Jump to content

Nervarium


nervas

Recommended Posts

Φίλε Nerva μπράβο για τον εξαιρεςτικό ύφαλο που διατηρεις και το σημαντηκότερο

τον έχεις σε πλήρη ανάπτυξη.

Κάποια στιγμή αν δεν σου κάνει κόπο κάνε ένα update με την ρουτίνα και τα

διάφορα ''τρικ'' που κάνεις.

Ευχαριστώ και πάλι συγχαρητήρια.

Γρηγόρη σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :) ,

Πραγματικά σκεφτόμουν τι να προτογράψω για τα τρικ που κάνω και δεν ξέρω απο που να αρχίσω και που να τελειώσω, δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη συνταγή, υπάρχει το ένα και βασικό πράγμα, αυτό είναι ''διάβασμα'' του ενυδρείου, θέλω να πω ότι η ρουτίνα μου αλλάζει ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου, φυσικά υπάρχουν και οι σταθερές συνθήκες και θα ξεκινήσω επιγραματικά απο αυτές.

dKH 6,7 - 7,3

Calcium 430

Mg 1350

αλλαγή άνθρακα κάθε 15 ημέρες 200 γραμμάρια, καλό και συνεχές σκιμάρισμα(upgrate skimmer MCE600 με αντλία 400lt/h air).

Καλός φωτισμός 6X39 T5

frond

ATI BLUE +

ATI AQUA BLUE SPECIAL

FIJI PURPLE

ATI BLUE +

ATI AQUA BLUE SPECIAL

ATI BLUE +

πολύ καλή κυκλοφορία, 3 Vortech mp 10 και πολλές επιστροφές απο πλάτη, ριάκτορες.

όχι χρήση αντιφωσφόρου εδώ και 6 μήνες περίπου.

Πολύ καλό τάισμα μέχρι υπερβολής, αλλαγές νερού 8% κάθε εβδομάδα ή 15% κάθε 15 ημέρες.

Όσο για τα υπόλοιπα πρόσθετα πλέον έχω περιοριστεί στα κυρίως απαραίτητα και η ρουτίνα μου αλάζει πάρα πολύ απο εβδομάδα σε εβδομάδα και ακόμη απο ημέρα σε ημέρα, δεν υπάρχει φόρμουλα διατήρησης υφάλου αλλά σε μια αναζήτηση για την ιδανική μεθοδολογία συντήρησης των κοραλλιών μου και αντιμετωπίζοντας με αρκετό σκεπτικισμό την φιλοσοφία μου(περιγράφεται στην αρχή της παρουσίασης μου) όπου αναφέρομαι στα μικρά κλειστά τεχνητά οικοσυστήματα που έχουμε όλοι, αντιλήφθηκα ότι για να διατηρηθεί ένα τέτοιο σύστημα μεγάλων απαιτήσεων χρειάζεται συνεχή προσθήκη βακτηρίων σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Προσθέτοντας ανά διαστήματα πληθυσμούς ωφέλιμων βακτηρίων επιτυγχάνουμε τα εξής, δεν αφήνουμε να εξαλειφτεί η βιοποικιλότητα από τους φυσικούς εξελεγκτικούς μηχανισμούς εξάλειψης, επιτυγχάνουμε την σημαντική συνεχόμενη υπεροχή των ωφέλιμων βακτηρίων(για εμάς πάντα, γιατί όλα τα βακτήρια είναι ωφέλιμα) έναντι των μη ωφέλιμων τύπου κυάνο, δεν υπάρχει περίπτωση να υποπέσουμε σε old tank syndrome το οποίο παθαίνουν παλαιά ενυδρεία που καταρρέουν λόγω ότι φτάνει στο αποκορύφωμα του ο μηχανισμός εξάλειψης(πόλεμος ομάδων βακτηρίων), διαύγεια στο νερό λόγω διάσπασης των μεγαλομοριακών ενώσεων των θρεπτικών και βοηθούμε το σκίμερ να εξάγει περισσότερη μούργα(σώματα βακτηρίων, κ.α.), έναρξη οικοσυστήματος με νεκρό βράχο και ‘’ζωντάνεμα’’ του με την προσθήκη τους και αποφεύγοντας τα ‘’παράσιτα’’, υπάρχουν και αρκετά ακόμη προτερήματα της προσθήκης που φυσικά είναι δευτερεύων σημασίας.

Για να αποδώσουν όμως τα βακτήρια δεν χρειάζονται απλά να τα προσθέτεις! Πρέπει και να τα συντηρείς, για να συντηρηθούν και να αναπαραχθούν χρειάζονται θρεπτικά συστατικά τα οποία είναι κυρίως άνθρακας-αζωτούχες ουσίες, νιτρώδη- φώσφορος, τα φωσφορικά και τα νιτρικά τα παρέχουμε με τις τροφές και είναι τα συστατικά μεταβολισμού των ψαριών μας, ο άνθρακας όμως? Πρέπει να προστίθεται σε οργανική μορφή, στην αρχή ξεκίνησα την μέθοδο της βότκας με απίστευτα αποτελέσματα το πρώτο διάστημα και με συνταρακτικά αποτρεπτικά το τελευταίο.

Δηλαδή ενώ πρόσθετα βακτήρια και βότκα άρχισαν τα θρεπτικά να πέφτουν και τα κοράλλια να αλλάζουν χρώματα(σούπερ), στο τέλος όμως άρχισαν να καίγονται και να ασπρίζουν από κάτω και στις άκρες, γιατί? Γιατί απλά η μέθοδος είναι ελλιπής και δεν περιγράφει πουθενά τι κάνεις αφού φτάσεις στο αποκορύφωμα και δεν αναφέρει την προσθήκη βακτηρίων, δεν αναλύεται πλήρως και σου λέει ότι όταν φτάσουν τα νιτρικά σου και τα φωσφορικά σου σε ικανοποιητικά επίπεδα μείωσε στο μισό την δόση, στηρίζετε καθαρά στην τύχη σου να ευδοκιμήσουν τα ωφέλιμα βακτήρια γιατί υπάρχουν χομπίστες που βλαστημούν την ώρα και την στιγμή που την ξεκίνησαν λόγω εξάρσεων κυάνου και άλλα, αυτό οφείλεται στα παραπάνω που αναφέρω μιας και ίδια είναι η λειτουργία συντήρησης τους, αν έχεις κυάνο ρίχνοντας βότκα χωρίς προσθήκη βακτηρίων απλά συντηρείς το κυάνο.

Οπότε καλή η προσθήκη βακτηρίων και η προσθήκη άνθρακα για να έχεις οφέλειμες επιδράσεις στο σύστημα σου αλλά τι κάνεις όταν φτάσεις στο αποκορύφωμα της?

Αναζήτησα πληροφορίες σε διάφορες μεθόδους πάντα έχοντας στο μυαλό μου την τεκμηρίωση αυτών, είδα και την μέθοδο ζεοβιτ που είναι αυτή η φιλοσοφία, προσθήκης βακτηρίων, προσθήκης άνθρακα, προσθήκη πρόσθετων(πολύ μαρκετινκ εδώ), προσθήκη βιταμινών και αμινοξέων και καθημερινή ανάδευση. Αλλά…. Πάντα υπάρχει ένα αλλά φέρνοντας στα όρια του το σύστημα, συνεχή παρακολούθηση – προσθήκη μαντζουνιών, καθημερινή ανάδευση και πάρα πολύ χρήμα.

Φτάνοντας στην μέθοδο neo-zeo της Brightwell βρήκα απαντήσεις – επιβεβαιώσεις σε κάποια ερωτήματα που μου είχαν δημιουργηθεί φυσικά έχοντας και η συγκεκριμένη εταιρία μαντζούνια περιττά και για το τίποτα, επιβεβαιώνει όμως τα εξής, ναι στην προσθήκη βακτηρίων, ναι στην προσθήκη άνθρακα(πολυμερές), ναι στην προσθήκη αμινοξέων προς αντικατάσταση του φωσφόρου που εξάγεται, ναι στην προσθήκη βιταμινών και διατήρηση της απόλυτης ισορροπίας.

Άρα και αυτή η μέθοδος έχει κάτι καλό να μας δώσει που είναι οι χρήσιμες πληροφορίες και κάποια πολύ καλά προϊόντα όπως το MB7(Βακτήρια), reef bio fuel που είναι ο άνθρακας(αντί βότκας), τα amino acid και η βιταμίνη C.

Έτσι κλείνει ο κύκλος ισορροπίας!

Ποια είναι αυτή η ισορροπία?

Αν διατηρείς σε χαμηλά επίπεδα τα φωσφορικά σου αλλά όχι μηδενικά(τίμες 0,04 ppm και κάτω), νιτρικά κάτω από 10 ppm και προσθέτεις τόσο άνθρακα ώστε να συντηρούνται τα βακτήρια σου και προσθέτεις για να ανανεώνεις τους πληθυσμούς σου μπορείς να πετύχεις την ισορροπία που αναφέρω.

Διαβάζοντας πάντα το ενυδρείο σου φυσικά!

αν δεις ότι αρχίζει να αναπτύσσετε κυάνο κόβεις τάισμα(που πρέπει να είναι αρκετό) και αυξάνεις την προσθήκη βακτηρίων, αν δεις ότι λιμοκτονούν τα κοράλλια σου ανεβάζεις το τάισμα, αμινοξέα και βιταμίνες.

Άρα τα μαντζούνια που χρειαζόμαστε περιορίζονται σε 4 βασικά, αυτά είναι τα βακτήρια, η πηγή άνθρακα, τα αμινοξέα και οι βιταμίνες(οι οποίες επιτελούν βασικό ρόλο στον μεταβολισμό των ζωντανών μας και όλων των βιοχημικών αντιδράσεων).

Τα υπόλοιπα όπως ιχνοστοιχεία, ιώδιο, κάλιο, κ.α. είναι placebo για εμάς και πολλές φορές μπορεί να δηλητιριάζουν τα κοράλλια μας και όχι να τα οφελούν, φυσικά πάντα με κανόνα να κάνουμε κανονικές αλλαγές νερού και όχι κάθε 6μηνο!

Πολύ βασικό το dKH που πρέπει να διατηρείτε πολύ χαμηλά όσο στην Θάλασσα μεταξύ 7-8 γιατί λόγω διαύγειας του νερού και άλλων αντιδράσεων προκαλούνται εγκαύματα στα κοράλλια μας.

Θα κάνω εκτενέστερη αναφορά πως έχω στήσει το σύστημα με την προσθήκη ριάκτορα με ζεόλιθους και πως τους λειτουργώ χωρίς κόπο και χρόνο. Φυσικά θα φροντίσει ο Αίολος για αυτό :)

Ελπίζω να σε διαφώτισα :blush:

Ότι ερωτήσεις θέλεις πάντως εδώ είμαι! :wootwoot:

Αυτοπροσκαλουμαι για καφε για να το δω απο κοντα :thumbup::wootwoot::wootwoot: (αφου τελειωσεις με τα διαβασματα)

Τελειώνω φίλε αυτή την εβδομάδα που μας έρχεται προσωρινά :) , οπότε κανονίζουμε άμεσα μαζί και με τον Ορέστη, έχω κόψει και frags, έχουν προκύψει και αρκετά απο αλλαγές διαρύθμισης που κάνω στο ενυδρείο ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ!

και για τις πληροφοριες και για τις πολυ ομορφες φωτογραφιες!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ!

και για τις πληροφοριες και για τις πολυ ομορφες φωτογραφιες!

Ευχαριστώ Χρήστο :) !

:thumbup::):)

Thanks mate :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Πραγματικά είσαι παράδειγμα για το

χομπι μας.Τόσες πληροφορίες...

Τι να πω...

Από ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς σύστημα ζεολιθου,έτσι;Τελικά η

σωστή χρήση μπορεί να κάνει θαύματα.Αλήθεια τα προιόντα brightwell

από που τα προμηθεύεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Πραγματικά είσαι παράδειγμα για το

χομπι μας.Τόσες πληροφορίες...

Τι να πω...

Από ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς σύστημα ζεολιθου,έτσι;Τελικά η

σωστή χρήση μπορεί να κάνει θαύματα.Αλήθεια τα προιόντα brightwell

από που τα προμηθεύεσαι;

Χρησιμοποιώ σύστημα ζεόλιθου αλλά όχι στην μορφή που φαντάζεσαι της καθημερινής ανάδευσης, πιο πολύ θα το έλεγα βιολογικό φίλτρο, στο οποίο έχω προσαρτήσει βάνα που στραγγαλίζω την ροή και ανα μερικές ημέρες την αυξάνω τέρμα ώστε να κάνει dislage(απομάκρυνση βακτηριακών αποικιών) το biofilm που σχηματίζετε πάνω στους ζεόλιθους και έτσι δεν γίνεται μεγάλη αποβολή θρεπτικών(αν το έκανα κάθε μέρα τύπου ζεοβιτ).

Όταν θα γίνει το νεο update φωτορεπορταζ θα δεις πλήρως πως λειτουργει ;)

Τα προϊόντα Brightwell δυστηχώς όταν ξεκίνησα δεν υπήρχε κανένας στην Ελληνική αγορά να φέρνει πλήρως όλη την σειρά, εδώ και εκεί έφερναν κάποια χωρίς κανένας να δίνει την πρέπουσα σημασία, οπότε αναγκάστηκα και τα έφερα με παραγγελίες απο Αμερική :D

Αλλά ευτυχώς πέρασα τις προάλλες απο τον Nidal στο animal station και είδα πλήρη γκάμα όλων των προϊόντων της σειράς και μου είπε ότι θα τα φέρνει αυτός πλέον στην Ελλάδα, πράγμα που πάει να πει πως όποιος θελήσει να ασχοληθεί μπορεί πλέον να τα βρει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε γιωργο....

στο σημειο που εχεις φτασει ειναι δυσκολο να κανεις προοδο αλλα εσυ

το καταφερνεις!

καθε φορα που βλεπω τις φωτο τα κοραλια ειναι ολο και καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε γιωργο....

στο σημειο που εχεις φτασει ειναι δυσκολο να κανεις προοδο αλλα εσυ

το καταφερνεις!

καθε φορα που βλεπω τις φωτο τα κοραλια ειναι ολο και καλυτερα

Ευχαριστώ mad!

Το αξιοπερίεργο είναι ότι αν τα βλέπεις καθημερινά αυτό δεν το νιώθεις, μόνο μέσω ιστορικής φωτογραφικής αναδρομής άντιλαμβάνομαι πόσο γρήγορα μεγαλώνουν ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ένα πολύ μικρό update για να μην ξεχνιώμαστε ;)

post-7793-1287390873_thumb.jpg

post-7793-1287390897_thumb.jpg

post-7793-1287391005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ζημια μας κανεις γιωργο!!

Μια ερωτηση μονο....

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι και πως ακριβως χειριζεσαι τη βοτκα στο ενυδρείο σου??

Link to comment
Share on other sites

;);)

Ευχαριστώ φίλε μου! :thumbup:

Ζημια μας κανεις γιωργο!!

Μια ερωτηση μονο....

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι και πως ακριβως χειριζεσαι τη βοτκα στο ενυδρείο σου??

Ευχαριστώ Νίκο :blink: , βότκα χρησιμοποίησα για κάνα δίμηνο το πολύ πριν πολλούς μήνες και δεν ενθουσιάστηκα για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, δηλαδή το στέγνωμα του ενυδρείου χωρίς καλό και σωστό κοντρολάρισμα, τους τελευταίους μήνες ρίχνω το bio fuel της Brightwell που στην ουσία είναι πολυμερές που διασπάται και προσδίδει την πηγή άνθρακα(αντίστοιχο της βότκας), φυσικά με μέτρο δαβάζοντας το ενυδρείο, δεν ρίχνω πλέον σε σταθερή δοσολογία αλλά ανάλογα. Το κακό με την μέθοδο βότκα είναι ότι θέλει πολύ προσοχή και δεν ολοκληρώνει τις συνθήκες που πρέπει να επικρατούν για την σωστή διατήρηση της ισσοροπίας εξαγωγής θρεπτικών με αποτέλεσμα να ακροβατείς στην κόψη του ξυραφιού, αντίστροφα αν το κάνεις πολύ χαλαρά δεν βλέπεις αποτελέσματα, ένα διάστημα έπεξα με βότκα και βακτήρια και εκεί πραγματικά είδα διαφορά αλλά προτίμησα κάτι πιο τυποποιημένο.

Δεν παύει όμως να είναι μια μέθοδος που μπορείς να κάνεις συνδιασμούς βρίσκοντας την δική σου συνταγή :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες φωτο.

Οταν τραβας φωτο τι φωτισμο αφηνεις;

Και αν ειναι οι φωτογραφιες ατοφιες χωρις επεξεργασια (photoshop κτλ.);

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες φωτο.

Οταν τραβας φωτο τι φωτισμο αφηνεις;

Και αν ειναι οι φωτογραφιες ατοφιες χωρις επεξεργασια (photoshop κτλ.);

Ευχαριστώ Βασίλη,

Οι φώτος συνήθως είναι βγαλμένες προς το ''σούρουπο'' που έχει το πιο ακτινικό φως και είναι γύρω στο 60% οι λευκές(dimable), επίσης σβήνω τα φώτα στο δωμάτιο,photoshop δεν ξέρω να το χειρίζομαι και γενικά είμαι πολύ σκράπας με τα προγράματα και τους υπολογιστές, τις φώτο τις βγάζω με ένα κινητο sony, όχι ότι καλύτερο, στο microsoft offise picture manager που τις μικραίνω σε μέγεθος για να μπορώ να τις ανεβάσω απλά κάνω αυτόματη διόρθωση, φωτίζει λίγο καλύτερα τις φώτο ;) , δεν ξέρω αν αναφέρεσε σε αυτό :blink: , θα έρθει σύντομα πάντως ο Αίολος που θα βγάλει βιντεάκι και εκεί σίγουρα θα φανεί πολύ καλύτερα :thumbup:

ΣΕΒΑΣΜΟΣ στις γνωσεις και στο μερακι σου!

καταπληκτικο ενυδρειο!

Ευχαριστώ Μάριε ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέραν τον τεχνιτό φωτισμό(ακτινικό φως) μην ξεχνάμε ότι τα χρώματα μας τα κάνει καλύτερα η σωστή επιλογή φάσματος φωτός, σωστή φωτοπερίοδος, προσομειώση ημέρας και καιρικών συνθηκών και σίγουρα οι καλές συνθήκες διατροφής, εξαγωγής θρεπτικών και σωστών παραμέτρων :thumbup: , γιατί όσο και να προσπαθούμε με πασαλήματα δεν γίνεται τίποτα, πάντως όσοι το έχουν δει απο κοντά μου έχουν πει ότι χάνει πολύ στις φώτο ;) , ευελπιστώ να καταφέρουμε να το μεταφέρουμε όμορφα με το βίντεο ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εσύ επέλεξε την μουσική που θέλεις να έχει ως υπόκρουση το βίντεο και άσε τα υπόλοιπα επάνω μου !!!

Εγώ άρχισα να "ακονίζω" την κάμερα !!!!

Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εσύ επέλεξε την μουσική που θέλεις να έχει ως υπόκρουση το βίντεο και άσε τα υπόλοιπα επάνω μου !!!

Εγώ άρχισα να "ακονίζω" την κάμερα !!!!

Ναι! θα βάλουμε Juno reactor το coga fury ;) , επειδή σε κόβω τρανσα θα ξέρεις πιο είναι :thumbup:

Γιάννη ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική από το ΑΝΙΜΑΤΡΙΧ νομίζω ότι είναι ε?

Έχω την εντύπωση όμως ότι είναι πολύ "γρήγορη" και θα πρέπει τα πλάνα να ακολουθούν τον ρυθμό, πράμα που δεν θα ήταν και ότι καλύτερο.

Κάτι σε πιο αργό για να "χαϊδεύει" η εικόνα την μουσική !!!

(πω πω .. πολύ ποιητικό !!!)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nervas, το ενυδρειο σου οπως το παρουσιάζεις από την αρχή είναι σαν να παρακολουθω σεμινάριο για ενυδρειοφιλους στο πανεπιστήμιο, πολύ επιβοηθητικό για εμας τους αρχαριους, πολλά συγχαρητήρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nervas, το ενυδρειο σου οπως το παρουσιάζεις από την αρχή είναι σαν να παρακολουθω σεμινάριο για ενυδρειοφιλους στο πανεπιστήμιο, πολύ επιβοηθητικό για εμας τους αρχαριους, πολλά συγχαρητήρια :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, κάποια στιγμή έκανα και βοηθός εργαστηρίων και μάλλον το έχω απο εκεί ;) .

Και μια που αναφέρθηκα παραπάνω στον φωτισμό και πρέπει να υπάρχει και κάποια σχετική αιτιολόγηση για αυτό, πρέπει να πω πως πέρα από το αισθητικό κομμάτι του φωτισμού που μας '' κάθεται'' στο μάτι, προτεραιότητα πρέπει να δίνουμε σε άλλα θέματα, αυτά είναι φυσικά η σωστή ανάπτυξη των κοραλλιών και η αποφυγή ανάπτυξης κυανοβακτηρίων(το γνωστό μας κυάνο) , οι ζωοξανθέλες(οι συμβιωτικές άλγες των κοραλλιών) έχουν συνήθως στο σώμα τους χλωροφύλλη τύπου α,b,d ενώ τα περισσότερα κυανοβακτήρια έχουν φυκοκυανίνες, είναι φυκοβιλλιπρωτείνες ( c - φυκοκυανίνη, αλλοφυκοκυανίνη, c- φυκοερυθρίνη και φυκοερυθροκυανίνη), αλλά υπάρχουν και οι εξερέσεις του γένους Prochlorococcus(χλωροφύλλη α και χλωροφύλλη β) και το γένος Acaryochloris( χλωροφύλλη d), τα έχω πρόσφατα γιατί έδωσα το μάθημα ;)

Θα παραθέσω την παρακάτω εικόνα και θα ξανα πω πόσο σημαντικό είναι να κάνουμε σωστή επιλογή φάσματος φωτός για την σωστή ανάπτυξη των κοραλλιών και την αποφυγή ανάπτυξης κυανοβακτηρίων, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα σε ότι αφορά τον φωτισμό και τίποτα δεν κάνει την διαφορά πέρα απο καλή και προσεκτική μελέτη, τα κυανοβακτήρια όπως είπαμε έχουν φυκοβιλλιπρωτείνες που φωτοσυνθέτουν, όχι με τον ίδιο ρυθμό και απόδοση όπως η χλωροφύλλη αλλά αναπτύσονται ειδανικά σε συγκεκριμένα μήκη φωτός(λ-max), αν αποφύγουμε αυτά τα μήκη φωτός με σωστό συνδιασμό και επιλογή φωτισμού είναι ένα απο τα κύρια μέτρα πρόληψης αποφυγής ανάπτυξης του κυάνο.

Επίσης αν μπορέσει κάποιος να ταυτοποιήσει το γένος κυανοβακτηρίου που τον ταλαιπωρεί, πράγμα σχετικά που μπορεί να γίνει με ένα μικροσκόπιο και μια χάρτα αναγνώρισης που υπάρχει(κάπου την έχω αλλά σε έντυπη μορφή :blink: ) για την ταυτοποίηση με μορφολογικά χαρακτηριστικά, θα μπορέσει να βρει με ποια φυκοβιλλιπρωτείνη συνεργάζεται το γένος αυτό και να αλλάξει τον φωτισμο του στο φάσμα φωτός που αποδίδει αυτή η φυκοβιλλιπρωτείνη με αποτέλεσμα την μείωση και την θανάτωση του κυανοβακτηρίου.

Τα παραπάνω απο προσωπική μελέτη προς αποφυγή παρεξηγήσεων :thumbup:

post-7793-1287555110_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η κουβέντα το έφερε για το φάσμα, βρήκα τυχαία αυτό που νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο σε κάποιους

http://www.practicalcoralfarming.com/t5spectrums.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...