Jump to content

Aquatlantis 120l με Κιχλίδες Αφρικής


gstarras

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα σας!!!!!!!!

Εχω στήσει ένα ενυδρείο με σκοπό να βάλω αφρικανικές κιχλίδες θα ήθελα τη γνώμη σας τόσο για το στήσιμο του ενυδρείο όσο και για τα ψάρια τα οποία μπορώ να φιλοξενήσω ... είμαι νέος όσον αφορά τις κιχλίδες και γιαυτό θέλω τη βοήθεια σας... βέβαια από το μαγαζί που πήρα το ενυδρείο μου δώσανε κάποια ψάρια τα οποία έχω βάλει μέσα αλλά θέλω να μου πείτε αν είναι συμβατά μεταξύ τους ...τα έχω περίπου 10 μέρες...είναι 2 frontoza και 3 Electric yellow cichlids...

Θα ήθελα να βάλω και 2 demasoni αλλά δεν ξέρω αν μπορώ ( περιμένω τη γνώμη σας)...

Μου αρέσoυν τα ανοικτόχωμα ψάρια όπως τα κίτρινα που έχω και θα ήθελα μπλέ και κόκκινα...

περιμένω τα σχόλια σας.

post-17957-1266394493_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αρχικά γράφε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες καθώς είναι ένας από τους κανόνες του φόρουμ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

Για το ερώτημα σου τώρα. Τα Labidochromis caeruleus είναι ενδημικά της λίμνης Malawi και ανήκουν στην κατηγορία των mbuna. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και τα Pseudotropheus demasoni. Αντίθετα τα Cynotilapia Frontosa είναι ενδημικά της λίμνης Τανγκανίκα. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους αποφεύγουμε να ανακατεύουμε ψάρια από τις δύο λίμνες, όπως διαφορές στις διατροφικές συνήθειες, στις συνθήκες των δύο λιμνών κλπ. Τα Frontosa έχουν την ιδιαιτερότητα να μπαίνουν σε μεγάλες ομάδες και επίσης απαιτούν μεγάλα ενυδρεία με πολλά λίτρα. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ. Δυστυχώς τα 120 λίτρα που είναι το ενυδρείο σου είναι απαγορευτικά για τα frontosa και λίγα επίσης για τα mbuna απο την λίμνη Malawi. Αντίθετα μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο ενυδρείο με Κιχλίδες από την λίμνη Τανγκανίκα. Θα έλεγα ακόμα να ρίξεις μια ματιά εδώ για να βελτιώσεις λίγο και το aquascape του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αρχικά γράφε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες καθώς είναι ένας από τους κανόνες του φόρουμ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

Για το ερώτημα σου τώρα. Τα Labidochromis caeruleus είναι ενδημικά της λίμνης Malawi και ανήκουν στην κατηγορία των mbuna. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και τα Pseudotropheus demasoni. Αντίθετα τα Cynotilapia Frontosa είναι ενδημικά της λίμνης Τανγκανίκα. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους αποφεύγουμε να ανακατεύουμε ψάρια από τις δύο λίμνες, όπως διαφορές στις διατροφικές συνήθειες, στις συνθήκες των δύο λιμνών κλπ. Τα Frontosa έχουν την ιδιαιτερότητα να μπαίνουν σε μεγάλες ομάδες και επίσης απαιτούν μεγάλα ενυδρεία με πολλά λίτρα. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ. Δυστυχώς τα 120 λίτρα που είναι το ενυδρείο σου είναι απαγορευτικά για τα frontosa και λίγα επίσης για τα mbuna απο την λίμνη Malawi. Αντίθετα μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο ενυδρείο με Κιχλίδες από την λίμνη Τανγκανίκα. Θα έλεγα ακόμα να ρίξεις μια ματιά εδώ για να βελτιώσεις λίγο και το aquascape του ενυδρείου.

κατα καποιο τροπο τα περιμενα αυτα που μου εγραψες....

μπορεις αν σου ειναι ευκολο να μου πεις τι κιχλιδες μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου με βαση βεβαια τα λιτρα που εχω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gstarras η λίστα είναι πραγματικά μεγάλη και οι επιλογές πολλές αν και σίγουρα περιοριζόμαστε στα είδη που εισάγουν τα καταστήματα.Θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδώ , εδώ κι εδώ, να κάνεις μια λίστα με τα ψάρια που σου αρέσουν και θα σ'ενδιέφερε να φιλοξενήσεις και μετά να τα συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα. Επίσης κάνε μια αναζήτηση στο θεματικό της Αφρικής για να δείς ψάρια που έχουν φιλοξενήσει άλλα μέλη και να διευρύνεις έτσι τις επιλογές σου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gstarras η λίστα είναι πραγματικά μεγάλη και οι επιλογές πολλές αν και σίγουρα περιοριζόμαστε στα είδη που εισάγουν τα καταστήματα.Θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδώ , εδώ κι εδώ, να κάνεις μια λίστα με τα ψάρια που σου αρέσουν και θα σ'ενδιέφερε να φιλοξενήσεις και μετά να τα συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα. Επίσης κάνε μια αναζήτηση στο θεματικό της Αφρικής για να δείς ψάρια που έχουν φιλοξενήσει άλλα μέλη και να διευρύνεις έτσι τις επιλογές σου.

:thumbup:

Τα εχω κοιταξει αυτα και υπαρχουν αμετρητα κ εντυπωσιακά ψάρια...απο όλα αυτα βέβαια εχω ξεχωρισει καποια απο το οποια ομωσ δε ξερω αν κανουν στο ενυδρειο

αυτα ειναι τα εξης:

Julidochromis transcriptus (Pemba)

Julidochromis dickfeldi (Livua)

Julidochromis marlieri (Gombe)

Julidochromis regani (Nsumbu)

Απο τα Tanganyika Lamprologines

Variabilichromis moori

Altolamprologus calvus (Kabemba)

Altolamprologus calvus (Yellow)

Neolamprologus leleupi (Yellow)

Neolamprologus marunguensis (Kapampa)

Altolamprologus compressiceps (Kalambo)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας γράψεις διαστάσεις του ενυδρείου σου ;

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας γράψεις διαστάσεις του ενυδρείου σου ;

:thumbup:

Υ.Γ.Να σε παρακαλέσω το πρώτο ποστ να το μετατρέψεις σε ελληνικά πατώτντας την επεξεργασία.

(Length x Width x Height)

100 x 35 x 45 cm

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κοιταξει αυτα και υπαρχουν αμετρητα κ εντυπωσιακά ψάρια...απο όλα αυτα βέβαια εχω ξεχωρισει καποια απο το οποια ομωσ δε ξερω αν κανουν στο ενυδρειο

αυτα ειναι τα εξης:

Julidochromis transcriptus (Pemba)

Julidochromis dickfeldi (Livua)

Julidochromis marlieri (Gombe)

Julidochromis regani (Nsumbu)

Απο τα Tanganyika Lamprologines

Variabilichromis moori

Altolamprologus calvus (Kabemba)

Altolamprologus calvus (Yellow)

Neolamprologus leleupi (Yellow)

Neolamprologus marunguensis (Kapampa)

Altolamprologus compressiceps (Kalambo)

Να σε ενημερώσω οτι αυτά που σου εχω χρωματίσει πιστεύω οτι θα τα βρείς ευκολότερα στην αγορά.......στο ενυδρείο σου βεβαια θα προτιμούσα κάποιο είδος Julidochromis, ενα ζευγάρι...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να σε ρωτησω....εδω κ 3 εβδομαδες το νερο του ενυδρειου ειναο θολο...εχει μια ασπρη θολουρα....απο μπροστα φενεται καλο αλλα αν πασ απο τη δεξια μερια να δεισ την αριστερη ειναι πολυ θολο....μπορεις να ριξεις τα φωτα σου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gstarras, θα πρότεινα να μας γράψεις τις πιο πρόσφατες μετρήσεις από το νερό του ενυδρείου σου και αναφέρομαι στις μετρήσεις NH3/NH4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το no2 και no3 ειμαι μηδενικα .

το ph τα αλλα δυο δε θυμαμαι

Λυπάμαι, αλλά αν έχεις μηδενικά νιτρικά τοτε το ενυδρείο σου φοβάμαι πως δεν έχει στρώσει! :thaman:

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το θολό νερό στις αρχές σημαίνει άστρωτο ενυδρείο, με τα ψάρια που έχεις βάλει μέσα πιστεύω ότι θα κάνει ένα pick προς τα πάνω όσον αφορά το NO2 και NO3 τις προσεχείς μέρες και μετά θα αρχίσει να παίρνει σιγά - σιγά τις φυσιολογικές του τιμές. Βέβαια να ξέρεις ότι τα ψάρια θα ταλαιπωρηθούν...

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο 2 εβδομαδες το νερο αρχιζει και καθαριζει....σημερα ηταν αρκετα καθαρο σε σχεση με αλλες μερες και περιμενω τισ επομενες να ειναι ακομα καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: μπορω με τισ κιχλιδες να βαλω καπιο ειδος γλυφτη?

Αν εννοείς Pleco δυστυχώς οχι γιατί είνα ψάρια από άλλα νερά (αμαζόνιος).

Στις περιπτώσεις της Αφρικής βάζουμε συνοδόντη παράδειγμα

http://badmanstropicalfish.com/syn_catfish.html

Αλλά και πάλι - και σου μιλώ απο δική μου πείρα- θα ταλαιπωρηθείς να δείς νεογέννητα από τα άλλα ψάρια.

Οπότε θα έλεγα να μην βάλεις καθόλου.

:thaman:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το θολό νερό στις αρχές σημαίνει άστρωτο ενυδρείο, με τα ψάρια που έχεις βάλει μέσα πιστεύω ότι θα κάνει ένα pick προς τα πάνω όσον αφορά το NO2 και NO3 τις προσεχείς μέρες και μετά θα αρχίσει να παίρνει σιγά - σιγά τις φυσιολογικές του τιμές. Βέβαια να ξέρεις ότι τα ψάρια θα ταλαιπωρηθούν...

Επειδή υποψιάζομαι οτι ο φίλος aigagros έχει δίκιο καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις.....τουλάχιστον θα μπορούμε να γνωρίζουμε αν η θολούρα οφείλεται σε αμμωνία ή σε άλλο παράγοντα!

π.χ.Μπορεί να ξεβάφει κάποιο απο τα διακοσμητικά που έχεις στο ενυδρείο.........έχε και αυτό υπ'οψη σου οτι κάτι πρέπει να κάνεις και με το αquascape.....

Και να λαμβάνεις σοβαρα την γνώμη του Κ.Σωκράτη όσον αφορά την τοποθέτηση Pleco ή ακόμα και συνοδόντη, με την οποία είμαι απόλυτα σύμφωνος!

Ελπίζω να μην απογοητεύεσαι :thaman: !Οτι σου λέμε στο λέμε για καλό!Εύχομαι όλα να πάνε καλά στο ενυδρείο σου!

Ενημέρωνέ μας....... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς Pleco δυστυχώς οχι γιατί είνα ψάρια από άλλα νερά (αμαζόνιος).

Στις περιπτώσεις της Αφρικής βάζουμε συνοδόντη παράδειγμα

http://badmanstropicalfish.com/syn_catfish.html

Αλλά και πάλι - και σου μιλώ απο δική μου πείρα- θα ταλαιπωρηθείς να δείς νεογέννητα από τα άλλα ψάρια.

Οπότε θα έλεγα να μην βάλεις καθόλου.

:thaman:

το λεω γιατι ενασ φιλοσ μου ειπε οτι ειχε βαλει ενα αλλα καθε μερα τον εβλεπε και ηταν ολο κ χεοροτερα..κομενη ουρα να λειπει το ενα ματι κτλ...ο συνοδοντης ειναι ευκολο να βρεθει?

Link to comment
Share on other sites

Aντε παλι να σε σωσω , εχω τρασκριπτους σε αφθονια , και μικρα μουλτι εαν θελεις . αν περιμενεις και λιγο θα ξεπουπουλιασουν και τα απλε σναηλς (κανουν με αφρικανες,νομιζω) ...

Τωρα οσο αφορα το ενυδρειο, βγαλε τα πλαστικα ,πηγαινε μεχρι την παραλια μαζεψε μερικες πετρες ,πλυνε της και μπλουμ ... θα σου δωσω και μερικους χοχλιους και εισαι οκ :thaman:

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

το λεω γιατι ενασ φιλοσ μου ειπε οτι ειχε βαλει ενα αλλα καθε μερα τον εβλεπε και ηταν ολο κ χεοροτερα..κομενη ουρα να λειπει το ενα ματι κτλ...ο συνοδοντης ειναι ευκολο να βρεθει?

Είναι εύκολο να βρεθεί αλλά όπως σου είπε και ο κ.Σωκράτης, θα χάσεις την δυνατότητα να δείς γέννες που είναι πολύ όμορφη εμπειρία. Ο Synodontis θα ενοχλεί τις Κιχλίδες σου κατά το ζευγάρωμα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τρώει τα αυγά. Είμαι κι εγώ της άποψης να τον αποφύγεις.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συνοδοντι μεσα και γεννησαν ακριβως διπλα απο την σπηλια του οι λαμπιδοχρομιδες . Παντως απο καθαριοτητα δεν κανει και πολλα πραγματα, πιο πολυ καθαριζουν τα απλ σνεηλς!

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να βρεθεί αλλά όπως σου είπε και ο κ.Σωκράτης, θα χάσεις την δυνατότητα να δείς γέννες που είναι πολύ όμορφη εμπειρία. Ο Synodontis θα ενοχλεί τις Κιχλίδες σου κατά το ζευγάρωμα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τρώει τα αυγά. Είμαι κι εγώ της άποψης να τον αποφύγεις.

:thaman:

Οχι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα.....................ειναι σιγουρο.

Ειναι πηγη κινδυνου και για τα αυγα,αλλα και για τα νεαρα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συνοδοντι μεσα και γεννησαν ακριβως διπλα απο την σπηλια του οι λαμπιδοχρομιδες . Παντως απο καθαριοτητα δεν κανει και πολλα πραγματα, πιο πολυ καθαριζουν τα απλ σνεηλς!

Δεν τρώει άλγες .Εγώ είχα ενα decorus για κάνενα χρόνο ίσως και παραπάνω.Οταν ήταν μικρός σε μέγεθος δεν ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικός ,όταν όμως μεγάλωσε σε μέγεθος εκανα μήνες να δώ μικρά ψαράκια.Τον έβγαλα και τον έδωσα αλλού.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω έναν και έχει αρχίσει να γίνεται τεράστιος. Γέννες έχω αλλά στην τελευταία για παράδειγμα είδα στην αρχή τρια ψαράκια (pseudo blue) αλλά μόνο τα δύο επέζησαν. Δεν ξέρω εάν όπως ρουφάει σαν σκούπα πήρε και το ψαράκι μαζί... Από καθαριότητα κάνει δουλειά σε ορισμένα μόνο σημεία, σε άλλα πρέπει να βάλω σκούπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...