Jump to content

Aquatlantis 120l με Κιχλίδες Αφρικής


gstarras

Recommended Posts

παιδια θελω παλι τη βοηθεια σας...το ενυδρειο μ λειτουργει εδω κ 1 μηνα.τα κικτρινα labidos που εχω συμπεριφερονται πολυ καλα...

το προβλημα που εχω ειναι το εξης...τα ψαρια ανακατευουν την αμμο και τη ρουφαει το φιλτρο...οταν το καθαρισα σε μια αλλαγη νερου που εκανα ηταν μπουκομενο απο αμμο...τι μπορω να κανω?

η μια λυση πιστευω ειναι να βαλω εξωτερικο αλλα φοβαμαι οτι απο την πιεση θα δημηουργει θολουρα....

και κατι αλλο...αν βαλω εξωτερικο πως θα μπορεσω να βγαλω το εσωτερικο...ειναι κολημενο με συλικωνη

και ειναι το aquatlantis 120

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου!

Εγω στη θέση σου θα αφηνα το εσωτερικό φιλτρο και θα το δούλευα με σφουγγάρια......θα εβαζα οπωσδηποτε κ ενα εξωτερικό φιλτρο.....για παραδειγμα το 2213 της eheim γεμάτο βιολογικό υλικό!

Δεν θα εχεις πρόβλημα με το εξωτερικό....δεν θα έχεις θολούρα.... :D

Link to comment
Share on other sites

3 labidos yellow kai 2 demasoni

σινιπαρχουν αρκετα καλα παντως...δεν ενοχλει το ενα το αλλο

ο βυθος δε θελει καθαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

3 labidos yellow kai 2 demasoni

σινιπαρχουν αρκετα καλα παντως...δεν ενοχλει το ενα το αλλο

ο βυθος δε θελει καθαρισμα?

Είναι 1 αρσενικό και 2 θηλυκά?

Πανε σε μεγαλύτερο αριθμό και μόνα τους καλύτερα.

Γενικά τα λιτρα είναι πολύ λίγα....

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα με 5 ψαρακια δε νομιζω να ειναι πολλα?μεχρι στιγμης παντως ειναι αρκετα δραστηρια

Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα με 5 ψαρακια δε νομιζω να ειναι πολλα?μεχρι στιγμης παντως ειναι αρκετα δραστηρια

Μην το βλέπεις μόνο ως αριθμό.Τα demasoni ειναι εξαιρετικά επιθετικά και προτείνεται ένας ελάχιστος αριθμός 12 ατόμων,ώστε να διοχετευεται η ενέργεια και η επιθετικότητα προς πολλά ατομα.Ετσι την γλυτώνουν τα θηλυκά,αλλά και τα πιο αδύναμα αρσενικά με το να ''χάνονται'' στο πλήθος.

Γιαυτο και λέω πως τα λίτρα ειναι λίγα.

:D

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει κ αυτο απλα τα βλεπω κ συνιπαρχουν ανετα μεχρι στηγμησ γιαυτο...ο βυθοσ θελει καθαρισμα κ αν ναι με πιο τροπο

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει κ αυτο απλα τα βλεπω κ συνιπαρχουν ανετα μεχρι στηγμησ γιαυτο...ο βυθοσ θελει καθαρισμα κ αν ναι με πιο τροπο

Στο εχουν πει δυο ανθρωποι με δυο διαφορετικους τροπους.

Τι παει να πει συνυπαρχουν ανετα.Παρακολουθω το θεμα και σε βλεπω συνεχεια να το γραφεις αυτο.Διαλεξε,η φτιαχνεις ενυδρειο η φτιαχνεις αρενα,που στο τελος θα σου μεινει ενας μονομαχος,κι αυτος θα ειναι ενα απο τα δυο demasoni......................

Link to comment
Share on other sites

Για το ερώτημα σου τώρα. Τα Labidochromis caeruleus είναι ενδημικά της λίμνης Malawi και ανήκουν στην κατηγορία των mbuna. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και τα Pseudotropheus demasoni. Αντίθετα τα Cynotilapia Frontosa είναι ενδημικά της λίμνης Τανγκανίκα. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους αποφεύγουμε να ανακατεύουμε ψάρια από τις δύο λίμνες, όπως διαφορές στις διατροφικές συνήθειες, στις συνθήκες των δύο λιμνών κλπ. Τα Frontosa έχουν την ιδιαιτερότητα να μπαίνουν σε μεγάλες ομάδες και επίσης απαιτούν μεγάλα ενυδρεία με πολλά λίτρα. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ. Δυστυχώς τα 120 λίτρα που είναι το ενυδρείο σου είναι απαγορευτικά για τα frontosa και λίγα επίσης για τα mbuna απο την λίμνη Malawi. Αντίθετα μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο ενυδρείο με Κιχλίδες από την λίμνη Τανγκανίκα. Θα έλεγα ακόμα να ρίξεις μια ματιά εδώ για να βελτιώσεις λίγο και το aquascape του ενυδρείου.

κατα καποιο τροπο τα περιμενα αυτα που μου εγραψες....

μπορεις αν σου ειναι ευκολο να μου πεις τι κιχλιδες μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου με βαση βεβαια τα λιτρα που εχω

Φίλε gstarras η λίστα είναι πραγματικά μεγάλη και οι επιλογές πολλές αν και σίγουρα περιοριζόμαστε στα είδη που εισάγουν τα καταστήματα.Θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδώ , εδώ κι εδώ, να κάνεις μια λίστα με τα ψάρια που σου αρέσουν και θα σ'ενδιέφερε να φιλοξενήσεις και μετά να τα συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα. Επίσης κάνε μια αναζήτηση στο θεματικό της Αφρικής για να δείς ψάρια που έχουν φιλοξενήσει άλλα μέλη και να διευρύνεις έτσι τις επιλογές σου.

:D

Φίλε gstarras, είδες ότι είχες ανταπόκριση από την αρχή στο θέμα σου, έγραψαν πολλοί για να σε βοηθήσουν, αλλά δεν άκουσες κανέναν. Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά. Καλή συνέχεια.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

demasoni = ταλιμπαν! αν και πολυ ομορφα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...