Jump to content

Test και Αλλαγη νερου


Recommended Posts

Λοιπον μπορω να πω οτι σε ολο το forum υπαρχουν ολες οι πληροφοριες που χρειαζεται καποιος για τυχον αποριες, αλλα λογω οτι ειμαι αρχαριος χρειαζομαι να ρωτησω και να εχω μια συνολικη εικονα :thaman:

1. Test

-προτεινεται sticks η υγρα;

-προτεινεται ενα συγκενρωτικο πακετακι που κανει μετρησεις για ολα η ξεχωριστα για την καθε μετρηση δηλαδη ενα τεστ για ph αλλο για NO3 κτλ;

-σε περιπτωση που διαπιστωθει καποια μετρηση υψηλη που ειναι ζωτικης σημασιας τι πρεπει να γινει δηλαδη

α. εστω ph υψηλο να χρησιμοποιησω ενα προιον ph minus

β. το ιδιο σε περιπτωση υψηλων μετρησεων νιτρικων και αμμωνιας ειναι καλο να χρησιμοποιησουμε αντιστοιχο προιοντα stop ammo κτλ

γ. ιδιαιτερα για την αμμωνια να χρησιμοποιησω το προιον ammoniaAlert που σε ειδοποιει αν τα επιπεδα αυξηθουν;ειναι καλο;

2. Αλλαγη νερου, βελτιωτικα και απαραιτητα φαρμακα

-οταν γινεται αλλαγη νερου ποια ειναι τα βελτιωτικα που πρεπει να προστιθονται δηλαδη ενα αντιχλωριο και τι αλλο;

-πρεπει να χρησιμοποιουμε καποιο φαρμακο συντηρησης του νερου, διαβασα καπου για το Ektozon και διαφορες βιταμινες και ιχνοστοιχεια;

αυτα περιπου, μπορουσε καποιος να απαντησει με συγκεντρωτικα στοιχεια; ευχαριστω :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπορω να πω οτι σε ολο το forum υπαρχουν ολες οι πληροφοριες που χρειαζεται καποιος για τυχον αποριες, αλλα λογω οτι ειμαι αρχαριος χρειαζομαι να ρωτησω και να εχω μια συνολικη εικονα :thaman:

1. Test

-προτεινεται sticks η υγρα;και απο τα 2

-προτεινεται ενα συγκενρωτικο πακετακι που κανει μετρησεις για ολα η ξεχωριστα για την καθε μετρηση δηλαδη ενα τεστ για ph αλλο για NO3 κτλ;εγω π.χ εχω υγρα(αμμωνια, ΝΟ2, ΝΟ3 και PH) τα υπόλοιπα τα βλεπω με στικς

-σε περιπτωση που διαπιστωθει καποια μετρηση υψηλη που ειναι ζωτικης σημασιας τι πρεπει να γινει δηλαδη

αναλόγως τι μετρηση θα ειναι αυτη περνεις και τα κατάλληλα μετρα

α. εστω ph υψηλο να χρησιμοποιησω ενα προιον ph minusμπορεις αλλα υπαρχουν κι αλλοι τροποι π.χ ΑΟ η τυρφη

β. το ιδιο σε περιπτωση υψηλων μετρησεων νιτρικων και αμμωνιας ειναι καλο να χρησιμοποιησουμε αντιστοιχο προιοντα stop ammo κτλ

γ. ιδιαιτερα για την αμμωνια να χρησιμοποιησω το προιον ammoniaAlert που σε ειδοποιει αν τα επιπεδα αυξηθουν;ειναι καλο; καλο θα ειναι να μην εχεις αμμωνια αλλα σε περιπτωση που υπαρξει αυτη η εκδοχή συχνες αλλαγες νερου και καποιο υγρο για δέσμευση τις αμμωνιας Π.Χ Sera toxivec

2. Αλλαγη νερου, βελτιωτικα και απαραιτητα φαρμακα

-οταν γινεται αλλαγη νερου ποια ειναι τα βελτιωτικα που πρεπει να προστιθονται δηλαδη ενα αντιχλωριο και τι αλλο; καλο θα ειναι να μην βαζεις πολλα ζουμια αντιχλωριο οπωσδήποτε

-πρεπει να χρησιμοποιουμε καποιο φαρμακο συντηρησης του νερου, διαβασα καπου για το Ektozon και διαφορες βιταμινες και ιχνοστοιχεια; φυσικα παντα αν θες τα ψαρια σου να ειναι υγιέστατα

αυτα περιπου, μπορουσε καποιος να απαντησει με συγκεντρωτικα στοιχεια; ευχαριστω :thaman:

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω σε ένα κοινόβιο ενυδρείο τεστ σε sticks για να εχω μια γενική εικόνα , σε περίπτωση που δω οτι κάτι συμβαίνει με κάποια μέτρηση προχωράω σε υγρά τεστ για μεγαλύτερη ακρίβεια .

Για τα υπόλοιπα που λες είναι ανάλογα τη περίπτωση και τα ψάρια .

Αντιχλώριο και ζωντανά βακτήρια τα θεωρώ απαραίτητα .

Εκτοζόν σαν προληπτικό για παράσιτα και μύκητες είναι οτι καλύτερο γιατί δεν μας πειράζει το βιολογικό μας φίλτρο .

Βιταμίνες και ιχνοστοιχεία καλό είναι να να χρησιμοποιούμε αραιά και που ειδικά αν δεν αλλάζουμε συχνά τροφές .

Γενικά όμως δεν μπορούμε να μιλήσουμε περισσότερο γιατί η κάθε περίπτωση έχει ιδιαιτερότητες .

Για παράδειγμα αν αλλαγές νερού κάνουμε από αντίστροφη όσμωση τα ιχνοστοιχεία επιβάλλονται να τα χρησιμοποιούμε , ενώ με τακτικές αλλαγές νερού απο τη βρύση μπορεί να μη χρειαστεί να βάλουμε ποτέ .

Link to comment
Share on other sites

1.οκ για τα τεστ

2.για ph συστημα αντιστροφης οσμωσης νομιζω οτι κοστιζει λιγο ακριβα, τυρφη θολωνει το νερο, αρα το προιον που αναφερομαι συμφερει;

για την αμμωνια η απαντηση σου με καλυπτει θα ψαξω για αυτο το προιον

3. ενα καλο αντιχλωριο;

4.για να ειναι τα ψαρια μου υγιεστατα ποια προιοντα;

την θεωρια την ξερω...θελω συγκεκριμενα με ονοματεπωνυμο προιοντα ωστε να τα προμηθευτω :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω σε ένα κοινόβιο ενυδρείο τεστ σε sticks για να εχω μια γενική εικόνα , σε περίπτωση που δω οτι κάτι συμβαίνει με κάποια μέτρηση προχωράω σε υγρά τεστ για μεγαλύτερη ακρίβεια .

Για τα υπόλοιπα που λες είναι ανάλογα τη περίπτωση και τα ψάρια .

Αντιχλώριο και ζωντανά βακτήρια τα θεωρώ απαραίτητα .

Εκτοζόν σαν προληπτικό για παράσιτα και μύκητες είναι οτι καλύτερο γιατί δεν μας πειράζει το βιολογικό μας φίλτρο .

Βιταμίνες και ιχνοστοιχεία καλό είναι να να χρησιμοποιούμε αραιά και που ειδικά αν δεν αλλάζουμε συχνά τροφές .

Γενικά όμως δεν μπορούμε να μιλήσουμε περισσότερο γιατί η κάθε περίπτωση έχει ιδιαιτερότητες .

Για παράδειγμα αν αλλαγές νερού κάνουμε από αντίστροφη όσμωση τα ιχνοστοιχεία επιβάλλονται να τα χρησιμοποιούμε , ενώ με τακτικές αλλαγές νερού απο τη βρύση μπορεί να μη χρειαστεί να βάλουμε ποτέ .

ωραια αυτα κραταω, προσπαθω να παρω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορω για να κανω αντιστοιχες αγορες :thaman:

Link to comment
Share on other sites

1.οκ για τα τεστ

2.για ph συστημα αντιστροφης οσμωσης νομιζω οτι κοστιζει λιγο ακριβα, τυρφη θολωνει το νερο, αρα το προιον που αναφερομαι συμφερει;Δεν ξερω αν συμφερει και ποτε δεν εχω βαλει τέτοια ζουμια αλλα ακομα και η παροχη CO2 στο νερο θα σου κατεβασει το PH η και μερικη αλλαγη με μαλακό νερο.

Υπαρχουν τροποι αλλα δεν χάνεις να το δοκιμάσεις αυτο που λες.

για την αμμωνια η απαντηση σου με καλυπτει θα ψαξω για αυτο το προιον

3. ενα καλο αντιχλωριο;Ενταξει τι καλο?? ολα την ίδια δουλεια κανουν.Βρες καποιο οικονομικό

4.για να ειναι τα ψαρια μου υγιεστατα ποια προιοντα; κοίτα σε καθε αλλαγη μπορεις να ριχνεις και βιταμίνες(Π.Χ Sera fishtamin η JBL Atvitol που βαζω εγω) .Αν δεν κανεις το νερο σου ΑΟ τοτε σίγουρα θα χρειαστείς και ιχνοστοιχεία.Αν οχι δεν χρειάζεσαι

την θεωρια την ξερω...θελω συγκεκριμενα με ονοματεπωνυμο προιοντα ωστε να τα προμηθευτω :thaman:

Link to comment
Share on other sites

1.οκ για τα τεστ

2.για ph συστημα αντιστροφης οσμωσης νομιζω οτι κοστιζει λιγο ακριβα, τυρφη θολωνει το νερο, αρα το προιον που αναφερομαι συμφερει; Δεν ξέρουμε για ποια ψάρια μιλάς

για την αμμωνια η απαντηση σου με καλυπτει θα ψαξω για αυτο το προιον Δεν καταλαβαίνω το λογο που θα πρέπει να το έχεις οπωσδήποτε !

3. ενα καλο αντιχλωριο; Υπάρχουν πολλά και με διαφορετικό μηχανισμό λειτουργίας , τα αντιχλώρια δεν είναι μονο αντιχλώρια εξαρτάτε τι προτεραιότητες βάζεις .

4.για να ειναι τα ψαρια μου υγιεστατα ποια προιοντα; Διάβασμα στο Aquazone !

την θεωρια την ξερω...θελω συγκεκριμενα με ονοματεπωνυμο προιοντα ωστε να τα προμηθευτω :thaman:Τα περισσότερα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι αξιόπιστα το καταλαβαίνεις και απο τη συσκευασία τους , τώρα αν εννοείς για σένα ποιο είναι καλύτερο εξαρτάτε απο τις απαιτήσεις του ενυδρείου σου . Οταν διαβάσεις αρκετά στο Aquazone μόνος σου θα καταλάβεις τι είναι για σένα .

Γενικά θέλεις διάβασμα μέχρι να καταλήξεις τι είναι αυτό που θέλεις εσύ να κάνεις και πώς να το κάνεις .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβασει παρα πολυ στο Aquazone και εχω δει ολες τις πληροφοριες,δεν εχω το υποβαθρο, την κριση την γνωση να δω ποιο ειναι καλυτερο για μενα!!!αυτο ειναι το προβλημα και γιαυτο κανω διευκρινιστικες ερωτησεις, θελω ετοιμη τροφη δηλαδη :thaman: απο το να ψαχνω ολη την ωρα και να μπερδευομαι. Τα ψαρια που θελω να βαλλω θελουν χαμηλη σκληροτητα νερου, αλλα αυτο δεν με εχει απασχολησει ακομα. αφου παρω καποιες γενικες πληροφοριες τοτε θα ψαξω και το θεμα της αντιστροφης οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

TetraTest Laborett αυτο το χρησιμοποιει καποιος???φαινεται καλο

Σου χρειάζονται όλα αυτά τα τεστ που έχει μέσα ;

Στο νερό του χωριού μου έδειχναν εξαιρετικά και ήμουν ευχαριστημένος , όταν έπαιρνα νερό απο ένα διπλανό χωρίο δεν ξέρω τι συνέβαινε και μου έβγαζε λάθη .

Γι αυτό χρησιμοποιούσα τεστ API .

Στη πόλη (Κέρκυρα ) μου δούλευε καλύτερα η Sera .

Οι συγκρίσεις που έκανα ήταν στο ΡΗ με ηλεκτρονικό ΡΗάμετρο .

Link to comment
Share on other sites

Σου χρειάζονται όλα αυτά τα τεστ που έχει μέσα ;

Στο νερό του χωριού μου έδειχναν εξαιρετικά και ήμουν ευχαριστημένος , όταν έπαιρνα νερό απο ένα διπλανό χωρίο δεν ξέρω τι συνέβαινε και μου έβγαζε λάθη .

Γι αυτό χρησιμοποιούσα τεστ API .

Στη πόλη (Κέρκυρα ) μου δούλευε καλύτερα η Sera .

Οι συγκρίσεις που έκανα ήταν στο ΡΗ με ηλεκτρονικό ΡΗάμετρο .

Δεν ξερω μου χρειαζονται;βασικα αν συγκρινεις τις τιμες δηλαδη αν προμηθευτω ενα τεστ για την καθε μετρηση ξεχωριστα αλλο για ph αλλο για αμμωνια κτλ η συνολικη τιμη υπερβαινει αυτου που τα εχει ολα. Api και Sera αναφερεσαι σε ξεχωριστα τεστ η ειναι και αυτα πακετακι;τι μου προτεινεις τελικα;

ps και εγω Κερκυρα ειμαι Σιδαρι αυτη τη στιγμη ωστοσο το ενυδρειο το εχω στο Ξυλοκαστρο :D

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που έχουμε σε κάθε περιοχή διαφέρει και ανάλογα με το τι περιέχει μέσα του μπορεί να επηρεάζει τα τέστ .

Δυστυχώς τα τεστ ακριβείας που κυκλοφορούν στην αγορά , και δεν επηρεάζονται εύκολα απο διάφορες παραμέτρους του νερού , είναι πανάκριβα .

Δες ενα παρόμοιο θεμα που εχει ανοιχτεί εδω

Σιδάρι ; απο τα χειρότερα νερά για τα ψάρια μας !!!

Εγώ έμενα Λιαπάδες και καμιά φορά έπαιρνα νερό από Κανακάδες και είχα τρομερές διαφορές .

Για τη Πόλη να μη μιλήσω καλύτερα ( είχα μαγαζί εκεί με ενυδρεία ) .

Ξυλόκαστρο .... νομίζω ότι το νερό δεν πίνετε γιατί μπαίνει θάλασσα ( αυτό θυμάμαι από ένα πελάτη που είχα εκεί ) .

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που έχουμε σε κάθε περιοχή διαφέρει και ανάλογα με το τι περιέχει μέσα του μπορεί να επηρεάζει τα τέστ .

Δυστυχώς τα τεστ ακριβείας που κυκλοφορούν στην αγορά , και δεν επηρεάζονται εύκολα απο διάφορες παραμέτρους του νερού , είναι πανάκριβα .

Δες ενα παρόμοιο θεμα που εχει ανοιχτεί εδω

Σιδάρι ; απο τα χειρότερα νερά για τα ψάρια μας !!!

Εγώ έμενα Λιαπάδες και καμιά φορά έπαιρνα νερό από Κανακάδες και είχα τρομερές διαφορές .

Για τη Πόλη να μη μιλήσω καλύτερα ( είχα μαγαζί εκεί με ενυδρεία ) .

Ξυλόκαστρο .... νομίζω ότι το νερό δεν πίνετε γιατί μπαίνει θάλασσα ( αυτό θυμάμαι από ένα πελάτη που είχα εκεί ) .

Το νερο πινεται στο Ξυλοκαστρο κατα τη χειμερινη περιοδο οχι την καλοκαιρινη γιατι μπαινει σε χρηση γεωτρηση.τωρα αναμενω καποιο σετ απο τεστ για να δω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...