Jump to content

το πρωτο μου ενυδρειο


Sa33uke

Recommended Posts

Γειά σας, σας παρουσιάζω κι εγω το πρώτο μου ενυδρειο:

Η μάρκα του δεν αναγράφεται πουθενά.

Υπάρχει μόνο ενα αυτοκόλλητο στο καπάκι που αναγράφονται τα παρακάτω:

Σετ ενυδρείου 100

Διαστάσεις :1χ0,30χ0,40

Ισχύς φωτισμού: 30w (ip54)

Αντλία: 6,5 w(ip68)

θερμοστάτης: 1550w (ipx8)220-240v 150Hz

cat-gato

typ:p1-30/c

Το φίλτρο καθώς και ο θερμοστάτης και η αντλία είναι εσωτερικά.Επειδή δεν γνωρίζω ομως παραπάνω πράγματα για αυτό ανεβάζω και μια φωτογραφία με το τι υπάρχει μέσα στο κουτί.

Μέσα αυτή τη στιγμή εχω 2 pterophyllum scalare και 2 crossoheilus siamensis.

Τέλος, υπάρχει ψευτικο ντεκορ και χαλίκι (οχι ασβεστολιθικό)

Ελπίζω να τα είπα σωστά αν και δεν εχω καθόλου εμπειρία και αρκετές γνώσεις. Ελπίζω οτι θα με συμβουλέψετε!!!post-18050-1267099088_thumb.jpgpost-18050-1267099112_thumb.jpgpost-18050-1267099142_thumb.jpgpost-18050-1267099167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα σε συμβουλευα να βγαλεις αμεσως αυτο το ντεκορ.δεν ταιρειαζει καθολου με το ενυδρειο και να βαλεις ενα σκουρωχρομο.μπορεις να βαλεις αληθινα φυτα κανενα ξυλο και θα γινει κουκλα.ο θερμοστατης ειναι 1550w εισαι σιγουρος?το φιλτρο σου εχει μακαρονι μαλλον siporax και σφουγγαρι απο ποτε εχεις να το καθαρισεις? θα σε συμβουλευα να το καθαρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Καλώς ήρθες στην παρέα μας...

και να μήν το βγάλεις ΑΜΕΣΩΣ το ντεκοράκι σου δέν θα πάθει τίποτα... :thaman:

Έχεις ένα ενυδρείο με καλά λίτρα για αρχή, ξεκίνα με λίγο διάβασμα στο forum για πιθανούς συνδιασμούς ψαριών και βιοτόπων και ότι απορία έχεις ρωτάς... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εννοουσα 150 w θερμοστάτη.

μου το έφεραν και το εστησαν ούτε μια εβδομαδα δεν εχει περασει.

Ηταν μεταχειρισμένο δούλευε 5 μήνες απ οτι μου είπαν.

Επίσης μου είπαν να καθαρίζω τα σφουγγάρια κάθε περίπου 2 μήνες σε νερό που θα έχω βγάλει απο το ενυδρείο αλλα οχι πολυ καλα για να κρατάει λίγα βακτήρια.

Θα ήθελα να αποφύγω να το φυτέψω απο τώρα που ειναι αρχη. τι άλλο θα μπορούσα να βαλώ απο στολισμο?

όταν λες σκουρόχρωμο ντεκόρ εννοείς και χαλικι πιο σκουρο? η αλήθεια είναι οτι έχει πέσει και πολύ φως απο το φλάς της μηχανής.

είναι και ο τοίχος μου πίσω κίτρινος με την ταπετσαρία που έχει τους κύκλους και ίσως το κάνει ακομα πιο φωτεινο..

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εννοουσα 150 w θερμοστάτη.

μου το έφεραν και το εστησαν ούτε μια εβδομαδα δεν εχει περασει.

Ηταν μεταχειρισμένο δούλευε 5 μήνες απ οτι μου είπαν.

Επίσης μου είπαν να καθαρίζω τα σφουγγάρια κάθε περίπου 2 μήνες σε νερό που θα έχω βγάλει απο το ενυδρείο αλλα οχι πολυ καλα για να κρατάει λίγα βακτήρια.

Θα ήθελα να αποφύγω να το φυτέψω απο τώρα που ειναι αρχη. τι άλλο θα μπορούσα να βαλώ απο στολισμο?

όταν λες σκουρόχρωμο ντεκόρ εννοείς και χαλικι πιο σκουρο? η αλήθεια είναι οτι έχει πέσει και πολύ φως απο το φλάς της μηχανής.

είναι και ο τοίχος μου πίσω κίτρινος με την ταπετσαρία που έχει τους κύκλους και ίσως το κάνει ακομα πιο φωτεινο..

Ντεκορ εννοουσε ο φιλος jimis οπως καταλαβα το φοντο.

Μια αφισα ή ενα μονοχρωμο χαρτονι αλειμενη με λαδι και κολλημενη στο πισω τζαμι (απ'εξω φυσικα) θα δειξει καλυτερα το περιεχομενο του ενυδρειου.

Τα σφουγγαρια θα τα ακουμπησεις μονο αν βουλωσουν και πεσει δραματικα η ροη του νερου.

Φυτα υπαρχoυν πολυ ευκολα στη συντηρηση του μεχρι που απλα τα πετας στην επιφανεια του νερου και κανουν καλο στο νερο, το εμπλουτιζουν με οξυγονο, τραβανε τα τοξικα, προσφερουν κρυψωνες και σκια (τα επιφανειας) οταν τα χρειζονται τα ψαρια κλπ.

Για διακοσμητικα χρησιμοποιησε ενυδρειακα ξυλα και μερικες πετρες (προσοχη οχι ασβεστολιθικες και σκληραινουν κι αλλο το νερο που ετσι κι αλλιως θελει μαλακωμα για αυτα τα ψαρια) κανε τους το τεστ ριχνοντας πανω τους ακουαφορτε (αν αφρισουν δεν κανουν για το ενυδρειο μαλακου νερου) προσοχη ειναι καυστικο το χημικο. Μετα θελουν καλο ξεπλυμα τα υλικα.

Πανω σε ξυλα και πετρες μπορεις να δεσεις φυτα οπως ανουμπιες, φτερη (microsorum pteropus) και moss.

Στην επιφανεια μπορεις να αφησεις να επιπλουν Pistia stratiotes, Hydrocotyle Leucocephala.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση". Βαλε τη λεξη που σε ενδιαφερει πχ "φοντο", "αμμωνια"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οτα ενοω σκουροχρομο ντεκορ ενοω το φοντο οπως λεει και ο delta66 μια ομορφη σκουροχρωμη αφισα για ενυδρεια.προσοχη οταν θα την βαλεις.με πινελο και λαδακι σιγα-σιγα.θα αλλαξει ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα αγοράσω μια καλη αφίσα γιατι οντως δεν εχω. αυτό που φαίνεται είναι ο τοίχος μου!

ετσι απλά με πνέλο και λάδι; ειναι καποιο ειδικό λαδι; Δεν φευγει αυτο μετά;

δεν γλιστραει;σκεφτομαι να βάλω μέσα ξύλο και να βάλω επάνω του αληθινό φυτό. Σκέφτομαι να βγάλω το ένα ψευτικο φυτό και να βάλω ενυδρειακό ξύλο και πάνω του να βάλω κανα δυο αληθινά φυτά. δεν χρειαζεται υπόστρωμα σωστα; εχετε να μου προτείνετε καποιο συγκεκριμένο φυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν για να βάλεις αληθηνά φυτά πρέπει να αυξήσεις το υψος του βυθού σου περίπου στα 4-5cm για να πιάσουν οι ρίζες.

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Αν θές πάνω στο ξύλο μπορείς να δέσεις με πετονιά μια anubia.Είναι πολύ σκληρα φυτά και πολυ όμορφα

Πληριφορίες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν για να βάλεις αληθηνά φυτά πρέπει να αυξήσεις το υψος του βυθού σου περίπου στα 4-5cm για να πιάσουν οι ρίζες.

Σκοπευω να αυξησω το χαλικι στον βυθο.Μαλλον θα βαλω anubia,

Υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται υποστρωμα;

εννοω υπαρχουν φυτα που "πιανουν" μονο σε χαλικι;

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να αυξησω το χαλικι στον βυθο.Μαλλον θα βαλω anubia,

Υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται υποστρωμα;

εννοω υπαρχουν φυτα που "πιανουν" μονο σε χαλικι;

επισης..Vallisneria americana, Bacopa monnerii

κ.α φυτα δεν χρειαζονται υποστρωμα αλλα θελουν αρκετο χαλικι κατω για να πιασουν οι ριζες οπως σου ειπαν και παραπανω..η ανουμπια αποτελει εξαιρεση μιας και το μονο που θελει ειναι να στερεωθει σε καποιο ξυλο ή πετρα γιατι οι ριζες της δεν πρεπει να καλυφθουν.

παρε ξυλα, ισως καποιες ωραιες πετρες, και γενικως κανε ενα φυσικο περιβαλλον και θα δεις ποσο ομορφο θα γινει..δες στο φορουμ εικονες απο ενυδρεια να παρεις ιδεες..

κατι τετοιο σου αρεσει? :thaman::thaman:

aquarium.jpg

Έγινε επεξεργασία - Liza
Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να αυξησω το χαλικι στον βυθο.Μαλλον θα βαλω anubia,

Υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται υποστρωμα;

εννοω υπαρχουν φυτα που "πιανουν" μονο σε χαλικι;

Ναι, τα ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

επισης..Vallisneria americana, Bacopa monnerii

κ.α φυτα δεν χρειαζονται υποστρωμα αλλα θελουν αρκετο χαλικι κατω για να πιασουν οι ριζες οπως σου ειπαν και παραπανω..η ανουμπια αποτελει εξαιρεση μιας και το μονο που θελει ειναι να στερεωθει σε καποιο ξυλο ή πετρα γιατι οι ριζες της δεν πρεπει να καλυφθουν.

παρε ξυλα, ισως καποιες ωραιες πετρες, και γενικως κανε ενα φυσικο περιβαλλον και θα δεις ποσο ομορφο θα γινει..δες στο φορουμ εικονες απο ενυδρεια να παρεις ιδεες..

κατι τετοιο σου αρεσει? :thaman::thaman:

aquarium.jpg

ειναι πολύ ομορφο!!! μου αρεσει παρα πολυ! το δικο σου ειναι;

κάπως έτσι είχα στο μυαλό μου να το φτιάξω. Ωραία είμαι πολύ ενθουσιασμένη γιατί όπως είναι τώρα το ενυδρείο μου δεν μου αρέσει και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα θα τα φτιαξεις ολα.υπομονη θελει και μερακι.την αφισα την πασαλιβεις με λαδι του φαγητου γιο τον εξης λογο.αν την βαλεις σκετη και την κολησεις ματα απο λιγο καιρο θα σου ξεκολαει σε ορισμενα σημεια πιανοντας αερα και θα φενεται ασχημα.την κολας στις ακρες με κατι ευκολο αν θελεις μετα απο καιρο να την αλλαξεις.νομιζα οτι ειναι ντεκορ αυτο το σχεδιο αλλα ειναι οπως λες ο τοιχος σου!! συγνωμη για τον τοιχο σου.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα δεν πειράζει που είπες άσχημο τον τοίχο μου :D

πραγματικά σαν αφίσα ενυδρείου θα ήταν πολύ άσχημο!!!

σήμερα αγόρασα τα πρώτα υλικά αλλα σε 2 pet shops που πήγα δεν είχαν anubies κι ετσι δε μπορώ να αωεβάσω φωτο για να δείτε τις πρώτες αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...