Jump to content

Επιλογή Cory


Freeman

Recommended Posts

Αποφάσησα τελικά να πάρω cory στο Rio 125 που δουλευει εδω και 6 μήνες.Σκέφτομαι κάπου στα 5 ατομα.Επίσης επειδη σκεφτομαι να κάνω και αναπαραγωγές θέλω να μου πείτε αν ηπάρχουν ειδη που αναπαραγονται πιο ευκολα απο αλλα.Εγω μαλλον θα πάρω Corydoras paleatus αλλα εχω ακουσει οτι αναπαράγεται δύσκολα,ισχύει?Επίσης θα ήθελα να είναι και ανθεκτικό είδος.Για να αναπαραχθουν θα προσπαθησω με αλλαγες νερου να κατεβάσω την θερμοκρασία(προσομοίωση περιόδου βροχών) και με λίγο KENT BLACK WATER EXPERT να μαλακώσω το νερό.

Εσείς τί λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσησα τελικά να πάρω cory στο Rio 125 που δουλευει εδω και 6 μήνες.Σκέφτομαι κάπου στα 5 ατομα.Επίσης επειδη σκεφτομαι να κάνω και αναπαραγωγές θέλω να μου πείτε αν ηπάρχουν ειδη που αναπαραγονται πιο ευκολα απο αλλα.Εγω μαλλον θα πάρω Corydoras paleatus αλλα εχω ακουσει οτι αναπαράγεται δύσκολα,ισχύει?Επίσης θα ήθελα να είναι και ανθεκτικό είδος.Για να αναπαραχθουν θα προσπαθησω με αλλαγες νερου να κατεβάσω την θερμοκρασία(προσομοίωση περιόδου βροχών) και με λίγο KENT BLACK WATER EXPERT να μαλακώσω το νερό.

Εσείς τί λετε?

Εύκολα αναπαράγονται τα Aeneus. Και τα Paleatus αναπαράγονται, αλλά με λίγο μεγαλύτερη διαδικασία. Η ομάδα που πρέπει να έχεις κανονικά είναι 7+ ατόμων. Ο βυθός πρέπει να είναι άμμος. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

Επίσης με το Black Water της Kent δεν θα κάνεις δουλειά και θα σου κοστίσει ακριβά. Το καλύτερο είναι να προετοιμάζεις νερό με τύρφη και Αντίστροφη Όσμωση.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, τι διακόσμηση έχεις και τι βυθό?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο του ειναι ριο 125 οπως το λεει ! :thumbup::thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο του ειναι ριο 125 οπως το λεει ! :D:thumbup::blink:

Ευκολα αναπαραγωνται και τα αλμπινο.

Τι αλλα ψαρια θα εχεις στο ενυδρειο.... γιατι για ορισμενα... τα αυγα ειναι ο καλυτερος μεζες!!!

Πιο "ανθεκτικα" ας πουμε εινα τα aeneus που σου προτεινει και ο Τρουπερ.

Και θα συμφωνησω κι εγω για μινιμουν 7 ψαρακια... αλλα μην το γεμήσεις κι ολας... :thumbup:

Διαβασε εδω πληροφοριες....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419

Link to comment
Share on other sites

Είναι 125 λιτρα οπως ειπε και ο aquaristas.Εχει άσπρη άμμο και είναι αρκετά φυτεμένο,εχω βάλει και ρίζες. Συγκάτικοι:

1 molly θηλικο (ενήλικο)

6 molly γενητουρια

3 gourami(5cm)

2 Serpae :thumbup::thumbup: (το ξερω πως ειναι κοπαδοψαρο αλλα μου τα εδωσε ένας φίλος)

Link to comment
Share on other sites

Είναι 125 λιτρα οπως ειπε και ο aquaristas.Εχει άσπρη άμμο και είναι αρκετά φυτεμένο,εχω βάλει και ρίζες. Συγκάτικοι:

1 molly θηλικο (ενήλικο)

6 molly γενητουρια

3 gourami(5cm)

2 Serpae :thumbup::thumbup: (το ξερω πως ειναι κοπαδοψαρο αλλα μου τα εδωσε ένας φίλος)

Μπορεις να μας δωσεις τις συνθηκες του νερου που τα διατηρεις τα ψαρακια σου??

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3/ΝΗ4:0,02(απο ενα ψόφιο ψαρι που δεν το είχα δει :thumbup: )σήμερα θα κανω μια καλή αλλαγή νερου

ΝO3:0

NO2:25 :thumbup:

GH:>14

KH:6

PH:7.6

Θερμοκρασια:27

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα τα aeneus ειναι πολυ ομορφα cory αλλα πρεπει να ριξεις λιγο το ph... :thumbup: Με τυρφη εισαι οκ γιατι δεν ειναι και μεγαλη η διαφορα του ph σου απο τις απαιτησεις των aeneus...

Link to comment
Share on other sites

Περαν απο το προβλημα που οπως ηδη ειπες πρεπει να διορθωθεί...

Οπως καταλαβαινεις...... για να βαλεις τα corry... αλλα και για να ειναι ενταξει και τα Gourami.... πρεπει να ρίξεις το ph σου....

Αλλα μετα θα εχουν προβλημα τα molly...

Η ενδιαμεση κτασταση που κρατας.... δεν βοηθαει κανενα... :thumbup:

Πιο ψαρι βρηκες νεκρο??

Από τι??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα τα aeneus ειναι πολυ ομορφα cory αλλα πρεπει να ριξεις λιγο το ph... :thumbup: Με τυρφη εισαι οκ γιατι δεν ειναι και μεγαλη η διαφορα του ph σου απο τις απαιτησεις των aeneus...

Εισαι σιγουρος οτι εκει που μας παραπέμπεις... λεει πληροφοριες για τα corry?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιο ψαρι βρηκες νεκρο??

Από τι??

Ηταν ενα θηλικο platty ενος φίλου μου που ηταν σε κακή κατασταση αφου σχεδον της είχαν φάει την ουρα(όχι τα δικά μου ψάρια).Επειδη στην μαθητοπαρέα :thumbup: μου έχω το μεγαλήτερο tank μου δίνουν οτι τους "περισευει" :thumbup:Ψοφησε μάλλον απο εξωτερική μόλινση της πληγής :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κατάλληλες συνθήκες για να φιλοξενήσεις Cory και Gourami... Επίσης μετράς με στικς αν καταλαβαίνω καλά και μάλλον έχεις πιο υψηλό pH από αυτό που μας λες... Λέω μάλλον γιατί με gH μεγαλύτερο του 14 μάλλον χρησιμοποιείς νερό βρύσης, οπότε λογικά είναι με υψηλότερη ανθρακική σκληρότητα (kH) και υψηλότερο pH.

Link to comment
Share on other sites

Αμονια μεράω με υγρό τεστ της sera και τα υπολοιπα με στικς της JBL

Τί να κάνω για να είναι καλύτερα???

Link to comment
Share on other sites

Αμονια μεράω με υγρό τεστ της sera και τα υπολοιπα με στικς της JBL

Τί να κάνω για να είναι καλύτερα???

Προετοιμασία νερού με τύρφη και ΑΟ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ενα θηλικο platty ενος φίλου μου που ηταν σε κακή κατασταση αφου σχεδον της είχαν φάει την ουρα(όχι τα δικά μου ψάρια).Επειδη στην μαθητοπαρέα :thumbup: μου έχω το μεγαλήτερο tank μου δίνουν οτι τους "περισευει" :thumbup:Ψοφησε μάλλον απο εξωτερική μόλινση της πληγής :D

Αυτό δεν ειναι καλό... γιατι και τι ασθενειες σου μεταφερουν ΔΕΝ ξέρεις αλλα και τα ψαρια των φίλων σου ΔΕΝ εχουν παντα την ιδια αναγκη στις συνθηκες νερού....

Link to comment
Share on other sites

1)Για το NO2 νομίζω πώς θα κατεβεί αν επιμείνω με τακτικές αλλαγές

2)Αυτο που λες Nikoloutso για τα ψάρια των φίλων μου είναι απόλυτα σωστο και συμφωνώ μαζί σου αλλα όπως βλέπεις δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά γιατι ... :thumbup:

3)Δεν βάζω καθόλου αλάτι στο tank και γι αυτο δεν έχουν πρρόβληματα αλλα ψάρια(γνωρίζω πως η προσθηκη αλατιου ευνοεί τα ζωοτόκα)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κατεβασω το PH???

1. Με χρηση τυρφης.

2. Με συσκευη Α/Ο

3. Με διαφορα ζουμια του εμποριοου.

Κανε ομως μια αναζητηση στο φορουμ..... εχει συζητηθει αρκετες φορες το θεμα αυτο... νομιζω θα βρεις πολλες πληροφοριες για αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...