Jump to content

κατασκευή σάμπ


divemaster

Recommended Posts

η παράμετροι είναι

ένα ενυδρείο 550

το καθαρό μόνο σε νερό είναι 450

ο χώρος που έχω στο ντουλάπι είναι

φάρδος 47 βάθος 40 ύψος 67

είναι κάτω ακριβός από το ενυδρείο οπότε η απόσταση είναι 1,60 από πάτο

θέλω να κατασκευάσω ένα σάμπ

αλλά θέλω να μου πείτε τι διαστάσεις πρέπει να το κάνω

τι κενά και τι χωρίσματα πρέπει να έχει αλλά και πόσα

και επίσης τι μηχανήματα πρέπει να μπουν για αυτα τα λιτρα

ευχαριστώ εκ τον προτέρων και είμαι σίγουρος πώς θα με διαφωτίσετε

με την εμπειρία σάς και πώς θα βγάλουμε κάτι καλό

Link to comment
Share on other sites

47x40x67cm=125lt

Θεωρητικά δηλαδή αν μπορούσες να αξιοποιήσεις όλο τον χωρο που

σου παρέχει το ντουλάπι, τα 125lt είναι λιγότερο από το 1/3 των λίτρων του

κύριου ενυδρείου.

Όσο μεγαλύτερο είναι το sump τόσο το καλύτερο,

αλλά να πρέπει να είναι τουλάχιστον το 1/3 του ενδρείου.

Επίσης σε 47εκ. μήκος δεν ξέρω πόσα διαμερίσματα θα μπορούσες να χωρέσεις

καθώς και πόσα υλικά που να φιλτράρονται σωστά χωρίς να βρίσκονται στον πάτο του sump.

Πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο εφικτή και αποτελεσματική είναι η κατασκευή ενός sump σε τόσο περιοσμένο χώρο,

δεδομένου πως τα 125lt δεν είναι 100% αξιοποιήσιμα.

Ας απαντήσουν και οι πλέον έμπειροι φυσικά.

Το sump προορίζεται για θαλλασινό ή γλυκό;

Link to comment
Share on other sites

Το sump προορίζεται για θαλλασινό ή γλυκό;

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο έχει μήκος 1m

15εκ*5 + 25εκ = 100εκ = 1 μέτρο

Ενώ το διαθέσιμο μήκος που έχει το ντουλάπι του φίλου μας είναι μόλις 47εκ.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο έχει μήκος 1m

15εκ*5 + 25εκ = 100εκ = 1 μέτρο

Ενώ το διαθέσιμο μήκος που έχει το ντουλάπι του φίλου μας είναι μόλις 47εκ.

υπάρχει μία περίπτωση να ξηλώσω το ντουλάπι όλο αλλά αυτό απαιτεί χρόνο

και επίσης παντόφλα και κρεβατομουρμούρα

αλλά αν τα υποστώ όλα αυτά θα έχω σαφώς μεγαλύτερο χώρο για το σάμπ

αλλά κανονικά φλάπ έπρεπε να το λέω λόγο τον παντοφλιόν του ήχου :thaman:

Υ,Γ από τώρα έχει αρχίσει να μουρμουρίζει μόνο με την ηδέα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα από το έπιπλο;

Σε μήκος 1.6m έχει μόνο ένα ντουλάπι 47cm;

Όσο για την μουρμούρα... μπόρα είναι, θα περάσει! :thaman:

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις καποια πατεντα στη βαση να υπολογισεις μηπως αδυνατισει η αντοχη της.

Δες για τις βασεις σε μεγλα ενυδρεια με σαμπ απο κατω κλπ εδω στο ποστ 47 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31723&hl=

Και εδω ποστ 71 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...31505&st=60

Επισης δες και εδω για μικρο σαμπ για παραλληλη χρηση του με κανιστρα. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31991&hl=

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο που έδωσα έχει την δυνατότητα να αυξομοιωθεί ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες, κόβεις και ράβεις όσα διαμερίσματα θες, αρκεί να μείνουν σταθερές οι αναγραφόμενες διαστάσεις για να λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο που έδωσα έχει την δυνατότητα να αυξομοιωθεί ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες, κόβεις και ράβεις όσα διαμερίσματα θες, αρκεί να μείνουν σταθερές οι αναγραφόμενες διαστάσεις για να λειτουργεί σωστά.

Αν μπορείς δώσε μας τις διαστάσεις του βάθου και του ύψους του σχεδίου που παραθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδή πρόκειται για είδη υπάρχουσα δεξαμενή που θα μετατρέψω οι διαστάσεις είναι ύψος 57, πλάτος 37, παρ' όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και μικρότερες διαστάσεις, το βασικό είναι να μπορεί το διαμέρισμα της αντλίας (τελευταίο) να φιλοξενήσει τα λίτρα που θα επιστρέψουν σε διακοπή της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως ένα sump πρέπει να είναι και να αντιμετωπίζεται ως κύριο ενδυρείο.

Αυτό σημαίνει πως η βιολογία του να μην στηρίζεται μόνο στα βιολογικά υλικά,

αλλά να υπάρχει χώρος ώστε να τοποθετηθούν ακόμα και ξύλα και φυτά και φωτισμός κλπ.

Δηλαδή το sump να είναι μια μικρογραφία του κύριου ενυδρείου μας.

Όταν ένα sump περιοριστεί σε τόσο μικρό χώρο με ελάχιστα καθαρά λίτρα δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλύτερο από την χρήση 2 εξωτερικών φίλτρων.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... πόσο βοηθούν στην οξυγόνωση τα εξωτερικά φίλτρα και ποιά η σχέση όγκου υλικών-τιμής, άσε την διευκόλυνση στις αλλαγές νερού και την τοποθέτηση εξοπλισμού.

Συμφωνώ και εγώ σε ένα μεγάλο sump αλλά ο φίλος έχει θέμα χώρου. :thaman:

(Δεν σε πέτυχα στη συνάντηση, πως πάνε οι μουσικές συνθέσεις?Είμαι ο drummer θυμάσαι? :thaman: )

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... πόσο βοηθούν στην οξυγόνωση τα εξωτερικά φίλτρα και ποιά η σχέση όγκου υλικών-τιμής, άσε την διευκόλυνση στις αλλαγές νερού και την τοποθέτηση εξοπλισμού.

Συμφωνώ και εγώ σε ένα μεγάλο sump αλλά ο φίλος έχει θέμα χώρου. :thaman:

(Δεν σε πέτυχα στη συνάντηση, πως πάνε οι μουσικές συνθέσεις?Είμαι ο drummer θυμάσαι? :thaman: )

1. Αυτή την στιγμή το sump του φίλου μας στην καλύτρη να φτάσει σε λίτρα το 15% του κύριου ενυδρείου. Επομένως δεν θα μπορεί να κάνει αλλαγές μεγαλύτερου εύρους. Δώρο άδωρο ως εδώ το sump.

2. Το ίδιο και με την ποσότητα βιολογικών υλικών. Χωρίς να το έχω υπολογίσει, από το σχέδιο σου, με 2

διαμερίσματα, η ποσότητα βιολογικών υλικών θα είναι παρεμφερής με την τυπική χωρητικότητα 2 φίλτρων ροής 1000lt/h.

3. Όσο για την τοποθέτηση εξοπλισμού, αφήνω στην άκρη θερμοστάστη και λάμπα UV γιατί στο εμπόριο υπάρχουν

εξωτερικά φίλτρα με ενσωματωμένους θερμοστάτες και λάμπες UV.Αλλά αυτό έρχεται τελεταίο.

Πρώτα πρέπει να διασφαλίσουμε πως το sump μας θα φιλτράρει σωστά και θα έχει τα λίτρα και τις προδιαγραφές να το κάνει αυτό.

Αν το πετύχουμε αυτό, τότε θα βρεθεί και χώρος για να διώξουμε τον εξοπλισμό από το κύριο ενυδρείο και να το βάλουμε στο sump.

(Εγώ σε πέτυχα Γιώργο προς το τέλος της συνάντησης αλλά μόλις έφευγα, δε σε βρήκα! Εξανεμίστηκες! :thaman: )

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτή την στιγμή το sump του φίλου μας στην καλύτρη να φτάσει σε λίτρα το 15% του κύριου ενυδρείου. Επομένως δεν θα μπορεί να κάνει αλλαγές μεγαλύτερου εύρους. Δώρο άδωρο ως εδώ το sump.

2. Το ίδιο και με την ποσότητα βιολογικών υλικών. Χωρίς να το έχω υπολογίσει, από το σχέδιο σου, με 2

διαμερίσματα, η ποσότητα βιολογικών υλικών θα είναι παρεμφερής με την τυπική χωρητικότητα 2 φίλτρων ροής 1000lt/h.

3. Όσο για την τοποθέτηση εξοπλισμού, αφήνω στην άκρη θερμοστάστη και λάμπα UV γιατί στο εμπόριο υπάρχουν

εξωτερικά φίλτρα με ενσωματωμένους θερμοστάτες και λάμπες UV.Αλλά αυτό έρχεται τελεταίο.

Πρώτα πρέπει να διασφαλίσουμε πως το sump μας θα φιλτράρει σωστά και θα έχει τα λίτρα και τις προδιαγραφές να το κάνει αυτό.

Αν το πετύχουμε αυτό, τότε θα βρεθεί και χώρος για να διώξουμε τον εξοπλισμό από το κύριο ενυδρείο και να το βάλουμε στο sump.

(Εγώ σε πέτυχα Γιώργο προς το τέλος της συνάντησης αλλά μόλις έφευγα, δε σε βρήκα! Εξανεμίστηκες! :thaman: )

οπότε καλύτερα αν δεν αποκτήσω περισσότερο χώρο να κοιτάξω για αγορά ενός μεγαλύτερου

φίλτρου από το 2217 που έχω και να το βάλω από την αριστερή μεριά του ντουλαπιού

η βάση P2040236.jpg]εδώ[/url]

Link to comment
Share on other sites

Και το 2217 και το καινουριο.

Δεν βγαζει κανεις ενα 2217 απο τη φιλτρανση :D

ναι αυτό λέω φίλε μου να πάρω η ένα μεγαλύτερο μαζί με το 2217

η να πάρω άλλο ένα 2217

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...