Jump to content

Μερικές νέες φωτογραφίες από το φυτεμένο μου


Andreas301

Recommended Posts

Μερικές καινούργιες φωτογραφίες από εκείνο που στην προηγούμενη φωτογράφιση έμοιζε με κανάλι από Christmas moss. Τώρα η εκδοχή είναι πιο λιτή, μέσα έχω μόνο μία μεγάλη cryptocorine, λίγη Christmas moss στα ξύλα για τις γαρίδες και μια μικρή anubia ψηλά στο φίλτρο. Τα στίγματα που φαίνονται είναι από ψιλές φυσαλλίδες του CO2 (έβαλα διαχυτήρα αντί της σκάλας) αλλά και από φυσαλλίδες φωτοσύνθεσης από την κρυπτοκορίνα η οποία πραγματικά αν τη συγκρίνετε με τις προηγούμενες φωτογραφίες έγινε δέντρο !

ΟΛΗ Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΔΩ

DSC_0417.jpg

DSC_0419.jpg

DSC_0437.jpg

DSC_0445.jpg

DSC_0452.jpg

DSC_0458.jpg

DSC_0474.jpg

Και μερικές με γαριδούλες του ενυδρείου με τον macro φακό (πρώτες απόπειρες)

DSC_0349.jpg

DSC_0360.jpg

DSC_0351.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

ενυπωσιακοτατο!!!

μπραβο!!!!

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!

Link to comment
Share on other sites

Απλα υπεροχο !! :thaman:

Δάσκαλε θα τα καταφέρω με τον macro ?? Έχω δρόμο ακόμη .....

Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε θα τα καταφέρω με τον macro ?? Έχω δρόμο ακόμη .....

Που ειναι ο δασκαλος που θελω κι εγω να ρωτησω κατι ????? :thaman:

Για να σοβαρευτουμε...το μυστικο με τον macro ειναι: ταχυτητα 1/200, f 11 και πανω (Οσο πιο κλειστο διαφραγμα τοσο καλυτερο DOF), πολυ φως ή πολυ καλο φλας. Πολυ καλες παντως για αρχη..εγω δεν μπορουσα να βγαλω τιποτα στην αρχη με τον μακρο ! εβγαιναν ολες θολες !!

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι ο δασκαλος που θελω κι εγω να ρωτησω κατι ????? :thaman:

Για να σοβαρευτουμε...το μυστικο με τον macro ειναι: ταχυτητα 1/200, f 11 και πανω (Οσο πιο κλειστο διαφραγμα τοσο καλυτερο DOF), πολυ φως ή πολυ καλο φλας. Πολυ καλες παντως για αρχη..εγω δεν μπορουσα να βγαλω τιποτα στην αρχη με τον μακρο ! εβγαιναν ολες θολες !!

Δάσκαλος και επιμένω (η σεμνότητα πάντα αμείβεται αλλά να λέμε και μερικές φορές τα πράματα όπως είναι).

Ευχαριστώ για τα τips θα τα εφαρμόσω άμεσα.

Όσο για την έλλειψη θολότητας, δούλεψε το τρίποδο όσο μπορούσε. Τελικά πήρα τον 60άρη της ΝΙΚΟΝ (αμέσως μετά το post μου στις γαρίδες σου.... όπως βλέπεις δεν έκανα πλάκα !!! :thaman: )

Ευχαριστώ τους φίλους για τα σχόλια.

Κώστα ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ macro ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,ειδικα η κρυπτοκορινα που εχει οργιασει...ολα τα λεφτα!

Οσο για τις φωτο...φερε την καμερα μαζι σου.....!! :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

:D:unsure::blink::rasp:

μονο που πρεπει να τις ανεβαζεις σε 800Χ600 για ανοιγουν την οθονη και για να διαβασουμε τα ποστ πρεπει να κουναμε την μπαρα απο κατω

Έχεις δίκιο.

ΑΛΛΑ ΠΑΡΕ ΚΙ ΕΣΥ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΘΟΝΗ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα τips θα τα εφαρμόσω άμεσα.

Όσο για την έλλειψη θολότητας, δούλεψε το τρίποδο όσο μπορούσε. Τελικά πήρα τον 60άρη της ΝΙΚΟΝ (αμέσως μετά το post μου στις γαρίδες σου.... όπως βλέπεις δεν έκανα πλάκα !!! :D )

Πωωω, πηρες εργαλειο Αντρεα !!! Ο 60αρης ειναι κορυφη για κοντινα. Μολις τον μαθεις θα κανεις θαυματα.

Με γεια λοιπον και καλο shooting !

Τωρα θα δεις οτι ενα (ισως και 2) εξωτερικα φλας ειναι must για τις macro. Εγω τα εσκασα και πηρα το SB 600. Μεγαλη διαφορα στο αποτελεσμα αλλα χρειαζομαι και αλλο ενα SB 900 για master που να ενεργοποιει ασυρματα το SB 600. Moνο τοτε θα βγουν εκεινες οι απιστευτες επαγγελματικες macro οπου φαινονται τα παντα οξυτατα και χωρις σκιες και θορυβο.

Επισης ενα μεγενθυντικο converter 1:1 θα σου κανει εκπληκτικη μεγενθυνση.

Αν θες γραψου και στο APF οπου θα μαθεις πολλα και θα δεις υπεροχες ενυδρειακες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Πωωω, πηρες εργαλειο Αντρεα !!! Ο 60αρης ειναι κορυφη για κοντινα. Μολις τον μαθεις θα κανεις θαυματα.

Με γεια λοιπον και καλο shooting !

Τωρα θα δεις οτι ενα (ισως και 2) εξωτερικα φλας ειναι must για τις macro. Εγω τα εσκασα και πηρα το SB 600. Μεγαλη διαφορα στο αποτελεσμα αλλα χρειαζομαι και αλλο ενα SB 900 για master που να ενεργοποιει ασυρματα το SB 600. Moνο τοτε θα βγουν εκεινες οι απιστευτες επαγγελματικες macro οπου φαινονται τα παντα οξυτατα και χωρις σκιες και θορυβο.

Επισης ενα μεγενθυντικο converter 1:1 θα σου κανει εκπληκτικη μεγενθυνση.

Αν θες γραψου και στο APF οπου θα μαθεις πολλα και θα δεις υπεροχες ενυδρειακες φωτογραφιες.

Αλέξανδρε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. :D Θα γραφτώ και στο forum.

Πάλι σε έξοδα με βλέπω :unsure:

Μεγεθυντικό converter ποιο ?

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα πολύ όμορφο ενυδρείο, που δύσκολα κρύβει την φροντίδα του χομπίστα που το χαίρεται, με προσεγμένες διαβαθμίσεις φωτισμού και υγιή φυτά. Σκόρπια σε όλο το πλάτος ενδιαφέροντα σημεία και κρυψώνες που αφήνουν περιθώριο στην φαντασία. Ένα μαργαριτάρι σε γυάλινο όστρακο.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα πολύ όμορφο ενυδρείο, που δύσκολα κρύβει την φροντίδα του χομπίστα που το χαίρεται, με προσεγμένες διαβαθμίσεις φωτισμού και υγιή φυτά. Σκόρπια σε όλο το πλάτος ενδιαφέροντα σημεία και κρυψώνες που αφήνουν περιθώριο στην φαντασία. Ένα μαργαριτάρι σε γυάλινο όστρακο.

Αλέξανδρε ευχαριστώ για τα ποιητικά σου (κυριολεκτικά) σχόλια.

Ίσως τα πούμε κι από κοντά με καμιά ευκαιρία μια και συντοπίτες.

:D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφες εικονες!

αν και μου αρεσε περισσοτερο το καναλι με τη moss... :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ανδρεα,πολυ καλες η φωτογραφιες..

Χρήστο ευχαριστώ. Έχω δρόμο ακόμη. Ξέρεις ότι μαζί με τον Αλέξανδρο εσείς με παρασύρατε στον κατήφορο ! :D:unsure::blink:

πολυ ομορφες εικονες!

αν και μου αρεσε περισσοτερο το καναλι με τη moss... :rasp::blink:

sotos21, νάσαι καλά, ωραίο ήταν πραγματικά το στήσιμο με το τούνελ της moss και με πολύ κόπο, αλλά από ένα σημείο και μετά βαρέθηκα τη συνεχή φροντίδα αλλά και τη μούργα που συνεχώς έβγαινε από τα ριζικά της και αιωρούνταν στο ενυδρείο. Το φυτεμένο είναι ένα εγχείρημα ατελείωτο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σας παρουσιάζω νέες φωτογραφίες,

έχουν προστεθεί ρίζες red moorwood πριν από ένα περίπου ένα μήνα τις οποίες έψαχνα πολύ καιρό και ένα κοπάδι (11 άτομα) Hyphessobrycon amandae (ember tetra) που επίσης έψαχνα από καιρό.

Έτσι, τώρα το ενυδρείο έχει απομεινάρια από παλιά κοπάδια tetra (neon, ροδόστομους) το hatchet και το κοπάδι με διάφορα corydoras, zebra snails και anentome helena και έναν μαθουσάλα CAE.

Edit: Ξέχασα! και γαρίδες !

Όλες οι φωτογραφίες εδώ

Ορίστε και τα links

th_DSC_1228.jpg th_DSC_1176.jpg th_DSC_1178.jpg th_DSC_1179.jpg

th_DSC_1182.jpg th_DSC_1202.jpg th_DSC_1212.jpg th_DSC_1219.jpg th_DSC_1231.jpg

th_DSC_1246.jpg th_DSC_1257.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...