Jump to content

φυλλα ενυδρειου


konstantinos 808

Recommended Posts

καλημερα σε ολουσ......ηθελα να ρωτησω επειδη ειδα σε φυτεμενα ενυδρεια καποια ξερα φυλα,ειναι ειδικα φυλλα και αν ναι τι ειδουσ ειναι??? που μπορω να τα βρω???ευχαριστω.... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι χρησιμοποιουμε φυλλα βελανιδιας, πλατανου ή τα "ειδικα" indian almond leaves που κατα την προσωπικη μου εμπειρια δεν προσφερουν τιποτα περισσοτερο απο τα ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι χρησιμοποιουμε φυλλα βελανιδιας, πλατανου ή τα "ειδικα" indian almond leaves που κατα την προσωπικη μου εμπειρια δεν προσφερουν τιποτα περισσοτερο απο τα ελληνικα...

ετσι πιστευω και εγω....ειχα ακουσει οτι τα χρησιμοποιουν σε μονομαχουσ κατα κορον.οτι αλλο ξερεισ ποσταρετο φιλε Zorba_The_Freak....καλημερα και σε ευχαριστω πολυ...

λεω να βαλω σε gourami :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυλα βαζουμε σε ψαρια που θελουν μαλακο νερο και Black water..

Μπορεις να βαλεις ολα τα παραπανω φυλα που ειπε ο φιλος Zorba..

Απλα σε περιπτωση που τα μαζεψεις εσυ τα φυλα θα πρεπει να εισαι σιγουρος πως ειναι απο περιοχη που δεν εχει κανει παρεμβασεις ο ανθρωπος ωστε αν ειναι 100% καθαρα...Για τα Almond leaves η αλλιως Cattapa μπορεις να παραγγειλεις απο το Ebay http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksi...w=Almond+leaves.O λογος που πολλες φορες οι χομπιστες παιρνουν απο το Ebay ειναι οτι μπορεις να τα παρεις με χαμηλο κοστος και σε μεγαλες ποσοτητες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυλα βαζουμε σε ψαρια που θελουν μαλακο νερο και Black water..

Μπορεις να βαλεις ολα τα παραπανω φυλα που ειπε ο φιλος Zorba..

Απλα σε περιπτωση που τα μαζεψεις εσυ τα φυλα θα πρεπει να εισαι σιγουρος πως ειναι απο περιοχη που δεν εχει κανει παρεμβασεις ο ανθρωπος ωστε αν ειναι 100% καθαρα...Για τα Almond leaves η αλλιως Cattapa μπορεις να παραγγειλεις απο το Ebay http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksi...w=Almond+leaves.O λογος που πολλες φορες οι χομπιστες παιρνουν απο το Ebay ειναι οτι μπορεις να τα παρεις με χαμηλο κοστος και σε μεγαλες ποσοτητες :thumbup:

φιλε Koing Koing τα φυλλα αυτα πρειπει να ειναι πρασινα που μεσα στο νερο θα αλλοιωθουν και θα καφετισουν η κατευθειαν ξερα???πρεπει οταν τα μαζεψω να κανω κατι περισσοτερο??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξερα να ειναι..Απλα να εισαι σιγουρος για το τι φυλα μαζευεις και απο ποια περιοχη..

Αστα στον ηλιο για καμια βδομαδα για σιγουρια...Και αν δεν σου αρεσουν τσαλακωμενα ριξε ενα σιδερωμα ωστ ενα καψεις και πιθανα παθογονα μικροβια...Απλα μην τα σιδερωσεις κατευθειαν βαλε μια πετσετα απο πανω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μαζευτουν ξερα και πανω απο το δεντρο.

Εγω εβραζα μερικα φυλλα, το τσαι το εριχνα για blackwater και τα φυλλα στο βυθο για leaf litter.

Link to comment
Share on other sites

Ξερα να ειναι..Απλα να εισαι σιγουρος για το τι φυλα μαζευεις και απο ποια περιοχη..

Αστα στον ηλιο για καμια βδομαδα για σιγουρια...Και αν δεν σου αρεσουν τσαλακωμενα ριξε ενα σιδερωμα ωστ ενα καψεις και πιθανα παθογονα μικροβια...Απλα μην τα σιδερωσεις κατευθειαν βαλε μια πετσετα απο πανω.. :thumbup:

Πρεπει να μαζευτουν ξερα και πανω απο το δεντρο.

Εγω εβραζα μερικα φυλλα, το τσαι το εριχνα για blackwater και τα φυλλα στο βυθο για leaf litter.

μου προτεινεται καπια περιοχη που να μπορω να βρω????κοντα στην αθηνα.

'Zorba_The_Freak' εσυ τα μαζεψεσ απο το αλσοσ χαιδαριου??παιζει να βρω εκει??? :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...