Jump to content

Μεταφορα φίλτρου


AmaliaZ

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 140 λιτρα με 2 εξωτερικα φίλτρα. Αγορασα ενα ενυδρειο 240 λιτρα και θελω να κανω μεταφορα.

Εαν μεταφερω το 1 φιλτρο στο μεγαλο ενυδρειο και γεμισω νερο απο την αρχη (βαζοντας αντιχλωριο και μετα βακτηρια) χωρις να μεταφερω νερο απο το παλιο, ποσες μερες περιπου πρεπει να δουλεψει για να εχω στρωμενο νερο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο 140 λιτρα με 2 εξωτερικα φίλτρα. Αγορασα ενα ενυδρειο 240 λιτρα και θελω να κανω μεταφορα.

Εαν μεταφερω το 1 φιλτρο στο μεγαλο ενυδρειο και γεμισω νερο απο την αρχη (βαζοντας αντιχλωριο και μετα βακτηρια) χωρις να μεταφερω νερο απο το παλιο, ποσες μερες περιπου πρεπει να δουλεψει για να εχω στρωμενο νερο? :thumbup:

Αμαλια....

Οταν κανεις αλλαγη στο ενυδρειο των 140λίτρων.... αντι για 30% κανε 50%.

Το νερό που θα αφαιρέσεις βάλτο στο 240λτρ... και συμπληρωσε το... σαν να εχεις κανει 70% αλλαγη.

ΚΑι τοποθετησε και το φίλτρο.

Προσοχή στο νερό να εχεις τι ιδιες συνθηκες με το παλιο.... οπως οταν κανει κανονική αλλαγη....

Εαν θελεις διαφορετικές συνθηκες νερου... για να μη χαθει η βιολογία..... φερτο σιγά σιγα οσο τρεχει το ενυδρείο.

Το εκανα κι εγω!!!

Διαβασε κι εδω... και θα καταλαβεις. Μη δωσεις σημασια στον τιτλο θεματος.... αλλα στις ερωτησεις-απαντησεις παρακατω. :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=306575

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Νικολουτσο ευχαριστω!

Το προβλημα είναι ότι η μετακόμιση θα γίνει εκτος απο ενυδρειο σε ενυδρειο αλλα και απο σπίτι σε σπίτι.. και δε μπορω να μεταφέρω νερο!

Θέλω ίδιες συνθήκες νερού.. θα μεταφέρω ρίζες,χαλίκι και φυτά!

Οποτε αναρωτιέμαι εάν κάνω απλα μεταφορά του φίλτρου και όχι νερού σε ποσες μέρες το νερό θα είναι στρωμένο.. Το φίλτρο τρέχει 2 φορές την ώρα τα λίτρα του μεγάλου ενυδρείου. Οταν μεταφέρω ψάρια θα μεταφέρω και το δεύτερο φίλτρο αφου το νεο ενυδρείο θα υποστηρίζεται με 2 eheim 2213.

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον το φίλτρο είναι στρωμένο το ενυδρείο μπορεί να θεωρηθεί στρωμένο άμεσα και να μπουν μέσα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αυτό.... :thumbup:

Από κει και περα.... αν δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο....

Νομίζω πως αν προσεξεις οι συνθηκες να είναι ίδιες.... ρίχνεις safestart.... και την επόμενη ψαρακια....

Αλλα ας δουμε και αλλες γνωμες!! :thumbup:

11112009642.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μεταφέρεται άδειο από νερό αλλά όχι για πολλές ώρες εκτός λειτουργίας (αντέχει πάντως)

Το νέο ενυδρείο στήνεται όπως κάθε ενυδρείο και όταν λειτουργήσει με αντιχλώριο και η θερμοκρασία του φτάσει τους 25 είναι έτοιμο για να λειτουργήσει και με το φίλτρο.

Μέχρι να πάρει θερμοκρασία καλό θα ήταν να λειτουργεί μια αεραντλία ή μια άλλη αντλία αν υπάρχει για να αναμιχθεί καλά το αντιχλώριο και να ζεσταθεί ταχύτερα.

Όπως σε κάθε στήσιμο κάνεις μετρήσεις τις πρώτες εβδομάδες και τα ψάρια δεν μπαίνουν πολλά απότομα.

(Νίκο αυτό που λες είναι υπερβολή εκτός αν πρέπει να μπουν αμέσως μετά πολλά ψάρια...)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μετακομισα σχεδον γεματο νερο το φιλτρο.

Εβαλα οσο νερο χωρουσε σε βαρελι (το ενα τριτο του ενυδρειου) και το υπολοιπο το πεταξα.

Μεσα εβαλα και τα ψαρια.

Εκανα τη μεταφορα οσο πιο γρηγορα γινοταν για να μη παγωσουν τα ψαρια.

Γεμισα με οσο νερο υπηρχε, εβαλα θερμαντηρα (λοξο, μεσα στο νερο) και φιλτρο να δουλευει και προετοιμασα νερο στο βαρελι για να γεμεισει το επομενο ενα τριτο του ενυδρειου, γεμισα αργα και επανελαβα.

Στην ουσια εκανε 3-4 μερες να γεμισει το ενυδρειο.

Αυτες τις μερες δεν ταισα καθολου.

Καλο θα ηταν να ειχα μεγαλυτερο βαρελι (50% του ενυδρειου).

Ολα πηγαν μια χαρα, μετρησεις φυσιολογικες, ψαρια τις πρωτες μερες λιγο φοβισμενα, ηρεμησαν γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μετακομισα σχεδον γεματο νερο το φιλτρο.

Εβαλα οσο νερο χωρουσε σε βαρελι (το ενα τριτο του ενυδρειου) και το υπολοιπο το πεταξα.

Μεσα εβαλα και τα ψαρια.

Εκανα τη μεταφορα οσο πιο γρηγορα γινοταν για να μη παγωσουν τα ψαρια.

Γεμισα με οσο νερο υπηρχε, εβαλα θερμαντηρα (λοξο, μεσα στο νερο) και φιλτρο να δουλευει και προετοιμασα νερο στο βαρελι για να γεμεισει το επομενο ενα τριτο του ενυδρειου, γεμισα αργα και επανελαβα.

Στην ουσια εκανε 3-4 μερες να γεμισει το ενυδρειο.

Αυτες τις μερες δεν ταισα καθολου.

Καλο θα ηταν να ειχα μεγαλυτερο βαρελι (50% του ενυδρειου).

Ολα πηγαν μια χαρα, μετρησεις φυσιολογικες, ψαρια τις πρωτες μερες λιγο φοβισμενα, ηρεμησαν γρηγορα.

Κι εγω αυτο προτείνω... κι εγω αυτο εκανα.... αλλα ευτυχως πήγαινα σε μικροτερο ενυδρειο..... :thaman:

Σπυρο.... καλο δε θα ειναι να ριξει και AquaStart?

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο.... καλο δε θα ειναι να ριξει και AquaStart?

Δεν ξερω.

Εγω δεν εριξα τιποτα εκτος απο το ηδη υπαρχον 1/3 του νερου και προετοιμασμενο νερο και prime.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται τίποτα.

Προετοιμασία του νερού και καλύτερα προσαρμογή των ψαριών για τυχών διαφορές παραμέτρων και κυρίως θερμοκρασίας.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που κατοικούν στο βιολογικό υλικό μας δεν έχουν κανένα πρόβλημα για όσο χρόνο έχουν υγρασία .

Όταν είναι μέσα στο νερό καταναλώνουν το οξυγόνο και δηλητηριάζονται .

Ακόμα και να στεγνώσει το υλικό μας τα περισσότερα βακτήρια πολύ σύντομα θα επανέλθουν .

Όταν συμπεριφερόμαστε ήπια στα βακτήρια ( δεν έχουμε απότομες μεταβολές θερμοκρασίας και ποιότητας του νερού ) προλαβαίνουν και ενθυλακώνονται , πράγμα που σημαίνει οτι δέν σκοτώνονται πλέον εύκολα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.

Εγω δεν εριξα τιποτα εκτος απο το ηδη υπαρχον 1/3 του νερου και προετοιμασμενο νερο και prime.

Εγω το προτείνω... απλα.... προληπτικά!! (ΤΟ safestart)

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμισω το νεο ενυδρειο μεχρι τη μεση νερο με αντιχλωριο... μεταφερω το ενα φιλτρο που ειναι στρωμενο αφου το αδειασω απο νερο ( μιση ωρα διαδρομη - τα βακτηρια απ οτι καταλαβα μια χαρα θα επιβιωσουν), μαζι μεταφερω χαλικι (έχω ήδη γεμισει με συμπλήρωμα χαλίκι το μεγάλο), ριζες και φυτα. Βάζω το νεο ενυδρειο σε λειτουργία και 2-3 μέρες κάνω μετρήσεις να δω πως πάει... Μετά συμπληρώνω νερό σιγά σιγά... Μεταφέρω μερικά ψαρακια, κάνω μετρήσεις 2-3 μερες και μετά μεταφέρω τα υπολοιπα ψάρια με το δεύτερο φίλτρο και αεραντλία.

Η παραπάνω διαδικάσια πως σας φαίνεται ? Αν κατάλαβα καλά απ' όσα με συμβουλεύσατε είναι αρκετά ασφαλής :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο στο νεο ενυδρειο θα ειναι οσο πιο κοντα στις συνθηκες με το νερο του φιλτρου.... και στη θερμοκρασια!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμισω το νεο ενυδρειο μεχρι τη μεση νερο με αντιχλωριο... μεταφερω το ενα φιλτρο που ειναι στρωμενο αφου το αδειασω απο νερο ( μιση ωρα διαδρομη - τα βακτηρια απ οτι καταλαβα μια χαρα θα επιβιωσουν), μαζι μεταφερω χαλικι (έχω ήδη γεμισει με συμπλήρωμα χαλίκι το μεγάλο), ριζες και φυτα. Βάζω το νεο ενυδρειο σε λειτουργία και 2-3 μέρες κάνω μετρήσεις να δω πως πάει... Μετά συμπληρώνω νερό σιγά σιγά... Μεταφέρω μερικά ψαρακια, κάνω μετρήσεις 2-3 μερες και μετά μεταφέρω τα υπολοιπα ψάρια με το δεύτερο φίλτρο και αεραντλία.

Η παραπάνω διαδικάσια πως σας φαίνεται ? Αν κατάλαβα καλά απ' όσα με συμβουλεύσατε είναι αρκετά ασφαλής :thaman:

Εγω δεν θα το εκανα ετσι.

Μπαινουν τα ψαρια σε αλλο νερο αποτομα ετσι.

Εγω θα γεμισα το νεο ενυδρειο με το υπαρχον νερο (οσο κρατησεις) θα το εβαζα να λειτουργει με τα φιλτρα και θερμαντηρα και ας ειναι λιγο το νερο μεσα (πες οτι επεσε ξηρασια στο ποταμι που ζουν :thaman: ) και μετα σταδιακα μεσα σε μερικες μερες θα εβαζα νεο νερο σαν να κανω μια μεγαλη προσαρμογη.

Το μονο προβλημα ειναι το πλιτσι πλιτσι που θα ακουγεται απο τους σωληνες που οσο να'ναι θα ειναι εξω απο το νερο κατι που θα κανει καλο γιατι με την αναταραξη θα οξυγονωνεται καλυτερα το νερο που θα ειναι και λιγοτερο για τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που κατοικούν στο βιολογικό υλικό μας δεν έχουν κανένα πρόβλημα για όσο χρόνο έχουν υγρασία .

Όταν είναι μέσα στο νερό καταναλώνουν το οξυγόνο και δηλητηριάζονται .

Ακόμα και να στεγνώσει το υλικό μας τα περισσότερα βακτήρια πολύ σύντομα θα επανέλθουν .

Όταν συμπεριφερόμαστε ήπια στα βακτήρια ( δεν έχουμε απότομες μεταβολές θερμοκρασίας και ποιότητας του νερού ) προλαβαίνουν και ενθυλακώνονται , πράγμα που σημαίνει οτι δέν σκοτώνονται πλέον εύκολα .

+10³

Παλαιότερα δε, αφήναμε ένα δάκτυλο νερό στον πάτο του φίλτρου για την διατήρηση της υγρασίας.

Αλλά στην ουσία και αυτό περιττό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εκανα ετσι.

Μπαινουν τα ψαρια σε αλλο νερο αποτομα ετσι.

Εγω θα γεμισα το νεο ενυδρειο με το υπαρχον νερο (οσο κρατησεις) θα το εβαζα να λειτουργει με τα φιλτρα και θερμαντηρα και ας ειναι λιγο το νερο μεσα (πες οτι επεσε ξηρασια στο ποταμι που ζουν :thaman: ) και μετα σταδιακα μεσα σε μερικες μερες θα εβαζα νεο νερο σαν να κανω μια μεγαλη προσαρμογη.

Το μονο προβλημα ειναι το πλιτσι πλιτσι που θα ακουγεται απο τους σωληνες που οσο να'ναι θα ειναι εξω απο το νερο κατι που θα κανει καλο γιατι με την αναταραξη θα οξυγονωνεται καλυτερα το νερο που θα ειναι και λιγοτερο για τα ψαρια.

Ναι αλλα πως θα μεταφέρω νερο? Με μπιτονακια των 5 λίτρων ? Δεν έχω κάτι μεγαλύτερο :thaman: Το νέο ενυδρείο εχει ύψος 65cm ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πως θα μεταφέρω νερο? Με μπιτονακια των 5 λίτρων ? Δεν έχω κάτι μεγαλύτερο :wootwoot: Το νέο ενυδρείο εχει ύψος 65cm ...

:thaman::thaman::thaman::rasp::wootwoot:

Εγω ετσι το μετεφερα.

Με 60λιτρο βαρελι (για ελιες) που εχω αγορασει για την προετοιμασια του νερου.

20090206004_resize.jpg

20090206005_resize.jpg

20090206001_resize.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...