Jump to content

Geso Rimless ύφαλος


geso

Recommended Posts

Η παραγγελία δόθηκε τα τζάμια είναι για κόψιμο και αν όλα πάνε καλά από εβδομάδα κολλιέται. :thumbup:

Το ενυδρείο θα κατασκευαστή rimless,και το μπροστά και το ένα πλαϊνό τζάμι crystal clear που έχουν μεγαλύτερη διαύγεια.

Το συνολικό μήκος 143cm,καθαρό μήκος στο display 120x 65 x58 το ύψος του νερού θα είναι στα 54cm.

Η υπερχείλιση θα είναι μονοκόμματη από την μια πλευρά του ενυδρείου, μέσα θα δημιουργηθεί κενός θάλαμος οπότε να μπορεί να δεχτή και αντλίες στιλ vortech.

Η βάση θα είναι από inοx κοιλοδοκό 160x65x85 5x5 ενισχυμένο....

post-2706-1266442884_thumb.jpg post-2706-1266442869_thumb.jpgpost-2706-1266442856_thumb.jpg

Το sumb από αριστερά προς τα δεξιά εισαγωγή νερού,το νερό θα περνάει από κάτω θα πηγαίνει στο δεύτερο που θα υπάρχει βράχος o οποίος δεν θα φωτίζεται (cryptic zone) και από επάνω το skimmer, από εκεί θα οδηγείτε πάλι χαμηλά στο τρίτο διαμέρισμα όπου και εκεί θα υπάρχει βράχος + chaeto, αυτό το διαμέρισα θα έχει φωτισμό για την άλγη και οργανισμούς που φιλτράρουν και το χρειάζονται.

Στην συνέχεια θα ανεβαίνει και θα πέφτει στο τέταρτο στο οποίο θα είναι η αντλία επιστροφής στο ενυδρείο.

Στο πέμπτο θα είναι το νερό για αναπλήρωση.

post-2706-1266443368_thumb.jpgpost-2706-1266443391_thumb.jpgpost-2706-1266443402_thumb.jpg

Τα σχέδια είναι όταν το σκεφτόμουν και έχουν ελαφρός αλλάξει, ένα από τα βασικά προβλήματα που αντιμετώπισα είναι ότι στην Ελλάδα δεν έχει κανείς κατασκευαστής ενυδρείον την εμπειρία σε rimless κατασκευή, αυτό λύθηκε με φίλο από την άλλη άκρη του Ατλαντικού, βρέθηκε και ο τρελός που θα το κολλήσει θα με ανεχτεί και θα μου δώσει τον χρόνο που χρειάζομαι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό σχέδιο έχει αρκετές καινοτόμες ιδέες για ελληνικά δεδομένα.Θέλω να το δω τελειωμένο για να θαυμάσω οπότε περιμένουμε φωτογραφικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό σχέδιο έχει αρκετές καινοτόμες ιδέες για ελληνικά δεδομένα.Θέλω να το δω τελειωμένο για να θαυμάσω οπότε περιμένουμε φωτογραφικό υλικό.

+1000
Link to comment
Share on other sites

Στην συνέχεια θα ανεβαίνει και θα πέφτει στο τέταρτο στο οποίο θα είναι η αντλία επιστροφής στο ενυδρείο.

Στο πέμπτο θα είναι το νερό για αναπλήρωση.

Γιώργο, αυτό δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο με το καλό να προχωρήσει το project σου! :thumbup:

Μια ερώτηση μόνο για να καταλάβω... :thumbup:

Τι σημαίνει rimless και ποια είναι τα πλεονεκτήματά του?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, αυτό δεν το κατάλαβα.

Το πέμπτο διαμέρισμα θα γεμίζει με νερό από όσμωση που μέσα θα υπάρχει αντλία αναπλήρωσης νερού.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο με το καλό να προχωρήσει το project σου! :thumbup:

Μια ερώτηση μόνο για να καταλάβω... :thumbup:

Τι σημαίνει rimless και ποια είναι τα πλεονεκτήματά του?

Rimless η braceless είναι όταν το ενυδρείο δεν έχει στο επάνω μέρος κόντρες,ποιο πολύ είναι οπτικό το θέμα, βασίζεται φυσικά και στην φιλοσοφία χαμηλό ύψος νερού.

Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνία 4 με 5 πως θα είναι . Πάνω ή κάτω.

Αν είναι πάνω είναι λάθος.

Αν είναι κάτω δεν βλέπω τον λόγω ύπαρξης του 5.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνία 4 με 5 πως θα είναι . Πάνω ή κάτω.

Αν είναι πάνω είναι λάθος.

Αν είναι κάτω δεν βλέπω τον λόγω ύπαρξης του 5.

Το 5 είναι δεξαμενή αναπλήρωσης δεν θα επικοινωνεί με κανένα άλλο διαμέρισμα με φυσικό τρόπο, αλλά με αισθητήρα και αντλία αναπλήρωσης όταν πέσει η στάθμη του νερού στο 4.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν θεωρείς καλύτερο οι δύο vortech να έιναι απέναντι η μια με την άλλη?Πιστεύω θα υπάρχει ένα σύμπλεγμα ρευμάτων που θα είναι ρεαλιστικότερο για τα ζωντανά.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν θεωρείς καλύτερο οι δύο vortech να έιναι απέναντι η μια με την άλλη?Πιστεύω θα υπάρχει ένα σύμπλεγμα ρευμάτων που θα είναι ρεαλιστικότερο για τα ζωντανά.

Οι vortech βρίσκονται σε αυτήν την θέσει μόνο για το σχέδιο,το πως θα φτιάξω την κυκλοφορία θα το δω όταν με το καλό μπει ο βράχος.

Να ξέρεις όμως πως έχω δει να δουλεύουν από την μια πλευρά και τα πηγαίνουν πολύ καλά,η μια επικοινωνεί με την άλλη ασύρματα και μπορούν να δουλεύουν και εναλλάξ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχομαι καλη επιτυχία στο σχέδιο σου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι vortech βρίσκονται σε αυτήν την θέσει μόνο για το σχέδιο,το πως θα φτιάξω την κυκλοφορία θα το δω όταν με το καλό μπει ο βράχος.

Να ξέρεις όμως πως έχω δει να δουλεύουν από την μια πλευρά και τα πηγαίνουν πολύ καλά,η μια επικοινωνεί με την άλλη ασύρματα και μπορούν να δουλεύουν και εναλλάξ. :thumbup:

Ναι ξέρω έχω σπίτι και χαίρομαι να βλέπω... :thumbup:

Ωραία περιμένουμε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η βάση έγινε από inox κοιλοδοκό 5x5 ενισχυμένο,υπερβολικό μπορώ να πω,θα μπορούσε να σηκώσει τρία ενυδρεία σαν αυτό που φτιάχνω, αλλά δεν με χαλάει καθόλου!!! :ninja:

post-2706-1268585179_thumb.jpgpost-2706-1268585205_thumb.jpg post-2706-1268585166_thumb.jpg

post-2706-1268585315_thumb.jpg post-2706-1268585301_thumb.jpg post-2706-1268585286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,ο Ζησης οπως παντα επεβλεπε τις εργασιες;;; :ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τζάμια απλό με crystal clear είναι εμφανή η διαφορά. :ninja:

post-2706-1268585560_thumb.jpg post-2706-1268585573_thumb.jpg

οι κόντρες έγιναν από τζάµι securit. :hysterical:

post-2706-1268585749_thumb.jpg post-2706-1268585734_thumb.jpgpost-2706-1268585719_thumb.jpgpost-2706-1268585703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι να εχεις και το κεφαλι ησυχο!!! Εγω στο 300αρι και εχω 6Χ4 ενισχυμενο!!! Καλη συνεχεια με το υπολοιπο project

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι ακόμα υπό κατασκευή, συνεχίζεται σύντομα!!! :ninja:

post-2706-1268585887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε παληκαρι μου,με το καλο.

Περιμενουμε ενημερωση και φωτογραφιες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει φοβερο μονο απο τα σχεδια,το φανταζομαι γεματο! :hysterical:

Ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις ποιο προγραμμα χρησιμοποιηθηκε για την 3D αποικονηση του σχεδιου.

Εσυ τα εφτιαξες τα σχεδια?Θα μου ηταν πολυ χρησιμο κατι τετοιο.

Ευχαριστω και συγνωμη για την ασχετη με το ενυδρειο δημοσιευση. :ninja:

Καλη συνεχεια.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,ο Ζησης οπως παντα επεβλεπε τις εργασιες;;; :hysterical::hysterical:

Εδώ φαίνεται να κάνει καλή δουλεία επιβλέπον εργοδηγός !!! :ninja:

post-2706-1268586047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...