Jump to content

Νέο πλεκοενυδρείο !


dimitrisjd

Recommended Posts

Ως πλεκοκαμένος αποφάσισα και εγώ επιτέλους να ξεκινήσω ένα ενυδρείο αποκλειστικά για πλέκο! Θα βάλω μόνο ίσως δύο ζευγάρια σκαλάρια που μ'αρέσουν εξίσου. Αυτή τη στιγμή έχω αυτά: Baryancistrus sp. (L018), Hypostomus sp. (4)

Διαστάσεις ενυδρείου 1.50 Χ 40 Χ 60 = 360 λίτρα. Μετρήσεις: Ph: 7.0 , NH4 / NH3 : 0 , KH: 6 , GH: 7 , NO2: 0 , NO3: 0,5 , FE: 0,25

Να σας πω ότι θα προστεθούν ξύλα pleco σπηλιές και επιπλέον φυτά.

Ακούω προτάσεις για pleco ! Μ'ενδιαφέρει και η αναπαραγωγή τους...

Φιλικά Δημήτρης.

DSC02973ccopy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως πλεκοκαμένος αποφάσισα και εγώ επιτέλους να ξεκινήσω ένα ενυδρείο αποκλειστικά για πλέκο! Θα βάλω μόνο ίσως δύο ζευγάρια σκαλάρια που μ'αρέσουν εξίσου. Αυτή τη στιγμή έχω αυτά: Baryancistrus sp. (L018), Hypostomus sp. (4)

Διαστάσεις ενυδρείου 1.50 Χ 40 Χ 60 = 360 λίτρα. Μετρήσεις: Ph: 7.0 , NH4 / NH3 : 0 , KH: 6 , GH: 7 , NO2: 0 , NO3: 0,5 , FE: 0,25

Να σας πω ότι θα προστεθούν ξύλα pleco σπηλιές και επιπλέον φυτά.

Ακούω προτάσεις για pleco ! Μ'ενδιαφέρει και η αναπαραγωγή τους...

Φιλικά Δημήτρης.

DSC02973ccopy.jpg

πολυ ωραιο ενυδρειο!!!δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο για πλεκο.εννοω αν πρεπει να εχει φυτα ή οχι...αλλα αυτα θα σου τα πουνε οι πλεκοκαμμενοι.επισης πιστευω οτι πρεπει να ριξεις το ph σου... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ενυδρειο!!!δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο για πλεκο.εννοω αν πρεπει να εχει φυτα ή οχι...αλλα αυτα θα σου τα πουνε οι πλεκοκαμμενοι.επισης πιστευω οτι πρεπει να ριξεις το ph σου... :thaman:

Τhanx ναι σίγουρα το Ph υπολογίζω να το ρίξω στο 6,5 ....

Link to comment
Share on other sites

πιό είδος Hypostomus έχεις?Μπορείς να βάλεις φωτό?

Link to comment
Share on other sites

αν και αρχάριος μου αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο σου....απλά μόνο αυτό που είπε και ο sotos 21 πρέπει να κατεβάσεις το ph.Να βάλεις δίσκους το έχεις σκεφτεί καθόλου?πιστεύω θα ήταν πολύ καλό...βέβαια ας μιλήσουν φυσικά οι πιο έμπυροι γιατί είμαι και άπυρος.

Link to comment
Share on other sites

πιό είδος Hypostomus έχεις?Μπορείς να βάλεις φωτό?

Καλησπέρα Δημήτρη αυτός είναι

DSC02896.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν και αρχάριος μου αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο σου....απλά μόνο αυτό που είπε και ο sotos 21 πρέπει να κατεβάσεις το ph.Να βάλεις δίσκους το έχεις σκεφτεί καθόλου?πιστεύω θα ήταν πολύ καλό...βέβαια ας μιλήσουν φυσικά οι πιο έμπυροι γιατί είμαι και άπυρος.

Thanx karrot δεν θέλω δίσκους το ξεκαθάρισα είμαι πλεκοκαμένος! :thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου...

Και ειμαι σιγουρος πως θα γινει πολυ καλο....

Συμφωνω με τους παραπανω...Γιατι δεν δοκιμαζεις με μικροτερα πλεκακια...?? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου...

Και ειμαι σιγουρος πως θα γινει πολυ καλο....

Συμφωνω με τους παραπανω...Γιατι δεν δοκιμαζεις με μικροτερα πλεκακια...?? :thaman:

Thanx! και γω μικρά θέλω και αρκετά corydoras αλλά αυτόν μου τον φέρανε !

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1042

Ο πλέκο σου...

Αν θες να δεις σωστές αναπαραγωγές, ξέχασε τα σκαλάρια.

Άμμος, πέτρες, σπηλιές, λίγα ξύλα, λίγα ή καθόλου φυτά και υψηλή ροή και οξυγόνωση μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1042

Ο πλέκο σου...

Αν θες να δεις σωστές αναπαραγωγές, ξέχασε τα σκαλάρια.

Άμμος, πέτρες, σπηλιές, λίγα ξύλα, λίγα ή καθόλου φυτά και υψηλή ροή και οξυγόνωση μέσα στο ενυδρείο!

Thanx Νίκο... Λες τα σκαλάρια να μου τους τρώνε; Θεωρείς οτι τα φυτά που έχω ήδη είναι πολλά ;

Link to comment
Share on other sites

L-200 L-066 αν θες να αναπαραγης σε τοσο μεγαλο ενυδρειο εγω θα εβαζα μεσεα pleco αα και ξεχασα πρεπη να βγαλης εξω τον common ειναι πηραχτουλης .αν βαλης hypancistrus pecoltia δεν χρηαζετε να βγαλης εξω τα φυτα τα μηκρα hypancistus τους αρεσουν.εχω και εγω ενα 375 L αλα εγω μεγαλονω pleco αλα εχω ζευγαροση μαζη με τα μηκρα και L 066 και ολα τα ειδη ancistrus.και το ΡΗ ειναι μια χαρα απλος βαλε ξηλα με πετρες να γηνουν κρηπσονες

αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Thanx Νίκο... Λες τα σκαλάρια να μου τους τρώνε; Θεωρείς οτι τα φυτά που έχω ήδη είναι πολλά ;

Άλλες συνθήκες διαβίωσης τα σκαλάρια με τα πλέκο... Όχι από τιμές νερού, αλλά από ροή νερού. Μπορούν να συμβιώσουν κανονικότατα, αλλά μη περιμένεις εύκολες αναπαραγωγές. Συν το θέμα ότι θα στα τρώμε όποτε βρουν την ευκαιρία.

Τα φυτά δεν επηρεάζουν αρνητικά σε καμία περίπτωση. Μόνο θετικά. Αλλά αν το πάρουμε γενικά, μπορούμε να πούμε πως δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωτικά!

Link to comment
Share on other sites

L-200 L-066 αν θες να αναπαραγης σε τοσο μεγαλο ενυδρειο εγω θα εβαζα μεσεα pleco αα και ξεχασα πρεπη να βγαλης εξω τον common ειναι πηραχτουλης .αν βαλης hypancistrus pecoltia δεν χρηαζετε να βγαλης εξω τα φυτα τα μηκρα hypancistus τους αρεσουν.εχω και εγω ενα 375 L αλα εγω μεγαλονω pleco αλα εχω ζευγαροση μαζη με τα μηκρα και L 066 και ολα τα ειδη ancistrus.και το ΡΗ ειναι μια χαρα απλος βαλε ξηλα με πετρες να γηνουν κρηπσονες

αντωνης

Σ'ευχαριστώ πολύ Αντώνη για τις συμβουλές σου! Ο Hypancistrus sp. (L066) μ'αρέσει πάραπολυ!

Επίσης ξέχασα να σας πω οτι έχω κρατήσει μερικά πλεκο και απο τον Γιώργο (viciouscircle) ! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Άλλες συνθήκες διαβίωσης τα σκαλάρια με τα πλέκο... Όχι από τιμές νερού, αλλά από ροή νερού. Μπορούν να συμβιώσουν κανονικότατα, αλλά μη περιμένεις εύκολες αναπαραγωγές. Συν το θέμα ότι θα στα τρώμε όποτε βρουν την ευκαιρία.

Τα φυτά δεν επηρεάζουν αρνητικά σε καμία περίπτωση. Μόνο θετικά. Αλλά αν το πάρουμε γενικά, μπορούμε να πούμε πως δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωτικά!

Με κάλυψες πλήρως thanx... θα το ξανά σκεφτώ για τα σκαλάρια...

Link to comment
Share on other sites

Thanks :thaman:ευχωμαι να γινουμε πολοι και να βλεπουμε πολες φοτο απο pleco και να γραφουμε πιο πολυ στο φορουμ για τις εμπιριες μας :thaman:

Link to comment
Share on other sites

πσντος πανεμορφο το ενυδρειο σου

Σ'ευχαριστώ πολύ... αν και θέλω να πιστεύω οτι θα το εξελίξω ακόμα αρκετά όσο αναφορά τα ξύλα τις πέτρες που είπαμε και πιο πάνω.

Αυτό που θέλω βασικά να επιτύχω είναι οι αναπαραγωγές πλέκο και την καλύτερη δυνατή συμβίωση τους!

Link to comment
Share on other sites

ενα μυστικο εαν βαλης νεαρα πλεκο μην βαλης σπηλιες μεχρη να ενηληκιοθουν βαλε ξηλο και πετρες οστε να γηνουν κρηπσονες

Link to comment
Share on other sites

ενα μυστικο εαν βαλης νεαρα πλεκο μην βαλης σπηλιες μεχρη να ενηληκιοθουν βαλε ξηλο και πετρες οστε να γηνουν κρηπσονες

Δεν θα τους βλέπω συχνά γιατι θα κρύβονται εκεί ? Σκοπεύω να φτιάξω κρυψώνες απο ξύλα και πέτρες. Πόσα χρόνια ασχολείσαι με τα πλέκο Tonyel ?

Πώς σας φαίνεται η φώτο αν και η γωνια ληψης της δεν ειναι πολυ καλή διότι η είσοδος είναι μεγαλύτερη απ'οτι φαίνεται...

DSC02900ccopy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε. Παρα πολυ ωραιο το εκανες το ενυδρειο!!!! :wootwoot: Χαιρομαι που πηγε σε καλα χερια :thaman:

Thanx Μάκη! και είναι μόνο αρχή! Θα μεγαλώσω πολύ κόσμο εκει μέσα :thaman::thaman::rasp:

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Υ.Γ : Το δικό σου πώς πάει;

Link to comment
Share on other sites

Thanx Μάκη! και είναι μόνο αρχή! Θα μεγαλώσω πολύ κόσμο εκει μέσα :thaman::thaman::thaman:

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Υ.Γ : Το δικό σου πώς πάει;

Δημητρη αμα ειναι μονο η αρχη αυτο που ειδα φανταζομαι το μετα........SUPER!!!!!

Το δικο μου παει σιγα σιγα.....Εχω παρει το σαμπ και αυριο θα παω να παρω του σωληνες και τα εξαρτηματα

PVC. Ελπιζω την Κυριακη να ειναι ετοιμο και απο Δευτερα να αρχισω με τα ξυλα.Καπακι , το επιπλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αμα ειναι μονο η αρχη αυτο που ειδα φανταζομαι το μετα........SUPER!!!!!

Το δικο μου παει σιγα σιγα.....Εχω παρει το σαμπ και αυριο θα παω να παρω του σωληνες και τα εξαρτηματα

PVC. Ελπιζω την Κυριακη να ειναι ετοιμο και απο Δευτερα να αρχισω με τα ξυλα.Καπακι , το επιπλο...

Μπράβο Μάκη! Είμαι σίγουρος οτι θα το κάνεις τέλειο. Να με φωνάξεις να το δώ όταν το τελειώσεις! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάκη! Είμαι σίγουρος οτι θα το κάνεις τέλειο. Να με φωνάξεις να το δώ όταν το τελειώσεις! :thaman:

Και βεβαια θα σε φωναξω!!!Εσενα και τους ξυλουργους για φραπεδια μπροστα στο αριστουργημα!!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...