Jump to content

Raven's Pico Vivarium.


Raven

Recommended Posts

Άλέξανδρε ειλικρινά οτι και να δω απο εσένα δεν θα μου κάνει πλέον εντύπωση...τη δική μας αναγνώριση την εχεις εδώ και καιρό.ήρθε η ώρα να σε δούμε σε ενα διαγωνισμό στη θέση που πραματικά αξίζεις...Molti complimenti!!! :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω αλλη μια ερωτηση :thaman:

πως τα κρατας υγρα(τα φυτα)?εννοω υπαρχει υγρασια απο καπακι ή πρεπει να τα ψεκαζεις?

Το ενυδρειο δεν εχει καπακι, ετσι λoiπον εχω βαλει διαφανη μεμβρανη με 1 τρυπα για να αναπνεει, και απο πανω ενα plexi glass βαμμενο σε ροζ αποχρωση.

Η υγρασια διατηρειται και θα χρειαστει να ψεκαζω που και που με νερο Α/Ο εμπλουτισμενο με λιγα taces.

Άλέξανδρε ειλικρινά οτι και να δω απο εσένα δεν θα μου κάνει πλέον εντύπωση...τη δική μας αναγνώριση την εχεις εδώ και καιρό.ήρθε η ώρα να σε δούμε σε ενα διαγωνισμό στη θέση που πραματικά αξίζεις...Molti complimenti!!! :rasp::wootwoot:

Ευχαριστω...δεν εχω παραπονο, και στους διαγωνισμους περυσι, πηρα τις θεσεις που αξιζα. :thaman: Ελπιζω κι εφετος με το νεο μου aquascape που σπαει κοκκαλα :thaman:

Εγω το επομενο μονομαχοενυδρειο μου θελω να κανω ετσι, αλλα μεγαλυτερο, να φτανει σταθμη του νεορυ τα 20 εκ.

Σουπερ ιδεα Σπυρο ! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δεν εχει καπακι, ετσι λoiπον εχω βαλει διαφανη μεμβρανη με 1 τρυπα για να αναπνεει, και απο πανω ενα plexi glass βαμμενο σε ροζ αποχρωση.

Η υγρασια διατηρειται και θα χρειαστει να ψεκαζω που και που με νερο Α/Ο εμπλουτισμενο με λιγα taces.

Ευχαριστω...δεν εχω παραπονο, και στους διαγωνισμους περυσι, πηρα τις θεσεις που αξιζα. :wootwoot: Ελπιζω κι εφετος με το νεο μου aquascape που σπαει κοκκαλα :thaman:

1)με καλυψες :rasp::wootwoot:

2)πω εχουμε να δουμε κι αλλα δηλαδη?? :wub: (για το καινουργιο aquascape) :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο !!!!!!! :thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω κι εφετος με το νεο μου aquascape που σπαει κοκκαλα :thaman:

Αυτο ειναι μεταφορικο ή το λες κυριολεκτικα?

Γιατι ενα πουλακι μου ειπε οτι η διακοσμηση μπορει οντως να σπασει κοκαλα αν πεσει πανω τους :thaman::wootwoot::rasp::thaman:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μεταφορικο ή το λες κυριολεκτικα?

Γιατι ενα πουλακι μου ειπε οτι η διακοσμηση μπορει οντως να σπασει κοκαλα αν πεσει πανω τους :thaman::wootwoot::rasp::thaman:

Μερικά πουλάκια μιλάνε πολύ :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφερω το θεμα με το "μικροκοσμο" μου,γιατι περασαν 3 μηνες και εχει γινει καταπρασινο ! Εχω προσθεσει κι αλλα φυτα . Συνολο πρεπει να ειναι γυρω στα 35-40 ειδη απο moss, βρυοφυτα, φτερες και τροπικα φυτα ενυδρειου. Απορω πως χωρεσαν !

Σημερα εκανα και το 1ο κλαδεμα και ξεχωρισα τις moss γιατι επνιγε η μια την αλλη.

Τρομερα ξεκουραστο, δεν ζηταει σχεδον τιποτα αλλο εκτος απο λιγο ψεκασμα καθε 2η μερα.

Εχω πορωθει με αυτα τα συστηματα καικανω σχεδια για την κατασκευη ενος πολυ μεγαλυτερου Vivarium/terrarium με ελληνικα μαλλον φυτα, καταρρακτη, fogger, τεχνητη βροχη , sump και αλλα τεχνολογικα καλουδια.

Οριστε και μερικες φωτος.

post-6932-1274917633_thumb.jpgpost-6932-1274917701_thumb.jpg

post-6932-1274917733_thumb.jpgpost-6932-1274917778_thumb.jpg

post-6932-1274917808_thumb.jpgpost-6932-1274917842_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!

Μόνο τα υγρά τζάμια να μπορούσες να αποφύγεις και θα ήταν super!

Τί ζώο είν' τούτο;!

DSC_0001-1.jpg

Ψείρα του Ξύλου

image_330912.jpg

15mm. Μήκος.

Ο θώρακας έχει 7 ζεύγη πόδια και η κοιλιά έχει 6 ζεύγη ψευδόποδα.

Κύκλος ζωής

Τα θηλυκά μεταφέρουν τα αυγά κολλημένα στο κάτω μέρος του σώματος μέχρι να εκκολαφθούν τα μικρά.

Μία ή δύο γενιές κάθε χρόνο.

Συνήθειες

Σε υγρά ακίνητα αναπαράγονται σε ξύλα που σαπίζουν και άλλα οργανικά υπολείμματα.

Ζουν κάτω από πέτρες σε δροσερές, υγρές τοποθεσίες. Τα ενήλικα ζουν μέχρι 2 χρόνια

Εισβάλλουν σε ακίνητα όταν οι βιότοποι που προτιμούν στεγνώνουν ή πλημμυρίζουν.

Ακίνδυνα, αλλά ενοχλητικά όταν βρίσκονται σε μεγάλους αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Aλεξανδρε ειναι φοβερο συγχαρητηρια :) ,ελπιζω μετα απο αυτη την εμπνευση να δουμε και αλλους φιλους με αντιστιχα vivarium και γιατι οχι και μεγαλυτερα. :D

Ομολογω οτι αν δεν ειχες πει λιτρα θα ελεγα οτι ειναι τουλαχιστον 3πλασιο.

Aυτη η ψιρα μου θυμιζει κατι μικρα που ειχα στο κηπο και γινονταν μπαλακια αν τα ακουμπουσες :D

ΥΓ. Καπου πηρε το ματι μου στις αγγελιες παλαιοτερα ενα ενυδρειο καταλληλο και για vivarium και πολυ μεγαλο σε διαστασεις. :D

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Ζούγκλα έγινε Αλέξανδρε! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά Αλέξανδρε! Όχι μόνο καταπράσινο, αλλά και πάρα πολύ καλά στημένω και προσεγμένο!

Συνέχεια μας εκπλήσεις ευχάριστα με νέα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά!!! :):D:D

Link to comment
Share on other sites

μπράβο φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και με βάζει κι εμένα σε σκέψεις μιας και τρελαίνομαι για vivariums και paludariums! :)

Link to comment
Share on other sites

Top το Vivarium :) και super foto οπως παντα! :D

:D

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα βρε παιδια ! χαιρομαι πολυ που σας αρεσει.

Ειναι κατι διαφορετικο, αλλα οχι πολυ μακρια απο τα φυτεμενα ενυδρεια μας. Και στα vivarium παιζει aquascaping και μαλιστα με μεγαλες δυνατοτητες γιατι δεν σε περιοριζουν καποια ζωντανα οπως στο ενυδρειο. Ολα τα φυσικα υλικα ειναι συμβατα. Και μαλιστα οικονομικα...ξυλα και πετρες απο την φυση, χωμα ή χαλικι απο τον κηπο (αντε και λιγη τυρφη για να γινει οξινο), φυτα απο το ενυδρειο (emersed) ή παλι απο την φυση.

Γλιτωνεις τις αλλαγες νερου, ρευμα, φιλτρανση, λιπασματα κλπ.

Γλιτωνεις και απο την γκρινια του ετερου ημισεως...δεν ειναι ενυδρειο, δεν πεφτουν νερα στο χαλι και μοιαζει και σαν γλαστρουλα με λουλουδακι στο σπιτι μεσα :D

Το αποφασισα...παω για το μεγαλυτερο τωρα γιατι εχω μαζεψει κατι φτερες μουρλια που δεν χωρανε σε αυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Το αποφασισα...παω για το μεγαλυτερο τωρα γιατι εχω μαζεψει κατι φτερες μουρλια που δεν χωρανε σε αυτο. :)

καμενος :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...