Jump to content

300λτ Red Bellied


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,έχω το ενυδρείο που βλέπετε στη φώτο το οποίο τρέχει περίπου 2 μήνες και φιλοξενεί 5 σκαλάρια κε 20 αρλεκίνους.Απο την αρχή ήθελα να βάλω πιράνια αλλά άλλαξα γνώμη ξαφνικά σε μια νύχτα και τελικά έβαλα σκαλάρια πράγμα που όπως κατάλαβα δε μου πολυ ταιριάζουν,δηλαδή έχω σκαλάρια αλλά διαβάζω και βλέπω φώτος και βίτνεος απο πιράνια συνεχώς :thumbup:...Το θέμα μου είναι κατα πόσο είναι εφικτό να βάλω τα πανέμορφα red bellied και πόσα θα μπορούσα να βάλω..Όπως θα δείτε η καφετίλα απο τα ξύλα είναι πολύ έντονη και το νερό μου είναι αρκετά σκoτεινό πράγμα που πιστέυω θα τους αρέσει,ένα άλλο θέμα μου είναι ότι δε με ενθουσιάζει και τόσο πολύ το στήσιμο του,να το αφήσω όπως είναι ή να κάνω κάτι άλλο για να τους αρέσει?? post-15601-1266693783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει!

μην το πειραξεις,για την ωρα τουλαχιστον.

δωσε τα σκαλαρια και χτυπα μια 6αδα red belly να το ευχαριστηθεις!

:thumbup:

μεχρι να ενηλικιωθουν (και να αρχισουν καπως να στριμωχνοναι σε 300 λιτρα)

ισως εχεις προχωρησει σε μεγαλήτερο ενυδρειο,η αποχωρηστεις καποια απο το κοπαδι.

καλη συνεχεα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην πειραξεις τιποτα!!!το ενυδρειο σου τα σπαει! βαλε5-6 νεαρα red belly και αν σριμοχνωνται διωξε καποια οταν μεγαλωσουνε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το στήσιμο και εμένα μου άρεσε πολύ.Γιατί δεν βάζεις κάποιο είδος Serrasalmus δεν σου αρέσουν?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το στήσιμο και εμένα μου άρεσε πολύ.Γιατί δεν βάζεις κάποιο είδος Serrasalmus δεν σου αρέσουν?

αποκλειεται να μην του αρεσουνε φιλε νικο! :thumbup:

απλα λογικα δεν θα θελει να εχει μονο ενα ψαρι σε τοσα λιτρα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,δε περίμενα να αρέσει τόσο το ενυδρείο μου :thumbup: Φίλε Alpha για τα φυτά θα συμφωνίσω μαζί σου αλλά δε ξέρω τί να αλλάξω,αν έχεις καμια ιδέα πες μου,όσο για τα Serrasalmus μου αρέσουν πολύ ειδικά ένα ρόμφι θα μου άρεσε αλλά παίζει ρόλο και το οικονομικό,είναι λιγο ακριβό και εκτός απο αυτό έχει πολύ αργή ανάπτυξη και είμαι πολύ ανυπόμονος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα να σου πω και γω την γνώμη μου. Έχω στο ίδιο ενυδρειο σκαλαρια και Red Belly και συμβιώνουν πολύ καλά μεχρι τώρα. Μιλάω για μια συμβίωση 2 μηνών. Να σημειωθεί ότι τα σκαλάρια μπήκαν μετα, πράγμα που σημαίνει ότι μπήκαν στον χωρο των Red Belly. Σε σενα θα γίνει το αντίθετο οπότε πιστεύω πως θα τα πάνε μια χαρα. Ταπεινή μου άποψη.

Όντως το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο. Μην αλλάξεις τπτ.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TheoG αυτό που έχεις κάνει δε ξέρω πώς το έχεις καταφέρει,εννοείται πως ότι ψάρι έχω μέσα στο ενυδρείο θα βγεί και θα μπουν αποκλειστικά red bellied,αργά η γρήγορα αν τα πιράνια σου είναι red bellied και όχι pacu τα σκαλάρια σου θα γίνουν μεζές για τα πιράνια,εκτός και αν τα πιράνιά σου είναι ακόμα μωράκια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,δε περίμενα να αρέσει τόσο το ενυδρείο μου :thumbup: Φίλε Alpha για τα φυτά θα συμφωνίσω μαζί σου αλλά δε ξέρω τί να αλλάξω,αν έχεις καμια ιδέα πες μου,όσο για τα Serrasalmus μου αρέσουν πολύ ειδικά ένα ρόμφι θα μου άρεσε αλλά παίζει ρόλο και το οικονομικό,είναι λιγο ακριβό και εκτός απο αυτό έχει πολύ αργή ανάπτυξη και είμαι πολύ ανυπόμονος :thumbup:

Τα φυτά εγώ προσωπικά θα τα έβγαζα τελείως και θα άφηνα μόνο τα ξύλα ή θα έβαζα άλλα φυτά πάνω στα ξύλα όπως καμιά anubia nana να σπάσει λίγο το χρώμα και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι λιγο δυσκολο να κρατησει ενα ενυδρειο χαμηλα τα NO3 χωρις φυτα...Και ιδιαιτερα με τον βιολογικο ογκο που εχει ο Κωστας....Μολις αναναθμιστει ο Βιολογικος ογκος με παραπανω Siporax ισως αφαιρεθουν τα φυτα.... :thaman:

Κωστα ξερεις την γνωμη μου για την επιλογη ψαριων... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα να σου πω και γω την γνώμη μου. Έχω στο ίδιο ενυδρειο σκαλαρια και Red Belly και συμβιώνουν πολύ καλά μεχρι τώρα. Μιλάω για μια συμβίωση 2 μηνών. Να σημειωθεί ότι τα σκαλάρια μπήκαν μετα, πράγμα που σημαίνει ότι μπήκαν στον χωρο των Red Belly. Σε σενα θα γίνει το αντίθετο οπότε πιστεύω πως θα τα πάνε μια χαρα. Ταπεινή μου άποψη.

Όντως το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο. Μην αλλάξεις τπτ.

Καλή συνέχεια!

ΜΗΝ κάνεις κάτι τέτοιο που λέει ο φίλος γιατί πολύ απλά δεν θα έχεις σκαλάρια μετά.Όσο μικρά και να είναι τα Red Belly θα ορμήξουν στα σκαλάρια.Φίλε TheoG βάλε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου έχω περιέργεια να δω τα RB

Link to comment
Share on other sites

Kώστα τη ξέρω τη γνώμη σου ναι :thaman: οσο για τα φυτά λογικά θα βάλω 4-5 βαλισνέριες και ανούμπιες,μη σε απασχολεί,απλα περιμένω και άλλες γνώμες για το αν και πόσα red bellied σε 300λτ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραιο ενυδρειοοοο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...