Jump to content

ψάρια εκτος ενυδρείου (ψαρεμα)


Recommended Posts

Κανω ψαροντουφεκο περιστασιακα , και ψαρεμα απο ακτη με την πρωτη ευκαιρια ..

Ειμαι υπερ του ψαροντουφεκου και θα σας εξηγησω το γιατι :

Με το ψαροντουφεκο :

1. Καταρχας επιλεγεις τι να χτυπησεις ,δεν βαρας μανες , μωρα .

2. Το κυνηγι ειναι πιο ισο, ενα ψαρι αν δεν το πετυχεις στον υπνο ή με την πρωτη , παει ξεφυγε , δεν ειναι καν σαν το κυνηγι στην ξηρα να βαλεις διασπορας και να το πετυχεις καπου .

3. Ακαριαιος θανατος ,λιγοτερη τυρρανια !

4. Οσο ψαρευεις δεν πινεις ,δεν καπνιζεις ,δεν σκεφτεσαι τιποτα εκτος απο τον στοχο σου !

:wootwoot::wootwoot::wub::wub::wub::thaman::thaman::thaman::rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τις πιο πολλες φορες δεν τσιμπαει τιποτα.ολη η φαση ειναι η ηρεμια και η ομορφια της φυσης.ξεκουραζεται το μυαλο τελειως και αμα εχεις και καλη παρεα ακομα καλυτερα.ψαροντουφεκο και κυνηγι δεν θα εκανα με τιποτα τα θεωρω αναδρα.την στηνεις και πυροβολας πισωπλατα.χταποδια ψαρευα με αλυσιδα.οσα μικρα εβγαζα τα εριχνα μεσα παλι.μια φορα εναν κοντεψα να τον πεταξω στη θαλασσα ειχε πιασει 3 μικρα μωρα χταποδια και ηθελε να τα δωσει στην γυναικα του για να τα κανει στα καρβουνα.τελικα του τα πηρα και τα πεταξα μεσα ακομα με βριζει.

ψαροντουφεκο και κυνηγι δεν θα εκανα με τιποτα τα θεωρω αναδρα.

δηλαδή πώς να το εκλάβω αυτό?

είμαστε αδερφές?

η μήπως δεν τα φοράω

Link to comment
Share on other sites

Και ποτέ χωρίς σημαδούρα... Να δω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε :thaman:

πάντα φίλε μου πάντα και την θεωρώ στον πρώτο εξοπλισμό μίας και μου κάνει

όλα μου τα χατίρια χωρίς να γκρινιάζει

μου κουβαλάει τα όπλα συνήθως 2-3 μαζί μου κουβαλάει τα αλιεύματα μου

και επίσης την έχω προσαρμόσει έτσι οπότε να έχει και πρώτες βοήθειες

πάνω της

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και το ψαροντουφεκο για διαφρετικους λογους.

το ψαρεμα απ εξω ειναι πιο ανεμελο και εχει 0 επικινδυνοτητα σε σχεση με το ψαροντ. που πρεπει να πληρεις αρκετα στανταρ ασφαλειας.

επειδη δεν βιαζομαι γενικοτερα :thaman: εχω εξολιστει με μασκα και βατραχοπεδιλα μεχρι στιγμής και αυτο το καλοκαιρι εξασκήθηκα καπως σε μικρες καταδύσεις, βουτιες, πλαναρωντας διπλα σε βραχια :thaman:

για τωρα μου αρκει το καψιμο του δακτυλου στο τραβηγμα της πετονιας :thaman: . αυτά τα μηχανικα καλάμια δεν τα μπορώ, πιστευω οτι χανω ολη τη μαγεια.

Link to comment
Share on other sites

ψαροντουφεκο και κυνηγι δεν θα εκανα με τιποτα τα θεωρω αναδρα.

δηλαδή πώς να το εκλάβω αυτό?

είμαστε αδερφές?

η μήπως δεν τα φοράω

τωρα τι ενοεις με αυτο? ειπα εγω τιποτα για αδερφες θα μας τρελανεις? ειπα οτι ειναι αδερφιστικα?ΟΧΙ

το να στεινεις καρτερι και να πυροβολας την παπια πισωπλατα δεν ειναι ανανδρο?η το αγριγουρουνο?εχει το ζωο οπλο σαν το δικο σου να αμυνθει? φαντασου τη θεση σου στην θεση του ζωου που κυνηγας?

Link to comment
Share on other sites

τις πιο πολλες φορες δεν τσιμπαει τιποτα.ολη η φαση ειναι η ηρεμια και η ομορφια της φυσης.ξεκουραζεται το μυαλο τελειως και αμα εχεις και καλη παρεα ακομα καλυτερα.ψαροντουφεκο και κυνηγι δεν θα εκανα με τιποτα τα θεωρω αναδρα.την στηνεις και πυροβολας πισωπλατα.χταποδια ψαρευα με αλυσιδα.οσα μικρα εβγαζα τα εριχνα μεσα παλι.μια φορα εναν κοντεψα να τον πεταξω στη θαλασσα ειχε πιασει 3 μικρα μωρα χταποδια και ηθελε να τα δωσει στην γυναικα του για να τα κανει στα καρβουνα.τελικα του τα πηρα και τα πεταξα μεσα ακομα με βριζει.

Φυσικα και δεν εχεις ιδεα περι τινος προκειται.Μιλω βεβαια για το πραγματικο κυνηγι,και ψαροντουφεκο.

Επισης θα σε παρακαλεσω πολυ να προσεχεις τις εκφρασεις σου.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι ενοεις με αυτο? ειπα εγω τιποτα για αδερφες θα μας τρελανεις? ειπα οτι ειναι αδερφιστικα?ΟΧΙ

το να στεινεις καρτερι και να πυροβολας την παπια πισωπλατα δεν ειναι ανανδρο?η το αγριγουρουνο?εχει το ζωο οπλο σαν το δικο σου να αμυνθει? φαντασου τη θεση σου στην θεση του ζωου που κυνηγας?

παλιά δηλαδή που πήγαιναν με ακόντια είχαν τα αγριογούρουνα ακόντια?

η μήπως έχουν χέρια ?

και επίσης εδώ μιλάμε για ψάρεμα πώς εσύ πήγες στο κυνήγι δεν γνωρίζω

και επίσης αυτό είναι από την φύση έτσι ο άνθρωπος να κυνηγάει για να

επιβιώσει δεν είμαστε χορτοφάγοι αλλά παμφάγοι και με το ένστικτο

του κυνηγού όχι του θηράματος και ούτε να πνίξω ένα ζώο γα να το φάω

μπορώ επειδή δεν πρέπει να το σκοτώσω δεν είμαι ιαχωβας.

αν εσύ δεν κυνηγάς αυτό το χρωστάς στην εξέλιξη την γενιάς σου

που έχει μάθει να κυνηγάει χρήμα και με αυτό να κάνει τα πάντα

και όταν λες ''θεωρώ άνανδρο να κυνηγάνε'' αυτό δίνει στον άλλον να καταλάβει

πώς δεν είναι άνδρες αυτοί που κυνηγάνε και πώς δεν έχουν μπέσα

τουλάχιστον εγώ με την φτωχή μου γνώση αυτό κατάλαβα αυτό μου έδωσες να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι ενοεις με αυτο? ειπα εγω τιποτα για αδερφες θα μας τρελανεις? ειπα οτι ειναι αδερφιστικα?ΟΧΙ

το να στεινεις καρτερι και να πυροβολας την παπια πισωπλατα δεν ειναι ανανδρο?η το αγριγουρουνο?εχει το ζωο οπλο σαν το δικο σου να αμυνθει? φαντασου τη θεση σου στην θεση του ζωου που κυνηγας?

απλά φίλε μου στο ψαροντούφεκο δεν έχεις εσυ το πάνω χέρι ,γιατί εισαι

στο φυσικό περιβάλλον του ψαριού και εμείς είμαστέ έξω απο τα "νερά " μας και δεν έχει

καμία σχέση με το κυνήγι που αναφέρεις.

καλό θα ήταν αν δεν γνωρίζουμε κάτι καλά να μην το χαρακτηρίζουμε.

όπως καταλάβατε και εγώ ψαροντούφεκο χειμώνα καλοκαίρι ( εκτός Μάιο)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που έχω ψαρέψει είναι κατι κεφαλοπουλάκια και μερικα σπαράκια με πετονιά σε ενα ψαροχώρι στο Πήλιο :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

2. Το κυνηγι ειναι πιο ισο, ενα ψαρι αν δεν το πετυχεις στον υπνο ή με την πρωτη , παει ξεφυγε , δεν ειναι καν σαν το κυνηγι στην ξηρα να βαλεις διασπορας και να το πετυχεις καπου .

3. Ακαριαιος θανατος ,λιγοτερη τυρρανια !

4. Οσο ψαρευεις δεν πινεις ,δεν καπνιζεις ,δεν σκεφτεσαι τιποτα εκτος απο τον στοχο σου !

2. Εξαρτάται από το πως επιλέγεις να κυνηγήσεις και από το αν αντί για κρέας αρέσκεσαι στο να τρως σκάγια με κρέας! :thaman:

3. Δεν είναι απόλυτο αυτό. Λίγες φορές τραυματίζεις ένα ψάρι το οποίο το χάνεις και ξεψυχάει κάπου χωρίς να μπορείς να το μαζέψεις;

4. Ούτε όταν είσαι για κυνήγι πίνεις και καπνίζεις. Και υπάρχουν πολλά θηράματα που απαιτούν ακινησία ακόμα και αναπνοή να μην παίρνεις.

Γενικά δεν είναι ωραίο να μπαίνεις στην σύγκριση ψαρέματος και κυνηγιού στην ξηρά.

Και τα δύο είναι πανέμορφα αρκεί να ξέρεις να τα κάνεις σωστά σεβόμενος τον εαυτό σου αλλά

και φυσικά, το ίδιο το θήραμα, είτε είναι ζαργάνα είτε ζαρκάδι.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Ίσος ακούγονται ακραίες απόψεις από λάθος πληροφόρηση.

Όπως και να έχει μπορώ με ακράδαντα επιχειρήματα να αποδείξω ότι το κυνήγι και το ψάρεμα του χομπιστα είναι κατά πολύ ανώτερο από την μαζική εκτροφή ψαριών και θηλαστικών, αφήστε τους ψαράδες και τους κυνηγούς άλλοι είναι που κάνουν κακό.

ΥΓ

Δεν μιλώ για τα μαύρα πρόβατα αυτά υπάρχουν παντού.

Πάντως το κυνήγι και το ψάρεμα προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κυνήγι και το ψάρεμα προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις.

Κυρίως κυνηγάς και ψαρεύεις αιθέριες υπάρξεις :thaman:

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper πρέπει να είσαι μεγάλος ΨΑΡΑΣ! :thaman:

Χρήστος θα συμφωνήσω μαζί σου για τις μεγάλες συγκινήσεις.

Ένα κυνήγι μιας μέρας εφόσον γίνει με τα κατάλληλα άτομα,

μπορεί να αποτελέσει εμπειρία ζωής.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

2. Εξαρτάται από το πως επιλέγεις να κυνηγήσεις και από το αν αντί για κρέας αρέσκεσαι στο να τρως σκάγια με κρέας! :thaman:

3. Δεν είναι απόλυτο αυτό. Λίγες φορές τραυματίζεις ένα ψάρι το οποίο το χάνεις και ξεψυχάει κάπου χωρίς να μπορείς να το μαζέψεις;

4. Ούτε όταν είσαι για κυνήγι πίνεις και καπνίζεις. Και υπάρχουν πολλά θηράματα που απαιτούν ακινησία ακόμα και αναπνοή να μην παίρνεις.

Γενικά δεν είναι ωραίο να μπαίνεις στην σύγκριση ψαρέματος και κυνηγιού στην ξηρά.

Και τα δύο είναι πανέμορφα αρκεί να ξέρεις να τα κάνεις σωστά σεβόμενος τον εαυτό σου αλλά

και φυσικά, το ίδιο το θήραμα, είτε είναι ζαργάνα είτε ζαρκάδι.

Αυτο ειδικα ΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν εχεις ιδεα περι τινος προκειται.Μιλω βεβαια για το πραγματικο κυνηγι,και ψαροντουφεκο.

Επισης θα σε παρακαλεσω πολυ να προσεχεις τις εκφρασεις σου.

πρωσοπικα δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν.αν καποιος παρεξηγηθηκε τι να πω? ζητω συγνωμη. την γνωμη μου ειπα και δεν προκειται να την αλλαξω.αλλοι συμφωνουν και αλλοι διαφωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να την αλλάξεις, αλλά όταν λέμε μια γνώμη η οποία προκαλεί αντιδράσεις καλλίτερα θα είναι να την επιχειρηματολογήσουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειδικα ΠΟΤΕ

Γιατί;!

Να σημειωθεί πως στο ζαρκάδι σε όλες τις χώρες της Ευρώπης θηρεύεται κανονικά.

Στην Ελλάδα βάσει νόμου απαγορεύεται, αλλά επιτρέπεται το κυνήγι του μόνο σε συγκεκριμένες

ελεγχόμενες περιοχές.

Αυτό το γράφω σε περίπτωση που κάποιο το θεωρεί παράνομο κυνήγι.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν εχεις ιδεα περι τινος προκειται.Μιλω βεβαια για το πραγματικο κυνηγι,και ψαροντουφεκο.

Επισης θα σε παρακαλεσω πολυ να προσεχεις τις εκφρασεις σου.

προς τους συντονιστες διαγραψτε την λεξη ¨αναδρο¨ προς αποφυγη παρεξηγησεων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;!

Να σημειωθεί πως στο ζαρκάδι σε όλες τις χώρες της Ευρώπης θηρεύεται κανονικά.

Στην Ελλάδα βάσει νόμου απαγορεύεται, αλλά επιτρέπεται το κυνήγι του μόνο σε συγκεκριμένες

ελεγχόμενες περιοχές.

Αυτό το γράφω σε περίπτωση που κάποιο το θεωρεί παράνομο κυνήγι.

Το ΠΟΤΕ πηγαινε για μενα.

Ειναι θηραμα που δεν προκειται ποτε να κυνηγησω

Link to comment
Share on other sites

2 καλαμαρια,ενα 12 κιλα κ ενα 27 κιλα,στο Παναμα.

επιτρεπεται να ανεβασω φωτο?

Link to comment
Share on other sites

2 καλαμαρια,ενα 12 κιλα κ ενα 27 κιλα,στο Παναμα.

επιτρεπεται να ανεβασω φωτο?

Γιατι οχι; :D

Link to comment
Share on other sites

Ωρε καρβουνο που θα δουλεψε......................... :D

Ειμαι περιεργος τι θα ειπε η γυναικα οταν της το εδωσες και ειπες..... καθαρησε τα!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος τι θα ειπε η γυναικα οταν της το εδωσες και ειπες..... καθαρησε τα!!! :unsure:

ειμαι ναυτικος,με το καραβι τα πιασαμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...