Jump to content

Μετα την καταστροφη ... ΙΚ... :(


Recommended Posts

Καλησπερα!

Μετα την απωλεια τον περισσοτερων ψαριων που ειχα (εδω)

Τα δυο μποτια που απόμειναν εβγαλαν ικ...

Χτες περνοντας απο το μαγαζι που ψωνιζω ρωτισα για φαρμακο και μου δωσαν αυτο

Μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν και 2 πλεκο αλμπινο. Επισης υπαρχει και στρωμενη καραντινα 25λιτρα.

Ειναι πρωτη φορα που αντιμετοπιζω ικ οποτε διαβασα καποια θεματα αυτης της ενοτητας και η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει...

Σε μερικους που εχουν ικ συμφωνείτε-συμβουλεύετε με την χρηση φαρμακου ενω σε αλλους λετε μονο αλλαγες νερου και αυξηση της θερμοκρασιας στους 29-30 βαθμους.

Απο μετρησεις δεν ειδα ουτε αμονια ουτε νιτρικα με τεστ API & Tropic marine, PH 6.8 GH 9 KH 3

Δυστηχως λογο αυξημενου ογκου εργασιας αυτες τις μερες δεν ειχα πολυ χρονο για μελετη και ψαξιμο οποτε ζητω την βοηθεια των πιο εμπειρων ωστε να επιζησουν τα ψαρακια. :thumbup:

ΣΥμφωνα με τον πινακα εχει αυτα τα συμπτωματα: Ξύσιμο, λευκά στίγματα στο μέγεθος κεφαλής καρφίτσας τα οποία ξεκινούν από το κεφάλι και εξαπλώνονται σε όλο το σώμα.

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Ξύσιμο, λευκά στίγματα στο μέγεθος κεφαλής καρφίτσας τα οποία ξεκινούν από το κεφάλι και εξαπλώνονται σε όλο το σώμα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 250

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): siporax, μπλε σφουγγαρια, τυρφη, υαλοβαμβακας

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μηνες (στωθηκε με μπολι)

- Ψάρια (είδη και αριθμός): ειχα 3 σκαλαρια, 4 μποτια, 6 κονγκο τετρα, 2 πλεκο αλμπινο. Πριν 10 μερες εγινε αυτο και εμεινα με 2 πλεκο και 2 μποτια

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα πρωι βραδυ με φλεικς και waffers νερο καθε 10 μερες 30% περιπου με χρυση τυρφης στο βαρελι αλλαγης

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH: 3

- GH: 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0,1

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5

- Θερμοκρασία: 27 γενικα αλλα τωρα με το ικ το εβαλα στους 29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ΑΠΙ & τροπικ μαριν

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: μποτια

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Ξύσιμο, λευκά στίγματα στο μέγεθος κεφαλής καρφίτσας τα οποία ξεκινούν από το κεφάλι και εξαπλώνονται σε όλο το σώμα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Καμια στο παρελθον

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΡΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

Είτε είναι Ich είτε Oodinium,

συνισταται αύξηση θερμοκρασίας 29-30°C,

συσκότιση του ενυδρείου και 3λεπτα μπάνια

σε καραντίνα με αλατοτητα 35ppk ή προσθήκη ενυδρείου άλατος

στο κύριο ενυδρείο με αναλογία 5 gr ενυδρειακού άλατος για κάθε 20 λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Αλλά ρίξε και μια ματιά στο φόρουμ με τις ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την χρήση αλατιού ως πρώτη συμβουλή/λύση. Καλές συνθήκες νερού και αύξηση θερμοκρασίας είναι ότι καλύτερο για τα ψαράκια σου και το ενυδρείο σου σε περίπτωση που είναι Ick. Αν είναι Oodinium έχουμε άλλο τρόπο αντιμετώπισης.

Θα ήθελα φωτογραφίες καλές και καθαρές με το πρόβλημα για να δούμε τι θα ακολουθήσουμε.

Στο εν τω μεταξύ αλλάζεις το 50% του νερού του ενυδρείου σου με προετοιμασμένο νερό και ρίχνεις ΕΚΤΟΖΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είναι αναγκαία η χρήση φαρμάκου,

είναι προτεινόμενη η χρήση φυσικών προϊόντων όπως το ενυδρειακό άλας.

Γενικότερα, δεν συνηθίζουμε να λέμε πως "όσα λιγότερα φάρμακα χρησιμοποιούμε τόσο το καλύτερο και για τα ψάρια αλλά και για την

σταθερότητα του συστήματός μας" ;

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται, περιέγραψε μας και την συμπεριφορά του ψαριού.

πχ

Πλαγιάζει στον πάτο του βυθού και τινάζεται ξαφνικά προς τα πάνω;

Κολυμπά ακανόνιστα και έχει συχνά πετάγματα;

Αυτά τα στίγματα που έχει, κάτω από το φως φαίνονται χρυσά;

Η επιφάνεια του σώματος του ψαριού φαίνεται να έχει "peppered" υφή;

Γενικότερα ό,τι παρατηρήσεις μπορείς να μας δώσεις τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είναι αναγκαία η χρήση φαρμάκου,

είναι προτεινόμενη η χρήση φυσικών προϊόντων όπως το ενυδρειακό άλας.

Γενικότερα, δεν συνηθίζουμε να λέμε πως "όσα λιγότερα φάρμακα χρησιμοποιούμε τόσο το καλύτερο και για τα ψάρια αλλά και για την

σταθερότητα του συστήματός μας" ;

Συμφωνώ... Αλλά το αλάτι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν μου αρέσει. Δεν κάνει για όλα τα ψάρια και δεν αφαιρείται από το ενυδρείο παρά μόνο αραιώνεται με τις πολλές αλλαγές. Και αν ρίξεις αλάτι σε ψάρια που θέλουν μαλακό νερό, τα ταλαιπωρείς έως και τα σκοτώνεις. Συν το ότι σε ψάρια που δεν έχουν λέπια μπορεί να τους κάψει το δέρμα. Φυσικά χειρότερη κάνει την κατάσταση το φάρμακο και γενικώς σε ψάρια που δεν έχουν λέπια καλό είναι να μην ρίχνουμε τίποτα που μπορεί να επιβαρύνει την προστατευτική τους βλέννα.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν είναι φάρμακο και δεν επιβαρύνει σε καμία περίπτωση την κατάσταση. Μόνο να την βελτιώσει μπορεί :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ενδεχόμενο να είναι Oodinium (Piscinoodinium),

επειδή το παράσιτο αυτό τρέφεται με χλωροφυλλόκοκκος και άμυλο,

προτείνεται η πλήρης συσκότιση.

Η συσκότιση απο μόνη όμως δεν είναι αρκετή για να στρεσάρει/σκοτώσει το παράσιτο,

για αυτό συνίσταται και η άυξηση θερμοκρασίας με παράλληλη χρήση ενυδρειακού άλατος(ή τα μπάνια σε αλατισμένη καραντίνα).

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είναι αναγκαία η χρήση φαρμάκου, Δεν γνωρίζουμε ακόμα , οπότε δεν ξερουμε αν είναι ή δεν είναι αναγκαία η χρήση φαρμάκων .

είναι προτεινόμενη η χρήση φυσικών προϊόντων όπως το ενυδρειακό άλας. Οχι , δεν μπορούμε να βάζουμε αλάτι παντού και πάντα εκτος και εάν πιστεύεις οτι είναι κάποιο παράσιτο απο αυτα που μπορεί να σκοτώσει το αλάτι .

Γενικότερα, δεν συνηθίζουμε να λέμε πως "όσα λιγότερα φάρμακα χρησιμοποιούμε τόσο το καλύτερο και για τα ψάρια αλλά και για την

σταθερότητα του συστήματός μας" ; Ορθά και γι αυτό ακόμα δεν έχουμε πει για φάρμακο .

Πρώτα πρέπει να κάνουμε τη "διάγνωση" γι αυτό ζητάμε και τις φωτογραφίες .

Όσο για τις συμβουλές που δόθηκαν ποιο πάνω για θερμοκρασία και εκτοζον το κάνουμε για λόγους ταχύτητας , άλλωστε δεν μας επηρεάζουν αρνητικά σε όποια απόφαση πάρουμε μετά .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... Αλλά το αλάτι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν μου αρέσει. Δεν κάνει για όλα τα ψάρια και δεν αφαιρείται από το ενυδρείο παρά μόνο αραιώνεται με τις πολλές αλλαγές. Και αν ρίξεις αλάτι σε ψάρια που θέλουν μαλακό νερό, τα ταλαιπωρείς έως και τα σκοτώνεις. Συν το ότι σε ψάρια που δεν έχουν λέπια μπορεί να τους κάψει το δέρμα. Φυσικά χειρότερη κάνει την κατάσταση το φάρμακο και γενικώς σε ψάρια που δεν έχουν λέπια καλό είναι να μην ρίχνουμε τίποτα που μπορεί να επιβαρύνει την προστατευτική τους βλέννα.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν είναι φάρμακο και δεν επιβαρύνει σε καμία περίπτωση την κατάσταση. Μόνο να την βελτιώσει μπορεί :thumbup:

Και εγώ στο κύριο ενυδρείο δεν θέλω να ρίχνω ΤΙΠΟΤΑ πέραν των απαραιτήτων.

Για αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι καραντίνες.

Απο εκεί και έπειτα η ποσότητα ενυδρειακού άλατος που χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση

του Ich και του Oodinium είναι αναπαίσθητη για τα ψάρια μας.

Πιό πολύ πιστεύω τα ενοχλεί η αύξηση της θερμοκρασίας που συνεπάγεται μειωμένη οξυγόνωση,

παρά το ενυδρειακό αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το παιδί μίλησε για Ich.

Θεωρεί δηλαδή δεδομένο πως έχει Ich.

Από την στιγμή που μας ζητά θεραπεία για Ich,

του προτείνουμε θεραπεία για Ich.

Αν δεις στο πρώτο του post αναφέρει ξεκάθαρα πως πρόκειται για Ich.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το παιδί μίλησε για Ich.

Θεωρεί δηλαδή δεδομένο πως έχει Ich.

Από την στιγμή που μας ζητά θεραπεία για Ich,

του προτείνουμε θεραπεία για Ich.

Αν δεις στο πρώτο του post αναφέρει ξεκάθαρα πως πρόκειται για Ich.

Εμπειρικά, χωρίς να έχω και την σπουδαία εμπειρία βέβαια, ο άνθρωπος που ζητάει θεραπεία για μία ασθένεια και κυρίως το Ich, δεν είναι σε θέση να διαγνώσει αν όντως είναι Ich. Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να έχουμε Oodinium που αρκετός κόσμος το μπερδεύει με το Ich. Επίσης έχουμε δει να υπάρχει πρόβλημα Ich, αλλά να υπάρχει και 2η ασθένεια που δεν μπορεί να την δει κάποιο "αρχάριο" μάτι.

Με άλλα λόγια... Αν κάναμε μία κουβέντα γενικής φύσεως του τύπου "Τρόποι αντιμετώπισης του Ich, πείτε την γνώμη σας", θα ήταν εντελώς διαφορετικό από το να υπάρχει άμεση ανάγκη αντιμετώπισης ασθένειας που προφανώς υπάρχει αυτή τη στιγμή μέσα στο ενυδρείο.

Φυσικά και η απάντησή σου ήταν σωστή, αλλά ήταν γενική και πιθανόν όχι αυτή που θέλει ο φίλος για να λύσει το πρόβλημά του! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το παιδί μίλησε για Ich.

Θεωρεί δηλαδή δεδομένο πως έχει Ich. Εγω όμως που έχω αρκετά μεγαλύτερη εμπειρία και απο εσένα δεν το θεωρώ δεδομένο .

Από την στιγμή που μας ζητά θεραπεία για Ich,

του προτείνουμε θεραπεία για Ich.

Αν δεις στο πρώτο του post αναφέρει ξεκάθαρα πως πρόκειται για Ich.

Με λίγα λόγια τι θέλεις να πεις , ότι κακώς το ψάχνουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο κύριο ενυδρείο δεν θέλω να ρίχνω ΤΙΠΟΤΑ πέραν των απαραιτήτων.

Για αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι καραντίνες. Ανάλογα την ασθένεια , υπάρχουν ασθένειες που θα πρέπει να γίνει η θεραπεία μεσα στο ενυδρείο όπως το Ich και το Oodinium .

Απο εκεί και έπειτα η ποσότητα ενυδρειακού άλατος που χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση

του Ich και του Oodinium είναι αναπαίσθητη για τα ψάρια μας.

Πιό πολύ πιστεύω τα ενοχλεί η αύξηση της θερμοκρασίας που συνεπάγεται μειωμένη οξυγόνωση,

παρά το ενυδρειακό αλάτι. Σε πληροφορώ οτι το ωσμωτικό σόκ στρεσάρει πολύ περισσότερο τα ψάρια απο την ομαλή αύξηση της θερμοκρασίας που θα μας κάνει ο θερμοστάτης μεχρι να φτασει τους 29-30 βαθμους , για να μην πώ οτι δέν τα στρεσάρει .

Στο Oodinium δεν κάνει τίποτα το αλάτι . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Μολις γυρισα απο δουλεια και ξεκιναω το ψαξιμο για να δω τι θα κανω.

Θα διαβασω τις απαντισεις σας θα ψαξω και αλλα τοπικσ για να συγκρινω καταστασεις και ξανα ποσταρω.

Απο μια γρηγορη ματια που εριξα σε οσα γραψατε εχω να απαντησω τα εξης:

ΔΕΝ ειμαι σιγουρος αν ειναι ΙΚ. Η εμπειρια μου ειναι πολυ μικρη γενικοτερα στο θεμα ενυδρειο ποσο μαλλον σε ασθενειες οποτε συχωρεστε το βιαστικο συμπερασμα μου.

Τα ψαρια ειναι πολυ πιο υποτονικα οσον αφορα την συμπεριφορα τους. Στην αρχη που ηταν 4 ολο παιζαν και κολυμπουσαν σε ολο το ενυδρειο.Τωρα ειναι την περισσοτερη ωρα κατω απο ριζες κρυμενα.Βεβαια ειναι κοπαδοψαρο οποτε ισως εχει να κανει και με το οτι εμειναν μονο 2.

Ξυσιμο δεν εχω δει παρα μονο 2-3 φορες εκανε το ενα αυτο το πλαγιο τριψιμο και τιναγμα προς τα πανω.

Χτες ανεβασα θερμοκρασια στους 30 και εκλεισα τα φωτα.

Οριστε και φωτο

ik2.jpg

ik1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τίποτα άλλο για σήμερα .

Αύριο μας ενημερώνεις πάλι .

Φυτά υπάρχουν στο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τίποτα άλλο για σήμερα .

Αύριο μας ενημερώνεις πάλι .

Φυτά υπάρχουν στο ενυδρείο ;

Απο Φυτα εχω μπολικο κερατοφυλλο, 1 εχινοδορο αυτον στα δεξια και μια ανουμπια νανα αυτη στη μεση, φωτο εδω.

Το απογευμα θα δω τα ψαρακια και θα ποσταρω.

Τελικα ειναι ικ ή οοντιουμ...??? Πως μπορω να βοηθησω για να βγαλουμε συμπερασμα?

Απο τη φωτο καταλαβαινουμε κατι? νομιζω ηταν αρκετα κοντινη και φαινονται αρκετα καλα τα στηγματα.

ΕΚΤΟΖΟΝ τελικα να αγορασω η δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Είναι Ich !

Η φωτογραφία βοήθησε πολυ .

Μείνε όπως είσαι με τη θερμοκρασία στους 30 .

Μη βαλεις αλάτι , ανέβασμα θερμοκρασίας και αλατι τα φυτα θα την ακούσουν ασχημα .

Εκτοζον οπωσδήποτε , το θέλουμε για τις δευτερογενείς μολύνσεις .

Καθημερινή ενημέρωση για τη πορεία της ασθένειας .

Τα αίτια δεν έχουμε εντοπίσει .

Link to comment
Share on other sites

Είναι Ich !

Η φωτογραφία βοήθησε πολυ .

Μείνε όπως είσαι με τη θερμοκρασία στους 30 .

Μη βαλεις αλάτι , ανέβασμα θερμοκρασίας και αλατι τα φυτα θα την ακούσουν ασχημα .

Εκτοζον οπωσδήποτε , το θέλουμε για τις δευτερογενείς μολύνσεις .

Καθημερινή ενημέρωση για τη πορεία της ασθένειας .

Τα αίτια δεν έχουμε εντοπίσει .

Μηπως το εκτοζον κανει την ιδια δουλεια με αυτο?

μου το δωσαν στο γουατερ ιν για καταπολεμηση του ΙΚ, αλλιως θα χριαστει να το παω πισω και να το αλλαξω.

Οσο για τα αιτια μετα απο αυτο το συμβαν ισως να στρεσαριστικαν πολυ... Επισης καποια στιγμη πανω στον πανικο μου ξεπλυνα καποια απο τα υλικα του φιλτρου και ισως χαλασα τη βιολογια... Ξερω οτι ηταν λαθος... :thumbup:

Θα ενημερωνω για την συνεχεια!

Ευχαριστω, καλη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το εκτοζον κανει την ιδια δουλεια με αυτο?

μου το δωσαν στο γουατερ ιν για καταπολεμηση του ΙΚ, αλλιως θα χριαστει να το παω πισω και να το αλλαξω.

Οσο για τα αιτια μετα απο αυτο το συμβαν ισως να στρεσαριστικαν πολυ... Επισης καποια στιγμη πανω στον πανικο μου ξεπλυνα καποια απο τα υλικα του φιλτρου και ισως χαλασα τη βιολογια... Ξερω οτι ηταν λαθος... :thumbup:

Θα ενημερωνω για την συνεχεια!

Ευχαριστω, καλη μερα!

To ΕΚΤΟΖΟΝ δεν κάνει την ίδια δουλειά με το Protozin. Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν είναι φάρμακο και δεν επηρεάζει την βιολογία σου. Βοηθάει στην καταπολέμηση δευτερογενών μολύνσεων που μπορεί να προκληθούν από το IK. Το Protozin κάνει όντως για το Ικ αλλά δεν είναι το άμεσα προτεινόμενο καθότι το Ικ μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς φάρμακα, εκτός βέβαια κι αν είναι πολύ προχωρημένη η κατάσταση.

Δεν θα σου προτείνει κανείς να το επιστρέψεις και να το αντικαταστήσεις καθότι ΙΣΩΣ κάποια στιγμή (τώρα ή κάποια άλλη φορά) να το χρειαστείς. Το ΕΚΤΟΖΟΝ από την άλλη είναι πλήρως χρήσιμο να το έχεις συνέχεια και να το χρησιμοποιείς 1-2 φορές το μήνα προληπτικά.

Ανέβασε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς (έλεγχος από το θερμόμετρο και όχι από την ένδειξη του θερμοστάτη) και άστο εκεί μέχρι να εξαφανιστεί μέχρι και ο τελευταίος κόκκος του Ικ ΣΥΝ 10 μέρες επιπλέον. Αύξησε την οξυγόνωση του ενυδρείου σου αν είναι σχετικά ελλιπής και τάιζε με μέτρο.

Προσωπικά θα σου έλεγα να προμηθευτείς και βιταμίνες όπου μπορείς να τις χρησιμοποιείς 1-2 φορές την εβδομάδα για να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό των ψαριών σου.

Link to comment
Share on other sites

To ΕΚΤΟΖΟΝ δεν κάνει την ίδια δουλειά με το Protozin. Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν είναι φάρμακο και δεν επηρεάζει την βιολογία σου. Βοηθάει στην καταπολέμηση δευτερογενών μολύνσεων που μπορεί να προκληθούν από το IK. Το Protozin κάνει όντως για το Ικ αλλά δεν είναι το άμεσα προτεινόμενο καθότι το Ικ μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς φάρμακα, εκτός βέβαια κι αν είναι πολύ προχωρημένη η κατάσταση.

Δεν θα σου προτείνει κανείς να το επιστρέψεις και να το αντικαταστήσεις καθότι ΙΣΩΣ κάποια στιγμή (τώρα ή κάποια άλλη φορά) να το χρειαστείς. Το ΕΚΤΟΖΟΝ από την άλλη είναι πλήρως χρήσιμο να το έχεις συνέχεια και να το χρησιμοποιείς 1-2 φορές το μήνα προληπτικά.

Ανέβασε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς (έλεγχος από το θερμόμετρο και όχι από την ένδειξη του θερμοστάτη) και άστο εκεί μέχρι να εξαφανιστεί μέχρι και ο τελευταίος κόκκος του Ικ ΣΥΝ 10 μέρες επιπλέον. Αύξησε την οξυγόνωση του ενυδρείου σου αν είναι σχετικά ελλιπής και τάιζε με μέτρο.

Προσωπικά θα σου έλεγα να προμηθευτείς και βιταμίνες όπου μπορείς να τις χρησιμοποιείς 1-2 φορές την εβδομάδα για να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό των ψαριών σου.

Μαλιστα.. το κραταω και το προτοζιν και αχριαστο να ειναι!!! :thumbup:

Οποτε εχουμε. Θερμοκρασια στους 30 και μολις εξαφανιστουν τα ασπρακια για αλλες 10 μερες. Καλη οξυγωνωση με αεραντλια στο φουλ. :D

Αλλαγες νερου συνεχιζω κανονικα τωρα που κανω θεραπεια? ...Πριν 10 μερες ειχα κανει 60% αλλαγη.

Και μετα την θεραπεια συνεχιζω την ρουτινα κανονικα? ταισμα αλλαγες νερου κτλ...

Εφοσον περασει η θεραπεια και οι 10 μερες "καραντινας" θα μπορω να προσθεσω ψαρια?

Ευχαριστω ολους για τις απαντισεις σας... Η "δουλεια" που κανετε εδω ειναι πραγματικα απιθανη! :thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή , θα τα λέμε εδώ μέσα για την αλλαγή του νερού και τη προσθήκη ψαριών .

Τάισμα κανονικά με ποικιλία τροφών και βιταμίνες .

Το αεραντλια στο φουλ εξαρτάτε και απ το μέγεθος της αεραντλίας μη μας τσακίζει και τα φυτά !!!

Περιμένω να μας πεις αν μειώθηκαν τα στίγματα .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου συνεχιζω κανονικα τωρα που κανω θεραπεια? ...Πριν 10 μερες ειχα κανει 60% αλλαγη.

Και μετα την θεραπεια συνεχιζω την ρουτινα κανονικα? ταισμα αλλαγες νερου κτλ...

Εφοσον περασει η θεραπεια και οι 10 μερες "καραντινας" θα μπορω να προσθεσω ψαρια?

Αλλαγές νερού κάνε μόνο αν το έχεις ανάγκη και αυτό θα στο δείξουν οι μετρήσεις σου. Αν θες τη γνώμη μου κάνε μία καλή αλλαγή νερού τώρα, και ξεκίνα την θεραπεία ΧΩΡΙΣ αλλαγή νερού, αλλά να είσαι προσεχτικός στο τάισμα. Και μέρα παρά μέρα να ταΐζεις από λίγο δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για κανένα μήνα (και περισσότερο αν μπορείς) μετά την αποθεραπεία, κράτα το ενυδρείο σου χωρίς προσθήκες νέων ψαριών για πολλούς και διάφορους λόγους!

Μη ξεχνάς να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις :thumbup:

*edit* Γράφαμε μαζί με τον Σταμάτη. Στην ουσία "συγκρουόμαστε" στο θέμα της διατροφής. Φυσικά και συμφωνώ μαζί του, ΑΛΛΑ πρόσεχε να μην ταΐσεις υπερβολικά και αρχίσουν να σου ανεβαίνουν περίεργες τιμές. Αυτό είναι το βασικότερο όλων!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

*edit* Γράφαμε μαζί με τον Σταμάτη. Στην ουσία "συγκρουόμαστε" στο θέμα της διατροφής....

Νομιζω η προταση για ποικιλια τροφων του Σταματη ειναι για προληπτικη ιατρικη στην συνεχεια και οχι για την περιοδο της θεραπειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...