Jump to content

θεραπεια για βακτηριδιακη μολυνση σε Betta


Recommended Posts

εξαρταται την ασθενεια, τις οδηγιες του φαρμακου και τη πορεια του ασθενους!!

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την ασθενεια, τις οδηγιες του φαρμακου και τη πορεια του ασθενους!!

εχω παρει το GeneralTonic της Tetra Medica

μονομαχος μου παρουσιασε στα πτερυγια στις ακρες διαφανο χρωμα, επισης φενονται ξεφτυσμενα σε αρκετα σημεια.

βαζω τη δοσολογια που λεει το φαρμακο οποτε κανω αλλαγη νερου, καθε εβδομαδα περιπου, εχω βαλει 2 φορες, δηλαδη 2 εβδομαδες και δεν εχω δει διαφορα στο ψαρι.

Μου ειπαν απο πετ οτι μπορει να φταιει και το φαγητο του αν δεν ειναι πλουσιο σε πρωτεινη και του αλλαξα τωρα ομως και διατροφη...

να συνεχισω τη θεραπεια? για ποσο?

εχω θεμα με τις οδηγιες στο φαρμακο γιατι ειναι στα Γερμανικα! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο το θεμα σου!!!!

εγω θα σε πεδεψω λιγο ακομη για να εχουμε μια πληρη εικονα του ενυδρειου σου και να εχουμε ασφαλη και σιγουρα συμπερασματα που θα μας οδηγησουν σε ορθες συμβουλες και κινησεις.

κανε αντιγραφη και επικολληση της φορμας διαγνωσης ασθενειων στο θεμα μας. επειτα συμπληρωσε οτι γνωριζεις. προσπαθησε να εισαι οσο το δυνατον αναλυτικη και περιγραφικη για να μας βοηθησεις.

απο τα λεγομενα σου δεν μου φαινεται κατι σοβαρο, μην ανυσηχεις. οι μονομαχοι στρεσαρονται πολυ ευκολα και παθαινουν διαφορα. ισως να εχεις κανει καποια λαθη. αν αυτα δεν διορθωθουν θα αντιμετωπισεις και παλι προβληματα, ακομη και αν ξεπεραστει η ασθενεια. αν θελεις κανε οτι σου ειπα!!

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο το θεμα σου!!!!

εγω θα σε πεδεψω λιγο ακομη για να εχουμε μια πληρη εικονα του ενυδρειου σου και να εχουμε ασφαλη και σιγουρα συμπερασματα που θα μας οδηγησουν σε ορθες συμβουλες και κινησεις.

κανε αντιγραφη και επικολληση της φορμας διαγνωσης ασθενειων στο θεμα μας. επειτα συμπληρωσε οτι γνωριζεις. προσπαθησε να εισαι οσο το δυνατον αναλυτικη και περιγραφικη για να μας βοηθησεις.

απο τα λεγομενα σου δεν μου φαινεται κατι σοβαρο, μην ανυσηχεις. οι μονομαχοι στρεσαρονται πολυ ευκολα και παθαινουν διαφορα. ισως να εχεις κανει καποια λαθη. αν αυτα δεν διορθωθουν θα αντιμετωπισεις και παλι προβληματα, ακομη και αν ξεπεραστει η ασθενεια. αν θελεις κανε οτι σου ειπα!!

fishaki θα ηθελα πολυ να ειχα ολες αυτες τις λεπτομεριες για να στις πω... αλλα δεν εχω μετρησεις...

μπορω να σου πω τα εξης

17lt με φιλτρο,θερμοστατη δεν εχω, η θερμοκρασια ειναι 23-25 βαθμους, PH 6,8

το ψαρι τρωει κανονικα, ολα τα υπολοιπα κανονικα...μεχρι χτες εκανε και φυσαλιδες στην επιφανεια του νερου και εφτιαξε φωλια...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο πρώτο 24ωρο θα πρέπει να δεις διαφορά. Αν όχι, έχεις ακολουθήσει λάθος αγωγή φαρμάκου!

Link to comment
Share on other sites

μονομαχος μου παρουσιασε στα πτερυγια στις ακρες διαφανο χρωμα, επισης φενονται ξεφτυσμενα σε αρκετα σημεια.

Ξεφτισμένα πτερύγια μπορεί να είναι και από μεταβολές του ΡΗ .

Link to comment
Share on other sites

κατι γινεται με το φαρμακο, σα να τα παει καλυτερα..

να το σταματησω οταν τα πτερυγια ειναι τελειως καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...