Jump to content

Προβλημα σκιμμερ....


jumaru82

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας!! Εχω το V2 το 600 και δε μου δουλευει σωστα το τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι δε κανει καθολου αφρο και οτι αυτο οφειλετε στο οτι δε τραβαει αερα καλα απο το σωληνακι. Το εχω καθαρισει αρκετες φορες αλλα παλι κανει τα ιδια!! Οταν βαζω το στομα και φυσαω :blink::bowdown::bowdown: αμεσως σχηματιζετε αφρος και ερωτω λοιπον αν βαλω μια μικρη αεραντλια αντι να ειναι ελευθερο θα εχω καλυτερο αποτελεσμα ή θα κανω χειροτερα τη κατασταση??? Ευχαριστω για το χρονο σας εκ των προταιρων!

:thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα των V2. Βουλώνει συχνά το σωληνάκι και η υποδοχή του πάνω στο skimmer.

Απλά καλό και συχνό καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Το κανω αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο να γινετε και στο σωληνακι που ειναι μεσα και νομιζω οτι αυτο βουλωνει!!Η ιδεα με τη αεραντλια πως φαινετε?

Link to comment
Share on other sites

...............και στο σωληνακι που ειναι μεσα και νομιζω οτι αυτο βουλωνει!!Η ιδεα με τη αεραντλια πως φαινετε?

Όντως αυτό βουλώνει ποιό συχνά.

Η δοκιμή που έκανα με αεραντλία δεν πέτυχε.

Μόνο το συχνό καθάρισμα με έσωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο δουλευεις το skimmer??Εγω εχω το 400 και σε καθε συντηρηση περιπου καθε 1,5 μηνα το περνάω και λίγο ξύδι και δεν ειχα ποτε αυτο το πρόβλημα,το μειονεκτημα του ειναι η ρύθμιση που απαιτει λίγη παραπάνω προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε προβληματίζει και εγω κοντεύω χρόνο που το έχω στην κατοχή μου, λίγο ξύδι αν δεν το κάνεις ήδη θα σε βοηθήσει.Μηπως αλλαξες αλατι τώρα τελευταία??Εγω τωρα που έβαλα seachem μου βούλωσε πρώτη φορά!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω.

Καθε μηνα περιπου μου βουλώνει και εχω και αεραντλια γιατι εχω όζον.

Τι να πω????

ΤΡΑΓΙΚΟ.....

Πρεπει να βγαζεις ολο το skimmer απο το sump και να καθαριζεις το σωληνακι του αερα.

Απο οτι φαινεται ειναι κοινό φαινομενο για τα σκιμμερ αυτα.

Το μονο που εχω σκεφτει, ειναι ενα μικρο βουρτσακι και αν το βαζω μεσα και να το καθαριζω προληπτικά καθε τοσο πριν βουλωσει και αναγκαζομαι να βγαζω ολο το σκιμμερ απο το sump.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα skimmers έχουν λίγο πολύ ένα προβληματάκι με την εισαγωγή αέρα και θέλουν καθάρισμα κατά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό δυστυχώς υπάρχει σε όλη την σειρά V μέχρι και την μεγαλύτερη 1500.

Η αντλία δεν πρόκειται να λύσει το πρόβλημα,ούτε να το κάνει χειρότερο.

Το δικό μου 1500 πριν το αλλάξω και με περίπου ένα χρόνο χρήση ήθελε πάρα πολύ συχνά καθάρισμα γιά να δουλέψει σωστά ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα μια μικρη αεραντλια της sera τη 0-60 λτ με ενα ρυθμηστη και αμεσως στο λεπτο εκανε αφρο και φαινετε να δουλευει καλυτερα να το αφησω να δω υπαρχει περιπτωση να κανω κακο???

post-4702-1266506533_thumb.jpgpost-4702-1266506547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η λυση ειναι μια!!! Καθαρισμα με σyρμα sτο σωληνακι σαν ατσαλινα και μετα ξυδι!! Ειχε μαζεψει τα παντα μεσα μεχρι και κατι καλτσες που ειχα χασει εκει ηταν!! Το skimmer πλεον ειναι super οργωνει και παλι!! THX ολους για τα tips!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η λυση ειναι μια!!! Καθαρισμα με σyρμα sτο σωληνακι σαν ατσαλινα και μετα ξυδι!! Ειχε μαζεψει τα παντα μεσα μεχρι και κατι καλτσες που ειχα χασει εκει ηταν!! Το skimmer πλεον ειναι super οργωνει και παλι!! THX ολους για τα tips!!!

Αν οι καλτσες ηταν χοντρες αθλητικες Ιωαννη,τοτε αυτες εφταιγαν........ :thumbup::thumbup::D:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...