Jump to content

Με το κεφάλι κάτω !!!!!! Sos


Recommended Posts

Γεια σας, τον τελευταιο καιρο παρατηρω απώλειες στα guppies μου...και όλα με το ίδιο σύμπτωμα. Ενώ φαίνονται μια χαρά αρχίζουν να χάνουν την ισσοροπία τους και επιπλέουν κατακόρυφα με το κεφάλι προς τα κάτω.

Επίσης τις προάλλες αγόρασα ένα Cory panda το οποίο με το που το έβαλα μέσα καθόταν ακίνητο στο βυθό και μετά από 2 μέρες παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα με τα guppies μου συν ότι έβγαζε αέρα από το στόμα του από τη στιγμή που το έβαλα στο ενυδρείο. Μπορεί να μου πει κάποιος τι έχουν και τι πρέπει να κάνω για να σώσω τουλάχιστον τα υπόλοιπα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 90

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):biobox-2 με μπλε σφουγγαρι και glaX ring (200gr) & stone της wave και υαλοβάμβακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 30 ημερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 guppies και 1 μωρο, 1 Corydoras sterbai, 1 Corydoras albino, 1 pleco, 1 Synodontis nigriventris και 1 γαριδα Japanica

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2 φορές την ημέρα , μέχρι στιγμής μία αλλαγή νερού(35-40lt) και όσο για την προετοιμάσια βακτήρια, αντιχλώριο της Waterlife και ενυδρειακό άλας

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6

- KH:6

- GH:>14

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):25

- Θερμοκρασία:24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:-

-Strips: NAI της eSHa

-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Guppy

- Ιστορικό Ψαριού:δε γνωρίζω αγοράστηκε από pet shop

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):εξωτερική εμφάνιση φυσιολογική, λόγω κινητικής κατάστασης δε μπορεί να φάει και τη μέρα πριν χάσουν την ισορροπία ή επιπλέουν κοντά στην επιφάνεια ή κάθονται για ώρα στο βυθό

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: ektomor

-Δοσολογία:20 gr

-Χρόνος Χρήσης:σήμερα 22/02/2010

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Επίσης μέσα στο ενυρείο υπάρχουν ζωντανά φυτά κερατόφυλλο, Limnophilla sessiflorra & Egeria densa

Link to comment
Share on other sites

Γερή αλλαγή νερού, προετοιμασμένο με αντιχλώριο, μετά από 1 ώρα ζωντανά βακτήρια και ΕΚΤΟΖΟΝ διαλυμένο σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου. Φωτογραφίες του ενυδρείου και των ασθενών επιβάλλονται!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με ενα απο τα cory μου μονο το ενα ομως και εχω παρατηρήσει οτι δεν εχει μεγαλωσει ενω τα αλλα μεγαλωνουν κανονικα( να το βγαλω στην απομονωση για να το παρακολουθω ?)

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

eja η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή .

Το ότι ένα μωρό κλαίει επειδή πονάει η κοιλιά του δεν σημαίνει ότι όλα τα μωρά όταν κλαίνε πονάει η κοιλιά τους .

Να ανοίξεις ενα νέο θέμα με τη φόρμα συμπληρωμένη να το δούμε όλοι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...