Jump to content

3ο και φαρμακερο....


jumaru82

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους δεν αντεξα τελικα με τα 220λτ και τελικα αλλαξα το ενυδρειο σε ενα juwel 300. Δεν ειναι τοσο τα 80 λιτρα οσο το σχημα του ενυδρειου που σε συνδιασμο με τη παλια βαση η οποια λες και ειχε σχεδιαστει για το 300 (για το 400 ειχε σχεδιαστει αλλα...) εφερε το επιθυμητο αποτελεσμα. Ο εξοπλησμος εχει παραμεινει ο ιδιος προς το παρον και υπαρχει σκεψη για αλλαγη του sump ετσι ωστε να δημιουργηθει ενα μικρο refiugium με αλγες για τη μειωση των ΝΟ3 και για καλυτερη βιολογια!! Ο βραχος παρα τα 30 κιλα του δεν ειναι επαρκεις επουδενει και το ενυδρειο φενετε αδειο απο βραχο αλλα ας οψετε η κριση, ειναι παντως η πρωτη πρωτερεοτητα μου η προσθηκη καμια 20-30 κιλα ακομα!

Εχουμε και λεμε λοιπον στο ενυδρειο δεν εχει χρησιμοποιηθει καθολου βαση για το βραχο και παρολο που τα κομματια ειναι αρκετα μικρα νομιζω οτι εχουν κατσει καλα και εχουν δημιουργηθει αρκετες σπηλιες και φωλιες οπως επισης και αρκετος χωρος για κοραλια! Ο βραχος κατα την μετακομηση πλυθηκε και καθαρηστηκε και εγινε σαν καινουργιος ξερω οτι δυστηχως αυτο με πηγε πισω στη βιολογια αλλα δυστηχως ειχα σοβαρο προβλημα με κυανο πριν και ηταν η μονη λυση!!

Η αμμο πλυθηκε και εγινε ποιο καθαρι απ οτι την ειχα αγορασει με αποτελεσμα να δινει στο ματι μια πολυ εντονη αντιθεση αφου ειναι καταλευκη bora-bora.

Για τη κυκλοφορια εχει χρησιμοποιηθει μια κοραλια 2 και μια SUN-SUN 6000lt/h η οποια εχει ηδη βγαλει τα λεφτα της!!

Η επιστροφη απο το sump γινετε προς το παρον με μια eheim 1000 αλλα εχει γινει παραγγελια για την Sicce th 2500. Το νερο κατεβαζουν στο sump δυο τρυπες (homemade οπως παντα) 44mm με φλατζες οι οποιες κατεβαζουν ανετα το νερο και ειναι ευχαριστα αθορυβες.

Για το φωτηστικο εχει μεινει προς το παρον το boyo 90cm με 1 x 150MH + 2 x 39T5 και επειδη κατα τη μεταφορα ειχα αρκετες απωλειες δυστηχως στα κοραλακια μου και δεν εχει μεινει και τιποτα.... λεω να ο αφησω μεχρι να στροσει καλα το ενυδρειο και μεχρι να αποφασισω τη θα κανω με το φως...ειμαι και περιεργος και δε ξερω αν θελω Τ5 ή HQ

Απο skimmer εχει παραμεινει το V2 600 το οποιος φαινεται επαρκες προς το παρον. Θεμοστατης εχει μπει ενας 300watt.

Απο ζωντανα αυτη τη στιγμη υπαρχουν στο tank : 1x velliferium 1x scopas 1x foxface 1x wrasse (δε θυμαμε το ονομα) 1x salaria 1x cardinal 1x ocellaris 2x chromis 1x sand goby

Απο ασπονδυλοτα υπαρχουν 1x tembelius 2x pepermind σαλιγκαρια αρκετα

Μια heteractis magnifiaka η οποια ευτηχως αντεξε μετα απο πολυ κοπο τη μεταφορα ενα σαρκοφυτο και μια ricordea ( περονοσπορος δεν εμεινε τιποτα απο κοραλακια )

Και καποιες φωτο......

post-4702-1266441656_thumb.jpgpost-4702-1266441821_thumb.jpgpost-4702-1266441668_thumb.jpg

post-4702-1266441775_thumb.jpgpost-4702-1266441800_thumb.jpgpost-4702-1266441788_thumb.jpg

post-4702-1266441680_thumb.jpgpost-4702-1266441694_thumb.jpgpost-4702-1266441708_thumb.jpg

post-4702-1266441722_thumb.jpgpost-4702-1266441734_thumb.jpgpost-4702-1266441762_thumb.jpg

Ποτε δεν ημουν καλος φωτογραφος αλλα ελπιζω να σας αρεσουν...περιμενω τα σχολια σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπραβο Γιαννακη,προτοτυπο στησιμο του βραχου.Καλη συνεχεια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: περιμενουμε και τη συνεχεια.....
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε γιανναρε!!

πολυ ωραιο το εκανες ρε φιλε!

εμενα κ τιποτα να μην αλλαζες στο στησιμο μαζι θα με εβρισκες!

καλυτερα τον υπολοιπο βραχο να τον βαλεις στο σαμπ!

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο ρε Γιαννη.

Ωραιο κατεβασμα του βραχου,και αρκετος χωρος για κολυμπι για τα ψαρια.

Καλη συνεχεια :thumbup:

To wrasse ειναι το Cirrhilabrus cyanopleura :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω ότι εσύ είσαι πιο τρελός από εμένα κανείς δεν με πιστεύει. :thumbup:

Καλή συνέχεια αγορίνα

Link to comment
Share on other sites

Tο τεταρτο να δεις ποσο ωραιο θα ειναι :thumbup:

Ωραιο!Βουρ για γεμισμα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο πάει το ενυδρειάκι Johnny. Μπράβο!! :thumbup: Πάμε για νέο subακι τώρα. Φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

πωσ καθαρισεs το βραχο σου, ειναι τελοιοs !!!!

Σε ενα κουβα με νερο απο το ενυδρειο και οδοντοβουρτσα.....και τριψε τριψε..... και εγινε καινουργιο!!!! Ειναι πατεντα NAVY αυτη!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο έχεις γίνει μάστορας πλέον στο θαλασσίνο αλλα κάτι μου λέει οτι δεν θα ειναι το τελευταίο :thumbup: αφού κάνει η βάση και για 400 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ όμορφο στήσιμο Γιάννη και έχει μεγάλη άπλα για κολύμπι και lps μπροστά :thaman: , καμιά φορά παθιαζόμαστε με το στήσιμο του βράχου και χάνουμε την μπάλα, το απλό είναι πάντα και πιο όμορφο :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτικα και γω να δωσω χωρο στα ψαρια για να βαλω και κανα μεγαλο.Βραχος για τη βιολογια θα μπει ο περισσοτερος αν οχι ολος στο sump!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο.....

Και σωστή ιδέα του να το αφήσεις έτσι και ν προσθέσεις τον βράχο στο σάμπ....

Άντε και στο τέταρτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτικα και γω να δωσω χωρο στα ψαρια για να βαλω και κανα μεγαλο.Βραχος για τη βιολογια θα μπει ο περισσοτερος αν οχι ολος στο sump!

Γιάννη αυτή είναι η δικιά μου άποψη για το σαμπ σου, στο πρώτο διαμέρισμα φτιάξε cryptic zone στο δεύτερο βάλε βράχο και chaeto,σαν λάθος το σαμπ σου έχει το έξεις, η κυκλοφορία του νερού στο δεύτερο διαμέρισμά είναι ανεπαρκείς γιατί το νερό περνάει μόνο επιφανειακά....

post-2706-1267121014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα πρωτα κοραλακια ειναι γεγονος :thaman::thaman::rasp:

Ελπιζω να εχουν την ιδια αναπτυξη και σε μενα οπως και στο ενυδρειο που εγινε το fraging.

post-4702-1267194089_thumb.jpgpost-4702-1267194106_thumb.jpgpost-4702-1267194120_thumb.jpg

Γεωργο thx για τις συμβουλες!! :thaman: Ειναι στα σκαρια να το δωσω το sump και να κατασκευασω αλλο μεγαλυτερο αρχιτεκτονικης γνωστου moderator :wootwoot::wootwoot::wub: αν τελικα δε δωθει θα βγουν οι κοντρες και θα κερδισω οσο χωρο μπορω απο αυτο με νεα σχεδιασει!! Απλα κανω υπομονη τωρα!! Παντως στο διαμερισμα πριν την επιστροφη εχω βαλει μια κοραλια μεσα να να εχω κυκλοφορια να μην ειναι στασιμα τα νερα!!

Link to comment
Share on other sites

Φτου Γιαννακη φτου τους!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω τι στο καλο κανω λαθος και μετα απο 3 βδομαδες εχω Νο2 και Ρο4 κατα τα αλλα ολα ειναι οκ!!!! Kh : 9-10 Ca : 420 Mg: 1360 No3 : 10-20 Amm : 0 !!! Ετοιμαζω αλλαγη νερου και να δουμε!!! Ελεος !!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο τελειωσα επιτελους με τα κολληματα και σας το παρουσιαζω με χαρα το καινουργιο μου sump!!!

Η γυαλα ειναι διαστασεων 90x40x50 . Κολληθηκε τη Δευτερα γεμισε τη Πεμπτη αδειασε σημερα και μπηκαν τα χωρισματα!!Ευχαριστω το Πανο για τα φωτα του :D:hysterical::hysterical:

Φωτο :

post-4702-1267884005_thumb.jpgpost-4702-1267884017_thumb.jpgpost-4702-1267884030_thumb.jpg

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...