Jump to content

τα δωρα απο τον πατερα μου αν περασωσε σχολη...


Recommended Posts

ενα αμαξακι μαζι με το διπλωμα... :thumbup:

700 ευρω να τα φαω σε διακοπες (δεν πηγα πενθημερη ομως...)

και ενα 600l ενυδρειο με ολο τον εξοπλισμο και ψαρια και φυτα !! τι λετε??καλο??

Link to comment
Share on other sites

Μπα.Σε κακομαθαινει.

Εγω αυτα που εχω ζητησει οταν με το καλο περασω σε μια σχολη ειναι ενας μηνας Camping με την παρεα μου με μηδαμινα εξοδα και την ησυχεια μου για το υπολοιπο καλοκαιρι...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

600l ενυδρειο με ολο τον εξοπλισμο και ψαρια και φυτα !! τι λετε??καλο??

πιο πολυ για αυτο ανεβασα την αγγελια και αυτο με την κοπελα μου ε οκ...

τεσπα τουλαχιστον βγαλτε κανενα θεματακι να πουμε.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω εγώ "θεματάκι" αλλά θα σε παρακαλέσω να μη με παρεξηγήσεις και να μη προσβληθείς! Το θέμα είναι γενικό και όχι ειδικό. Πιστεύω ότι ΟΛΟΙ μας λίγο ή πολύ έχουμε δει να γίνεται κάτι ανάλογο σε γνωστούς μας ή ακόμα και στους ίδιους μας τους εαυτούς...

Ξεκινάω λοιπόν...

"Δώρα του πατέρα μου αν περάσω σε σχολή..."

1) Τα κίνητρα του να περάσω σε σχολή είναι το αυτοκίνητο, το δίπλωμα, τα χρήματα, το ενυδρείο...

2) Αν δεν περάσω σε σχολή είμαι looser και θα πάρω τα @@@ μου!

3) Αλήθεια... Με νοιάζει εμένα και τους γονείς μου σε ποια σχολή θα περάσω?

Άνοιξα θέμα... Οπότε κόσμια μπορείτε να πείτε τις απόψεις σας :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει απόλυτο δίκαιο ο Νίκος.Το 2 και το 3 είναι ο λόγος που βλέπουμε ανθρώπους που φτάνουν σε μια ηλικία και είναι με κατεβασμένα τα μούτρα δεν ελπίζουν και είναι συνέχεια απαισιόδοξη.Το 2 και το 3 είναι ο λόγος που δεν υπάρχουν καινοτόμες ιδέες, το 2 και το 3 είναι ο λόγος που μας κάνουν καθοδηγούμενους να μην κυνηγάμε τα όνειρα μας και να λειτουργούμε σαν πρόβατα( κάποιους τους βολεύει αυτό) και πάει λέγοντας...Δυστυχώς μπορώ να γράψω κατεβατά αλλά νευριάζω με αυτή τη κατάντια της καθοδηγούμενης νεολαίας χωρίς ιδέες και με άχρηστα πρότυπα.

Τέλος το 2 και το 3 είναι ο λόγος που όταν εμείς μεγαλώσουμε και κάνουμε οικογένεια θα φτάσουμε να κάνουμε και το νούμερο 1.

ΕΛΑ ΝΑ ΓΥΖΡΙΖΕΙ....

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι της άποψης να μην δίνονται τέτοια κίνητρα στα παιδιά. Αν το παιδί δεν βρεί τα δικά του κίνητρα και δεν βάλει τους δικούς του στόχους, μπορεί να καταφέρει να μπεί στην σχολή αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα την τελειώσει.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρήματα ως επιβράβευση ή ως τιμωρια με στέρηση σε παιδιά και νέες ηλικίες είναι αντιπαιδαγωγικό.Στόχος είναι η ώριμη και συνετή χρήση του χρήματος σε κάθε περίπτωση,η ανάπτυξη υπευθυνότητος και πρωτοβουλιών :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αξίζει να σημειωθεί πως ο Αλέξανδρος Παπακοσμάς ήταν άριστος μαθητής και είχε λάβει πολλούς επαίνους και χρηματικά δώρα...

Ο Άλμπερτ Αϊνστάιν από την άλλη ήταν κάκιστος μαθητής και το "μαύρο πρόβατο" της οικογένειάς του στα παιδικά του χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις αλλαξει πολλες γνωμες μεχρι τοτε :thumbup:

+100000000

πιστευω οτι ναι μεν πρεπει να δινεται καποια επιβραβευση στο παιδι αν περασει καπου για τον κοπο που εχει κανει....

ΑΛΛΑ ετσι κι αλλιως για ποιο λογο να σοθ ταξει κατι???για να σοθ πει να διαβασεις για να πας καπου και να κανεις κατι στη ζωη σου???

αυτο πρεπει να το σκεφτεις απο μονος σου γιατι αν φτασεις στα 40 κατι και πεις οχι ρε @@@@ δυο χρονια ηταν ας ειχα διαβασει και κατι.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

+100000000

πιστευω οτι ναι μεν πρεπει να δινεται καποια επιβραβευση στο παιδι αν περασει καπου για τον κοπο που εχει κανει....

ΑΛΛΑ ετσι κι αλλιως για ποιο λογο να σοθ ταξει κατι???για να σοθ πει να διαβασεις για να πας καπου και να κανεις κατι στη ζωη σου???

αυτο πρεπει να το σκεφτεις απο μονος σου γιατι αν φτασεις στα 40 κατι και πεις οχι ρε @@@@ δυο χρονια ηταν ας ειχα διαβασει και κατι.... :thumbup:

δε σε καταλαβαίνω ή σε καταλαβαίνω και είσαι το παράδειγμα που αναφέρω παραπάνω(προς αποφυγή από την μεριά μου).Πρέπει να έχεις πάει πανεπιστήμιο για να έχεις κάνει κάτι στην ζωή σου?Αλλιώς τι είσαι αποτυχημένος ?

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

αυτο πρεπει να το σκεφτεις απο μονος σου γιατι αν φτασεις στα 40 κατι και πεις οχι ρε @@@@ δυο χρονια ηταν ας ειχα διαβασει και κατι.... :thumbup:

Εγώ ξέρω τους περισσότερους να αναρωτιούνται γιατί διάβαζαν τόσα χρόνια και φάγανε τα νιάτα τους στα βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αξίζει να σημειωθεί πως ο Αλέξανδρος Παπακοσμάς ήταν άριστος μαθητής και είχε λάβει πολλούς επαίνους και χρηματικά δώρα...

Ο Άλμπερτ Αϊνστάιν από την άλλη ήταν κάκιστος μαθητής και το "μαύρο πρόβατο" της οικογένειάς του στα παιδικά του χρόνια!

Πάντως ας μου επιτραπεί να σημειώσω Νίκο κι εγώ με τη σειρά μου ότι η εξαίρεση δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα και ο κανόνας δεν είναι (άσχετα με το τι παρουσιάζουν τα serial και οι ταινίες) ότι το μαύρο πρόβατο ή ο κάκιστος μαθητής είναι ο αυριανός Einstein (προσωπικά θεωρώ άλλους είτε της εποχής του είτε άλλων εποχών επιστήμονες πολύ πιο σημαντικούς πρωτοπόρους με ισχυρές επιδράσεις στο πώς βλέπουμε τον κόσμο σήμερα (π.χ. John von Neumann, Alan Turing, R. Feynman, G. Dantzig, D Cox, George Box, Cauchy, Newton (κορυφαίος!), Gauss, Leibniz, Kolmogorov, Markov, Galois, αλλά και τους δικούς μας Αρχιμήδη, Πυθαγόρα (αν υπήρξε), Θαλή, Ευκλείδη, Ερατοσθένη, Καραθεοδωρή, Χ.Παπαδημητρίου) και πολλούς άλλους που ούτε μαύρα πρόβατα ήταν ούτε κάκιστοι, απλά άλλοι εργάστηκαν σκληρά με προσωπικό κόστος, άλλοι είχαν ταλέντο και βρέθηκε κάποιος να το διακρίνει και οι περισσότεροι θα χαρακτηρίζονταν "φυτά-nerds" από τους συμμαθητές τους.

Λυπάμαι φίλοι μου που θα σας απογοητεύσω αλλά η επιστήμη, η προκοπή, η πρόοδος θέλουν σκληρή και συστηματική δουλειά κατά κανόνα και προχωρούν από χιλιάδες ανώνυμους κορυφαίους (σε άλλες χώρες).

Όσο για το θέμα μας, στους παραπάνω δεν νομίζω ότι τους είχε υποσχεθεί κανένας αυτοκίνητο, ενυδρείο ή διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειανι τα δωρα που μου ειπε εκεινος ...εγω φταιω που δεν το ανεφερα ακουστε πως εχει εγω παντα ημουν μαθητης του 18-19 παντα ομως σε ολες τις ταξεις...μετα απο καθε ελεγχο εχω ενα βιβλιαριο το οποιο μου ειχε αφησει η νονα μου που πεθανε και ειχε πει στον πατερα πως μετα απο μια καλη μου προσπαθεια να παιρνει απο εκει και να μου παιρνει οτι θελω αυτο για μενα δεν ειναι το κινητρο ουτε το σκεφτομαι μου αρεσουν τα γραμματα και για αυτο διαβαζω και για αυτο θελω να περασω σε μια σχολη ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ ...

ειλικρινα χεστηκα για το αν με πιεζαν η οχι η για το αν θα μου επαιρναν κατι...εγω ανηκω στον εαυτο μου και οτι κανω το κανω για το δικο μου καλο μελλον...συμφωνω με το οτι δεν πρεπει να δινονται τετοια κινητρα εννοειται αυτο ...ειλικρινα ποτε δεν εχω ακουσει τους γονεις μου να μου λενε διαβασε...η την γνωστη ερωτηση ΔΙΑΒΑΣΕΣ?ποτε ομως παντα ειχα την ωριμοτητα να ειμαι οκ στις υποχρεωσεις μου και συνεπης αλλα παιδια να σας πω κατι παρατηρω την σημερινη νεολαια τους δικους μου γνωστους...δεν νομιζω οτι

(μην το περασετε οτι ειμαι υπεροπτης)απλα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλα παιδια σαν και εμενα βλεπω τους γυρω μου με μια μαγκια θα σε *******ρε μ****** και θα σε κανω ρε και τετοια τσιγαρακι ...γκομενες και διαβασμα τιποτα... οκ δεν λεω και εγω εχω κοπελα εχω και Hobbies την γυμναστικη τα ζωα οκ αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλα ατομα ετσι ...φυσικα εννοειται πως δεν βαζω ολη την νεολαια σε ενα σακι απλα εχω δει τοσα πολλα σε ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ που νομιζω πως μερικα παιδια πρεπει να επιβραβευονται αν πραγματικα το αξιζουν...αυτη ειναι η γνωμη μου και εννοειται σεβαστη και η δικια σας

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειανι τα δωρα που μου ειπε εκεινος ...εγω φταιω που δεν το ανεφερα ακουστε πως εχει εγω παντα ημουν μαθητης του 18-19 παντα ομως σε ολες τις ταξεις...μετα απο καθε ελεγχο εχω ενα βιβλιαριο το οποιο μου ειχε αφησει η νονα μου που πεθανε και ειχε πει στον πατερα πως μετα απο μια καλη μου προσπαθεια να παιρνει απο εκει και να μου παιρνει οτι θελω αυτο για μενα δεν ειναι το κινητρο ουτε το σκεφτομαι μου αρεσουν τα γραμματα και για αυτο διαβαζω και για αυτο θελω να περασω σε μια σχολη ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ ...

ειλικρινα χεστηκα για το αν με πιεζαν η οχι η για το αν θα μου επαιρναν κατι...εγω ανηκω στον εαυτο μου και οτι κανω το κανω για το δικο μου καλο μελλον...συμφωνω με το οτι δεν πρεπει να δινονται τετοια κινητρα εννοειται αυτο ...ειλικρινα ποτε δεν εχω ακουσει τους γονεις μου να μου λενε διαβασε...η την γνωστη ερωτηση ΔΙΑΒΑΣΕΣ?ποτε ομως παντα ειχα την ωριμοτητα να ειμαι οκ στις υποχρεωσεις μου και συνεπης αλλα παιδια να σας πω κατι παρατηρω την σημερινη νεολαια τους δικους μου γνωστους...δεν νομιζω οτι

(μην το περασετε οτι ειμαι υπεροπτης)απλα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλα παιδια σαν και εμενα βλεπω τους γυρω μου με μια μαγκια θα σε *******ρε μ****** και θα σε κανω ρε και τετοια τσιγαρακι ...γκομενες και διαβασμα τιποτα... οκ δεν λεω και εγω εχω κοπελα εχω και Hobbies την γυμναστικη τα ζωα οκ αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλα ατομα ετσι ...φυσικα εννοειται πως δεν βαζω ολη την νεολαια σε ενα σακι απλα εχω δει τοσα πολλα σε ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ που νομιζω πως μερικα παιδια πρεπει να επιβραβευονται αν πραγματικα το αξιζουν...αυτη ειναι η γνωμη μου και εννοειται σεβαστη και η δικια σας

Σε μία πρόταση τα είπες όλα...τα υπόλοιπα είναι περιττά... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ας μου επιτραπεί να σημειώσω Νίκο κι εγώ με τη σειρά μου ότι η εξαίρεση δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα και ο κανόνας δεν είναι (άσχετα με το τι παρουσιάζουν τα serial και οι ταινίες) ότι το μαύρο πρόβατο ή ο κάκιστος μαθητής είναι ο αυριανός Einstein (προσωπικά θεωρώ άλλους είτε της εποχής του είτε άλλων εποχών επιστήμονες πολύ πιο σημαντικούς πρωτοπόρους με ισχυρές επιδράσεις στο πώς βλέπουμε τον κόσμο σήμερα (π.χ. John von Neumann, Alan Turing, R. Feynman, G. Dantzig, D Cox, George Box, Cauchy, Newton (κορυφαίος!), Gauss, Leibniz, Kolmogorov, Markov, Galois, αλλά και τους δικούς μας Αρχιμήδη, Πυθαγόρα (αν υπήρξε), Θαλή, Ευκλείδη, Ερατοσθένη, Καραθεοδωρή, Χ.Παπαδημητρίου) και πολλούς άλλους που ούτε μαύρα πρόβατα ήταν ούτε κάκιστοι, απλά άλλοι εργάστηκαν σκληρά με προσωπικό κόστος, άλλοι είχαν ταλέντο και βρέθηκε κάποιος να το διακρίνει και οι περισσότεροι θα χαρακτηρίζονταν "φυτά-nerds" από τους συμμαθητές τους.

Λυπάμαι φίλοι μου που θα σας απογοητεύσω αλλά η επιστήμη, η προκοπή, η πρόοδος θέλουν σκληρή και συστηματική δουλειά κατά κανόνα και προχωρούν από χιλιάδες ανώνυμους κορυφαίους (σε άλλες χώρες).

Όσο για το θέμα μας, στους παραπάνω δεν νομίζω ότι τους είχε υποσχεθεί κανένας αυτοκίνητο, ενυδρείο ή διακοπές.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Αντρέα και φυσικά σκοπός μου δεν ήταν να παρουσιάσω έναν κανόνα με το παράδειγμα που έφερα.

Το γεγονός είναι πως με το τρέχον εκπαιδευτικό σύστημα (δεν μιλάω μόνο για το ελληνικό) καλός ο μαθητής δεν σημαίνει πως έχει μόρφωση και παιδεία!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Αντρέα και φυσικά σκοπός μου δεν ήταν να παρουσιάσω έναν κανόνα με το παράδειγμα που έφερα.

Το γεγονός είναι πως με το τρέχον εκπαιδευτικό σύστημα (δεν μιλάω μόνο για το ελληνικό) καλός ο μαθητής δεν σημαίνει πως έχει μόρφωση και παιδεία!

+1

Το 90% των μαθητων στο σχολειο μου που θεωρουνται κορυφη στην διαδικασια της βαθμολογισης δεν ξερουν να βγουν στον δρομο...Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις..

Link to comment
Share on other sites

δε σε καταλαβαίνω ή σε καταλαβαίνω και είσαι το παράδειγμα που αναφέρω παραπάνω(προς αποφυγή από την μεριά μου).Πρέπει να έχεις πάει πανεπιστήμιο για να έχεις κάνει κάτι στην ζωή σου?Αλλιώς τι είσαι αποτυχημένος ?

κοιτα...εννοειται πως ο ανθρωπος δεν ειναι τα πτυχια του...

αλλα πιστευω πως για να ακολουθησει καποιος τους ρυθμους της σημερινης ζωης πρεπει καπου κατι να εχει παρει...

αλλιως πως θα τα βγαλει περα στη ζωη του?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι διαβαζω για να περασω ΤΕΦΑΑ και να γινω κατι που αγαπαω πολυ..:thumbup: Καλη μας επιτυχια Μιχαλη!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω τους περισσότερους να αναρωτιούνται γιατί διάβαζαν τόσα χρόνια και φάγανε τα νιάτα τους στα βιβλία!

τρουπερ και εγω ξερω πολλους που διαβαζαν μικροι καποιοι τους λεγανε χανεις την ωρα σου και τωρα εχουνε τη δουλεια τους την οικογενεια τους και λενε οτι αξιζει που διαβασα καποτε...

δε λεω οτι πρεπει να αφοσιωθεις στο διαβασμα η κατι τετοιο απλα θεωρω οτι παιδια που εχουνε δυνατοτητες και καθονται ολη μερα ειναι loosers...γιατι υπαρχουνε και αλλοι που δεν παιρνουνε ευκολα τα μαθηματα αλλα προσπαθουνε και καταφερνουνε πολλα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα...εννοειται πως ο ανθρωπος δεν ειναι τα πτυχια του...

αλλα πιστευω πως για να ακολουθησει καποιος τους ρυθμους της σημερινης ζωης πρεπει καπου κατι να εχει παρει...

αλλιως πως θα τα βγαλει περα στη ζωη του?

Ναι αλλά το Πανεπιστήμιο δεν είναι ο μόνος δρόμος. Επειδή ασχολούμαι με το εμπόριο και τις οικοδομές, αυτή τη στιγμή οι ΜΟΝΟΙ άνθρωποι που δουλεύουν με μετρητά χρήματα είναι οι αλλοδαποί. Οι υπόλοιποι έχουν κάτι επιταγές φούστες που σκάνε η μία πίσω από την άλλη! Και δεν ξέρω και πολλούς αλλοδαπούς με πτυχίο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι διαβαζω για να περασω ΤΕΦΑΑ και να γινω κατι που αγαπαω πολυ..:thumbup: Καλη μας επιτυχια Μιχαλη!!

καλη επιτυχια φιλε.και εγω σε δυο χρονια θα ειμαι στη θεση σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το Πανεπιστήμιο δεν είναι ο μόνος δρόμος. Επειδή ασχολούμαι με το εμπόριο και τις οικοδομές, αυτή τη στιγμή οι ΜΟΝΟΙ άνθρωποι που δουλεύουν με μετρητά χρήματα είναι οι αλλοδαποί. Οι υπόλοιποι έχουν κάτι επιταγές φούστες που σκάνε η μία πίσω από την άλλη! Και δεν ξέρω και πολλούς αλλοδαπούς με πτυχίο... :thumbup:

ναι οκ συμφωνω απολυτως για τις οικοδομες και ολα αυτα.ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ!αλλα στη χωρα που ζουμε ολοι ειναι ψευτοπερηφανοι και λενε <<σιγα εγω θα δουλεψω σε οικοδομη>>? και μενουνε ανεργοι και κατηγορουνε τους αλλοδαπους οτι φταινε για την οικονομικη καταρευση της χωρας...

εννοειται πως το πανεπιστημιο δεν ειναι ο μονος δρομος.συγνωμη αλλα τα εγραψα μπερδεμενα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραια η γυμναστικη ! :thumbup: και εγω πορωμενος ειμαι αλλα το προτιμω σαν χομπυ ...εγω εχω πρωτο στοχο πολυτεχνειο πολιτικων μηχανικων...κια μετα φυσικο και μαθηματικο ...αλλα το καλο ειναι οτι ειμαι πολυτεκνος και ερχομαι αθηνα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μελετη, μορφωση (πνευματκη).

Απαραιτητα για ολους απο επιστημονα μεχρι εργατη.

Τα πτυχια ειναι αλλο πραγμα (και δεν ειναι και απαραιτητα οπως εχουμε καταντήσει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...