Jump to content

Καινουργιο ενυδρειο 700 λιτρα


kokkinos

Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας οσο αφορα το στησιμο του ενυδρειου.

post-7000-1267271004_thumb.jpg

post-7000-1267271022_thumb.jpg

post-7000-1267271034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θελω να ρωτησω τι πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εχει η χαλαζιακη αμμος απο το μαυρο χαλικι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kokkinos, καλογέμιστο το ενυδρείο σου. Γράψε αν θες τι σκέφτεσαι να κάνεις για να έχουμε μια εικόνα και να προχωρήσει η συζήτηση.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!

Το ενυδρειο του Τασου δεν ειναι?

Τυχερε! :D

ναι το ενυδρειο του τασου ειναι και επειδη ειναι στην μετακομιση ειπα να μην τον ενοχλω ακομα

αν και με βοηθαει ο Αντωνης.Πρωτη φορα εχω τοσο μεγαλο ενυδρειο και θελω την γνωμη ολων για να το

στησο οσο μπορω σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ξεκινησα απο την αμμο ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kokkinos, καλογέμιστο το ενυδρείο σου. Γράψε αν θες τι σκέφτεσαι να κάνεις για να έχουμε μια εικόνα και να προχωρήσει η συζήτηση.

:D

:unsure:

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά!Κατ' αρχήν τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?Μετά θα πρέπει να δεις σε τι νερό ζούνε τα ψάρια που θες και αναλόγως να πράξεις το καλύτερο δυνατό για τα ψάρια σου!!!Να τους φτιάξεις τον καλύτερο κόσμο για να ζούνε όμορφα και να σου προσφέρουν ένα υπέροχο θέαμα!

Καλή συνέχεια και περιμένουμε τις απαντήσεις σου :blink: !

Link to comment
Share on other sites

Εισαι και απο Μυτιληνη ε? και εγω και η γυναικα μου απο Μυτιληνη ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι και απο Μυτιληνη ε? και εγω και η γυναικα μου απο Μυτιληνη ειμαστε.

Έλα ρε πατρίδα από ποιο μέρος???Εσύ μένεις στον Κορινό?Έχω έναν γνωστό από Κορινό :blink: !!!

Σε λίγο θα βγούμε και συγγενείς κάτσε να δεις :rasp::D !!!Αλλα για να μην χαλάμε το θέμα σου μπορούμε να τα πούμε με ΠΜ καλύτερα ε? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορια θα βρεις ολες τις απαντησεις,ητε επιλεξεις μαυρο χαλικι ητε επιλεξεις αμμο.

Και τα δυο ομορφα και σωστα ειναι.

Αφου εχεις και τον Αντωνη να σε βοηθαει μη μασας τιποτα! :unsure:

Με ποσα ψαρια σκεφτεσαι να ξεκινησεις?

Θα προτεινα 10αδα+... :D

Θα χρειαστεις ισχυρη φιλτρανση (ο Τασος ειχε βαρβατο φιλτρο στο ενυδρειο)

Οσμοση,ριζες,ξυλα-λίγα φυτα.

:blink:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το μεγεθος προτεινω χαλαζιακη αμμο που θα βγει πολυ πιο φθηνα απο το μαυρο χαλικι.

τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι για τρελα γουστα :D

Link to comment
Share on other sites

Το ''ενυδρειάκι'' τα σπάει!!! Καλογέμιστο να το έχεις να το χαίρεσαι! θα συμφωνήσω με τον Αντώνη, εσύ θα χρειαστείς ενα ανατρεπόμενο άμμο για να το στήσεις, το οικονομικό πιστεύω παίζει ρόλο. Και πάλι καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε να εισαι σιγουρος οτι τα ψαρια θα σε ανταμειψουνε!!!ειναι υπεροχα τα πιρανχα!!!τωρα για στησιμο κι ολα αυτα...αφου εχεις τον αντωνη για ιδιαιτερα δεν εχεις προβλημα :blink:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φιλε το ενυδρειο που εχεις ειναι λουλουδι!!!!!!!!!

οπως και να εχει για να το στησεις τα λεφτα θα τα χωσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

για μενα μη βιαζεσε να το τρεξεις !

πανε βημα βημα και φτιαξτο οπως γουσταρεις

υγ βαλε μας και καμια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους δεν εχω βαλει καμια καινουργια φωτο γιατι εχει αργησει πολυ να ερθει η αμμος.

Ειμαι σε αναζητηση φιλτρου τωρα και θα μετρησω το νερο στην περιοχη μου για να μου πειτε σε τι επιπεδο ειναι.

Τι φιλτρο μου προτεινετε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα προτεινα δυο πολυ γερα φιλτρα τυπου fx5 γιατι με τοσα πιρανια και αυτα που θα ταιζεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και σε ΑΥΤΟ

Το απολυτο φιλτρο για μενα, που δεν θα σου βγαλει το παραμικρο για 20 χρονια απο τη μερα που θα το βαλεις στη μπριζα!! ;):)

Το συνδυαζεις με καποιο λιγο μικροτερο, η αν εισαι απο τους υπερβολικους της φιλτρανσης και εχεις και ''βαρυ'' χερι στο ταισμα, παιρνεις 2! :thumbup:

Μην τσιγκουνευτεις παντως τον τομεα φιλτρανση, με τα συγκεκριμενα ψαρια και με το συγκεκριμενο ενυδρειο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

post-7000-1274723073_thumb.jpgpost-7000-1274723084_thumb.jpgΜετα απο 2 μηνες απουσια λογου γαμου θα σας πω τι εγινε με το ενυδρειο.

Με την βοηθεια του Αντωνη με εδωσε ενα site για την χαλαζιακη αμμο και παραγγειλα πριν

το πασχα και εκανε 2 μηνες να ερθει.Τελικα εβαλα ψιλη πετρα ασπρη μου αρεσε πολυ.

Τωρα εχω παραγγειλη και το φιλτρο Eheim 2080 θα ερθει σε 10 μερες μου ειπαν.

Δυο φωτο με τις πετρες και γνωμη σεβαστη. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πω ρε φιλε σε ζηλευω πολυ ωραιο το τερατακι!πολυ μεγαλο δεν ειναι το χαλικι ομως?

Link to comment
Share on other sites

ομορφο φαινεται,,,,,,,,δεν εχω ξαναδει ασπρο,,,,,βεβαια δεν ξερω αν θα εχει καποια επιπτωση στο στρες των ψαριων απο τις ανακλασεις,,,,

ειδωμεν,,,,,,,,,,αντε καλη αρχη@!!!!!! καλογεμιστο το τεραςςςς....

περιμενουμε νεα,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

ομορφο φαινεται,,,,,,,,δεν εχω ξαναδει ασπρο,,,,,βεβαια δεν ξερω αν θα εχει καποια επιπτωση στο στρες των ψαριων απο τις ανακλασεις,,,,

ειδωμεν,,,,,,,,,,αντε καλη αρχη@!!!!!! καλογεμιστο το τεραςςςς....

περιμενουμε νεα,,,,,,,,,

δεν πιστευω να εχουν στρες με το ασπρο γιατι ειναι οπως η χαλαζιακη αμμος θα δειξειοταν τα βαλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...