Jump to content

Αναγνώριση ασθένειας!


Recommended Posts

Παραθέτω κάτι για να μου πει κάποιος αν είναι ασθένεια και ποια είναι!

Έχω ένα Gourami το οποίο ήταν άρρωστο και έγινε καλά!

Είχε παρουσιάσει μια Λεμφοκύστη στο πλάι και έβαλα Sera Cyprinopur για τρεις μέρες και υποχώρησε! Πλέον έχει εξαφανιστεί τελείως!

Είχα παρατηρήσει τότε μια μικρή σήψη πτερυγίων η οποία νόμιζα ότι είναι ένα σύμπτωμα που θα υποχωρήσει και αυτό!

Συγκεκριμένα, η ουρά του είχε κοπεί ακριβώς στο κέντρο για περίπου 1 cm και είχε μαυρίσει τοπικά!!!

Αυτό ήταν το μόνο σύμπτωμα το οποίο παρακολούθησα και δεν είδα κάποια εξέλιξη αλλά ούτε και βελτίωση!

Στράφηκαν οι έρευνες μου προς την ποιότητα του νερού!

Σήμερα που το έβαλα στο καινούργιο του σπίτι και πριν ανάψω το φως του ενυδρείου είδα κάτι που δεν φαινόταν πριν!

Ουσιαστικά το νέο ενυδρείο μπορούσες να το παρατηρήσεις από πίσω κόντρα στο φως απ’ το παράθυρο!

Με σβηστώ το φως είδα το ψάρι τελείως διαφορετικά και πρόσεξα το εξής:

Τα πτερύγια που φαινόντουσαν τελείως διάφανα στο φως είχαν κάποια σημεία με σκούρους κόκκους, οι οποίοι κατά τόπους ήταν πιο πολλοί με αποτέλεσμα να μαυρίζει η περιοχή!

Αυτό το τράβηξα και φωτογραφία για να το δείτε και να μου πείτε τι μπορεί να είναι!

Η φώτο δεν είναι καλές αλλά είναι ότι καλύτερο μπορούσα χωρίς φως!

Παρόλο που δεν είναι καλές οι φωτογραφίες δείτε πώς ξεχωρίζει!

Εγώ το έβλεπα ξεκάθαρα και για αυτό λέω για κυκλικά σχήματα!

Έχω κυκλώσει τις ύποπτες περιοχές!

Όταν πάλι άναψα την λάμπα του ενυδρείου δεν φαίνεται τίποτα στο ψάρι, γι’ αυτό δεν το είδα πιο πριν!

Εγώ εικάζω ότι είναι παράσιτα και μάλλον με βλέπω για Cyprinopur πάλι!

Περιμένω τα φώτα σας και ευχαριστώ πολύ!

post-1048-1149782266_thumb.jpg

post-1048-1149782382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την υποψία ότι έχει ξεκινήσει από παράσιτο ,αλλά δεν είναι μόνο αυτο.

Θα σου έλεγα να το βάλεις κάπου αλλού και να βάλεις general cure από την aquarium pharmaceutical .

Ακόμα και σε ένα πλαστικό ενυδρειάκι 4-5 λίτρα κάνεις τη δουλειά σου .

Πρόσεξε να κάνεις αλλαγές νερού από το ενυδρείο σου κάθε 2 μέρες το μισό .

Τάϊσμα τέλος .

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι μόνο του !

Δεν χρειάζεται άλλη απομόνωση!

General Cure aquarium pharmaceutical δεν έχω!

Έχω sera omnipur που είναι γενικό για πολλές ασθένειες αλλά δεν το πάω σαν φάρμακο! (το είχα πάρει στην αρχή)

Να βάλω Cyprinopur ;

Γιατί τάισμα τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις πως τα γκουραμακια ειναι επιρεπη στις λεμφοκυστες.

Τα σημάδια δεν μπορώ να τα δω καλά αν μπορείς βαλε κάποια ποιο φωτεινή Φώτο.

Αν είναι μαύρη κηλίδα να ξερεις πως μπορει τα σημάδια να μην φυγουν και θεραπευεται απο μονη της. Εχει μονο στα πτερυγια ή και στο σωμα του;

Αν κανεις θεραπεια με g. cure θα πρεπει να βγαλεις τον ανθρακα απ το ενυδρειο σου και θα ριξεις φαρμακο, ακριβως την ποσοτητα που σου λενε οι οδηγιες, την 1 και 2 μερα και την 3 θα κανεις αλλαγη νερου.

Θα πρεπει να μειωσεις το ταϊσμα γιατι το φαρμακο μπορει να σου φερει τα πανω κατω στο φιλτρο σου και καλο είναι να μην το επιβαρυνεις παραπανω. Καθ’ ολη την διαρκεια της θεραπεια θα σου ελεγα να παρεις σταγονες της ΣΕΡΑ και να μουλιαζεις την τροφη και μετα να το ταϊζεις και συνεχισε με αυτόν τον τροπο να του δινεις τροφη συνολικα για καμια 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη φώτο μια και μόνο έτσι φαίνεται κάπως!

General Cure aquarium pharmaceutical δεν έχω!

Έχει στο κάτω πτερύγια και στην ουρά όπως φαίνεται στις φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να παρεις;

Πες μου τι φαρμακα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι στη Σύρο και εδώ δεν παίζει τίποτα θα κοιτάξω πάντως γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι ξεμένει στα ράφια!

Ότι έχω το έχω απο τα ταξίδια στην Αθήνα (η παραγγελίες) !!!

Βασικά όλα σχεδόν τα φάρμακα είναι sera, γι' αυτό ειπα για Cyprinopur που καλύπτει και Ιογενείς ασθένιες και παράσιτα!

Την προηγούμενη φορά είχα κάνει τη δουλειά μου!!!

Απλά δεν έπρεπε να είχε φύγει και αυτό απο τότε!

Η δεν το είχα δεί και ενώ υποχώρισε ξαναέγινε ενω εγώ δεν επανέλαβα την θεραπεία όπως θα έπρεπε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μαυρη κηλιδα μπορει να μην φυγει απλως κοιτα αν αρχισει και εξαπλωνεται και σ αλλα σημεια

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Οπότε να το αφήσω έτσι και βλέπω!

Χωρίς φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...