Jump to content

Ναι στο Stripping???


Dimitra88

Recommended Posts

Εχω 1 θηλυκια labidochromis με αυγα στο στομα.Σε ποσο καιρο βγαινουν τα μωρακια απο το αυγο?εχω δει στο youtube να πιανουν τη μαμα και της βγαζουν τα μωρα απο το στομα..δεν ειναι λιγο βαρβαρο?

Link to comment
Share on other sites

Εφιαλτης!!!Τα καημενα!!ξες σε ποσο καιρο βγαινουν τα μωρακια?που να ψαξω για την αναπαραγωγη τους συγκεκριμενα?μονο για αυτο δεν εχω βρει!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι είναι βάρβαρο, έχω διαβάσει ότι τα θυληκά που έχουν εξαχθεί βιαίως από το στόμα της μάνας, δεν εκκολάπτουν αυγά όταν ενηλικιωθούν. Εάν κάνω λάθος κάποιος παλιός ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Η βίαιη απομάκρυνση του γενετικού υλικού(μέθοδος stripping) καλό είναι να αποφεύγεται καθώς είναι επίπονη διαδικασία για το θηλυκό και φαίνεται να επηρεάζει και την συμπεριφορά των γόνων. Καλύτερα να αφήνουμε την φύση να κάνει την δουλειά της.

:D

Link to comment
Share on other sites

Η βίαιη απομάκρυνση του γενετικού υλικού(μέθοδος stripping) καλό είναι να αποφεύγεται καθώς είναι επίπονη διαδικασία για το θηλυκό και φαίνεται να επηρεάζει και την συμπεριφορά των γόνων. Καλύτερα να αφήνουμε την φύση να κάνει την δουλειά της.

:D

:unsure:

Κι αν θελεις να απομοκρυνεις τα μικρα για να τα σωσεις...

Καντο απομακρυνοντας και τη μητερα όως ειναι τωρα...

Τοποθετησε τα στην καραντηνα..... και μολις σκασουν μυτη.. μετα απο λίγο επιστρεφεις τη μανα στο ενυδρειο.

Υ.Γ. Συμφωνεις κωνσταντινε?

Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος όρος επώασης είναι 21 ημέρες.Για το stripping με κάλυψαν οι άλλοι φίλοι.

Αντί να κάνει κάποιος stripping εφόσον μπορεί να βγάλει την μάνα από το ενυδρείο , μπορεί να την φιλοξενήσει σε ενυδρείο καραντίνα μόνη της μέχρι να γεννήσει τα μικρά.Αν μπορεί βέβαια να την βγάλει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είμαι της άποψης ότι εαν η ιχθυοφόρτιση είναι σωστή και το aquascape σωστά διαμμορφωμένο, δεν θα χρειαστεί να απομακρυνθεί το θηλυκό. Μπορεί σε άπειρους γονείς να υπάρξει πρόβλημα στην πρώτη γέννα, αλλά θεωρώ στην συνέχεια δεν θα υπάρξει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είμαι της άποψης ότι εαν η ιχθυοφόρτιση είναι σωστή και το aquascape σωστά διαμμορφωμένο, δεν θα χρειαστεί να απομακρυνθεί το θηλυκό. Μπορεί σε άπειρους γονείς να υπάρξει πρόβλημα στην πρώτη γέννα, αλλά θεωρώ στην συνέχεια δεν θα υπάρξει.

:D

Με καλυψες κι εσυ και ο πατριωτης...

Ουτε κι εμενα μου αρεσει να πειρζω τα πραγματα οταν ολα πανε καλα... αλλα αν υπαρξει μια φορα προβλημα... τοτε καλο θα ειναι να τα προσεχουμε τις επόμενες... :unsure:

Αλλωστε επιτυχημενη συνταγη.... δεν την αλλαζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καραντίνα,ούτε τίποτα,πολλές πέτρες,κρυψώνες,σπηλιές και

αφήνουμε να αποφασίσει ''η φύση του ενυδρείου'' για το τι θα γίνει.

Έτσι αποφευγουμε το στρες της μανας από το κυνήγι για να την πιάσουμε,

ασε που μπορεί να τα καταπιεί απο το φόβο της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πολυ..ειναι η πρωτη σε ''ενδιαφερουσα'' και εψαχνα απο εδω και απο εκει πληροφοριες...θα την αφησω στην ησυχια της και οτι γινει..Αρτεμια να δινω μετα στα μικρα (αφου βγουν με το καλο)? :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πολυ..ειναι η πρωτη σε ''ενδιαφερουσα'' και εψαχνα απο εδω και απο εκει πληροφοριες...θα την αφησω στην ησυχια της και οτι γινει..Αρτεμια να δινω μετα στα μικρα (αφου βγουν με το καλο)? :D

Αντε με το καλό να δεις μικρούλια.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καραντίνα,ούτε τίποτα,πολλές πέτρες,κρυψώνες,σπηλιές και

αφήνουμε να αποφασίσει ''η φύση του ενυδρείου'' για το τι θα γίνει.

Έτσι αποφευγουμε το στρες της μανας από το κυνήγι για να την πιάσουμε,

ασε που μπορεί να τα καταπιεί απο το φόβο της.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...