Jump to content

ψάρια εκτος ενυδρείου (ψαρεμα)


Recommended Posts

Το να κάνει ψαροντούφεκο κάποιος με μπουκάλες δεν είναι ψάρεμα.Είναι ανεπίτρεπτο και είναι κανονική δολοφονία :rasp::wootwoot: :thaman::thaman::thaman: !!!Εκεί χάνεις την έννοια του χόμπι!!!Επίσης το να σκοτώνει κάποιος ψάρια που το μέγεθός τους είναι ακόμα μικρο κι αυτό δολοφονία είναι :wootwoot::wub: (Τουλάχιστον στο ψαροντύφεκο που βλέπεις και επιλέγεις τι θα χτυπήσεις) γιατί έτσι δεν δίνεις την επιλογή στο κάθε είδος να μεγαλώσει και να αναπαραχθεί και αποτέλεσα αυτού να ερημώνουν οι θάλασσες!!!Το δεύτερο βέβαια όλοι λίγο πολύ που ασχολούνται με το ψάρεμα θα το έχουν κάνει σαν αρχάριοι ΔΥΣΤΥΧΩΣ και σε αυτό δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω!!!

:wub::wub::ninja:

όπως τα λες είναι αρχάριοι δυστυχώς που μόλις δουν ένα ψαράκι που έχει την δυνατότητα

να φτάσει αξιοπρεπέστατα κιλά για να αλιευθεί αυτοί το χτυπάνε ούτε καν προλάβει

να φτάσει κιλό

και βγαίνουν έξω και παινεύονται για το κατόρθωμα τούς χτυπώντας μία συναγρίδα 800

γραμμάρια και έναν ροφό 1.500

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στρατο για ελληνικες Θαλασσες μιλαει το link...

Επειδη ο πατερας μου ασχολειται απο πολυ μικρος με το χομπι γνωριζω πραγματα... :thaman:

Vogias πιστεψε με πως δεν ερημωνει η Θαλασσα απο το Ψαροντουφεκο...Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου και εχω δοκιμασει μονο μια φορα....(Η βολτα με τις Μπουκαλες φανταστικη και ειδικα οταν συνοδευεται με μια καμερα...)Απο αλλες δραστηριοτητες αδειαζει η θαλασσα(Βλεπε ανεμοτρατες) :thaman:

:thaman::rasp:

επίσης Κωστή η εγώ δεν βλέπω καλά η γέρασα και κάτι δεν κάνω σωστά

μιλάει για τα νερά τής Αυστραλίας

Link to comment
Share on other sites

συναγρίδα 800γρ δεν την λες και μικρή. τον νοεμβρη εβγαλα μια συναγριδα με πετονια γυρω στα 400 με 500 και ενιωσα βασιλιας. με τσουτσουνι... :thaman: (αλλονου :thaman: )

στα χταποδια που τους τρεφω κιολας απειρη εκτιμιση αν πιασω ενα μικρο ή σχετικά μικρο το ριχνω παλι μέσα. δεν τραυματιζονται κιολας με την χταποδιερα. αντιθετα με τα ψαρακια ολο και καποιο μικρο θα καταπιει το αγκιστρι και θα χρειαστει ολοκληρωτικό κοψιμο.

ειχα κανει και μια ερωτηση σε αλλο θρεαντ και δεν πηρα απαντηση. σουπιες υπάρχουν για ενυδρεία (γιατι καλαμαρια και χταπόδια τα θεωρω υπερβολή λογω του μεγεθους) ?

Link to comment
Share on other sites

:thaman::thaman:

επίσης Κωστή η εγώ δεν βλέπω καλά η γέρασα και κάτι δεν κάνω σωστά

μιλάει για τα νερά τής Αυστραλίας

Διαβασε και τις 6 σελιδες αν εχεις χρονο :thaman:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ασχολούμαι χρόνια με το ψάρεμα ξεκινώ τον Ιούλιο και σταματάω τον 15 Αύγουστο ξυπνάω καθημερινά στις 5:30 και πηγαίνω για ψάρεμα με καλάμη 2,50 μέτρων από παράλια είμαι πωρωμένος ψαράς

Link to comment
Share on other sites

Στρατο για ελληνικες Θαλασσες μιλαει το link...

Επειδη ο πατερας μου ασχολειται απο πολυ μικρος με το χομπι γνωριζω πραγματα... :thaman:

Vogias πιστεψε με πως δεν ερημωνει η Θαλασσα απο το Ψαροντουφεκο...Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου και εχω δοκιμασει μονο μια φορα....(Η βολτα με τις Μπουκαλες φανταστικη και ειδικα οταν συνοδευεται με μια καμερα...)Απο αλλες δραστηριοτητες αδειαζει η θαλασσα(Βλεπε ανεμοτρατες) :thaman:

Εννοείτε αυτό ρε συ Koing αυτός είναι ο πιο βασικός λόγος!!!Αλλά και αυτά που γράφω παραπάνω παίζουν τον ρόλο τους!!!Πάντως εδώ τουλάχιστον τα τελευταία δύο χρόνια, έχουν αρχίσει και απαγορεύουν αρκετά πράγματα στις τράτες και στα γρι γρι!Δεν είναι πλέον ανεξέλεγκτα τα πράγματα στο θέμα αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

κάτι σαν αυτό που έχεις κάτω που κινείται απειλητικά chris 99...(καρχαρίες επικίνδυνους δεν έχουμε στις ελληνικές θάλασσες ) Δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα...... πέρα από την πλάκα όταν είσαι σε έναν άγνωστο για σένα περιβάλλον δεν ξέρεις τι σε περιμένει από ρεύματα νερού μέχρι και ψάρια που σου φαίνονται αθώα αλλά έχουν δηλητήριο π.χ.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

συναγρίδα 800γρ δεν την λες και μικρή. τον νοεμβρη εβγαλα μια συναγριδα με πετονια γυρω στα 400 με 500 και ενιωσα βασιλιας. με τσουτσουνι... :thaman: (αλλονου :thaman: )

στα χταποδια που τους τρεφω κιολας απειρη εκτιμιση αν πιασω ενα μικρο ή σχετικά μικρο το ριχνω παλι μέσα. δεν τραυματιζονται κιολας με την χταποδιερα. αντιθετα με τα ψαρακια ολο και καποιο μικρο θα καταπιει το αγκιστρι και θα χρειαστει ολοκληρωτικό κοψιμο.

ειχα κανει και μια ερωτηση σε αλλο θρεαντ και δεν πηρα απαντηση. σουπιες υπάρχουν για ενυδρεία (γιατι καλαμαρια και χταπόδια τα θεωρω υπερβολή λογω του μεγεθους) ?

στης ελληνικές θάλασσες δεν υπάρχει τέτοιο ιχθυοτροφείο

και πετονιά που έπιασες συναγρίδα 400 γραμμάρια δεν φταις εσύ φίλε μου

ας πρόσεχε μιλάμε για τούς ψαροντουφεκάδες

εγώ να φανταστείς χταπόδι κάτω του κιλού δεν το κοιτάω καν

και ψάρι κάτω τον 2 κιλών δεν το θηρεύω αλλά αυτό είναι σχετικό

γιατί πάω για συγκεκριμένα ήδη ψαριών

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα ακινδυνα ειδη των Ελληνικων θαλασσων,γι'αυτους που ειναι σιγουροι οτι γνωριζουν τα παντα.

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει πολλες φορες στο cafe................

Link to comment
Share on other sites

διάβασα το link για τους καρχαρίες απλά ποτέ δεν έχουν καταγραφεί περιστατικά στην Ελλάδα.διάβασα και εκεί που τους κατατάσσει με σειρά επιθετικότητας και διάβασα ότι πρώτος είναι ο mako δεν τον είχα ξανακούσει και είδα στο youtube να δω πως είναι και έπεσα σε ένα εντυπωσιακό σε πλάνο video αν και δεν μου φαίνεται πολύ αληθινό

Link to comment
Share on other sites

διάβασα το link για τους καρχαρίες απλά ποτέ δεν έχουν καταγραφεί περιστατικά στην Ελλάδα.διάβασα και εκεί που τους κατατάσσει με σειρά επιθετικότητας και διάβασα ότι πρώτος είναι ο mako δεν τον είχα ξανακούσει και είδα στο youtube να δω πως είναι και έπεσα σε ένα εντυπωσιακό σε πλάνο video αν και δεν μου φαίνεται πολύ αληθινό

Για ριξε μια ματια εδω

http://www.naxosdiving.com/Shark_attacks_hellenic_seas.pdf

Link to comment
Share on other sites

H θάλασσα είτε είσαι μέσα είτε είσαι απ'έξω θέλει σεβασμό,η δύναμή της είναι τεράστια όπως και αυτή των κατοίκων της...

Link to comment
Share on other sites

H θάλασσα είτε είσαι μέσα είτε είσαι απ'έξω θέλει σεβασμό,η δύναμή της είναι τεράστια όπως και αυτή των κατοίκων της...

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑ δεν διαφωνώ μάλιστα στο ενυδρείο της Κρήτης έχει 2-3 είδη από ελληνικές θάλασσες που είναι επικίνδυνα....αλλά με βάση την ακτογραμμή της Ελλάδας δεν είναι πολλά τα περιστατικά που διάβασα... :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑ δεν διαφωνώ μάλιστα στο ενυδρείο της Κρήτης έχει 2-3 είδη από ελληνικές θάλασσες που είναι επικίνδυνα....αλλά με βάση την ακτογραμμή της Ελλάδας δεν είναι πολλά τα περιστατικά που διάβασα... :thaman::thaman:

Δικαιωμα σου να μη συμφωνεις.

Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι.Πληροφοριες εγκυρες παρεθεσα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως πολύ ωραία η έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο πραγμα το ψαρεμα,μα πιο ωραιες οι μπυρες που σου κανουν παρε μεχρι να τσιμπισει! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το αβαταρ μου μιλαει μόνο του. :thaman:

Δεν με αρέσει το ψαροντούφεκο, αλλά γουστάρω πολύ τα χταπόδια και βουτάω για αυτά μέχρι τα πρώτα μεγάλα κρύα (περίπου μέσα του Νοεμβρι).

Γουστάρω πολύ το παράκτιο ψάρεμα με παρέα, αν και δεν θεωρείτε ψάρεμα γιατί στήνουμε τα καλάμια και με τα τσίπουρα και τα συναφή δολώνουμε ανά μια ώρα, καταλαβαίνετε πόσα ψάρια πιάνουμε. :thaman:

Το καλό ψάρεμα το κάνω μόνος μου αλλά δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η παράνομη αλιεία έχει στειρώσει της θάλασσες. :thaman:

Ένα θα πω και θα καταλάβετε κάνω βολή με το καλάμι και πιάνω δίχτυα, φανταστείτε πόσο κοντά τα ρίχνουν. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως Πολλοί είστε αρνητικοί (επιθετικοί) με το ψαροντούφεκο ενώ κανένας που κάνει ψαροντούφεκο δέν είναι αρνητικός με το παράκτιο ψάρεμα...όχι ότι είναι κακό αλλά δέν ξέρω τί μπορεί να νομίζετε για το συγκεκριμένο χόμπυ...

Το ψαροντούφεκο και όχι τα συναφή παράνομα του είδους είναι ένα άθλημα το οποίο ακονίζει σώμα και νού για να κάνεις ψαροντούφεκο πρέπει να έχεις άρτια σωματική και ψυχολογική κατάσταση και είναι απο τα πιό δύσκολα κυνήγια καθότι πρέπει να προσαρμοστείς σε καταστάσεις οι οποίες είναι άκρως αντίθετες με τις βιολογικές σου ικανότητες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είμαι αρνητικός απλά δεν με αρέσει, θεωρητικά το παράκτιο ψάρεμα είναι ποιο βίαιο από το ψαροντούφεκο. Δεν θα κάνω ανάλυση (υπάρχουν και ευαίσθητη :thaman: ) αλλά με το ψαροντούφεκο ο θάνατος έρχεται πιο γρήγορα από ότι με ψάρεμα από την ακτή, την βάρκα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

To ψαρεμα που κανω ειναι ψαροντουφεκο,εγγλεζικο και jigging!Εχω φυγει Σ.Κ και εχω κοιμηθει στο αμαξι πολλες φορες,με παρεα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως Πολλοί είστε αρνητικοί (επιθετικοί) με το ψαροντούφεκο ενώ κανένας που κάνει ψαροντούφεκο δέν είναι αρνητικός με το παράκτιο ψάρεμα...όχι ότι είναι κακό αλλά δέν ξέρω τί μπορεί να νομίζετε για το συγκεκριμένο χόμπυ...

Το ψαροντούφεκο και όχι τα συναφή παράνομα του είδους είναι ένα άθλημα το οποίο ακονίζει σώμα και νού για να κάνεις ψαροντούφεκο πρέπει να έχεις άρτια σωματική και ψυχολογική κατάσταση και είναι απο τα πιό δύσκολα κυνήγια καθότι πρέπει να προσαρμοστείς σε καταστάσεις οι οποίες είναι άκρως αντίθετες με τις βιολογικές σου ικανότητες.

Εγώ δεν είμαι αρνητικός. Απλά, όπως και του Χρήστου, δεν μου αρέσει. Με συγκινεί πολύ περισσότερο το τράνταγμα της πετονιάς στο δάκτυλο από το "πυροβολήσω" το επόμενο θύμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κανω ψαροντουφεκο περιστασιακα , και ψαρεμα απο ακτη με την πρωτη ευκαιρια ..

Ειμαι υπερ του ψαροντουφεκου και θα σας εξηγησω το γιατι :

Με το ψαροντουφεκο :

1. Καταρχας επιλεγεις τι να χτυπησεις ,δεν βαρας μανες , μωρα .

2. Το κυνηγι ειναι πιο ισο, ενα ψαρι αν δεν το πετυχεις στον υπνο ή με την πρωτη , παει ξεφυγε , δεν ειναι καν σαν το κυνηγι στην ξηρα να βαλεις διασπορας και να το πετυχεις καπου .

3. Ακαριαιος θανατος ,λιγοτερη τυρρανια !

4. Οσο ψαρευεις δεν πινεις ,δεν καπνιζεις ,δεν σκεφτεσαι τιποτα εκτος απο τον στοχο σου !

Link to comment
Share on other sites

4. Οσο ψαρευεις δεν πινεις ,δεν καπνιζεις ,δεν σκεφτεσαι τιποτα εκτος απο τον στοχο σου !

Και που είναι το θετικό σε αυτό? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...