Jump to content

Nervarium


nervas

Recommended Posts

Νίκο σε ευχαριστώ, θα στο πω και απο κοντά μιας και που θα είμαι Αθήνα αυτή την εβδομάδα, να κάνουμε και ποδαρικό στο μαγαζί σου :D

Φώτος σύντομα με τον νέο φωτισμό και αυτή την φορά θα προσπαθήσω πολύ καλύτερες και να τις ανεβάσω και σωστά :unsure:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη επιλογη οι λαμπες ati!

εχεισ ηδη τρομερα χρωματα στο ενυδρειο

κ μ'αυτες τις λαμπες θα δειξουν ακομα περισσοτερο!

σε τι αναλογια σκεφτεσαι να τις βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη επιλογη οι λαμπες ati!

εχεισ ηδη τρομερα χρωματα στο ενυδρειο

κ μ'αυτες τις λαμπες θα δειξουν ακομα περισσοτερο!

σε τι αναλογια σκεφτεσαι να τις βαλεις?

Ευχαριστώ φίλε μου :D

Θα μπει μπροστά μια μπάρα led και συγκεκριμένα αυτή http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m..._Code=reefbrite

για να καλύψει το λάθος του RSM250 το οποίο έχει το φωτιστικό αρκετά πίσω για να δώσει χώρο στο καπάκι με αποτέλεσμα το γύρισμα των κοραλλιών προς το φως, αυτό πιστεύω θα βοηθήσει την προεκβολή των κοραλλιών προς τα μπροστά.

Στην συνέχεια θα μπουν οι λάμπες ως εξής :

FRONT

ATI 39W Blue Plus

ATI 39W 12000K Aquablue Special

ATI 39W Blue Plus ή Fiji purple

ATI 39W Pro Color

ATI 39W 12000K Aquablue Special

ATI 39W Blue Plus

και θα πειραματιστώ λίγο με την σειρά καθώς και πήρα και κάνα δυο έχτρα λάμπες γιατί δεν ξέρω τι θα βγάλει και η μπροστά μπάρα led, πιστεύω ότι θα βρω το τελικό φάσμα φωτός που θέλω να είναι λίγο πιο μπλε και πιο δυνατά par :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση φιλε μου.

Ειδα οτι εχεις 2 reactors,( 1 για φωσφορικά και 1 για άνθρακα).

Προσφέρει κατι περισσότερο αυτο απο την συνήθη τοποθέτηση των υλικών μεσα στο sump?

Και σχετικα με την παραγωγή ζοωπλαγκτον και φυτοπλαγκτόν, που ειδα οτι εχεις, τι λεει?

Αξίζει ή ειναι πολύ μεγαλη φασαρια και χρονοβορα?

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση φιλε μου.

Ειδα οτι εχεις 2 reactors,( 1 για φωσφορικά και 1 για άνθρακα).

Προσφέρει κατι περισσότερο αυτο απο την συνήθη τοποθέτηση των υλικών μεσα στο sump?

Και σχετικα με την παραγωγή ζοωπλαγκτον και φυτοπλαγκτόν, που ειδα οτι εχεις, τι λεει?

Αξίζει ή ειναι πολύ μεγαλη φασαρια και χρονοβορα?

Γιάννης

Οι ριάκτορές είναι φοβεροί γιατί δεν μπουκώνουν με τίποτα ειδικά στην σειρά που τους έβαλα να τους τρωφοδοτεί το φίλτρο, το νερό περνάει μέσα απο όλο το υλικό αναγκαστικά χωρίς να συσωματώνει το υλικό(άνθρακας, αντιφώσφορο), η διαφορά της κάλτσας είναι αυτό που σου αναφέρω δηλαδή στην κάλτσα μπορεί να πετρώσει και το νερό να κάνει συγκεκριμένα περάσματα ενω στους ριάκτορες αναταράσει το υλικό.

Η παραγωγή ζωοπλαγκτόν αξίζει μόνο για αρτέμια που είναι εύκολη και μπορείς να την μεγαλώσεις κοινώς όχι αν δεν έχεις πλαγκτοφάγα ψάρια, η παραγωγή φυτοπλαγκτόν αξίζει να κάνεις που και που μια ποσότητα στο τρίμηνο και να ρίχνεις απο αυτό στο ενυδρείο σε μικρές ποσότητες, ελέγχει το κυάνο λόγω ανταγωνισμού αλλά θέλει προσοχή και αυτή για να μην γίνει έξαρση στο ενυδρείο, δεν αξίζει με την έννοια αν κάποιος κάνει παραγωγή μπορεί να σου δώσει μια μικρή ποσότητα ζωντανού και να βγάλεις κάποιους μήνες :hysterical:

Κοινώς πολύ φασαρία, όχι χρονοβόρα αλλά μόνο για πειραματισμούς :D

Link to comment
Share on other sites

Το υλικο (αντιφωσφορος και ανθρακας) που μπαινει στους ριακτορες αυτους, ειναι ειδικο για τετοια χρηση ή ειναι σαν αυτο που βαζουμε στην καλτσα στο sump?

Ρωταω γιατι καπου ειχα διαβασει (σε κουτι αντιφωσφωρου) οτι δεν ειναι καταλληλο για fluid bed(ή κατι τετοιο...), γιατι με τις αναταραξεις μπορει να "ξεπλενοταν" και να απεβαλε ολα τα φωσφορικα που ειχε αποροφησει.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικο (αντιφωσφορος και ανθρακας) που μπαινει στους ριακτορες αυτους, ειναι ειδικο για τετοια χρηση ή ειναι σαν αυτο που βαζουμε στην καλτσα στο sump?

Ρωταω γιατι καπου ειχα διαβασει (σε κουτι αντιφωσφωρου) οτι δεν ειναι καταλληλο για fluid bed(ή κατι τετοιο...), γιατι με τις αναταραξεις μπορει να "ξεπλενοταν" και να απεβαλε ολα τα φωσφορικα που ειχε αποροφησει.

Γιάννη ο άνθρακας που βάζω είναι ο χοντρόκοκκος για το πρόβλημα που αναφέρεις, στον αντιφώσφωρο που χρησιμοποιώ πολύ λίγο λόγω ότι δεν έχω πρόβλημα τον βάζω ανάμεσα από άνθρακα, δηλαδή κάτω άνθρακας στην μέση αντιφώσφορός και πάνω άνθρακας, οπότε ο ένας ριάκτορας είναι μίξη άνθρακα και αντιφώσφορου.

Για το συγκεκριμένο θέμα του ξεπλύματος ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω και δεν του έδωσα σημασία ποτέ αν αναγράφετε πάνω σε κάποια συσκευασία :hysterical: , πάντως δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα και θεωρώ ότι κάνει καλή δουλειά, αλλά θα κάτσω να το δω και το θέμα που αναφέρεις. Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση σου :D

Link to comment
Share on other sites

Η χαζομάρα μου δεν έχει όρια :hysterical: με καλή φωτογραφική δεν μπόρεσα να βγάλω καμιά καλή φωτογραφία, με το νέο κινητό μου μπόρεσα και εβγαλα καλύτερες! έλεος! :hysterical:

Στις φώτο και τα νέα μου κουκλιά Zebrasoma veliferum , Zebrasoma flavescens,Gramma melacara,Synchiropus stellatus :ninja:

post-7793-1268514422_thumb.jpg

post-7793-1268514465_thumb.jpg

post-7793-1268514480_thumb.jpg

post-7793-1268514509_thumb.jpg

post-7793-1268514524_thumb.jpg

post-7793-1268514561_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα,πολυ καλυτερα!Φαινεται οτι το ενυδρειο ειναι πεντακαθαρο και μεσα στο χρωμα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου :ninja:

Θα μπει μπροστά μια μπάρα led και συγκεκριμένα αυτή http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m..._Code=reefbrite

για να καλύψει το λάθος του RSM250 το οποίο έχει το φωτιστικό αρκετά πίσω για να δώσει χώρο στο καπάκι με αποτέλεσμα το γύρισμα των κοραλλιών προς το φως, αυτό πιστεύω θα βοηθήσει την προεκβολή των κοραλλιών προς τα μπροστά.

Στην συνέχεια θα μπουν οι λάμπες ως εξής :

FRONT

ATI 39W Blue Plus

ATI 39W 12000K Aquablue Special

ATI 39W Blue Plus ή Fiji purple

ATI 39W Pro Color

ATI 39W 12000K Aquablue Special

ATI 39W Blue Plus

και θα πειραματιστώ λίγο με την σειρά καθώς και πήρα και κάνα δυο έχτρα λάμπες γιατί δεν ξέρω τι θα βγάλει και η μπροστά μπάρα led, πιστεύω ότι θα βρω το τελικό φάσμα φωτός που θέλω να είναι λίγο πιο μπλε και πιο δυνατά par :hysterical:

ΑTI ATINIC (ακτινικη) δεν θα βαλεις καμια?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά και σας εύχομαι και εσάς τα καλύτερα :hysterical:

Άκη δες λίγο στο νετ το φάσμα φωτός που βγάζουν και θα καταλάβεις ότι δεν πολυ χρειάζεται :hysterical: , πάντως είναι υπο δοκιμή, όταν είναι να περαστούν θα σε φωνάξω να δούμε ποιος συνδυασμός θα βγάλει το καλύτερο αποτέλεσμα και να τον κρατήσω :hysterical: , αν και πολλές φορές το πραγματικό αποτέλεσμα το βλέπεις μετά απο αρκετές ημέρες που τα κοράλλια βγάζουν το χρώμα βάση του φάσματος που έχεις :thumbup: ; αντε να δούμε τι θα γίνει τελικά, αυτη την εβδομάδα έρχονται και θα αρχίσουν οι πειραματισμοί :hysterical:

Και μερικές φώτος που υποσχέθηκα στον Αντρέα απο την συμβίωση του Stonogobiops yasha haze με την pistol shrimb Alpheus randalli :ninja:

post-7793-1268586662_thumb.jpg

post-7793-1268586678_thumb.jpg

post-7793-1268586692_thumb.jpg

post-7793-1268586725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά και σας εύχομαι και εσάς τα καλύτερα :hysterical:

Άκη δες λίγο στο νετ το φάσμα φωτός που βγάζουν και θα καταλάβεις ότι δεν πολυ χρειάζεται :hysterical: , πάντως είναι υπο δοκιμή, όταν είναι να περαστούν θα σε φωνάξω να δούμε ποιος συνδυασμός θα βγάλει το καλύτερο αποτέλεσμα και να τον κρατήσω :thumbup: , αν και πολλές φορές το πραγματικό αποτέλεσμα το βλέπεις μετά απο αρκετές ημέρες που τα κοράλλια βγάζουν το χρώμα βάση του φάσματος που έχεις ;) ; αντε να δούμε τι θα γίνει τελικά, αυτη την εβδομάδα έρχονται και θα αρχίσουν οι πειραματισμοί :hysterical:

Και μερικές φώτος που υποσχέθηκα στον Αντρέα απο την συμβίωση του Stonogobiops yasha haze με την pistol shrimb Alpheus randalli :ninja:

Μιλαμε για απιστευτο διδυμο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο είναι απίστευτο!

όταν ταΐζω το gobie παίρνει τροφή και πάει στην γαρίδα, αυτή σκάβει και επιμελείτε την φωλιά, ειδικά όταν σκοτεινιάζει που το ντιμάρισμα διαρκεί κοντά στην 1,5 ώρα βγαίνει λίγο βόλτα και φτιάχνει συνέχεια την φωλιά υπό την προστασία του ''φουσκωτού'' που πραγματικά σκοτώνει για αυτήν :hysterical: , είχε πάει κοντά μια aboinensis και την χτύπησε, φανταστικό δίδυμο και ένα από τα απίστευτα της φύσης που μας περιβάλει :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο είναι απίστευτο!

όταν ταΐζω το gobie παίρνει τροφή και πάει στην γαρίδα, αυτή σκάβει και επιμελείτε την φωλιά, ειδικά όταν σκοτεινιάζει που το ντιμάρισμα διαρκεί κοντά στην 1,5 ώρα βγαίνει λίγο βόλτα και φτιάχνει συνέχεια την φωλιά υπό την προστασία του ''φουσκωτού'' που πραγματικά σκοτώνει για αυτήν :hysterical: , είχε πάει κοντά μια aboinensis και την χτύπησε, φανταστικό δίδυμο και ένα από τα απίστευτα της φύσης που μας περιβάλει :ninja:

Ειναι πλασματακια και συμπεριφορες,που απο μονα τους και μονο σε ανταμοιβουν για τον κοπο,το αγχος και τα εξοδα ενος reef ενυδρειου.

Να'σαι παντα καλα φιλε μου,και να απολαμβανεις αυτες τις υπεροχες χαλαρωτικες στιγμες. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το σεξ στο ενυδρείο μου είναι άφθονο πάντως :D

Τα Signigobius biocellatus μου σε μια απο τις αρκετες αποτυχημένες γέννες τους(σημερινή), δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να ασχοληθώ για αναπαραγωγή γιατί είδα τι τράβηξε ο Basil ;)

post-7793-1268777510_thumb.jpg

post-7793-1268777523_thumb.jpg

post-7793-1268777545_thumb.jpg

post-7793-1268777586_thumb.jpg

post-7793-1268777602_thumb.jpg

post-7793-1268777617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά και σας εύχομαι και εσάς τα καλύτερα ;)

Άκη δες λίγο στο νετ το φάσμα φωτός που βγάζουν και θα καταλάβεις ότι δεν πολυ χρειάζεται :unsure: , πάντως είναι υπο δοκιμή, όταν είναι να περαστούν θα σε φωνάξω να δούμε ποιος συνδυασμός θα βγάλει το καλύτερο αποτέλεσμα και να τον κρατήσω :unsure: , αν και πολλές φορές το πραγματικό αποτέλεσμα το βλέπεις μετά απο αρκετές ημέρες που τα κοράλλια βγάζουν το χρώμα βάση του φάσματος που έχεις :rasp: ; αντε να δούμε τι θα γίνει τελικά, αυτη την εβδομάδα έρχονται και θα αρχίσουν οι πειραματισμοί :huh:

Και μερικές φώτος που υποσχέθηκα στον Αντρέα απο την συμβίωση του Stonogobiops yasha haze με την pistol shrimb Alpheus randalli :D

Να σαι καλα nervas που με θυμηθηκες πηρα αυτο που ηθελα....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,τα biocellatus πως ξερεις οτι γεννησαν?Εμεινε καποιο μεσα και εκλεισε η τρυπα?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,τα biocellatus πως ξερεις οτι γεννησαν?Εμεινε καποιο μεσα και εκλεισε η τρυπα?

Αν δεις στις φωτογραφίες το θηλυκό είναι ανάποδα και γεννάει στον βράχο μέσα στην τρύπα, ο γεννητικός πόρος ήταν διευρυμένος και μετά μπήκε το αρσενικό και έκανε τις ίδιες κινήσεις ανάποδα μέσα στην τρύπα για να γονιμοποιήσει τα αυγά. Δεν μου έχει τύχει σε Θαλασσινό γέννες αλλά γνωρίζοντας από γλυκό χρόνια με κιχλίδες συμπεριφέρονται το ίδιο, στη συνέχεια ναι έκλεισαν το λαγούμι και έμεινε μέσα το αρσενικό προφανώς για να αερίζει τα αυγά ;) Θα παρακολουθήσω τις επόμενες ημέρες μήπως ξεμυτύσει τίποτα απο μεσα απο μικρούλια ή πότε χάνουν τα αυγά και θα σας ενημερώσω :D .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα μικρό update με την φωτογραφική του κινητού μου :wacko:

post-7793-1271584947_thumb.jpg

post-7793-1271584963_thumb.jpg

post-7793-1271585014_thumb.jpg

post-7793-1271585034_thumb.jpg

post-7793-1271585053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποπο χρωμαααα :wacko: !

Ελπιζω να μην σου πεσει κατι μεσα στο ενυδρειο,γιατι με τοσο sps,αντε να το βγαλεις :bowdown: .

Σου φτανει ο ρεακτορας?

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update με την φωτογραφική του κινητού μου :wub:

Απίστευτες φωτογραφίες......... :wacko::bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :wacko:

Άκη είχε προβλεφθεί απο την αρχή και για αυτό πήρα τον GEO 618 που είναι για τόνο και πάνω ενυδρείο, να φανταστείς ότι τον δουλεύω πολύ χαμηλά σε σταγόνες και το καλό είναι ότι δεν κατακριμνίζει έτσι το pH :wub:

Πάντως όντως θέλει τρομερά προσεκτικές κινήσεις πλέον μέσα στο ενυδρείο και ότι γίνεται το κάνω με χειρουργικές κινήσεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...