Jump to content

Κιχλιδες Αφρικης


ydatinos

Recommended Posts

15.04.2010

(p.h.-8) (g.h.-48 ) (k.h.-10) (no2-0) (no3-25)

πάλι το gh σου με προβληματίζει είναι σίγουρα σωστή η μέτρηση σου????? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλλη σασ ημέρα κ' καλλο χειμόνα σε όλλους σας.αποφάσισα να κόψω τα πηράματα κ΄να ασχολιθώ σοβαρα με το ενυδρείο μου.Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα κ' εχω μέσα λεφκό χδαλίκι αραγονίτη καθώς κ΄αμο απο αραγονίτηεχω στήσι σκινηκό με σπιλιές απο αζβεστόλιθο κ' κοράλια επυσης λεφκα κ αφτά κ' θέλω να βάλω ένα είδος ψαριών μέσα.ΘΑ ήθελα να μάθω τι ψάρια μπορω να βάλλω, κ' πόσ;α στον αριθμό

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια που ειχες τα εδωσες?

ta ψάρια υπάρχουνε ακόμα. δα τα δοσω 'η θα τα χαρίσω

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει του Δια το ενυδρειο με τα Demasoni? Θελει πολυ πετρα,αλλα ειναι ομορφα ψαρια.Για σκεψου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις μια μέτρηση σκληρότητας στο νερό της βρύσης και να την αναρτήσεις;

Να πάρουμε μια εικόνα του δικτύου σου...

Link to comment
Share on other sites

ta ψάρια υπάρχουν ακόμα στο ενυδρείο μου κ' σκοπευω να τα πουλίσω.για να καταλλαβεις θέλλω να βάλλω μόνο ένα είδος ψαριών μέσα.ΠΙΌς είναι ο Δίας ; :)

Link to comment
Share on other sites

ta ψάρια υπάρχουν ακόμα στο ενυδρείο μου κ' σκοπευω να τα πουλίσω.για να καταλλαβεις θέλλω να βάλλω μόνο ένα είδος ψαριών μέσα.ΠΙΌς είναι ο Δίας ; :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43681

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές, κάποιες περίεργες μετρήσεις του νερού στο ενυδρείο έχουν αιτία πολύ απλά ακραίες τιμές του νερού από το δίκτυο που χρησιμοποιούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο δείχνει το ενυδρείο σου φίλε μου.Γιατι έμπλεξες όμως τις λίμνες?Πες μας αναλυτικά τα ψάρια σου.Καλη συνέχεια :)

τα ψάρια μου είναι τα εξύς 1) σκατοφάγος 2) ancistruspieco 1)aylonakara-nyasa 1) tropheus sp moori 1)lampirochromis yellow

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψάρια τι έκανες ως προς την σύνθεση τους?Με τι μετράς και έχεις ακρίβεια δεκαδικού?Κάτι δεν πάει καλά....

θα τα δοσω

Link to comment
Share on other sites

παιδια θέλλω να μάθω για τα ψάρια που έχω αφτήν την στυγμή τις συνθήκες δυαβύωσης που ζουνε σε πιο φυσηκό περιβάλον, κ' πια είναι η δυατροφή τους

1)σκατοφάγος 1)αυλονακαρα-νυασα 1)λαμπιροχρομη κίτρινη 1)tropheus sp moori 2)ancistrous pleco

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια θέλλω να μάθω για τα ψάρια που έχω αφτήν την στυγμή τις συνθήκες δυαβύωσης που ζουνε σε πιο φυσηκό περιβάλον, κ' πια είναι η δυατροφή τους

1)σκατοφάγος 1)αυλονακαρα-νυασα 1)λαμπιροχρομη κίτρινη 1)tropheus sp moori 2)ancistrous pleco

Εχεις μπερδεψει τις λιμνες μεταξυ τους(Μαλαουι-Ταγκανικα) και γενικα θα πρεπει να εξεταστει παλι η συνθεση των ψαριων σου.Εισαι σιγουρος για τις ονομασιες που μας δινεις?Καλυτερα βαλε και καμμια φωτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδεψει τις λιμνες μεταξυ τους(Μαλαουι-Ταγκανικα) και γενικα θα πρεπει να εξεταστει παλι η συνθεση των ψαριων σου.Εισαι σιγουρος για τις ονομασιες που μας δινεις?Καλυτερα βαλε και καμμια φωτο ;)

όχι δεν είμαι σύγουρος για τις ονομασίες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

καλησπέρα και πάλι μετά απο πολύ καιρό.πλέον το ενυδρείο μου δεν είναι έτσυ όπος ήτανε έχουνε αλάξει κάπια πράγμματα.Βασικά έχουνε ψοφύσει όλα τα ψάρια και έχει μίνει ένα τροφέους μέσα με έναν γλύφτη.Το τροφέους δεν το βλέποω να ζεί για πολύ ακόμα.Σκέφτωμε να πάρω ένα ζευγαράκι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό ενωείται  Αφρικάνες.και σκέφτομε να πάρω δύο τροφέους ή δύο ντεμασόνι.βασικά θέλω να ξεφύγω απο τα συνηθυσμένα και να δω γένα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για τροφέους τουλάχιστον. Οι αφρικάνες πανε σε χαρέμι. Τα Ντεμασόνι ας πούμε που αναφέρεις πανε σε μεγάλη ομάδα (συνήθως θα τα δεις απο 10 και πάνω) γιατι ειναι ψιλοτσαμπουκάδες και έτσι μετριάζεται λίγο η επιθετικότητα. Στα λίτρα και τις διαστάσεις του ενυδρειου σου, εγω με την κατάλληλη διακόσμηση θα έβαζα ενα χαρέμι Labidochromis ή Iodotropheus ή Saulosi. Ο πλέκο ειναι παραφωνία στην Αφρική. Το τροφέους πες μας το έχει μπας και σωθεί. Ειναι κρίμα να φύγει κι αυτό. Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών στην ανάλογη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

το αριστερο του ματι τελειος θολο  και φενεται σαν να καμπουριαζει σαν να εχει οστεοποροση οπος και τα αλα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη διάθεση να το ψάξεις μπας και το δώσεις, άνοιξε ενα άλλο θέμα και συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα ασθενειών με όλες τις ζητούμενες πληροφορίες. Ας δούμε πρώτα αυτό το κομμάτι και για τα ψάρια που θέλεις να βάλεις στη συνέχεια θα το βλέπουμε παράλληλα εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-φόρμα-διάγνωσης-ασθένειας/#entry602958

Link to comment
Share on other sites

βασηκά εγω θα ήθελα να μου πείτε γνωκμες για το τι ψαρια πανε σε 180 λυτρα

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρέο είναι της ντζάουελ 180 λύτρα με λεφκούς βράχους  και τριμένο αραγονιτη

Link to comment
Share on other sites

αληθεια το moonlight εχει επιπτωσεις στην διαβιωση των ψαριων?και αν οχι σε τι αναλογια ωρων πρεπει να μπαινει σε σχεση με τις κανονικες λαμπες...σορυ για την ασχετη ερωτηση..

υγ το ενυδρειο πολυ ωραιο

εφχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για τροφέους τουλάχιστον. Οι αφρικάνες πανε σε χαρέμι. Τα Ντεμασόνι ας πούμε που αναφέρεις πανε σε μεγάλη ομάδα (συνήθως θα τα δεις απο 10 και πάνω) γιατι ειναι ψιλοτσαμπουκάδες και έτσι μετριάζεται λίγο η επιθετικότητα. Στα λίτρα και τις διαστάσεις του ενυδρειου σου, εγω με την κατάλληλη διακόσμηση θα έβαζα ενα χαρέμι Labidochromis ή Iodotropheus ή Saulosi. Ο πλέκο ειναι παραφωνία στην Αφρική. Το τροφέους πες μας το έχει μπας και σωθεί. Ειναι κρίμα να φύγει κι αυτό. Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών στην ανάλογη κατηγορία.

εχεις να μου πρωτηνεις ψαρια απο μαλαουι βυκτωρια ταγκανικα που να πηγενουνε σε 180 λυτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...