Jump to content

(crossbreed) Zz Flowerhorn X Blood Parrot


vagvader

Recommended Posts

Έχω και εγώ κυχλιδες Αμερικής και Τέξας και γνωρίζω ότι τα αρσενικά έχουν αναπτυγμένο καρούμπαλο αλλά το γιατί και πως θα ήθελα να καταλάβω;

Και σαν ανατομία τη είναι ένα εξόγκωμα η έχει και φαιά ουσία μέσα;

Μάλιστα κάπου πήρε το μάτι μου ότι πολλοί βάζουν και καθρέπτη για να ενδυναμώσουν αυτό το φαινόμενο, αληθεύει και γιατί;

Αερα σιγουρα δεν εχει μεσα..lol

Οτι εχει το κανονικο καρουμπαλο των αρσενικων 'texas' εχει και αυτο απλα πιο ανεπτυγμενο... οσο για τον "καθρευτη" τον βαζουνε για να "φουντώνουν" και να γινονται πιο εντονα τα χρώματα μιας και το ψαρι αυτο λογο "teritorial" κατατασης νευριαζει με το είδωλο του και τα παιρνει. Το κοροϊδεύουμε με αλλα λογια αλλα ειμαι της αποψης να αποφευγεται αυτο γιατι στρεσάρετε ολη την ωρα και μπορει να προκαλεσει ασθενειες.

Υπαρχουν ειδικες τροφες για την αναπτυξη του καρουμπαλου αυτου... που πιστευω οτι δεν κανουν και πολλα, περισοτερο ειναι θεμα γενετικης.

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αερα σιγουρα δεν εχει μεσα..lol

Οτι εχει το κανονικο καρουμπαλο των αρσενικων 'texas' εχει και αυτο απλα πιο ανεπτυγμενο... οσο για τον "καθρευτη" τον βαζουνε για να "φουντώνουν" και να γινονται πιο εντονα τα χρώματα μιας και το ψαρι αυτο λογο "teritorial" κατατασης νευριαζει με το είδωλο του και τα παιρνει. Το κοροϊδεύουμε με αλλα λογια αλλα ειμαι της αποψης να αποφευγεται αυτο γιατι στρεσάρετε ολη την ωρα και μπορει να προκαλεσει ασθενειες.

Υπαρχουν ειδικες τροφες για την αναπτυξη του καρουμπαλου αυτου... που πιστευω οτι δεν κανουν και πολλα, περισοτερο ειναι θεμα γενετικης.

Εγώ σε ρώτησα γιατί λες πως μελετάς την γενετική και έλπιζα να ξέρεις και πέντε πράγματα παραπάνω για την ανατομία τους ντιρλανταντα!! :unsure::D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ρώτησα γιατί λες πως μελετάς την γενετική και έλπιζα να ξέρεις και πέντε πράγματα παραπάνω για την ανατομία τους ντιρλανταντα!! :unsure::D

Μελεταω και ψαχνω χρονια τώρα την γενετικη τους εξέλιξη φιλε μου, δεν ειμαι ιχθυολόγος να σου περιγραψω τα εντόσθια τους.

Θα ηθελες να αναπτυξω ολη την ιστορια γενετικής των "flowerhorn"? Ε δε νομιζω!

Υγ= αν μου τυχει ποτε να κωψω κανενα στη μεση "καθετα" θα σε ενημερωσω για το τι εχει μεσα!

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

:D Φιλοι μου σας χαιρετώ "για την ωρα" Κατεβαινω αυριο αθηνα για 4 μερες, οποτε νεα και εξελίξεις απο παρασκευη και μετα... :unsure:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να κάνω δυο ρητορικές ερωτήσεις. Ποιες είναι η πιθανότητες να βρεθούν και να αναπαραχθούν στην φύση όλες αυτές οι κιχλίδες ώστε να φτάσουμε να υβρίδια τελευταίας γενιάς?

Και ποίες θα είναι η συνέπειες αν κάποιος ασυνείδητος η απλά ανενημέρωτος που τα αγοράζει απο pet shop τα ελευθερώσει σε κάποιο υδροβιότοπο?

Link to comment
Share on other sites

Για την επιλεκτικη αναπαραγωγη.

Η επιλεκτικη αναπαραγωγη (ρατσες κλπ) βγαζει ζωα με επιθυμητα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αλλα και με (πολυ σοβαρα αρκετες φορες) προβληματα που σπανια εμφανιζονται σε τυχαιες αναπαραγωγες.

Φυσικα λιγοι μπορουν να τα κατανοησουν ακομα και σε ζωα που εχουμε πιο ευκολη επικοινωνια (πχ σκυλοι γατες κλπ), αντε τωρα να καταλαβουμε τα προβληματα στα ψαρια αφου καλα καλα δεν ξερουμε τιποτα οι περισσοτεροι απο εμας για αυτα, παρα οτι κολυμπανε μεσα στο ενυδρειο.:D

Γενικα ενα πολυ καλο βιβλιο, που διαβασα τελευταια γραμμενο απο επιστημονα αλλα απλα για να μπορει να διαβαστει απο "θνητους" ανθροωπους και που αναφερεται αναμεσα σε πολλα που αφορουν ζωα και στην επιλεκτικη αναπαραγωγη ειναι το

"Τα ζωα σε μεταφραση" - "Animals in Translation" by Temple Grandin and Catherine Johnson

http://www.amazon.com/Animals-Translation-...r/dp/0786276517

http://www.templegrandin.com/templegrandinbooks.html

Άλλο επιλεκτική αναπαραγωγή και άλλο υβριδισμός.

Στην πρώτη περίπτωση συνδυάζονται τα ίδια και τα ίδια και πολλά δυνατά γονίδια χάνονται και μένουν τα σκάρτα, αυτό λέγεται εκφυλισμός γονιδίων, στην περίπτωση του υβριδισμού ακόμα γίνεται το αντίθετο, ακριβώς επειδή τα γονίδια είναι τόσο άσχετα μεταξύ τους, είναι πάρα πολύ μικρές οι πιθανότητες να συνδυαστούν σκάρτα γονίδια, συνήθως τα αποτελέσματα είναι πολύ ισχυρά γονίδια και ακριβώς για αυτό ψάρια όπως τα παπαγαλόψαρα είναι τόσο "σκυλιά". Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται εταίρωση.

Ο μεγάλος κίνδυνος που υπάρχει με τα υβρίδια είναι όταν φτάσουν σε φυσικό οικοσύστημα ή όταν τα μπλέξουμε με άλλα είδη και χάσουμε τον μπούσουλα από καθαρότητες. Φυσικά και η καθαρότητα είναι υποκειμενική καθώς πολλά είδη που θεωρούμε καθαρά είναι υβρίδια και σε ζώα και σε φυτά, είναι και φυσική διαδικασία.

Συστήνω στον φίλο Βαγγέλη να ψάξει το φαινόμενο της εταίρωσης, σίγουρα θα τον ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, επεστρεψα,και μου λειψατε θα ελεγα αλλα αυτη τη φορα ηρθα με ενα απιστευτο οπλο που εφερα απο την αθηνα!!! Βρηκα αυτο που εψαχνα ολη μου τη ζωη, εναν ΑΑΑ+++ αρσενικο Flowerhorn με απιστευτο "flowerline" και απιστευτο κρανιακο "καρουμπαλο" (φιλε Rik τιρλανταντα) :D οπου απο αυτον περιμενω την απομενη γεννα που θα βγουν τα πιο τελεια "kamphas".... Ξεχασα να αναφερω οτι 5 μερες που αφησα τα μικρα μονα τους χωρις να τα προσεχει κανεις με μονο μια ταμπλετα σαβ/κυριακου, ηρθα και τα βρηκα ολα να κολυμπουν και να εχουν μεγαλωσει αρκετα (για οσους ανησυχουσαν για το αν μεγαλωσουν τελικα). Αυριο θα βγαλω videaki από την εξελιξη των μικρων και φωτο απο το νεο αποκτημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, επεστρεψα,και μου λειψατε θα ελεγα αλλα αυτη τη φορα ηρθα με ενα απιστευτο οπλο που εφερα απο την αθηνα!!! Βρηκα αυτο που εψαχνα ολη μου τη ζωη, εναν ΑΑΑ+++ αρσενικο Flowerhorn με απιστευτο "flowerline" και απιστευτο κρανιακο "καρουμπαλο" (φιλε Rik τιρλανταντα) :D οπου απο αυτον περιμενω την απομενη γεννα που θα βγουν τα πιο τελεια "kamphas".... Ξεχασα να αναφερω οτι 5 μερες που αφησα τα μικρα μονα τους χωρις να τα προσεχει κανεις με μονο μια ταμπλετα σαβ/κυριακου, ηρθα και τα βρηκα ολα να κολυμπουν και να εχουν μεγαλωσει αρκετα (για οσους ανησυχουσαν για το αν μεγαλωσουν τελικα). Αυριο θα βγαλω videaki από την εξελιξη των μικρων και φωτο απο το νεο αποκτημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υγεία πάνω απ όλα για τα μικρά φτου φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Συστήνω στον φίλο Βαγγέλη να ψάξει το φαινόμενο της εταίρωσης, σίγουρα θα τον ενδιαφέρει.

Ενημερωμένος και πολυ καλα κανεις αλλα σύστησε το στα υπολοιπα παιδια που δεν το γνωριζουν, ομως δεν θα μεινουμε στην αναλυση του τι ειναι υβρίδιο η τι ειναι υβριδικη σθένος η ετερωση, εδω θα δουμε το αποτελεσμα του συνδιασμου αυτου και αν βγουν τα οποια προβληματα οπως πολλοι φοβουνται. Θα σας δινω πληροφορειες απο την γεννηση μεχρι να γινουν οσο πανε... εμεις καλα να ειμαστε και η εξελιξη στις οθονες σας :D

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να κάνω δυο ρητορικές ερωτήσεις. Ποιες είναι η πιθανότητες να βρεθούν και να αναπαραχθούν στην φύση όλες αυτές οι κιχλίδες ώστε να φτάσουμε να υβρίδια τελευταίας γενιάς?

Και ποίες θα είναι η συνέπειες αν κάποιος ασυνείδητος η απλά ανενημέρωτος που τα αγοράζει απο pet shop τα ελευθερώσει σε κάποιο υδροβιότοπο?

Εχω την εντυπωση οτι ειναι σπανιο να γινει αυτο στη φυση, ολα αυτα ειναι δημιουργήματα ενυδρειων και μονο, αν τυχει καποιος να αφησει καποιο τετοιο ψαρι σε καποιο υδροβιοτοπο πολυ πιθανον να εξαφανιστει σαν ειδος.. (παραδειγμα εμενα η παπαγαλινα μου οταν ειναι με τον αρσενικο της μαζι "παπαγαλο ζευγαρι" τοτε δεν αφηνουν καν τον FH μου να πλησιασει ενω οταν βρισκετε η θηλυκια παπαγαλινα με τον FH μονοι τους τοτε ζευγαρωνουν ευκολα και με μεγαλη διαθεση) Οποτε το καθαρο ειδος ειναι δυνατη ομαδα χωρις να ξεφευγει απο την σταθερη «καθαρη» εξεληξη του .

Υγ= Παντως το ψαρι αυτο που ο εκαστοτε ασυνειδητος και ανημέρωτος ελευθερωσει σε καποιο υδροβιοτοπο θα περασει καλυτερα απο τον εκαστοτε ασυνειδητο που πχ αγορασε μικρο κροκοδειλακι, μεγαλωσε και το αφησε σε καποιο υπονομο... που πολλες φορες γινεται αυτο στην αμερικη, ευτυχως οχι εδω αν και στην ελλαδα εχει ακουστει οτι εχουν βρει πολλες φορες ιγκουανας παρατημενα πανω σε δεντρα! :D

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι μου φιλοι, σας παρουσιαζω ενα 12 cm αριστης ποιοτητας Flowerhorn "Reddragon" που αγόρασα (μετα απο παρα πολυ ψαξιμο) απο την αθηνα οπου ειχα κατεβει τις προηγουμενες μερες. Δεν θα πω ποσο τον αγορασα (γιατι διαφοροι θα πουν οτι ισως εμπορευτω τους απογονους του), θα πω μονο οτι πριν 15 μερες κολυμπουσε καπου σε ενα ενυδρειο στη Σιγκαπούρη. Μονο για σημερα τον εχω περιορισμένο σε 60 περιπου λιτρα με διαχωριστικά, αυριο θα εχει 240 λιτρα για παρτη του μονος! Αυτος θα ειναι ο παρτενέρ της παπαγαλινας μου οπου ειμαι βεβαιος οτι θα βγαλουν τα καλυτερα "kamphas". Η ηδη υπαρχουσα γεννα παει μια χαρα, τα μικρα κολυμπουν παντου και το καλυτερο (που δεν το περιμενα) ειναι οτι δεν εχω καμια απώλεια μεχρι στιγμης... περιεργο, εψαξα παντου, εδαφος, επιφανεια, πουθενα και κανενα δεν βρηκα νεκρο, θα περιμενουμε βεβαια και αλλο για αυτο.

Υγ= 3 φωτο απο το νεο λουλουδι μου και βιντεακι απο day 7 των μικρων. :D

post-12763-1267963732_thumb.jpg

post-12763-1267963749_thumb.jpg

post-12763-1267963786_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vagvader
Link to comment
Share on other sites

Ο "red dragon" μου με την παπαγαλινα ειναι πια μαζι, τα πανε μια χαρα, στα πρωτα μονο 5 λεπτα παρουσίασης του σε αυτην ειχαμε λιγο τσακωμό αλλα τωρα ολα ειναι μια χαρα, μην πω οτι κιόλας εχουν αρχισει να ερωτοτροπούν...

Live @ home

post-12763-1268121775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα των μικρων: Ειναι μια χαρα, υπερκινητικά, ψαχνουν πλεων παντου, σε ολο το ενυδρειο, εχουν αρχισει να μαζευονται στο παραθυρο οταν βαλεις δαχτυλο στο τζαμι... Με το που πεσει τροφη, τρεχουν στην επιφανεια.

dsc02450.jpg

dsc02447.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοντευουν να κλεισουν ενα μηνα τα μικρα και ειναι ολα μια χαρα, εχουν απιστευτη πλακα γιατι πλεων αρχισαν να αντιδρουν στις κινησεις, καταλαβαινουν τα παντα γυρο τους και πανω απ' ολα ειναι πολυ πεινασμενα!!! Σα τρελα κανουν για φαγητο οτι ωρα και αν τους ριξεις!!! Τωρα, οσοι αναρωτιούνται πως φαινονται, πως δηλαδη θα γινουν οταν μεγαλωσουν, δεν θα μπορουσε κανεις ακομα να πει με σιγουρια. Αν κατσει ομως κανεις να τα παρατηρει με τις ωρες, θα δει πολλα και διαφορετικα πανω τους, οπως διαφορετικους χρωματισμούς (μερικα, τα περισσότερα εχουν ριγα στη μεση του σωματος, αλλα εχουν ριγα και στο επάνω μερος τους ενω αλλα εχουν διακεκομενες η δεν εχουν καν.) Αυτο ομως που μου εχει κινήσει την περιεργεια για το πως θα γινει και εκει εχει πεσει ολη μου η προσοχη ειναι σε "ενα" και μονο "ενα" ψαρακι. Ο λογος για αυτο το ενα γαιτι ειναι πολυ περιεργο. Τι εννοώ. Ολα σχεδον εχουν φατσες μυτερες " > " ενω αυτο το ενα εχει φατσα ολοστρόγγυλη στο προφιλ, δηλαδη ετσι " ) " Και το σωμα του επίσης ειναι πιο κοντο απο τα αλλα, ενω ταυτοχρονα ειναι πιο δραστηριο. Με εχει κουφανει και λυπαμαι που ακομα δεν μπορω να το φωτογραφησω γιατι δεν θα βγει καλη η φωτο. Λιγο καιρο υπομονη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρισκομαστε στον 1,5 μηνα. Η αναπτυξη τους ειναι ταχυτατη, ειναι πολυ ενεργητικα και κανουν σα τρελα για φαγητο, στο φαγητο τους εχει προστεθει τριμενο φυλλαράκι (JBL) και τριμμένη spirulina απο ταμπλετα.

Εδω βλεπετε μερικα απο αυτα σε κοντινη φωτογραφιση (οχι macro).

dsc0285s.jpg

Οπως βλεπετε σε μερικα εχουν αρχισει ηδη να διακρινονται οι μαυρες βουλες (απο τον πατερα "old school classic flowerhorn) οπως και το αστερι στο κεφαλι. Ειναι πολυ νωρις βεβαια για να μιλαμε για χρωματα η σωματοτυπο.

dsc0278k.jpg

Ειναι ομως "ενα" απο ολα μεσα εκει που μου τραβαει διαρκως το βλεμα.... και αυτη (γιατι ειναι θηλυκια) ειναι πανεμορφη, σκουροχρωμη, με απιστευτες σκιες και αποχρώσεις στα πτερυγια της. Μετα βιας καταφερα να την φωτογραφησω γιατι πρωτον ειναι πολυ μικρη και δευτερoν τρεχει σα τρελη. Εδω την βλεπετε (θαμπη μεν) αλλα μπορειτε ηδη να διακρινετε την διαφορα που εχει απο τα αλλα ψαρακια...

dsc0274b.jpg

Αυτη θα κανει τη διαφορα, θυμηθειτε το! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δινω 2 νεες φωτο απο 2 συγκεκριμενα ψαρακια αυτης της γεννας που διαφερουν για ξεχωριστους λογους απο τα αλλα.

Το πρωτο ειναι αυτο, εχει αρχισει να ξεχωριζει απο τα αλλα, εχει αρχισει να εχει μουρη και χαρακτηριστικα παπαγαλου και ανοιχτο στομα (που ομως τρωει περισσoτερο απο ολα τα αλλα).

parrotlikefry.jpg

Το δευτερο η μαλλον η δευτερη ειναι η αγαπημενη μου σκουροχρωμη που ανυπομονα περιμενω να δω πως θα εξελιχθει... και επιτελους την πετυχα καθαρα!!!

oldzzclasicxbpfry.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αερα σιγουρα δεν εχει μεσα..lol

Οτι εχει το κανονικο καρουμπαλο των αρσενικων 'texas' εχει και αυτο απλα πιο ανεπτυγμενο... οσο για τον "καθρευτη" τον βαζουνε για να "φουντώνουν" και να γινονται πιο εντονα τα χρώματα μιας και το ψαρι αυτο λογο "teritorial" κατατασης νευριαζει με το είδωλο του και τα παιρνει. Το κοροϊδεύουμε με αλλα λογια αλλα ειμαι της αποψης να αποφευγεται αυτο γιατι στρεσάρετε ολη την ωρα και μπορει να προκαλεσει ασθενειες.

Υπαρχουν ειδικες τροφες για την αναπτυξη του καρουμπαλου αυτου... που πιστευω οτι δεν κανουν και πολλα, περισοτερο ειναι θεμα γενετικης.

Rik σου βρηκα απαντηση στην απορια σου για το τι εχει μεσα το καρουμπαλο. Μιλουσα εχθες με εναν ειδικο "ασιατη" και εκει που το εφερε η κουβεντα εμαθα την απαντηση. Μου ειπε πως ειναι γεματο λιπωδεις ιστους, με αλλα λογια λεει οτι ειναι γεματο μεμβρανες από στρωματα λιπους.

Link to comment
Share on other sites

Mod note Η φωτογραφία που παράθεσες πιο πάνω θεωρείται επιεικώς απαράδεκτη από την ομάδα γιαυτό διαγράφηκε.

Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

Mod note Η φωτογραφία που παράθεσες πιο πάνω θεωρείται επιεικώς απαράδεκτη από την ομάδα γιαυτό διαγράφηκε.

Σωκράτης Γεωργίου

Περιεργο, δεν το περιμενα αυτο... ειναι καθαρα ενημερωτικη η απαντηση (όπως και η φωτο) σε ερωτησεις που εσεις θετετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα εφυγαν 58 μικρα ψαρακια σε petshop της ξανθης. Κρατησα 4 θηλυκά εξ αυτών και την αγαπημενη μου σκουροχρωμη... Οταν επεστρεψα εκπληκτος ανακαλυψα οτι μεσα στο ενυδρειο ηταν 7 τα ψαρακια. Τα πονηρά αλλα και τυχερά 3 ειχαν κρυφτεί κατω απο το φιλτρο του "record 60". Χαλαλι ειπα, τα 2 εκ των 3 ειναι αρσενικα, τουλαχιστον θα δουμε πως θα ειναι οταν μεγαλωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Πως παει? Τα μικρα εχουν μεγαλωσει??

Τα πανε υπεροχα μην πω οτι καλυτερα δεν θα μπορουσαν να ειναι, ειναι μονο 7 μονα τους σε 60 λιτρα, 4 θηλυκά και 3 αρσενικα, εχουν μπολικο χώρο, αφου σαν αδειο φαινεται το ενυδρειο.... Τωρα εχουν αρχισει "micro pellets" της Hikari και κανουν σαν παλαβα... Θα ομολογησω βεβαια οτι το βαρος και η προσοχη εχει πεσει στη νεα γεννα οπου φαινονται ηδη τα πρωτα σημαδια ποιοτητας και εκπληξεων γιατι ηδη εντόπισα ενα (και μονο ενα) "Kirrin parrot" αλλα και αλλα περιεργα σε χρωματισμούς και σωματοτυπους. Περιμενω σα τρελος να μεγαλωσουν αυτα... αν και μεγαλωνουν πιο πολυ λογο του οτι ειναι σε 240 λιτρα, κοντευουν να φτασουν την προηγουμενη γεννα σε μεγεθος! Θα βαλω νεες φωτο της γεννας στο αλλο θεμα "Reddragon"

Θα επανέλθω ομως με φωτο και εδω απο τα 7!! ;) οχι τιποτε αλλο, να καθησυχάσω οσους ειχαν φοβιες οτι δεν θα μεγαλωναν...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για την τροφη αυτη http://www.hikari.info/tropical/t_02.html

Ειναι καταπληκτική!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...