Jump to content

κατασκευη ηλεκτρολογικου πινακα


Recommended Posts

θα ηθελα να τελειωνω με τα πολυμπριζα και να φτιαξω ενα πινακα.εφερα λοιπον 2 ηλεκτρολογους αλλα ειδα μεγαλη διαφορα και κατασκευαστικη και οικονομικη.θα ηθελα λοιπον τη γνωμη οσων εχουν κατασκευασει κάτι αντιστιχο η εαν υπάρχει και κλατι ετοιμο μου ειπαν .

Link to comment
Share on other sites

εχω πινακα στο ενυδρειο μου.απο ρελε ασφαλειας,14 ασφαλειες(μελετημενα ολα συμφωνα με τα βατ τα αμπερ και γενικως τις αναγκες μου) και κανα 2 κενες αν χρειαστουνε στο μελλον.το βασικο ειναι να εχει μερακι ο ηλεκτρολογος σου και να καταλαβαινει τι ακριβως του ζητας.(πχ σε μενα τοποθετηθηκε και ο ελιγουελ χωνευτος μεσα στον πινακα,καθως και το φωτιστικο κατευθειαν πανω του).

επισης καλο θα ειναι να μπουνε και επαγγελματικοι χρονοδιακοπτες στα φωτα οπου και διακοπη να γινει να μην ξαναθελουν ρυθμιση.

εγω προσωπικα και για να αποφυγω τη αρκετα μεγαλη δαπανη(ομολογουμενως)πηγα μαζι με τον ηλετρολογο μου σε μαντρες με μεταχειρισμενα ηλεκτρολογικα και εκει βρηκαμε σε πολυ χαμηλη τιμη-σχεδον τσαμπα τα περισσοτερα απο τα κλασσικα υλικα του πινακα(ασφαλειες,ρελεδες κλπ).ετσι τουλαχιστον γλυτωσα αρκετα χρηματα,αλλα και παλι νομιζω πως δαπανησα μονο για τον πινακα περι τα 350-400 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου το θεμα ηλεκτρολογικος πινακας ειναι πολυ σχετικο πανω στα ενυδρεια!!Καταρχην μιλαω εκ τον εσω ηλεκτρολογος βλεπε!!! Εγω προσοπικα τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Οι ασφαλειες ειναι πολυ μεγαλες για τη χρηση που κανουμε και ο ρελες απλα δε χρειαζετε αφου υπαρχει ηδη στην εγκατασταση εκτος αν βαλεις ποιο ευαισθητο αλλα και αυτο υπερβολη ειναι!το καλωδια δε τα γλυτωνεις ετσι και αλλιως εκτος και αν κοψεις τις φυσσες και χασεις τις εγγυηση! Προσωπικα οταν βρω χρονο θα κατασκευασω ενα συστημα παρομιο με αυτο του rexsea δηλαδη πολυμπριζο στο οποιο η καθε θεση θα εχει και δικο της μικροδιακοπτη ή μπουτον!Μονο τα φωτα θα μπουν σε ξεχωριστες θεσεις με χρονοδιακοπτες που δε χανουν τι μνημη τους σε περιπτωση διακοπης!!!Ελπιζω τον επομενο μηνα να μπορεσω να το κατασκευασω και να το παρουσιασω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να τελειωνω με τα πολυμπριζα και να φτιαξω ενα πινακα.εφερα λοιπον 2 ηλεκτρολογους αλλα ειδα μεγαλη διαφορα και κατασκευαστικη και οικονομικη.θα ηθελα λοιπον τη γνωμη οσων εχουν κατασκευασει κάτι αντιστιχο η εαν υπάρχει και κλατι ετοιμο μου ειπαν .

τη ακριβως θελεις να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχου βάσεις ασφαλειών ράγας για ασφάλειες 5Χ20. Οπότε μπορείς να βάλεις ότι ασφάλεια θέλεις από μερικά mA έως κάποια Αmber.

Link to comment
Share on other sites

τη ακριβως θελεις να κανεις

παιδια αυτη την στιγμη εχω 5 πολυμπριζα με 6 θεσεις το καθε ενα και ανεξαρτητο διακοπτακη ,μου εχει τυχει βραχυκυκλωμα απο κυκλοφωρητη βραδυ και μου εχει ριξει το ηλεκτροστοπ και το ενυδρειο εμεινε ετσι μεχρι της 6,30 που το ειδα το πρωι.επειδη εδω Κρητη εχουμε και συχνες διακοπες ρευματος το καλοκαιρι θελω να προστατευσω τις HQI ,θελω να βγαλω τα νταμπελακια από τα καλωδια που λενε κυκλοφορητης 1,2,3 θερμαντηρας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ομως και το ποσα λεφτα διαθετεις..... Μπορεις να κανεις ολο το ενυδρειο αυτοματο αλλα βλεπε 4ψηφιο νουμερο.... Αν θες να προστατευτεις απο διακοπη ρευματος κτλ βαλε ενα UPS ή μια γεννητρια, γιατι να κανεις πινακα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου το θεμα ηλεκτρολογικος πινακας ειναι πολυ σχετικο πανω στα ενυδρεια!!Καταρχην μιλαω εκ τον εσω ηλεκτρολογος βλεπε!!! Εγω προσοπικα τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Οι ασφαλειες ειναι πολυ μεγαλες για τη χρηση που κανουμε και ο ρελες απλα δε χρειαζετε αφου υπαρχει ηδη στην εγκατασταση εκτος αν βαλεις ποιο ευαισθητο αλλα και αυτο υπερβολη ειναι!το καλωδια δε τα γλυτωνεις ετσι και αλλιως εκτος και αν κοψεις τις φυσσες και χασεις τις εγγυηση! Προσωπικα οταν βρω χρονο θα κατασκευασω ενα συστημα παρομιο με αυτο του rexsea δηλαδη πολυμπριζο στο οποιο η καθε θεση θα εχει και δικο της μικροδιακοπτη ή μπουτον!Μονο τα φωτα θα μπουν σε ξεχωριστες θεσεις με χρονοδιακοπτες που δε χανουν τι μνημη τους σε περιπτωση διακοπης!!!Ελπιζω τον επομενο μηνα να μπορεσω να το κατασκευασω και να το παρουσιασω κιολας!

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα. Η αχίλλειος φτέρνα του 90% των ενυδρείων είναι το ρεύμα και η ελλιπής εγκατάσταση και βάζω τον εαυτό μου πρώτο.

Γι αυτό το λόγο σχεδιάζω ανεξάρτητο πίνακα ακριβώς γι αυτήν την δουλειά. Δεν ξέρω αν θα έμπαινα στον κόπο για 6 πρίζες αλλά στην δικιά μου περίπτωση θα μου φέρει πολλές ανέσεις και θα προλάβω καταστάσεις. Και εξηγούμαι:

1) Θα είναι 2 πρίζες ανά ασφάλεια έτσι ώστε αν βραχυκυκλώσει κάτι δεν θα μου ρίξει το ρεύμα σε όλο το ενυδρείο. Έτσι όπως τα υπολογίζω δεν χρειάζεται παραπάνω από 6αρα ασφάλεια ανα 2 πρίζες.

2) Θα τοποθετηθούν Elliwel & Amperομετρα για την καλύτερη διαχείριση του συστήματος.

3) Θα υπάρχει δυνατότητα να κλείνουν διάφορα μηχανήματα από τις ασφάλειες για να γίνονται εύκολα δουλειές ρουτίνας (Πχ με 2 ασφάλειες όλες οι αντλίες ή με μία η επιστροφή από το sump κτλ)

4) Οι πρίζες θα είναι IP55

5) Θα υπάρχει παροχή με μεταγωγικό διακόπτη για μελλοντική προσθήκη γεννήτριας.

6) Κτλ

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα. Η αχίλλειος φτέρνα του 90% των ενυδρείων είναι το ρεύμα και η ελλιπής εγκατάσταση και βάζω τον εαυτό μου πρώτο.

Γι αυτό το λόγο σχεδιάζω ανεξάρτητο πίνακα ακριβώς γι αυτήν την δουλειά. Δεν ξέρω αν θα έμπαινα στον κόπο για 6 πρίζες αλλά στην δικιά μου περίπτωση θα μου φέρει πολλές ανέσεις και θα προλάβω καταστάσεις. Και εξηγούμαι:

1) Θα είναι 2 πρίζες ανά ασφάλεια έτσι ώστε αν βραχυκυκλώσει κάτι δεν θα μου ρίξει το ρεύμα σε όλο το ενυδρείο. Έτσι όπως τα υπολογίζω δεν χρειάζεται παραπάνω από 6αρα ασφάλεια ανα 2 πρίζες.

2) Θα τοποθετηθούν Elliwel & Amperομετρα για την καλύτερη διαχείριση του συστήματος.

3) Θα υπάρχει δυνατότητα να κλείνουν διάφορα μηχανήματα από τις ασφάλειες για να γίνονται εύκολα δουλειές ρουτίνας (Πχ με 2 ασφάλειες όλες οι αντλίες ή με μία η επιστροφή από το sump κτλ)

4) Οι πρίζες θα είναι IP55

5) Θα υπάρχει παροχή με μεταγωγικό διακόπτη για μελλοντική προσθήκη γεννήτριας.

6) Κτλ

:thaman:

1) Αν συμβει βραχυκυκλωμα θα πεσει ο ρελες διαφυγης και οχι η ασφαλεια.Η ασφαλεια πεφτει μονο σε περιπτωση υπερτοφοδοτησης πραγμα που δε προκειτε ποτε να συμβει στο ενυδρειο.

2) Δε καταλαβαινω τι σχεση εχει ο Eliwel(αν εννοεις να διαχειριζετε μια πριζα του θερμοστατη τοτε οκ) & τα Αμπερομετρα τι τα θες τα αμπερομετρα???Εχεις σκοπο να συνδεισεις παραλληλα πυκνωτες για να μειωσεις τα επαγωγηκα που δημιυργουται απο τα πηνια?

3) Νομιζω οτι ειναι μεγαλυτερη ευκολια να το κανεις αυτο με μικρα μπουτονακια τα οποια θα βαλεις διακρητικα καπου στη βαση παρα να πρεπει να πηγαινεις στον πινακα που δε θα ειναι κοντα στο ενυδρειο.

4) Οι πριζεσ μπορει να ειναι οτι βολευουν το καθενα!!

5) Αν εχεις σκοπο να βαλεις ολοκληρη γεννητρια τι να σου πω...παντος και με ενα UPS κρατας κυκλοφορια που ειναι το ποιο βασικο.

6) Κτλ ....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οταν βρω χρονο θα κατασκευασω ενα συστημα παρομιο με αυτο του rexsea δηλαδη πολυμπριζο στο οποιο η καθε θεση θα εχει και δικο της μικροδιακοπτη ή μπουτον!Μονο τα φωτα θα μπουν σε ξεχωριστες θεσεις με χρονοδιακοπτες που δε χανουν τι μνημη τους σε περιπτωση διακοπης!!!Ελπιζω τον επομενο μηνα να μπορεσω να το κατασκευασω και να το παρουσιασω κιολας!

Εχεις καποιο λινκ για να δουμε αυτο το συστημα; :thaman:

Link to comment
Share on other sites

1) Αν συμβει βραχυκυκλωμα θα πεσει ο ρελες διαφυγης και οχι η ασφαλεια.Η ασφαλεια πεφτει μονο σε περιπτωση υπερτοφοδοτησης πραγμα που δε προκειτε ποτε να συμβει στο ενυδρειο.

...

Και ομως σε μενα συνεβησε. Επεφτε συνεχεια απο υπερφωρτηση. Μετρησαμε 9,9 Amper συνολο στην δεκαρα ασφαλεια και απο τοτε που αλλαξα σε 16 ειναι ολα ΟΚ.

Για τα υπολοιπα περι ορεξεως....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οταν βρω χρονο θα κατασκευασω ενα συστημα παρομιο με αυτο του rexsea δηλαδη πολυμπριζο στο οποιο η καθε θεση θα εχει και δικο της μικροδιακοπτη ή μπουτον!Μονο τα φωτα θα μπουν σε ξεχωριστες θεσεις με χρονοδιακοπτες που δε χανουν τι μνημη τους σε περιπτωση διακοπης!!!Ελπιζω τον επομενο μηνα να μπορεσω να το κατασκευασω και να το παρουσιασω κιολας!

Εχεις καποιο λινκ για να δουμε αυτο το συστημα; :thaman:

Λιγη υπομονη μολις το τελειωσω θα το ποσταρο!

Link to comment
Share on other sites

Λιγη υπομονη μολις το τελειωσω θα το ποσταρο!

κι εγω θελω! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λιγη υπομονη μολις το τελειωσω θα το ποσταρο!

jumaru82 εχουμε κανα νεο με τον πινακα?

Link to comment
Share on other sites

1) Αν συμβει βραχυκυκλωμα θα πεσει ο ρελες διαφυγης και οχι η ασφαλεια.Η ασφαλεια πεφτει μονο σε περιπτωση υπερτοφοδοτησης πραγμα που δε προκειτε ποτε να συμβει στο ενυδρειο.

αν συμβει βραχυκυκλωμα θα πεσει η ασφαλεια πραφανως. Το ρελε πεφτει οταν υπαρχει διαρροη και ΜΟΝΟ. Σε ενα βραχυκυκλωμα μπορει να υπαρχει διαρροη (φαση γειωση) μπορει και οχι (φαση/φαση ή φαση /ουδετερος).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συμφωνώ με το χρήστη maneni. Επίσης κακώς που άλλαξες την ασφάλεια από 10A σε 16A. Η κάθε ασφάλεια μπαίνει σε ένα κύκλωμα με καλώδια συγκεκριμένης διατομής τα οποία αντέχουν αντίστοιχο ρεύμα. Αν η ασφάλεια σου πέφτει κάτα την εκκίνηση κάποιου μοτέρ τότε αυτό συμβαίνει διότι όλα τα μοτερ στην εκκίνηση χρειάζονται περισσότερο ρεύμα που φτάνει πολλές φορές εφτά φορές την ονομαστική τους τιμή. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις να βάλεις μία ασφάλεια 10Α κινήσεως.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Και ομως σε μενα συνεβησε. Επεφτε συνεχεια απο υπερφωρτηση. Μετρησαμε 9,9 Amper συνολο στην δεκαρα ασφαλεια και απο τοτε που αλλαξα σε 16 ειναι ολα ΟΚ.

Για τα υπολοιπα περι ορεξεως....

Αυτό δεν είναι καθόλου σωστό. Η ασφάλεια μπαίνει στον ηλεκτρικό πίνακα αναλόγως την διατομή των καλωδίων της κάθε γραμμής. Όταν βάζεις μεγαλύτερη ασφάλεια σε μια γραμμή, εκτός του ότι είναι παράνομο καταστρέφεις σιγά σιγά τα καλώδια της γραμμής τα οποία κοκκαλώνουν και μετά θα πρέπει να τα αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...