύπτει για εγγύηση) ??
Μπορει να μη σε καλυπτει οικονομικα η εγγυηση αλλα απο ανταλλακτικα ειναι υποχρεωμενο το καταστημα που σου πουλησε το φιλτρο να σε καλυψει.

Παρε ενα τηλεφωνο και ζητα το ανταλλακτικο ή αν δεν ειναι συντομα παραδοτεο, ζητα οδηγιες για να πας στον αντιπροσωπο-εισαγωγεα και να το παραλάβεις μονος σου για πιο γρηγορα.

Ενημερωσε το θεμα εδω για την απαντηση που θα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις άμεσες απαντήσεις !!

Δυστυχως δοκίμασα βαζελίνη αλλά δεν κρατάει ...

Πέρασα και από το κατάστημα παλι κ με διαβεβαίωσαν ότι τελικά βρήκανε το συγκεκριμένο λαστιχάκι στην αποθήκη τους. Θα μου το φέρουν αύριο να το τσεκάρω ... θα περάσω κ απο ένα χρωματοπωλέιο για τεφλον να δω τι θα γίνει ...

Απλά φοβάμαι κ για την υγεία των ψαριών ... αυτη την στιγμή το 350lt φιλτράρεται απο 2 μικρά εσωτερικά φίλτρα που σίγουρα δεν καλύπτουν όλο το χώρο. Δεν θα τα πολυ-ταίσω σήμερα για να διατηρηθεί το νερό όσο γίνεται καλίτερα.

Ευχαριστώ κ πάλι !!

Έγινε επεξεργασία - john-john
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις άμεσες απαντήσεις !!

Δυστυχως δοκίμασα βαζελίνη αλλά δεν κρατάει ... Φυσικο, η βαζελινη ειναι για συντηρηση τοιυ λαστιχου να μη ξεραθει με τον καιρο.

Πέρασα και από το κατάστημα παλι κ με διαβεβαίωσαν ότι τελικά βρήκανε το συγκεκριμένο λαστιχάκι στην αποθήκη τους. Θα μου το φέρουν αύριο να το τσεκάρω ... θα περάσω κ απο ένα χρωματοπωλέιο για τεφλον να δω τι θα γίνει ... Βαλε τεφλον με την ελπιδα να χανει λιγοτερο, μετα βαλε το φιλτρο σε μια λεκανη για να μη γεμιζει ο τοπος νερα και υπολογιζε καθε ποτε θα την αδειαζεις μεχρι να πας για ανταλλακτικο.

Απλά φοβάμαι κ για την υγεία των ψαριών ... αυτη την στιγμή το 350lt φιλτράρεται απο 2 μικρά εσωτερικά φίλτρα που σίγουρα δεν καλύπτουν όλο το χώρο. Δεν θα τα πολυ-ταίσω σήμερα για να διατηρηθεί το νερό όσο γίνεται καλίτερα.

Βαλε και αεραντλια στα "νεκρα" σημεια αν νομιζεις οτι δεν κινείται παντου το νερο .

Ευχαριστώ κ πάλι !!

Ποσο καιρο δεν λειτουργει το φιλτρο?

Καλο ειναι να ζητησεις ενα λαστιχο επιπλεον και ενα κεραμικο αξονακι για την φτερωτη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το Φίλτρο λειτουργεί με βάρδιες από την Κυριακή !! Λειτουργει περίπου 2 ώρες συνεχόμενες όταν βρίσκομαι στο σπίτι (και μετά άδειασμα ο κουβάς όπως λες κ εσύ) και πάμε πάλι (αυτό Κυριακή κ Δευτέρα).

Απλά Τρίτη και Τετάρτη λόγω εργασίας δεν δούλεψε καθόλου απο τις 12 το βράδυ έως τις 5 το απόγευμα (μόνο τα δύο μικρά που κάνουν έναν απαλό κυματισμό). Αν κάνω ζημιά στο σπίτι, θα έχουμε άλλα + παντόφλα ...

Ότι ανταλλακτικό μου δώσουν θα το πάρω ...

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...