Jump to content

τα δωρα απο τον πατερα μου αν περασωσε σχολη...


Recommended Posts

παν μετρον αριστον.-

εγω ειμαι ανθρωπος και του σαλονιου αλλα κ του λιμανιου.(κυριολεκτω,ναυτικος στο επαγγελμα)

ολα χρειαζονται παιδια...και το διαβασμα(πανω απ ολα!) κ οι βολτες κ καμια κοπελιτσα εκει σε κανα παρτακι (με scorpions στα σκοτεινα :thumbup: ) κ τα ενυδρεια κ πολλα αλλα...

η γνωμη μου ειναι ο καθενας να ακολουθει την καρδια του κ οχι τα πρεπει.

αν ακολουθησεις το επαγγελμα που ΑΓΑΠΑΣ πραγματικα θα πετυχεις,αν οχι θα κανεις μια ζωη αγγαρεια...

να πηγαινεις στην δουλεια σου με χαμογελο γεματος ενεργεια κ αποδοτικοτητα κ να μην λες μολις ξυπνας ''που παω παλι?''

αυτα απο μενα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παν μετρον αριστον.-

εγω ειμαι ανθρωπος και του σαλονιου αλλα κ του λιμανιου.(κυριολεκτω,ναυτικος στο επαγγελμα)

ολα χρειαζονται παιδια...και το διαβασμα(πανω απ ολα!) κ οι βολτες κ καμια κοπελιτσα εκει σε κανα παρτακι (με scorpions στα σκοτεινα :thumbup: ) κ τα ενυδρεια κ πολλα αλλα...

η γνωμη μου ειναι ο καθενας να ακολουθει την καρδια του κ οχι τα πρεπει.

αν ακολουθησεις το επαγγελμα που ΑΓΑΠΑΣ πραγματικα θα πετυχεις,αν οχι θα κανεις μια ζωη αγγαρεια...

να πηγαινεις στην δουλεια σου με χαμογελο γεματος ενεργεια κ αποδοτικοτητα κ να μην λες μολις ξυπνας ''που παω παλι?''

αυτα απο μενα :thumbup:

:D

Link to comment
Share on other sites

παν μετρον αριστον.-

εγω ειμαι ανθρωπος και του σαλονιου αλλα κ του λιμανιου.(κυριολεκτω,ναυτικος στο επαγγελμα)

ολα χρειαζονται παιδια...και το διαβασμα(πανω απ ολα!) κ οι βολτες κ καμια κοπελιτσα εκει σε κανα παρτακι (με scorpions στα σκοτεινα :D ) κ τα ενυδρεια κ πολλα αλλα...

η γνωμη μου ειναι ο καθενας να ακολουθει την καρδια του κ οχι τα πρεπει.

αν ακολουθησεις το επαγγελμα που ΑΓΑΠΑΣ πραγματικα θα πετυχεις,αν οχι θα κανεις μια ζωη αγγαρεια...

να πηγαινεις στην δουλεια σου με χαμογελο γεματος ενεργεια κ αποδοτικοτητα κ να μην λες μολις ξυπνας ''που παω παλι?''

αυτα απο μενα :thumbup:

Συγνώμη αλλά δέν θα συμφωνήσω... και εκεί όλα σχετικά είναι και εγώ αυτό που αγαπάω κάνω σάν δουλειά μου αλλά ο εργοδότης μου κάθε πρωί μου βγάζει τον καρκίνο :thumbup: ...τώρα θα μου πείς φύγε και πήγαινε αλλού...οκ όμως δέν είναι εύκολο απο την στιγμή που έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις που τρέχουν...

Link to comment
Share on other sites

ε φαντάσου Κώστα να μην κάνεις κάτι που σου αρέσει και να έχεις και μ@κακα εργοδότη...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δέν θα συμφωνήσω... και εκεί όλα σχετικά είναι και εγώ αυτό που αγαπάω κάνω σάν δουλειά μου αλλά ο εργοδότης μου κάθε πρωί μου βγάζει τον καρκίνο :thumbup: ...τώρα θα μου πείς φύγε και πήγαινε αλλού...οκ όμως δέν είναι εύκολο απο την στιγμή που έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις που τρέχουν...

παιδια μην το φιλοσοφουμε αλλο και τι να πουμε?η ιδια κοινωνια που ζουμε ειναι ενα βαρελι γεματο σκ@τ@ που εχουμε παισει μεσα και κολυμπαμε στα σκ@τ@.σκυβουμε το κεφαλι γιατι ειμαστε πνιγμενοι στα προβληματα μας (δανεια,καρτες,κλπ,κλπ,)περπαταμε σαν τα ζομπι στο δρομο και γενικος τρεχουμε συνεχεια απο το πρωι μεχρι το βραδι χωρις να ξερουμε το λογο.εχετε δει το πρωι κανενα χαρουμενο να πηγαινει στην δουλεια του?αμα τους πιασεις απο την μυτη θα σκασουν.και δυστυχως η ιδια η ζωη δημιουργει τεραστιες απαιτησεις(να εχεις πτυχιο,μεταπτυχιακο,3 ξενες γλωσες) για να βρεις μια αξιοπρεπη δουλεια με ενα σχετικα καλο μισθο.ολοι οι γονεις εχουν ονειρα για τα παιδια τους θελουν να τα καμαρωνουν να καθονται στην γραφειαρα τους και να ξεσκιζωνται στο χρημα(να σου λενε 100 με αποδειξη η 80 χωρις).

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει και εκνευριζομαι αφανταστα!!!

Ολοι οι γονεις προσπαθουν να βγαλουν τα αποθημενα τους στα παιδια τους!!!

Ο επιστημονας που δεν εγινα εγω.. θα γινει το παιδι μου!!!! ΕΤσι σκεφτονται και λένε... μην τρεβηξει το παιδι οτι κι εγω!!!

ΔΕΝ ειναι δυνατόν να γίνουν όλοι ομως επιστημονες... γιατροι και δηκηγόροι!!!

Εχουμε γεμίσει ανεργους!!! Με πτυχια και μαστερ και Διδακτορικα!!!

Ολοι οσοι θελουν να σπουδασουν τα παιδια τους... εχουν δει τι γινεται εκει έξω??

Όταν καποιοι φανε τα καλυτερα τους χρονια με σπουδες και διαβασμα.... αλλοι... τεχνιτες του Τεχνικου λυκειου.... στα 25 τους περνουν τα τριπλασια....

Να πω επαγγελματα?? Υδραυλικός, μπογιατζης, ψυκτικός....... και πολλα αλλα!!!

αλλα ετσι εχουμε μαθει... να δουλευουν οι γονεις... να παιρνουν δανεια... για να σπουδασουν τα παιδια τους... να φτασει το παιδι 26-27 χρονων.. και να μη βρισκει δουλεια!!!

Ελεος!!! Ας δουνε και λίγο οι γονεις τι γινεται εκει έξω!!! Πλεον ας αφησουμε το Ταμπου....

"Εμενα ο γιος μου σπουδαζει γιατρος..... όχι σαν του απεναντι που εγινε βοθρατζης!!"

Ο γιατρος ομως θα εχει εισοδημα στα 35... ενω ο σκατατσης.... παιρνει 120€ την επίσκεψη... και κανει 3-4 τη μερα!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

ε φαντάσου Κώστα να μην κάνεις κάτι που σου αρέσει και να έχεις και μ@κακα εργοδότη...

Άστα να πάνε Ορέστη έχεις απόλυτο δίκιο αλλά ο καθένας νομίζει πως το προβλημά του είναι μεγαλύτερο όλων...δέν κοιτάμε τα χειρότερα.

παιδια μην το φιλοσοφουμε αλλο και τι να πουμε?η ιδια κοινωνια που ζουμε ειναι ενα βαρελι γεματο σκ@τ@ που εχουμε παισει μεσα και κολυμπαμε στα σκ@τ@.σκυβουμε το κεφαλι γιατι ειμαστε πνιγμενοι στα προβληματα μας (δανεια,καρτες,κλπ,κλπ,)περπαταμε σαν τα ζομπι στο δρομο και γενικος τρεχουμε συνεχεια απο το πρωι μεχρι το βραδι χωρις να ξερουμε το λογο.εχετε δει το πρωι κανενα χαρουμενο να πηγαινει στην δουλεια του?αμα τους πιασεις απο την μυτη θα σκασουν.και δυστυχως η ιδια η ζωη δημιουργει τεραστιες απαιτησεις(να εχεις πτυχιο,μεταπτυχιακο,3 ξενες γλωσες) για να βρεις μια αξιοπρεπη δουλεια με ενα σχετικα καλο μισθο.ολοι οι γονεις εχουν ονειρα για τα παιδια τους θελουν να τα καμαρωνουν να καθονται στην γραφειαρα τους και να ξεσκιζωνται στο χρημα(να σου λενε 100 με αποδειξη η 80 χωρις).

Δυστηχώς... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εξίσου εκνευριστικό είναι φίλε nikoloutso πως οι γονείς προσπαθουν να παρέχουν τα πάντα στο παιδί τους χωρίς την αίσθηση του μέτρου. Το κλασικό που έχω ακούσει αρκετές φορές "Άν περάσω στο πανεπιστήμιο οι γονείς μου θα μου πάρουν αυτοκίνητο" το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο. Δηλαδή κάθε προσπάθεια του, το παιδί πρέπει να αμοίβεται υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Εξίσου εκνευριστικό είναι φίλε nikoloutso πως οι γονείς προσπαθουν να παρέχουν τα πάντα στο παιδί τους χωρίς την αίσθηση του μέτρου. Το κλασικό που έχω ακούσει αρκετές φορές "Άν περάσω στο πανεπιστήμιο οι γονείς μου θα μου πάρουν αυτοκίνητο" το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο. Δηλαδή κάθε προσπάθεια του, το παιδί πρέπει να αμοίβεται υλικά;

Ευχαριστω που με συμπληρωσες!!!

αλλα και κατι ακομα.... ΔΕ συμαινει οτι οποιος μπει.... θα βγει κι ολας!!! :thumbup:

Να συμπληρωσω και αυτο που πλεον βλεπω....

Επειδη εχω επαφη με νεους φοιτητες σε πολλα εκπαιδευτικά ιδρύματα.... ανωτατα και ανωτερα....

Από προσωπικη εμπειρια θα πω οτι.... ανεβαινουν οι βάσεις.... και πεφτει το επίπεδο!!!

Τα πλεον πλεον... το εχουν καψει!!! Δεν ξερω πως και γιατι.... αλλα δεν λειτουργουν σωστα!!!

Ως εκπαιδευτικός.... το βλεπω καθημερινα!!

Σε συζητησεις με συναδελφους... ανακαλυπτουμε οτι συμβαινει το ιδιο παντου!!

Τα παιδια... οταν ειναι 1-2 ετος... συμπεριφερονται οπως οταν εμεις και οι παλαιοτεροι στην 1 γυμνασιου!!

Το νοητκό επίπεδο και το επιπεδο συμπεριφορας εχει πεσει κατακόρυφα!!!

Αντι για καθηγητες.. πλεον εχουμε γινει νηπιαγωγοι!!

Ωρες - ωρες απορω... εμεις ειμασταν εξυπνοι οι τα παιδια πλεον ειναι χαζα ή δεν ασχολουνται καθολου??? :S

Y.Γ. Να συμειωθει ότι ειμαι 26... και δεν εχω μεγαλη διαφορα απο τους υπαρχοντες φοιτητες... ηλικιακα...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εξίσου εκνευριστικό είναι φίλε nikoloutso πως οι γονείς προσπαθουν να παρέχουν τα πάντα στο παιδί τους χωρίς την αίσθηση του μέτρου. Το κλασικό που έχω ακούσει αρκετές φορές "Άν περάσω στο πανεπιστήμιο οι γονείς μου θα μου πάρουν αυτοκίνητο" το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο. Δηλαδή κάθε προσπάθεια του, το παιδί πρέπει να αμοίβεται υλικά;

Nαί αλλά με μέτρο... εξάλου έτσι είναι και στην ίδια την ζωή όσο κοπιάζεις τόσο ανταμοίβεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Nαί αλλά με μέτρο... εξάλου έτσι είναι και στην ίδια την ζωή όσο κοπιάζεις τόσο ανταμοίβεσαι.

Δηλαδή φίλε μου, αν εγώ δεν έχω την δυνατότητα να τάξω κάποιο "δώρο" στο παιδί μου, αυτό δεν πρέπει να προσπαθήσει; Κατά την γνώμη μου η αμοιβή σε ένα παιδί πρέπει να είναι περισσότερο ηθική παρά υλική. Άλλο η επαγγελματική δραστηριότητα και ανταμοιβή και άλλο η διαπαιδαγώγηση. Άλλο ό έφηβος και άλλο ο ενήλικας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε μου, αν εγώ δεν έχω την δυνατότητα να τάξω κάποιο "δώρο" στο παιδί μου, αυτό δεν πρέπει να προσπαθήσει; Κατά την γνώμη μου η αμοιβή σε ένα παιδί πρέπει να είναι περισσότερο ηθική παρά υλική. Άλλο η επαγγελματική δραστηριότητα και ανταμοιβή και άλλο η διαπαιδαγώγηση. Άλλο ό έφηβος και άλλο ο ενήλικας. :thumbup:

Σημασία δέν έχει η αξία της ύλης αλλά το κίνητρο που πρέπει να έχει το παιδί έστω και άν αυτό είναι υπο την μορφή υλικής ανταμοιβής...όσο για τον διαχωρισμό που προσπαθείς να δώσεις με το δίκιο σου βέβαια ανάμεσα σε μικρούς και μεγάλους είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα και δέν ισχύει πουθενά στο ζωικό βασίλιο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν καποιοι φανε τα καλυτερα τους χρονια με σπουδες και διαβασμα.... αλλοι... τεχνιτες του Τεχνικου λυκειου.... στα 25 τους περνουν τα τριπλασια....

Με αυτο το ποστ ομως ερχεσαι στο αντιθετο ακρο.

"Οχι μορφωση - Μεγαλο μεροκαματο"

Μελετη, μορφωση (πνευματκη).

Απαραιτητα για ολους απο επιστημονα μεχρι εργατη.

Τα πτυχια ειναι αλλο πραγμα (και δεν ειναι και απαραιτητα οπως εχουμε καταντήσει)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο.... όπως και να το κανουμε... ετσι όπως έχουμε καταντησει σημερα... το πρωτο που κοιταμε... ειναι πόσο θα κερδισουμε με τη δουλεια που θα κανουμε!!!

Δυστυχώς....

βεβαια.... αυτο δε σημαινει οτι διαφωνω μαζι σου.... :thumbup:

Μελετη, μορφωση (πνευματκη).

Απαραιτητα για ολους απο επιστημονα μεχρι εργατη.

Τα πτυχια ειναι αλλο πραγμα (και δεν ειναι και απαραιτητα οπως εχουμε καταντήσει)

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

σιγά σιγά, παρατηρώ πως η κουβέντα περνάει και σε άλλα επίπεδα.

δυστυχώς η νοοτροπία των γονιών "να περάσει το παιδί μου στο πανεπιστήμιο για να γίνει κάποιος" δεν εξηγεί το γιατί όλοι περνάνε σε μια σχολή, όλοι έχουν την δυνατότητα να πάρουν μεταπτυχιακό και καπάκια μεταπτυχιακό κι άλλο, κι άλλο....

φταίει και το σύστημα της χώρας που εξυπηρετεί αυτές τις "φιλοδοξίες" των γονιών...

δεν μπορώ να δεχτώ πως σε μια χώρα 11 εκατομμυρίων, σε σχολές μπαίνουν ετησίως πάνω από 1000 άτομα δικηγόροι... ή μαθηματικοί ή...ή... ... οι θέσεις είναι πααααααρα πολλές (όπως και τα παραρτήματα των σχολών, τα οποία όμως εξυπηρετούν κ άλλους σκοπούς) με αποτέλεσμα, ενώ υπάρχει ζήτηση για 50 άτομα μιας ειδικότητας, να υπάρχουν 1000 παραπάνω πτυχιούχοι... οι υπόλοιποι??? και εδώ ερχόμαστε και σε ένα άλλο δεδομένο...όσοι έχουν πτυχίο Ανώτατης σχολής (η πλειοψηφία) δεν "δέχονται" να κάνουν άλλη δουλειά πιο "υποτιμητική" γιαυτούς... δυστυχώς το πρόβλημα του βολέματος είναι σύνηθες στην χώρα μας...ελπίζω, εμείς, η νέα γενιά να καταφέρουμε να κάνουμε επιτέλους την αλλαγή...

όσο για το θέμα των υλικών επιβραβεύσεων των παιδιών για την κατάκτηση στόχων, με βρίσκει απόλυτα κάθετο... ο σωστός γονέας είναι και παιδαγωγός των παιδιών του... εξαρτάται ΚΑΙ από αυτόν η σωστή ανάπτυξη του χαρακτήρα του παιδιού αποτέλεσμα της οποίας είναι οι στόχοι και η επίτευξή τους.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Το όλο ζήτημα έχει να κάνει με το πως θα περάσει το δώρο ο κηδεμόνας στο παιδί. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκλάβει την κίνηση αυτή ο δέκτης του δώρου.

- Μπορεί σε μία εκρηκτική σχέση κηδεμόνα - παιδιού όπου η συζήτηση-χειραγώγηση έχει αποτύχει... να επιλέγεται η υπουλη δωροδοκία. Αυτό είναι ξεκάθαρα μεμπτό.

Σε αντίθεση..

- Μπορεί σε μία άλλη σχέση όπου το παιδί είναι χειραφετημένο σε μία πράξη του να ανταμοιφθεί με στόχο την αναγνώριση. Αυτό κατα την ταπεινή μου άποψη είναι αποδεκτό.

Θέλω λίγο να βάλω την εξής ερώτηση υπάρχει άνθρωπος που στα 17-18 του ξέρει τι θέλει να κάνει στα τουλάχιστον επόμενα 35 χρόνια για τουλάχιστον 8 ώρες την μέρα χωρίς να επηρεάζεται από τις οικογενειακές συνθήκες...πόσα βγάζει αυτός που είναι ηλεκτρολόγος...πόσο δουλεύει ο ακτινολόγος .... κοίτα το 4αρι ρετιρέ με τα μαύρα που βγαλε ο υδραυλικός...να πας σε ενα γραφείο να μην είσαι στα πετρέλαια όπως ο πατέρας σου ο μηχανικός...κάποια είδα και στις πάνω αναφορές.Αυτό δεν είναι ελευθερία ειναι κακή χειραγώγηση...επιροές ώστε το παιδί να δουλεύει λιγότερο από τους άλλους και με περισσότερα λεφτά...

Και όλα αυτά περνάνε στο σύστημα τα ΑΕΙ παλεύουν με τα ενχειρίδια-τουβλα να γίνουν οι σωτήρες της γνώσης με τους καθηγητές να επιλέγουν σύντομεσ σημειώσεις να περάσουμε 3 πράγματα στους φοιτητές να φύγουν απο το μάθημα μου να τελειώνουμε..τα τει με στοχευμένη γνωση χωρίς βιβλία(όχι ολα) με την λογική ασ περναγανε ΑΕΙ αν θέλανε να μάθουνε...εδώ θα μάθουνε να βάζουνε πρίζες και πίνακες και χεστήκαμε ποιός το ανακάλυψε γιατί γίνεται έτσι και ας πανε να δουλέψουνε. Τέλος τα ΙΕΚ που σε 2 χρόνια τσακα τσακα τον βγαζουμε στην αγορά εργασίας για να τα πάρουμε και ντάξει αυτοί θέλουν ένα χαρτί εμείς τα λεφτά μοιρασμένα τα κουκούτσια..

Link to comment
Share on other sites

Το όλο ζήτημα έχει να κάνει με το πως θα περάσει το δώρο ο κηδεμόνας στο παιδί. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκλάβει την κίνηση αυτή ο δέκτης του δώρου.

- Μπορεί σε μία εκρηκτική σχέση κηδεμόνα - παιδιού όπου η συζήτηση-χειραγώγηση έχει αποτύχει... να επιλέγεται η υπουλη δωροδοκία. Αυτό είναι ξεκάθαρα μεμπτό.

Σε αντίθεση..

- Μπορεί σε μία άλλη σχέση όπου το παιδί είναι χειραφετημένο σε μία πράξη του να ανταμοιφθεί με στόχο την αναγνώριση. Αυτό κατα την ταπεινή μου άποψη είναι αποδεκτό.

Θέλω λίγο να βάλω την εξής ερώτηση υπάρχει άνθρωπος που στα 17-18 του ξέρει τι θέλει να κάνει στα τουλάχιστον επόμενα 35 χρόνια για τουλάχιστον 8 ώρες την μέρα χωρίς να επηρεάζεται από τις οικογενειακές συνθήκες...πόσα βγάζει αυτός που είναι ηλεκτρολόγος...πόσο δουλεύει ο ακτινολόγος .... κοίτα το 4αρι ρετιρέ με τα μαύρα που βγαλε ο υδραυλικός...να πας σε ενα γραφείο να μην είσαι στα πετρέλαια όπως ο πατέρας σου ο μηχανικός...κάποια είδα και στις πάνω αναφορές.Αυτό δεν είναι ελευθερία ειναι κακή χειραγώγηση...επιροές ώστε το παιδί να δουλεύει λιγότερο από τους άλλους και με περισσότερα λεφτά...

Και όλα αυτά περνάνε στο σύστημα τα ΑΕΙ παλεύουν με τα ενχειρίδια-τουβλα να γίνουν οι σωτήρες της γνώσης με τους καθηγητές να επιλέγουν σύντομεσ σημειώσεις να περάσουμε 3 πράγματα στους φοιτητές να φύγουν απο το μάθημα μου να τελειώνουμε..τα τει με στοχευμένη γνωση χωρίς βιβλία(όχι ολα) με την λογική ασ περναγανε ΑΕΙ αν θέλανε να μάθουνε...εδώ θα μάθουνε να βάζουνε πρίζες και πίνακες και χεστήκαμε ποιός το ανακάλυψε γιατί γίνεται έτσι και ας πανε να δουλέψουνε. Τέλος τα ΙΕΚ που σε 2 χρόνια τσακα τσακα τον βγαζουμε στην αγορά εργασίας για να τα πάρουμε και ντάξει αυτοί θέλουν ένα χαρτί εμείς τα λεφτά μοιρασμένα τα κουκούτσια..

+1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...