Jump to content

ψάρια εκτος ενυδρείου (ψαρεμα)


Recommended Posts

με τον τιτλο αυτον ολοι θα πειτε οτι δεν υπάρχουν τετοια ψάρια :thaman::thaman: και με το δικιο σας

απλα επειδη ολοι εδω περα ασχολούμαστε με ενυδρεικά ψάρια ήθελα να ρωτήσω κατά ποσο μας ενδιαφέρει σαν χομπυ και το ψάρεμα.

το πάθος που εχω για τα ενυδρεία ξεκίνησε απο την αγάπη μου για την θάλασσα και το ψάρεμα. πηγαίνω σχετικα συχνά για ψάρεμα και το απολαμβάνω τοσο οσο και οταν γυρναω μετα απο μια καλή ψαριά σπίτι και βλέπω παλι ψαρια :thaman:

η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο ασχολειστε με το ψάρεμα? :rasp:

Έγινε επεξεργασία - kristosfm
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικά μου αρέσει το ψάρεμα και εμένα μιας και είμαι από ένα ψαροχώρι της Κρήτης αλλά δυστυχώς επειδή μένω Αθήνα δεν μπορώ να πηγαίνω εύκολα....πιστεύω όμως ότι είναι 2 πράγματα που δεν ταιριάζουν γιατί στη μία προσπαθείς να φτιάξεις ιδανικές συνθήκες μιας τους στερείς το δικαίωμα της ελευθερίας,ενώ στην άλλη τα σκοτώνεις για να ικανοποιήσεις την όρεξη σου για να φας ψάρι

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου ειναι οτι δεν ταιριάζουν μόνο και μονο στο οτι το ενα ειναι επι του καναπεος :thaman: να το κοιτας..(βεβαια με την ταλαιπωρια που εχω φαει αυτες τις μερες μεχρι να το στρωσω μονο να κατσω να το χαζεψω δεν εχω προλάβει) και το αλλο ειναι μια δραστηριότητα στην φύση. και τα δυο εχουν ενα κοινο σημείο αναφορας τα ψάρια γι αυτο πιστευω ειναι σχετικά μεταξυ τους τα δυο αυτά χόμπι.

Έγινε επεξεργασία - kristosfm
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο θέμα :thaman:

Εγώ μέχρι και πρίν 2 χρόνια ήμουνα τρελλαμένος με το ψαροτούφεκο (χωρίς μπουκάλες εννοείτε) σχεδόν κάθε ΣΚ φορτώναμε με άλλα 2 φιλαράκια την βάρκα εφόσον το επέτρεπε ο καιρός και βούρρρρ...

Άχχχ όμορφοι καιροί δυστηχός ένα αρκετά σοβαρό ατύχημά μου, κατα την διάρκεια του ψαροντούφεκου με ανάγκασε να εγκαταλήψω πρόωρα και μόνιμα την αγάπη μου για το συγκεκριμένο χόμπι δέν βαριέσαι καλά να είμαστε...

Τώρα το καλοκαίρι πέρνω τον πιτσιρικά μου και αράζουμε στο λιμάνι στο πόρτο ράφτι με τις ώρες και όσο αφορά την επαφή μου με τον λεβεντάκο μου δέν το συζητώ

όμως άλλη μαγία το καρτέρι η υπομονή και η αγωνία σε έναν μαγικό ύσηχο και πανέμορφο κόσμο κάτω απο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο θέμα :thaman:

Εγώ μέχρι και πρίν 2 χρόνια ήμουνα τρελλαμένος με το ψαροτούφεκο (χωρίς μπουκάλες εννοείτε)

με μπουκάλα είναι παράνομο και άμα σε πιάσουν μπορεί να πας και φυλακή.... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

με μπουκάλα είναι παράνομο και άμα σε πιάσουν μπορεί να πας και φυλακή.... :thaman:

Δυστηχός φίλε μου μπορεί να είναι παράνομο όμως σε πληροφορώ ότι οι 7 στους 10 χρησιμοποιούν μπουκάλες και επειδή έχει τύχει μπροστά στα μάτια μου σε έλεγχο του λιμενικού λίγο πιό έξω απο τα στείρα να πιάσουν ανθρώπους με μπουκάλες το μόνο που τους κάναν ήταν να τους κατασχέσουν τον εξοπλισμό τους με τυπικές και συνοπτικές διαδικασίες...θα μου πείς λίγο είναι; όχι δέν είναι λίγο εγώ όμως γιατί να σπάσω τα πνευμόνια μου για να βγάλω ένα ψάρι 2-3 κιλά και ο μάγκας με την μπουκάλα να κατεβεί στα 30 μέτρα και να ανεβάσει 5-10 κιλά ψάρι που εκτός του ότι είναι ενήλικο και έτοιμο για αναπαραγωγή ε πώς θα γίνει είναι και σπαστικό :thaman:

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι καθε σ/κ το πρωι(6 ωρα ειμαι εκει)στο ribas απο κατω με δεκαμετρο καλαμι μετα κατα τις 10 ωρα για καφε στο αχιλειον με τον πρωταθλητη ακγαλια.τις ωρες αυτες δεν τις αλλαζω με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαροντούφεκο :thaman::thaman::thaman: όλο τον χρόνο και ψάρεμα με την 5μετρη βαρκούλα μου :rasp: !!!

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι καθε σ/κ το πρωι(6 ωρα ειμαι εκει)στο ribas απο κατω με δεκαμετρο καλαμι μετα κατα τις 10 ωρα για καφε στο αχιλειον με τον πρωταθλητη ακγαλια.τις ωρες αυτες δεν τις αλλαζω με τιποτα.

που ειναι αυτο το ριμπας? ψαροτοπος ειναι? :thaman:

μου φαίνεται πως πρεπει να το τολμήσω και γω το ψαροντούφεκο. ειναι σαν να βλεπεις ενα ενυδρείο 3D :thaman: . για την ωρα απ εξω με βαρκα η σε βράχια.

ψαρεμα χταποδια, καλαμαρια τωρα που ειναι ο καιρος και κανας σπαρος, τσιπουρα, σαργος!!! κτλ.

πιστευω για τον συμφορουμιτη απο πανω που ειχε ενα ατυχες περιστατικο οτι ειναι θεμα ψυχολογιας. ενα ατυχες περιστατικο σε κανει να εισαι ακομα πιο επιφυλακτικος. αλλωστε δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε σε αρκετά πράγματα. χομπι που μας ευχαριστεί κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

που ειναι αυτο το ριμπας? ψαροτοπος ειναι? :thaman:

μου φαίνεται πως πρεπει να το τολμήσω και γω το ψαροντούφεκο. ειναι σαν να βλεπεις ενα ενυδρείο 3D :thaman: . για την ωρα απ εξω με βαρκα η σε βράχια.

ψαρεμα χταποδια, καλαμαρια τωρα που ειναι ο καιρος και κανας σπαρος, τσιπουρα, σαργος!!! κτλ.

πιστευω για τον συμφορουμιτη απο πανω που ειχε ενα ατυχες περιστατικο οτι ειναι θεμα ψυχολογιας. ενα ατυχες περιστατικο σε κανει να εισαι ακομα πιο επιφυλακτικος. αλλωστε δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε σε αρκετά πράγματα. χομπι που μας ευχαριστεί κανουμε..

Ακριβώς καλέ μου φίλε άν και την γλίτωσα με 16 ράμματα και με 2 σπασμένα πλευρά (μήν μπαίνετε σε σπηλιές) είμαι μιά χαρά, αλλά η ιδέα και μόνο του πώς την γλίτωσα δέν νομίζω να με ξανααφήσει να ασχοληθώ... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει το ψάρεμα με βάρκα (καθετή ή τσαπαρί) και με καλάμι. Ποτέ δεν με συγκίνησε το ψαροτούφεκο, αν κι έχω δοκιμάσει 5-6 φορές. Ίσως να μου πέφτει πολύ "βίαιο" όπως και το κυνήγι. Ενώ μου αρέσουν οι ξώβεργες δεν μου αρέσει το κυνήγι. Και με τις ξώβεργες ότι έπιανα το άφηνα ελεύθερο!

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο απ'όλα στο ψάρεμα είναι η προετοιμασία και η διαδικασία του ψαρέματος κι ας μη πιάσω ψάρια. Είναι ένα από τα λίγα πράγματα που μου αρέσει να το κάνω και μόνος μου (δεν θέλω σχόλια :thaman: ) αν και ποτέ δεν λέω όχι σε καλή παρέα. Από την άλλη μου τη σπάνε οι παρέες που πάνε για ψάρεμα για να πιάσουν ψάρια... Με το ζόρι δηλαδή να επιστρέψουν με ψαρούκλες! Εγώ απλά το απολαμβάνω ως διαδικασία κι αν πιάσω καλώς. Αν όχι πάλι καλώς!

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει το ψάρεμα με βάρκα (καθετή ή τσαπαρί) και με καλάμι. Ποτέ δεν με συγκίνησε το ψαροτούφεκο, αν κι έχω δοκιμάσει 5-6 φορές. Ίσως να μου πέφτει πολύ "βίαιο" όπως και το κυνήγι. Ενώ μου αρέσουν οι ξώβεργες δεν μου αρέσει το κυνήγι. Και με τις ξώβεργες ότι έπιανα το άφηνα ελεύθερο!

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο απ'όλα στο ψάρεμα είναι η προετοιμασία και η διαδικασία του ψαρέματος κι ας μη πιάσω ψάρια. Είναι ένα από τα λίγα πράγματα που μου αρέσει να το κάνω και μόνος μου :thaman: (δεν θέλω σχόλια :thaman: ) αν και ποτέ δεν λέω όχι σε καλή παρέα. Από την άλλη μου τη σπάνε οι παρέες που πάνε για ψάρεμα για να πιάσουν ψάρια... Με το ζόρι δηλαδή να επιστρέψουν με ψαρούκλες! Εγώ απλά το απολαμβάνω ως διαδικασία κι αν πιάσω καλώς. Αν όχι πάλι καλώς!

Link to comment
Share on other sites

:thaman::thaman: πες τα ρε stormtrooper συμφωνώ μαζί σου...εγώ να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει το ψαροντούφεκο το θεωρώ και επικίνδυνο και σκληρό λίγο,προτιμώ σκέτο καταδύσεις και άμα έχεις και μπουκάλα είναι αυτό που και ο kristosfm ενυδρείο σε 3d εκεί απλά κάθεσαι και απολαμβάνεις.φυσικά με τον απαιτούμενο σεβασμό απέναντι στη θάλασσα γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος και δεν ξέρεις από που μπορεί να σου έρθει... :thaman:
Link to comment
Share on other sites

ο κίνδυνος και δεν ξέρεις από που μπορεί να σου έρθει... :thaman:
τι ενοεις :thaman:
Link to comment
Share on other sites

με μπουκάλα είναι παράνομο και άμα σε πιάσουν μπορεί να πας και φυλακή.... :thaman:

φυλακή όχι αλλά με μερικές χιλιάδες ευρό ελαφρύτερος ναι

και το αν μου αρέσει το ψάρεμα?

αυτό τα λέει όλα

και επίσης μιας και αναφέρθηκε ψαροντούφεκο με μπουκάλες δεν κάνω

και το θεωρώ άνανδρο

Link to comment
Share on other sites

κάτι σαν αυτό που έχεις κάτω που κινείται απειλητικά chris 99...(καρχαρίες επικίνδυνους δεν έχουμε στις ελληνικές θάλασσες ) πέρα από την πλάκα όταν είσαι σε έναν άγνωστο για σένα περιβάλλον δεν ξέρεις τι σε περιμένει από ρεύματα νερού μέχρι και ψάρια που σου φαίνονται αθώα αλλά έχουν δηλητήριο π.χ.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει το ψάρεμα με βάρκα (καθετή ή τσαπαρί) και με καλάμι. Ποτέ δεν με συγκίνησε το ψαροτούφεκο, αν κι έχω δοκιμάσει 5-6 φορές. Ίσως να μου πέφτει πολύ "βίαιο" όπως και το κυνήγι. Ενώ μου αρέσουν οι ξώβεργες δεν μου αρέσει το κυνήγι. Και με τις ξώβεργες ότι έπιανα το άφηνα ελεύθερο!

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο απ'όλα στο ψάρεμα είναι η προετοιμασία και η διαδικασία του ψαρέματος κι ας μη πιάσω ψάρια. Είναι ένα από τα λίγα πράγματα που μου αρέσει να το κάνω και μόνος μου (δεν θέλω σχόλια :thaman: ) αν και ποτέ δεν λέω όχι σε καλή παρέα. Από την άλλη μου τη σπάνε οι παρέες που πάνε για ψάρεμα για να πιάσουν ψάρια... Με το ζόρι δηλαδή να επιστρέψουν με ψαρούκλες! Εγώ απλά το απολαμβάνω ως διαδικασία κι αν πιάσω καλώς. Αν όχι πάλι καλώς!

Παρανομο δεν ειναι αυτο?? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

καρχαρίες επικίνδυνους δεν έχουμε στις ελληνικές θάλασσες
έχουμε όμως σκυλόψαρα
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχουμε καλούς ψαράδες στο ΑΖ!

Εμένα πρώτη μου σοβαρή επαφή με το ψάρεμα ήταν στο... ...στρατό.

Όσο υπηρετούσα στην Κάρπαθο, σε κάθε έξοδο μου πήγαινα για spinning

μαζί με έναν γιατρό σμηνίτη. Αυτός μου έδειξε τον συγκεκριμένο τρόπο ψαρέματος και με έκανε να το λατρέψω.

Στην Κάρπαθο υπηρετούσα μήνα Δεκέμβριο και φαντάζεστε τί καιρό είχε.

Κρύο, αέρα, βροχές. Spinning με κόντρα άνεμο και τα σχετικά.

Το ψαροτούφεκο δε με εντυπωσιάζει και τόσο αλλά σίγουρα θέλει και αυτό το μεράκι του.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι nikoloutso....και επίσης καλό είναι να μην τα άφηνες stormtrooper αλλά τα φρόντιζες λίγο. Με το να τα άφηνες ταλαιπωρούνται μέχρι να επανέλθουν μόνα τους μπορεί να έχουν γίνει θήραμα στο μεταξύ...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

έχουμε όμως σκυλόψαρα

τίποτα όμως επικίνδυνο

έχω βρεθεί τετατέτ και όπως με είδε και τον είδα χωρίστηκαν οι δρόμοι μας

και για να διευκρινίσω έχω έρθει κοντά με πολύ μεγάλα ψάρια λόγο του

ότι δούλευα 5 χρόνια δύτης σε ιχθυοτροφείο και επίσης κοντά σε γραμμή

φορτηγών πλοίον δηλαδή ταξιδευτές σκύλον

και επίσης λατρεύω την ναυαγιοκατάδυση οπότε καταλαβαίνετε

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνει ψαροντούφεκο κάποιος με μπουκάλες δεν είναι ψάρεμα.Είναι ανεπίτρεπτο και είναι κανονική δολοφονία :thaman::thaman::thaman: !!!Εκεί χάνεις την έννοια του χόμπι!!!Επίσης το να σκοτώνει κάποιος ψάρια που το μέγεθός τους είναι ακόμα μικρο κι αυτό δολοφονία είναι (Τουλάχιστον στο ψαροντύφεκο που βλέπεις και επιλέγεις τι θα χτυπήσεις) γιατί έτσι δεν δίνεις την επιλογή στο κάθε είδος να μεγαλώσει και να αναπαραχθεί και αποτέλεσα αυτού να ερημώνουν οι θάλασσες!!!Το δεύτερο βέβαια όλοι λίγο πολύ που ασχολούνται με το ψάρεμα θα το έχουν κάνει σαν αρχάριοι ΔΥΣΤΥΧΩΣ και σε αυτό δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω!!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

[link ]

Για τσεκαρετε...:thaman:

μιλάμε πάντα για της ελληνικές θάλασσες Κωστή και μίας και εσύ είσαι κοντά

σε ιχθυόσκαλα ρώτα εκεί τούς καπετάνιους να σου πουν για τα δικά μας τα νερά :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Στρατο για ελληνικες Θαλασσες μιλαει το link...

Επειδη ο πατερας μου ασχολειται απο πολυ μικρος με το χομπι γνωριζω πραγματα... :thaman:

Vogias πιστεψε με πως δεν ερημωνει η Θαλασσα απο το Ψαροντουφεκο...Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου και εχω δοκιμασει μονο μια φορα....(Η βολτα με τις Μπουκαλες φανταστικη και ειδικα οταν συνοδευεται με μια καμερα...)Απο αλλες δραστηριοτητες αδειαζει η θαλασσα(Βλεπε ανεμοτρατες) :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...