Jump to content

Eheim 2080


iliascryptic

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

εχω καποιες ερωτησεις....αυτην την στιγμη εχω ενα ενυδρειο 380 λιτρα καθαρα και για φιλτραρισμα εχω το eheim 2080,απο οτι φαινεται οτι μετα απο 4 χρονια λειτουργιας τα εχει ψιλοπαιξει οποτε για να μην μεινω χωρις φιλτρο καποια στιγμη αποτομα, εδωσα παραγγελια να μου ερθει ενα καινουργιο ιδιο (2080)...οι ερωτησεις ειναι οι εξης...

1.υπαρχει προβλημα να βαλω και τα δυο σε λειτουργια οταν θα μου ερθει και το δευτερο???

2.αν ναι, αν βαλω στο καινουργιο φυσικα καινουργια υλικα μεσα,θα επηρεαστει η βιολογια ολου του ενυδρειου???

3.και μηπως και τα δυο δημιουργουν μεγαλη αναταραξη μεσα στο ενυδρειο,και στρεσσαρουν τους δισκους μου??(φυσικα υπαρχει κουμπι ρυθμισης της ροης αλλα εγω ρωταω αν δουλευουν και δυο στο full)..????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

εχω καποιες ερωτησεις....αυτην την στιγμη εχω ενα ενυδρειο 380 λιτρα καθαρα και για φιλτραρισμα εχω το eheim 2080,απο οτι φαινεται οτι μετα απο 4 χρονια λειτουργιας τα εχει ψιλοπαιξει οποτε για να μην μεινω χωρις φιλτρο καποια στιγμη αποτομα, εδωσα παραγγελια να μου ερθει ενα καινουργιο ιδιο (2080)...οι ερωτησεις ειναι οι εξης...

1.υπαρχει προβλημα να βαλω και τα δυο σε λειτουργια οταν θα μου ερθει και το δευτερο???

2.αν ναι, αν βαλω στο καινουργιο φυσικα καινουργια υλικα μεσα,θα επηρεαστει η βιολογια ολου του ενυδρειου???

3.και μηπως και τα δυο δημιουργουν μεγαλη αναταραξη μεσα στο ενυδρειο,και στρεσσαρουν τους δισκους μου??(φυσικα υπαρχει κουμπι ρυθμισης της ροης αλλα εγω ρωταω αν δουλευουν και δυο στο full)..????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!! :D

Η ροη μαλλον θα ειναι μεγαλη με δυο φιλτρα.

1700 λ/ω το καθενα, 1300 περιπου πραγματικη.

1. Οχι αν δεν υαπρχει προβλημα δυναμης ροης (κοινως πλυντηριο)

2. Οχι

3. Ρυθμισε τα πιο χαμηλα. Βαλε την καθε εξοδο σε διαφορετικη πλευρα του ενυδρειου

Αν σε καλυπτει η φιλτρανση (αν και οσο περισσοτερα υλικα τροσο το καλυτερο, ιδιως σε δισκους) μπορεις να φυλαξεις τι καινουριο στην αποθηκη και αν δεις καποιο προβλημα στο παλιο βγαζεις τα καλαθακια απο το παλιο και τα βαζεις στο καινουριο (σωληνες του παλιους) και καθαρισες απο εγκατασταση στο πι και φι.

Αλλιως αλλααξε το απο τωρα και φυλα το παλιο για καβατζα.

Τα υλικα τα παλια βαζεις παντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πληροφοριες οσον αφορα την πτωση της αποδοσης του αρχικου φιλτρου σου. Εχεις καθαρισει φτερωτη, σωληνες, υλικα και εξακολουθεις να εχεις μειωμενη αποδοση;

Περιπου σε τι ροη υπολογιζεις οτι εχει πεσει;

Οταν λεμε πτωση αποδοσης εννοουμε αποκλειστικα πτωση της ροης η και κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πληροφοριες οσον αφορα την πτωση της αποδοσης του αρχικου φιλτρου σου. Εχεις καθαρισει φτερωτη, σωληνες, υλικα και εξακολουθεις να εχεις μειωμενη αποδοση;

Περιπου σε τι ροη υπολογιζεις οτι εχει πεσει;

Οταν λεμε πτωση αποδοσης εννοουμε αποκλειστικα πτωση της ροης η και κατι αλλο;

καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον.

το θεμα ειναι κανενα 3μηνο τωρα ...οταν κανω την κανονικη ρουτινα καθαρισμου του ενυδρειου και του φιλτρου (φιλτρου αλλαζω τον υαλοβαμβακα καθε 15 μερες και προσφατα αλλαξα και το μακαρονι που εχω μεσα)ολα λειτουργουν κανονικα βλεπω και δια οφθαλμου την αναταραξη που κανει το νερο οταν μπαινει στο ενυδρειο απο το φιλτρο και το συγκεκριμενο φιλτρο εχει και ενα δεικτη που δειχνει την ροη και ειναι ολα οκ στο υψηλοτερο βαθμο.............μετα μπορει να ειναι σε 3 μερες μπορει να ειναι σε 6 σε 8, παντως με το ματι και μονο βλεπω οτι σιγα σιγα και σταδιακα η αναταραξη του νερου στην εξοδο μεσα στο ενυδρειο ειναι ελαχιστη,κοιταω και κατω στο φιλτρο και ο δεικτης δειχνει την ελαχιστη ροη...... :blink::unsure: τους σωλινες τους καθαριζω,και αφου εχω κανει ολα αυτα αλλαξα και την φτερωτη αλλα και παλι τα ιδια............... :Dεχω παρατηρησει οτι οταν το βγαζω απο την πριζα το φιλτρο για κανενα 7 λεπτο και απλα το ξαναβαζω η ροη επανερχεται παλι στα κανονικα. :rasp: αλλα μετα απο λιγο φτου και απο την αρχη........

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο.

Γιατι ανοιγεις τοσο συχνα το φιλτρο?

Κανε μια περιγραφη ή βαλε καμια φωτο της εγκαταστασης του ενυδρειου και πες για τις ρουτινες που ακολουθεις γενιακ στην συντηρηση του ενυδρειου, αλλαγες νερου κλπ

Εχει κανει καποια παρεμβαση στη σειρα των υλικων ή εχεις βαλει ξεχωριστο προφιλτρο κλπ?

Link to comment
Share on other sites

μπορει και να μην ειναι σωστο αυτο που θα σου πω γιατι ειμαι αρχαριος ακομα. κοιταξες μηπωσ κατι δεν κανει καλη επαφη στο σημειο που ενωνονται τα καλωδια με το μοτερακι της αντλιας. η ισωσ με τον καιρο τα επαιξε και ετσι χανει την αποδοση του σταδιακα. παντωσ ενδιαφερον προβλημα. :D:unsure::blink::rasp::blink:

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο.

Γιατι ανοιγεις τοσο συχνα το φιλτρο?

Κανε μια περιγραφη ή βαλε καμια φωτο της εγκαταστασης του ενυδρειου και πες για τις ρουτινες που ακολουθεις γενιακ στην συντηρηση του ενυδρειου, αλλαγες νερου κλπ

Εχει κανει καποια παρεμβαση στη σειρα των υλικων ή εχεις βαλει ξεχωριστο προφιλτρο καλησπερα

το φιλτρο το ανοιγω για αλλαγη μονο του υαλοβαμβακα και του μπλε σφουγκαριου γιατι μαζευει ολο σαλιγκαρια και αλγεςpost-2098-1267371112_thumb.jpg...και εκτος αυτου το νερο αρχιζει και χανει την καθαροτητα του....

τωρα το ενυδρειο μου ειναι αυτοpost-2098-1267371258_thumb.jpgpost-2098-1267371288_thumb.jpgpost-2098-1267371318_thumb.jpg.....η αναταραξη που ελεγα φαινεται και με γυμνο ματι εδωpost-2098-1267371410_thumb.jpgαυτη μετον καιρο οπως ειπα φτανει στο ελαχιστο........απο κατω βρισκεται αυτοpost-2098-1267371477_thumb.jpgpost-2098-1267371514_thumb.jpg.........πριν κανω αλλαγη νερου καθαριζω το τζαμι,μετα σταματαω το φιλτρο καθαριζω το μπλε σφουγκαρακι οπως ειπα και πριν και αλλαζω τον υαλοβαμβακα...δεν κανω κατι αλλο στο φιλτρο.....και μετα κανω αλλαγη νερου 40%......απο νερο α/ο...το φιλτρο αποτελειτε απο κατω κατω με μακαρονι μεχρι το πανω μερος με κατι μπιλακια (δεν θυμαμαι πως λεγοντε..καμμενος :D ) :unsure:)και πανω υαλοβαμβακας και μετα το σφουγκαρι...περιττο να σου πω οτι στην πλατη του ενυδρειου ειμαι γεματος αλγες....αλλο θεμα βεβαια αυτο......παντως πιστευω οτι ευθυνεται το φιλτρο.........προφιλτρο δεν εχω αλλα εκει που φαινεται στην εισαγωγη νερου προς το φιλτρο θελω να το διακλαδωσω σε δυο μερη το ενα να πηγαινει στο παλιο φιλτρο και το αλλο στο καινουργιο το ιδιο και με την εισαγωγη νερου στο ενυδρειο............

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

1 . Ελπιζω να χρησιμοποιεις ενυδρειακο "υαλοβαμβακα"/

2. Εχεις μαλλον πολυ σαπιο φυτο (απο υψηλες θερμοκρασιες πιθανως λογω δισκων) που μπαινει στο φιλτρο και στο θαλαμο της φτερωτης. (ή/και σαλιγγαρια)

3. Δεν εχεις μεσα μπαστουνια για την εισαγωγη στο φιλτρο και μαζευεις πολυ βρωμα και απο το βυθο. Εδω νομιζω ειναι το μεγαλυτερο προβλημα

4. Η αλγη οφειλεται πιο πολυ νομιζω στις συνθηκες του νερου (νιτρικα φωσφορικα απο ατα ταισματα) και λιγοτερο στην μειωμενη ροη.

5. Αναταραξη σε δισκοενυδρειο συνηθως δεν φτανει μονο αυτην απο την εξοδο του φιλτρου. χρειαζεται και αεραντλια που φυσικα δεν συμβαδιζει με φυτα και διαξειδια κλπ, αλλα με αατα δεν συμβαδιζουν γενικοτερα και οι δισκοι)

6. Συμπερασμα ακομα και καινουριο να παρεις παλι ετσι θα γινει η κατασταση ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

1 . Ελπιζω να χρησιμοποιεις ενυδρειακο "υαλοβαμβακα"/

2. Εχεις μαλλον πολυ σαπιο φυτο (απο υψηλες θερμοκρασιες πιθανως λογω δισκων) που μπαινει στο φιλτρο και στο θαλαμο της φτερωτης. (ή/και σαλιγγαρια)

3. Δεν εχεις μεσα μπαστουνια για την εισαγωγη στο φιλτρο και μαζευεις πολυ βρωμα και απο το βυθο. Εδω νομιζω ειναι το μεγαλυτερο προβλημα

4. Η αλγη οφειλεται πιο πολυ νομιζω στις συνθηκες του νερου (νιτρικα φωσφορικα απο ατα ταισματα) και λιγοτερο στην μειωμενη ροη.

5. Αναταραξη σε δισκοενυδρειο συνηθως δεν φτανει μονο αυτην απο την εξοδο του φιλτρου. χρειαζεται και αεραντλια που φυσικα δεν συμβαδιζει με φυτα και διαξειδια κλπ, αλλα με αατα δεν συμβαδιζουν γενικοτερα και οι δισκοι)

6. Συμπερασμα ακομα και καινουριο να παρεις παλι ετσι θα γινει η κατασταση ΙΜΟ.

οταν λες μπαστουνια εννοεις αυταpost-2098-1267384361_thumb.jpg???δεν ξερω αν φαινεται καθαρα αλλα εχω δυο απο αυτα αφου και δυο εισαγωγες νερου προς το φιλτρο ,τα οποια τα καθαριζω 2 φορες την εβδομαδα γιατι μαζευονται σαλιγκαρια...οσο για τον υαλοβαμβακα φυσικα και ειναι ενυδρειακος,αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οταν το βγαζω απο την πριζα το φιλτρο για 7-10 λεπτα ολα πανε καλα μετα....αν ηταν μπουκωμενο καπου θα συνεχιζε και μετα.....

ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου!!! :D:unsure:

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με απασχολει παντως ειναι αν τα βαλω και τα δυο μαζι σε λειτουργια αν θα εχω καποιο προβλημα....το ενα με πιο χαμηλη ροη και το αλλο κανονικα...περισοτερο βιολογικο υλικο τοσο το καλυτερο πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με απασχολει παντως ειναι αν τα βαλω και τα δυο μαζι σε λειτουργια αν θα εχω καποιο προβλημα....το ενα με πιο χαμηλη ροη και το αλλο κανονικα...περισοτερο βιολογικο υλικο τοσο το καλυτερο πιστευω..

Σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...