Jump to content

Κιχλιδες Αφρικης


ydatinos

Recommended Posts

JUWEL RIO 180

Πληροφορίες

Διαστάσεις:1,00*50*41

Όγκος:160λτ καθαρα

Κατηγορία:Κιχλιδες

Ψάρια / Άλλα είδη:Malawi-Taganica

Διακοσμητικά υλικά:Πετρες

Φωτισμός:1*45w T5,moonlight blue led

Διάρκεια φωτισμού: 21:00-2:00 T5, 1:00-6:00 moonlight

Φιλτράρισμα:EHEIM 2126 950 λτ/ωρα

Θερμοστάτης:200w

Παράμετροι:

pH:8,5

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):0

Αλλαγές νερού:1/3 καθε 15 ημερες

Θερμοκρασία:25

Άλλες πληροφορίες:

Φωτογραφίες:

post-17098-1267213930_thumb.jpg

post-17098-1267213955_thumb.jpg

post-17098-1267213968_thumb.jpg

post-17098-1267213990_thumb.jpg

post-17098-1267214002_thumb.jpg

post-17098-1267214011_thumb.jpg

post-17098-1267214021_thumb.jpg

post-17098-1267214033_thumb.jpg

post-17098-1267214042_thumb.jpg

post-17098-1267214052_thumb.jpg

post-17098-1267214090_thumb.jpg

post-17098-1267214099_thumb.jpg

post-17098-1267214113_thumb.jpg

post-17098-1267214124_thumb.jpg

post-17098-1267214135_thumb.jpg

post-17098-1267214145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο δείχνει το ενυδρείο σου φίλε μου.Γιατι έμπλεξες όμως τις λίμνες?Πες μας αναλυτικά τα ψάρια σου.Καλη συνέχεια :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει φιλε μου το ενυδρειο σου;Νιτρικα 0 μου φαινεται λιγο περιεργο.

Ποσα ψαρια φιλοξενει;Αναφερεις ψαρια Malawi-Tanganyika.Εννοεις οτι εχεις ψαρια και απο τις δυο λιμνες;Αν ναι ειναι λαθος.Ο σκατοφαγος επισης δεν ταιριαζει.

Καλως ηρθες :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρειο ειναι στημενο ετσι οπως το βλεπετε 2 χρονια. Τα ψαρια οντως δεν ταιριαζουν αλλα εκανα λαθος απο την αρχη που τα εβαλα κ τωρα λυπαμαι να τα δωσω.Μετρησεις κανω μια φορα το μηνα και οι τιμες ειναι αυτες που εγραψα παραπανω.

Τα ψαρια δεν τα γνωριζω αλλα ξερω οτι ειναι κ απο τις 2 λιμνες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις τις ονομασιες τους;

Link to comment
Share on other sites

aylonacara-nyasa

lampirochromis yellow

Tropheus sp moori

σκατοφαγος

ancistrus pleco X2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα απο δυο λιμνες αλλα και απο δυο ηπειρους............

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα απο δυο λιμνες αλλα και απο δυο ηπειρους............

Που να δεις που παλιοτερα που ειχα demasoni με firemouth κ δεν ειχα καθολου απωλειες :D

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις που παλιοτερα που ειχα demasoni με firemouth κ δεν ειχα καθολου απωλειες :D

Μπορει,δεν ειναι ομως κατι που πρεπει να το επικροτουμε και να το συστηνουμε

Link to comment
Share on other sites

Μπορει,δεν ειναι ομως κατι που πρεπει να το επικροτουμε και να το συστηνουμε

:D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αληθεια το moonlight εχει επιπτωσεις στην διαβιωση των ψαριων?και αν οχι σε τι αναλογια ωρων πρεπει να μπαινει σε σχεση με τις κανονικες λαμπες...σορυ για την ασχετη ερωτηση..

υγ το ενυδρειο πολυ ωραιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αληθεια το moonlight εχει επιπτωσεις στην διαβιωση των ψαριων?και αν οχι σε τι αναλογια ωρων πρεπει να μπαινει σε σχεση με τις κανονικες λαμπες...σορυ για την ασχετη ερωτηση..

υγ το ενυδρειο πολυ ωραιο

Το moonlight αναβει για 4 ωρες οταν σβηνει ο κυριος φωτισμος του ενυδρειου. Δεν εχω παρατηρησει καμια επιπτωση στην διαβιωση των ψαριων, ειναι φυσιολογικα ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλλημέρα φίλοι/φιλες μου θα είθελλα την βοηθειά σας σε μία απορία μου.ΘΈΛΛΩ να μάθω πια είναι τα επίπαιδα νερου στην βυολογήα του στις κιχλείδες Αφρικής στις παρακάτω μετρίσεις.

στο p.h. στο g.h. στο k.h.

ΣΑς εκφράζω την ανυσηχεία μου,απο μέτριση που έγειναι στις 09/04/2010 κ' δεν ξέρω εάν τα αποτελέσματα είναι σωστά. p.h. 8,5 g.h. 61 k.h. 16. Τα test που χρυσημοποιώ είναι της εταιρείας sera

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκα....Δηλαδή έριξες 61 (!) σταγόνες αντιδραστηρίου σε 5ml νερού από το ενυδρείο σου ώστε να μετρήσεις γενική σκληρότητα 61 βαθμούς ? Θεωρητικά πάνω από 30 βαθμούς (δηλαδή πάνω από 500ppm) είσαι ήδη σε πολύ σκληρά νερά.

Μήπως δεν ήταν 5ml το νερό που έβαλες αλλά 10 ml ή περισσότερα ?

Μήπως είναι ληγμένο το τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκα....Δηλαδή έριξες 61 (!) σταγόνες αντιδραστηρίου σε 5ml νερού από το ενυδρείο σου ώστε να μετρήσεις γενική σκληρότητα 61 βαθμούς ? Θεωρητικά πάνω από 30 βαθμούς (δηλαδή πάνω από 500ppm) είσαι ήδη σε πολύ σκληρά νερά.

Μήπως δεν ήταν 5ml το νερό που έβαλες αλλά 10 ml ή περισσότερα ?

Μήπως είναι ληγμένο το τεστ?

Συγνωμη εκανα λαθος

KH:16

GH:61

Link to comment
Share on other sites

ΣΑς εκφράζω την ανυσηχεία μου,απο μέτριση που έγειναι στις 09/04/2010 κ' δεν ξέρω εάν τα αποτελέσματα είναι σωστά. p.h. 8,5 g.h. 61 k.h. 16. Τα test που χρυσημοποιώ είναι της εταιρείας sera

Συγνωμη εκανα λαθος

KH:16

GH:61

το ίδιο έγραψες και τις δύο φορές...

η ερώτηση του φίλου Andreas301 ισχύει όμως...

πως μέτρησες το 61 GH?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έριξες 61 σταγόνες για να φτάσεις στο επιθυμητό χρώμα που είναι το πράσινο;

Πότε μέτρησες για τελευταία φορά και αν κρατάς ημερολόγιο πόσο ήταν;.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έριξες 61 σταγόνες για να φτάσεις στο επιθυμητό χρώμα που είναι το πράσινο;

Πότε μέτρησες για τελευταία φορά και αν κρατάς ημερολόγιο πόσο ήταν;.

:)

ναί 61 σταγόνες για να πρασινύση.Πραίπει να κρατάω κ' ημερολόγιο ;
Link to comment
Share on other sites

ναί 61 σταγόνες για να πρασινύση.Πραίπει να κρατάω κ' ημερολόγιο ;

Το ημερολόγιο μας βοηθά να θυμομάστε τις προηγούμενες κινήσεις που κάναμε όσον αφορά τη συντήρηση του ενυδρειου μας.

Να ρωτήσω το εξής όποτε αλλάζεις νερό η προσθέτεις λόγω εξάτμισης προσθέτεις ενυδρειακό αλάτι για κιχλίδες για ανέβασμα της gh;.

:)

Link to comment
Share on other sites

εεν το είξερα αφτό για το ημερολόγιο, δεν το έχω ακούσει.Συνήθος έχω εξάτμιση νερού απο Μάιο-Οκτόμβριο λόγο ζέστης,κ' είναι 2-3 πόντους κάτω.οπότε δεν συμπλυρόνω νερό,γιατί η εξάτμυση γείνεται περύπου σε 12-14 ημέρες.Οπότε κάνω την αλλαγή.ρείχνω μέσα απ' ευθείας 1,5 κουταλιές του γλυκού, cichlid lake salt της seachem.Είναι σκόνη σε πλαστικό μπουκαλάκι

Link to comment
Share on other sites

εεν το είξερα αφτό για το ημερολόγιο, δεν το έχω ακούσει.Συνήθος έχω εξάτμιση νερού απο Μάιο-Οκτόμβριο λόγο ζέστης,κ' είναι 2-3 πόντους κάτω.οπότε δεν συμπλυρόνω νερό,γιατί η εξάτμυση γείνεται περύπου σε 12-14 ημέρες.Οπότε κάνω την αλλαγή.ρείχνω μέσα απ' ευθείας 1,5 κουταλιές του γλυκού, cichlid lake salt της seachem.Είναι σκόνη σε πλαστικό μπουκαλάκι

είναι καλό να κρατάς ημερολόγιο για να ξέρεις ανά πάσα ώρα τις εξελίξεις τού ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ σου και να διατηρείται σωστό.... :):D

τι θερμοκρασία έχεις μέσα???

ΜΟΛΙΣ είδα την θερμοκρασία και είναι χαμηλή,ανέβασε την λίγο 27-28 βαθμούς

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

είναι καλό να κρατάς ημερολόγιο για να ξέρεις ανά πάσα ώρα τις εξελίξεις τού ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ σου και να διατηρείται σωστό.... :D:closedeyes:

τι θερμοκρασία έχεις μέσα???

ΜΟΛΙΣ είδα την θερμοκρασία και είναι χαμηλή,ανέβασε την λίγο 27-28 βαθμούς

κατά την δικιά μου άποψη μέχρι το ανώτερο 27 βαθμοί είναι ότι πρέπει....... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μέτριση στης 25.03.2010

(P.H_7,3) (G.H._ ?) (K.H._8,3) (NO2_0,1) (NO3_80) (NO4_<0,25) (PO4_1) (ORP_277) (SALINITY_1003) (TDS_1030)

Link to comment
Share on other sites

μέτριση στης 25.03.2010

(P.H_7,3) (G.H._ ?) (K.H._8,3) (NO2_0,1) (NO3_80) (NO4_<0,25) (PO4_1) (ORP_277) (SALINITY_1003) (TDS_1030)

Με τα ψάρια τι έκανες ως προς την σύνθεση τους?Με τι μετράς και έχεις ακρίβεια δεκαδικού?Κάτι δεν πάει καλά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...