Jump to content

Ερωτησεις απο αρχαριο - Παρακαλω βοηθηστε


xrusopsaro

Recommended Posts

Καταρχην χαιρετω ολα τα μελη του Aquazone, παλια και νεα!

Σας διαβαζω καιρο τωρα και μολις πριν μερικες μερες εγινα κατοχος ενος μικρου ενυδρειου. Αν και εχω συζητησει καποια θεματα που με απασχολουν με τον καταστηματαρχη που αγορασα τα χρυσοψαρα μου, θεωρησα πιο ασφαλες [για τις φτωχες μου γνωσεις] να ρωτησω και εσας. Ισως καποιες ερωτησεις μου στο καταστημα να απαντηθηκαν με γνωμωνα το κερδος του καταστηματαρχη (που δεν τον αδικω), αλλα σε αυτην την αρχικη μου κατασταση δεν με διαφωτιζουν καθολου.

Να περιγραψω λοιπον λιγο την περιπτωση μου. Καταρχην αγορασα ενα μικρο ενυδρειο 13λιτρων απο το Jumbo, τελειως τυχαια χωρις καμια ερευνα προυγουμενως. Το μικρο αυτο ενυδρειο περιειχε και ενα φιλτρο της Jebo το Q112 250λ/ωρα, με ενα απλο σφουγγαρι [πλαστικο στα ματια μου αλλα ελεγε πως ηταν φιλτρο ανθρακα]. Δεν εστρωσα το ενυδρειο αλλα κατευθειαν το γεμισα με νερο και εριξα μεσα 2 μικρα χρυσοψαρα. Δεν ξερω τα ονοματα τους. Το ενα ειναι μαυρο και το αλλο με κοντο σωμα και διπλη ουρα [αν το περιγραφω σωστα]. Δεν ξεπερνουν τα 4 εκατοστα εκαστο οποτε θεωρησα πως για αρχη τα 12-13 λιτρα τους ειναι αρκετα. Εριξα αντιχλωριο και βακτηρια της SERA και αρχικα δεν εβαλα το φιλτρο σε λειτουργια - τα αφησα χωρις φιλτρο.

Εχω τοποθετησει το μικρο ενυδρειο στο δωματιο που κοιμαμαι και καθως τα αυτια μου ειναι λιγο ευαισθητα στους θορυβους την ωρα του υπνου δεν θελησα να βαλω το φιλτρο. Το οποιο το δοκιμασα στην λειτουργια του μεσα στο νερο και ειναι αρκετα θορυβωδες στην λειτουργια της φτερωτης. Επιπλεον εβλεπα τα ψαρακια να τα περνει το ρευμα που δημιουργουσε το φιλτρο, να κολυμπουν κοντρα σε αυτο προσπαθωντας σε καποια σημεια του ενυδρειου να κρατηθουν σταθερα [γενικοτερα τα εβλεπα νευρικα], οποτε θεωρησα οτι για τα λιγα λιτρα του ενυδρειου μαλλον στρεσαρει τα ψαρια :thumbup: .Συν του γεγονοτος οτι με φοβησε η λειτουργια του μεσα στο νερο με παροχη απο το ρευμα (περιπτωση βραχυκυκλωματος/φωτιας κλπ).

Και τωρα να προχωρισω στις ερωτησεις μου. Ελπιζω να μην κουρασα με την περιγραφη παραπανω. Την θεωρω αναγκαια για την κατανοηση της καταστασης.

1. Ειναι τελικα αναγκαιο το φιλτρο που ειχε μεσα η συσκευασια για τα λιγα λιτρα του ενυδρειου; Ειναι ασφαλες; Μηπως στρεσαρει τα ψαρια;

2. Αν ειναι απαραιτητο ενα φιλτρο τοτε υπαρχουν καποια αθορυβα στο μοτερ τους; Στο καταστημα ειδα ενα μικρο μεχρι 60λιτρα ενυδρειου της SERA. Μου ειπαν ειναι αθορυβο. Γνωριζει καποιος αν ειναι οντως;

3. Υπαρχει περιπτωση να κρατησω τα ψαρακια μεσα στο μικρο αυτο ενυδρειο των 12-13 λιτρων χωρις φιλτρο; Τι θα πρεπει να ακολουθησω, αλλαγες νερου κλπ;

Αυτα προς το παρον. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τις απαντησεις σας. Ευχομαι να μην μπλεξω περισσοτερο τα πραγματα και στο τελος απογητευτω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα μας,,,,,

ολοι μας καπως ετσι ξεκινησαμε,,,,,,,,

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα νομιζω πρεπει να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειακι μιας κ λενε οτι καθε χρυσοψαρο θελει 30 λιτρα,,,,,,,ισως σου φαινεται υπερβολικο,,,,,αλλα μπορεις να παρεις ενα με 40 λιτρα,,,,κ να τα βαλεις μεσα,,,,

12 λιτρα για 2 ψαρακια νομιζω ειναι βασανηστηριο κ γρηγορα θα σου ψοφησουν,,,αν οχι,,,θα βασανιστουν πολυ,,,,

το φιλτρο ειναι ακρως απαραιτητο σε ολα τα ψαρια,,,,σε ολα τα ενυδρεια,,,,,ποσο μαλλον που τα χρυσοψαρα εχουν και πολλες ακαθαρσιες,,,,,,,,,,δεν εχει σημασια ο θορυβος,,,,πρεπει να το βαλεις,,,,αν εχεις χρηματα παρε ενα αλλο,,,τα περισσοτερα αθορυβα ειναι,,,,,,

ΑΛΛΑ,,,,,,ενα πραγμα ειναι βασικο

ΑΛΛΑΞΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,,,,,,,,,

ειδα κατι φθηνα 60λιτρα στα pet city,,,πηγαινε ριξε μια ματια

θα ηταν ιδανικο για τα 2 ψαρακια σου,,,,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου.

Το φιλτρο εινα μαλλον ακαταλληλο για το ενυδρειο αλλα και το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο για αυτα τα ψαρια.

Αν θες μπορω να σου τι θα γινει αλλα καλυτερα ειναι να μην ασχοληθουμε με αυτο.

Παρε ενα 60 λιτρο ενυδρειο με φιλτρο με καλα κεραμικα υλικα αλλα και σφουγγαρι και στρωσε το.

Αφου πηρες ψαρια σε αστρωτο θα ειναι επιπονο και για αυτα που θα ειναι μεσα στην αμμωνια και για σενα που θα πρεπε να κανεις καθημερινες ποσοστιαιες αλλαγες νερου με χρι να στρωσει για κανενα μηνα, αν θελεις να σωθουν.

Αλλαγες νερου με καλο αντιχλωριο.

Διαβασε τα βασικα για το ενυδρειο εδω

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου.

Το φιλτρο εινα μαλλον ακαταλληλο για το ενυδρειο αλλα και το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο για αυτα τα ψαρια.

Αν θες μπορω να σου τι θα γινει αλλα καλυτερα ειναι να μην ασχοληθουμε με αυτο.

Παρε ενα 60 λιτρο ενυδρειο με φιλτρο με καλα κεραμικα υλικα αλλα και σφουγγαρι και στρωσε το.

Αφου πηρες ψαρια σε αστρωτο θα ειναι επιπονο και για αυτα που θα ειναι μεσα στην αμμωνια και για σενα που θα πρεπε να κανεις καθημερινες ποσοστιαιες αλλαγες νερου με χρι να στρωσει για κανενα μηνα, αν θελεις να σωθουν.

Αλλαγες νερου με καλο αντιχλωριο.

Διαβασε τα βασικα για το ενυδρειο εδω

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

σωστοςςςς.....οι καλυτερες συμβουλες απο ενα εμπειρο χομπιστα,,,,Γεια σου Δελτα παιχτουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Ευχαριστω και για τα αρθρα που μου υποδειξατε, τα εχω ηδη διαβασει καθως οπως σας εγραψα στην αρχη εχω καμποσο καιρο που σας διαβαζω!

Τωρα οσον αφορα τα λιτρα του ενυδρειου και το φιλτρο. Προς το παρον θα πορευτω με το υπαρχον ενυδρειο. Αλλωστε τα χρυσοψαρα ειναι ακομα μικρα σε μεγεθος.

Το φιλτρο μου ειπατε πως ειναι ακαταλληλο. Ειναι ακαταλληλο λογω ανεπαρκειας καθαρισμου ή λογω της δυναμης με την οποια στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο. Οπως σας εγραψα, βλεπω τα ψαρακια να παρασυρονται καποιες φορες! Ή μηπως δεν τα στρεσαρει αυτο τελικα;

Μου ειπαν στο καταστημα για το sera fil 60. Ειναι οντως αθορυβο; Κανει για το μεγεθος του ενυδρειου;

Τελος σας ειχα ρωτησει αν υπαρχει περιπτωση να κρατησω τα ψαρακια μεσα στο μικρο αυτο ενυδρειο των 12-13 λιτρων χωρις φιλτρο; Τι θα πρεπει να ακολουθησω, αλλαγες νερου κλπ;

Σας το ρωτησα αυτο γιατι πριν απο 6-7 χρονια που βρισκομουν στην Αγγλια [περιοχη Newcastle-Sunderland] ειχα αναλαβει για ενα διαστημα να "αναθρεψω" για μερικους μηνες τα χρυσοψαρα ενος φιλου. Οταν πειρα το μικρο ενυδρειο οπου τα ειχε (παρομοιου μεγεθους με το δικο μου τωρα) μου ειχε κανει εντυπωση η αλγη που ειχε αναπτυχθει στα τυχωματα καθως και το οτι - οπως μου ειπε το αφεντικο τους - ειχε να τα αλλαξει νερο κανενα μηνα! Φιλτρο ΔΕΝ υπηρχε! Τα ψαρια ζουσαν μηνες ολοκληρους χωρις φρεσκο νερο και φιλτρο!

Μου ειπε πως συμπληρωνε νερο απο τη βρυση οταν επεφτε η σταθμη [λογω εξατμισης] και πως καθαριζε την αλγη καθε 2μηνο! Μου ειχε πει πως η αλγη μεσα στο ενυδρειο δημιουργουσε οξυγονο για τα ψαρια και πως αν χρειαζοντουσαν επιπλεον ανεβαιναν στην επιφανεια του νερου.

Ολα αυτα μου καναν φοβερη εντυπωση [κυριως η εμφανιση του ενυδρειου καθως ηταν φανερα πρασινωπο απο την αλγη!]. Τα ψαρια τα ειχε ηδη 3 χρονια (!) και εγω τα κρατησα 2 μηνες με μια αλλαγη νερου που τους εκανα και καθαρισμο της αλγης. Τα πραγματα απο κει και περα συνεχιστικαν οπως τα περιεργαψα! Το 2006 που γυρισα τα ψαρια ζουσαν και βασιλευαν κανονικα! Ζουνε ακομα και σημερα!

Μπορειτε να μου εξηγησετε πως συνεβαινε αυτο που περιεργαψα πριν λιγο;! Καθως αυτο που εχω σαν αναμνηση στο μυαλο μου ξεφευγει τραγικα απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω τοσο καιρο, σχετικα με βιολογια, φιλτρα, αντιχλωριο, βακτηρια κλπ.! Πως ηταν δυνατον τα χρυσοψαρα να εχουν ζησει τοσα χρονια με τον τροπο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε καλωσόρισες !

Ως απάντηση στο παραπάνω ερώτημά σου απλά θα πώ ότι υπάρχουν και άστεγοι άνθρωποι που ζουν σε άθλιες συνθήκες άλλοι για πολλά χρόνια γιατί έχουν γερή κράση και άλλοι απλά χάνονται χωρίς να το γνωρίζει ούτε η μάνα τους. Προφανώς τα ψαράκια του φίλου ανήκουν στην πρώτη περίπτωση αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Επίσης έχε υπόψη ότι επειδή επιβιώνουν δεν σημαίνει ότι ζουν (το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους).

Καλό θα ήταν να ακολουθήσεις τις συμβουλές του Σπύρου.

Πίστεψέ με ΔΕΝ μπορείς να κρατήσεις δύο χρυσόψαρα όσο μικρά κι αν είναι τώρα σε 13 λίτρα ούτε με φίλτρο αλλά πολύ περισσότερο χωρίς, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Σε 13 λίτρα γενικά δεν μπαίνουν ψάρια, μόνο σαλιγκάρια και κανένα φυτό. Ούτε καν γαρίδες. Αντιλαμβάνομαι ότι θέλεις η αγορά σου να μην πάει χαμένη αλλά....(εκεί που είσαι ήμαστε όλοι κάποτε).

PS

Τα ψαράκια του φίλου σου ανέβαιναν στην επιφάνεια από απόγνωση, αναζητώντας οξυγόνο, αφού πρακτικά ζούσαν μέσα στα περιττώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!(πρέπει να τής ακολουθείς όμως αλλιώς δεν έχει ουσία

να σε συμβουλέψουν και εσύ να κάνεις το δικό σου :thumbup: )

Ευχαριστω και για τα αρθρα που μου υποδειξατε, τα εχω ηδη διαβασει καθως οπως σας εγραψα στην αρχη εχω καμποσο καιρο που σας διαβαζω!(δεν δείχνεις όμως πώς είσαι διαβασμένος και πως έχεις αποκτήσει

μία σχετική γνώση )

Τωρα οσον αφορα τα λιτρα του ενυδρειου και το φιλτρο. Προς το παρον θα πορευτω με το υπαρχον ενυδρειο. Αλλωστε τα χρυσοψαρα ειναι ακομα μικρα σε μεγεθος.(και κατά την γνώμη μου μικρά θα μείνουν αφού λέμε 30 λίτρα για κάθε ψαράκι)

Το φιλτρο μου ειπατε πως ειναι ακαταλληλο. Ειναι ακαταλληλο λογω ανεπαρκειας καθαρισμου ή λογω της δυναμης με την οποια στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο. Οπως σας εγραψα, βλεπω τα ψαρακια να παρασυρονται καποιες φορες! Ή μηπως δεν τα στρεσαρει αυτο τελικα;(είναι ακατάλληλο και από θέμα θορύβου όπως λες και σε ενοχλεί αλλά και από χώρους βιολογίας)

Μου ειπαν στο καταστημα για το sera fil 60. Ειναι οντως αθορυβο; Κανει για το μεγεθος του ενυδρειου;

(είναι όντος αθόρυβο το έχω δει να δουλεύει)

Τελος σας ειχα ρωτησει αν υπαρχει περιπτωση να κρατησω τα ψαρακια μεσα στο μικρο αυτο ενυδρειο των 12-13 λιτρων χωρις φιλτρο; Τι θα πρεπει να ακολουθησω, αλλαγες νερου κλπ;(ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΕ)

Σας το ρωτησα αυτο γιατι πριν απο 6-7 χρονια που βρισκομουν στην Αγγλια [περιοχη Newcastle-Sunderland] ειχα αναλαβει για ενα διαστημα να "αναθρεψω" για μερικους μηνες τα χρυσοψαρα ενος φιλου. Οταν πειρα το μικρο ενυδρειο οπου τα ειχε (παρομοιου μεγεθους με το δικο μου τωρα) μου ειχε κανει εντυπωση η αλγη που ειχε αναπτυχθει στα τυχωματα καθως και το οτι - οπως μου ειπε το αφεντικο τους - ειχε να τα αλλαξει νερο κανενα μηνα! Φιλτρο ΔΕΝ υπηρχε! Τα ψαρια ζουσαν μηνες ολοκληρους χωρις φρεσκο νερο και φιλτρο!

(αμφιβαλω )

Μου ειπε πως συμπληρωνε νερο απο τη βρυση οταν επεφτε η σταθμη [λογω εξατμισης] και πως καθαριζε την αλγη καθε 2μηνο! Μου ειχε πει πως η αλγη μεσα στο ενυδρειο δημιουργουσε οξυγονο για τα ψαρια και πως αν χρειαζοντουσαν επιπλεον ανεβαιναν στην επιφανεια του νερου.( :thumbup: )

Ολα αυτα μου καναν φοβερη εντυπωση [κυριως η εμφανιση του ενυδρειου καθως ηταν φανερα πρασινωπο απο την αλγη!]. Τα ψαρια τα ειχε ηδη 3 χρονια (!) και εγω τα κρατησα 2 μηνες με μια αλλαγη νερου που τους εκανα και καθαρισμο της αλγης. Τα πραγματα απο κει και περα συνεχιστικαν οπως τα περιεργαψα! Το 2006 που γυρισα τα ψαρια ζουσαν και βασιλευαν κανονικα! Ζουνε ακομα και σημερα!(και εδώ αμφιβάλω)

Μπορειτε να μου εξηγησετε πως συνεβαινε αυτο που περιεργαψα πριν λιγο;! Καθως αυτο που εχω σαν αναμνηση στο μυαλο μου ξεφευγει τραγικα απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω τοσο καιρο, σχετικα με βιολογια, φιλτρα, αντιχλωριο, βακτηρια κλπ.! Πως ηταν δυνατον τα χρυσοψαρα να εχουν ζησει τοσα χρονια με τον τροπο αυτο;(μήπως άλλαζε ψάρια και το νερό και το ενυδρείο παρέμειναν ίδια? δεν γίνονται αυτά που λες κάτι δεν στέκει)

και γενικά όλα αυτά που λες μειώνουν τον χρόνο διαβίωσης το ψαριών και τα ταλαιπωρούν

και πες μου κάτι που θα σε ρωτήσω

(είναι αυτό το φυσικό τούς περιβάλλον?)(δεν μπορείς να τούς το παρέχεις?)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μου ειπατε πως ειναι ακαταλληλο. Ειναι ακαταλληλο λογω ανεπαρκειας καθαρισμου ή λογω της δυναμης με την οποια στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο. Οπως σας εγραψα, βλεπω τα ψαρακια να παρασυρονται καποιες φορες! Ή μηπως δεν τα στρεσαρει αυτο τελικα;

Το θεωρησα ακαταλληλο γιατι ειναι μεγαλη η ροη του οπως περιεγραψες αλλα και γιατι ταυτοχρονα ειναι μικρη η χωρητικοτητα του σε υλικα.

Ειναι δυσκολο (νομιζω αδυνατο) να βρεις ενα φιλτρο ακομα και με ρυθμιζομενη ροη για αυτο το ενυδρειο που να εχει ροη γυρω στις 5/7 φορες τα λιτρα του ενυδρειου (δλδ 60-80 λιτρα/ωρα) των χρυσοψαρων και παραλληλα να εχει ικανη χωρητικοτητα υλικων για το φιλτραρισμα των ρυπων 2 χρυσοψαρων που πως ξερουμε ειναι απο τα πιο ρυπαρα ψαρια.

Αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος λογος που συνιστώνται 30-40 λιτρα για καθε χρυσοψαρο Fancy ποικιλιαςl, μαζι με τους λογους για σωστη αναπτυξης των ψαριων, αποφυγης νανισμου, ανεση συντηρησης (λιγοτερες αλλαγες νερου, θεραπειες κλπ)

Στο τελος και για το λογο που ασχολουμαστε με το χομπι.

Για προοδο και αναβαθμιση των ενυδρειων μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος και για το λογο που ασχολουμαστε με το χομπι.

Για προοδο και αναβαθμιση των ενυδρειων μας.

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. Νομιζω οτι ειστε παραπανω απο κατανοητοι και θα προσπαθησω να φερω τα πραγματα εκει που πρεπει! Ευχαριστω και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες σας! Σαν καινουριος θα συνεχιζω να διαβαζω και να μαθαινω! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι ενας γενικος κανονας ειναι 1 λιτρο νερου για καθε εκατοστο του ψαριου. Ισχυει κατι τετοιο με τα χρυσοψαρα; Ή εχει να κανει με αλλα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι ενας γενικος κανονας ειναι 1 λιτρο νερου για καθε εκατοστο του ψαριου. Ισχυει κατι τετοιο με τα χρυσοψαρα; Ή εχει να κανει με αλλα ψαρια;

Ειναι πολυ γενικος αυτος ο "κανονας" και ισχυει περισσοτερο για την απαιτουμενη φιλτρανση και οχι τον απαραιτητο διαθεσιμο χωρο για το ψαρι.

πχ μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ που γινεται 35 εκ σε 35 λιτρα? ή δυο οσκαρ σε 70 λιτρα :thaman::thaman: (700 θελουν κανονικα)

ή ενα τετρα των 5 εκ. σε 5 λιτρα?

Αυτος ο "κανονας" ισχυει σε καποιες περιπτωσεις πχ εχουμε μια ομαδα απο 10 σμηνοψαρα τετρας των 5 εκατοστων.

Πρεπει να τους διαθεσουμε μινιμουμ 50 λιτρα με αναλογα ικανη σε υλικα και σωστη σε ροη φιλτρανση.

Μαλιστα δεν ειναι 1 λιτρο, ειναι 1-1.5 λιτρο για μικρα ψαρακια και 2+ για μεγαλυτερα.

πχ μια ομαδα μονο απο 10 δισκους (15-18 εκ) χρειαζεται 400 λιτρα νερο μινιμουμ (με μεγαλη ποσοτητα βιολογικων υλικων και μικρη-μετρια ορη)

Υπαρχει δλδ ενα μινιμουμ πλαφον για το ειδος και μετα μοιραζουμε και τα λιτρα για καθε ψαρι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ γενικος αυτος ο "κανονας" και ισχυει περισσοτερο για την απαιτουμενη φιλτρανση και οχι τον απαραιτητο διαθεσιμο χωρο για το ψαρι.

πχ μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ που γινεται 35 εκ σε 35 λιτρα? ή δυο οσκαρ σε 70 λιτρα :thaman::thaman: (700 θελουν κανονικα)

ή ενα τετρα των 5 εκ. σε 5 λιτρα?

Αυτος ο "κανονας" ισχυει σε καποιες περιπτωσεις πχ εχουμε μια ομαδα απο 10 σμηνοψαρα τετρας των 5 εκατοστων.

Πρεπει να τους διαθεσουμε μινιμουμ 50 λιτρα με αναλογα ικανη σε υλικα και σωστη σε ροη φιλτρανση.

Μαλιστα δεν ειναι 1 λιτρο, ειναι 1-1.5 λιτρο για μικρα ψαρακια και 2+ για μεγαλυτερα.

πχ μια ομαδα μονο απο 10 δισκους (15-18 εκ) χρειαζεται 400 λιτρα νερο μινιμουμ (με μεγαλη ποσοτητα βιολογικων υλικων και μικρη-μετρια ορη)

Υπαρχει δλδ ενα μινιμουμ πλαφον για το ειδος και μετα μοιραζουμε και τα λιτρα για καθε ψαρι.

Και να συμπληρώσω απλά,πως στο μέγεθος των ψαριών θα υπολογίζεις το τελικό μέγεθος του ψαριού και όχι εκείνο που το αγοράζεις :thaman:

Link to comment
Share on other sites

αφου θα δωσεις τα λεφτα να παρεις το sera fil γιατι δεν τα δινεις για να παρεις μια 50 λιτρη γυαλα και με τον κυκλοφοριτη του φιλτρου που εχεις να

φτιαξεις και ενα ωραιοτατο diy φιλτρακι και να εισαι αρχηγοσ?

στη λαρισα ευκολα βρισκεις 50 λιτρα γυαλα με 20-25 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

αφου θα δωσεις τα λεφτα να παρεις το sera fil γιατι δεν τα δινεις για να παρεις μια 50 λιτρη γυαλα και με τον κυκλοφοριτη του φιλτρου που εχεις να

φτιαξεις και ενα ωραιοτατο diy φιλτρακι και να εισαι αρχηγοσ?

στη λαρισα ευκολα βρισκεις 50 λιτρα γυαλα με 20-25 ευρω...

Δηλαδη αν καταλαβα καλα μου λες να μην παρω το φιλτρο της sera αλλα να κρατησω αυτο της Jebo που ηδη εχω και απλα να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο; Φανταζομαι πως τα χαρακτηριστικα του Jebo κολλανε πιο πολυ σε 50λιτρο ενυδρειο παρα στο μικρο που ηδαι εχω. Αρα συμπεραινω πως και το sera fil 60 θα δημιουργει το ιδιο πολυ ρευμα μεσα στο υπαρχον ενυδρειο (αυτο των 13λιτρων που εχω τωρα δηλαδη) και αρα ειναι ματαιο να το παρω; Σωστα; :thaman:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε,μην σε ανησυχει τοσο ''το ρευμα του φιλτρου''.

αυτο που πρεπει να κανεις πρωτο απ ολα ειναι η αναβαθμιση των λιτρων σου.ενα ονομαστικο 60αρι (καθαρα λιτρα γυρω στα 50 κ εισαι μια χαρα για 2 μικρα χρυσοψαρα.)

στα 13 μικτα λιτρα σου ειναι πολυ μικρος χωρος για 2 χρυσοψαρακια.

:thaman:

παρε μια μεγαλυτερη γυαλα λοιπον,βαλε το φιλτρο που εχεις τωρα κ σιγα σιγα μαζι με τις μετρησεις σου τσεκαρεις αν το φιλτρο σου ''σηκωνει'' τα 2 χρυσοψαρα.

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα μου λες να μην παρω το φιλτρο της sera αλλα να κρατησω αυτο της Jebo που ηδη εχω και απλα να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο;

να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και με την κεφαλη του φιλτρου σου να φτιαξεις ενα φιλτρο μονος σου χρησιμοποιωντας υλικα που μπορεις να βρεις και στο σπιτι, η να το κρατησεις ετσι μεχρι να παρεις ενα καλυτερο...

παντως θα ειναι μεγαλη κοροιδια να δωσεις λεφτα για φιλτρο χωρις να εχεις ενυδρειο..

το νερο της λαρισας μια χαρα ειναι για χρυσοψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Προς το μεγαλο ενυδρειο θα κινηθω σιγουρα καποια στιγμη, απλα οχι ακομα λογω οικονομικων.

Προς το παρον ομως βρηκα τροπο να μειωσω την ροη του φιλτρου, βαζοντας ενα πετραδακι απο τη μεσα μερια του ακροφυσιου εξαγωγης νερου. Ελπιζω να μην το ζοριζει αυτη η μετατροπη το φιλτρο.

Βεβαια συνεχιζει και κανει εναν βομβο (μαλλον απαλες δονησεις ειναι αυτες) - δεν ξερω κατα ποσο πιο αθορυβο θα ηταν το Sera fil 60 :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Προς το μεγαλο ενυδρειο θα κινηθω σιγουρα καποια στιγμη, απλα οχι ακομα λογω οικονομικων.

Προς το παρον ομως βρηκα τροπο να μειωσω την ροη του φιλτρου, βαζοντας ενα πετραδακι απο τη μεσα μερια του ακροφυσιου εξαγωγης νερου. Ελπιζω να μην το ζοριζει αυτη η μετατροπη το φιλτρο.

Βεβαια συνεχιζει και κανει εναν βομβο (μαλλον απαλες δονησεις ειναι αυτες) - δεν ξερω κατα ποσο πιο αθορυβο θα ηταν το Sera fil 60 :thaman:

πολύ πιθανό να καεί η κεφαλή του φίλτρου σου με το ζόρι που τρώει.

Link to comment
Share on other sites

κριμα που δεν μπορεις να διαθεσεις ουτε ενα μικρο ποσο για μια καλυτερη γυαλα :thaman: . (καταραμενη κριση...)

τωρα για το ενυδρειο σου μην το ψαχνεις πολυ απλα δεν κανει και τα ψαρακια σου απλα θα επιβιωνουν εκει μεσα. :thaman:

αν θες να τα χαρεις θυσιασε μερικους καφεδες και θα σε ευχαριστουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα την ωρα που εκανα αλλαγη νερου με ενα μικρο πλαστικο σωληνα, πιαστηκε κατα λαθος το ενα χρυσοψαρο στο στομιο του σωληνα απο το κεφαλι. Δυστυχως το ψαρι τραυματιστηκε λιγο πιο μπροστα απο τα βραγχια. Προεξεχουν γδαρμενα λεπια. :D

Εχει πιθανοτητες να ζησει το ψαρι;

Τι μου συμβουλευετε να κανω; Μηπως να το απομονωσω απο το αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα την ωρα που εκανα αλλαγη νερου με ενα μικρο πλαστικο σωληνα, πιαστηκε κατα λαθος το ενα χρυσοψαρο στο στομιο του σωληνα απο το κεφαλι. Δυστυχως το ψαρι τραυματιστηκε λιγο πιο μπροστα απο τα βραγχια. Προεξεχουν γδαρμενα λεπια. :D

Εχει πιθανοτητες να ζησει το ψαρι;

Τι μου συμβουλευετε να κανω; Μηπως να το απομονωσω απο το αλλο;

Να ανοιξεις αμεσως θεμα στις ασθενειες για να παρεις οδηγιες.

Βγαλε φωτο με το ψαρι καθαρη και ανεβασε τη εκει.

ΥΓ Βαζε στην ακρη του σωληνα ενα κομματι filterwool με λαστιχακι, δεν θα ρουφηξει ετσι ψαρι.

Μου φαινεται περιεργο ενας "μικρος πλαστικος σωληνας" να ρουφαγε τοσο δυνατα νερο που δημιουργησε τετοιο προβλημα. Μαλλον δεν εκανες σωστη εκτιμηση για το μεγεθος που χρειαζεται για αλλαγη νερου.

Ενα λαστιχο ποτισματος ειναι αρκετο για εξαγωγη νερου.

κλικ

th_P3190018b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...