Jump to content

300 λιτρα Malawi.


omegka

Recommended Posts

Επιτέλους μετά από καιρό κάνω και γω τη παρουσίαση του ενυδρείου μου.

Το στρώσιμο του ενυδρείου ξεκίνησε στις 16/6/09,σαν αρχάριος μετά απο 9 μέρες πίστευα οτι το ενυδρείο είχε στρώσει..ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!(το προβλημα αυτο της βιασυνης πιστευω εμφανιστηκε μετα απο κανα 5μηνο και είχα βρεθει να εχω περιπου 3 ειδων διαφορετικες αλγες,με κυριοτερη το κυανοβακτηριο..)

23/6/09:πηρα τα πρωτα ψαρια,2 lamb.mbamba.

Οπως ειπα και πιο πανω γυρω στον Νοεμβριο ειχα το θεμα με το κυανοβακτηριο..ειχε απλωθει πραγματικα σε ολο το ενυδρειο.εκανα συσκοτιση 3 μερες,ουτε καν τροφη,το προβλημα λυθηκε αλλα προσωρινα.

Ετσι αναγκαστηκα στις 13/2/10 και αλλαξα γυρω στο 70% το νερο του ενυδρειου(με σκουπα βυθου),εβγαλα ολες τις πετρες(γυρω στα 120 κιλα)τις καθαρισα,αφαιρεσα και λιγη αμμο και ξαναεκανα ενα καινουργιο aquascape.Μεχρι σημερα δεν εχει ξαναπαρουσιαστει το προβλημα.

Τελος αυτο που διαπιστωνω(προσωπικη αποψη) ειναι πως αν θελουμε να ξεκινησουμε ενα mbuna ενυδρειο τοτε αυτο πρεπει να ξεκιναει απο 300 λιτρα κ πανω.τα ψαρια βγαζουν συμπεριφορες που θελουν χωρο.

Διαστάσεις:1.20x45x65

Όγκος:300 λιτρα καθαρα.

Φυτά:-

Ψάρια / Άλλα είδη: 3 labidochromis mbamba(1m+2f),4 pseudotropheus socolofi(1m+3f),4 iodotropheus(1m+3f),1 synodontis decorus

Διακοσμητικά υλικά:αμμος(40 κιλα),πετρες(100κιλα)

Φόντο:-

Φωτισμός:2xT5 35watt

Διάρκεια φωτισμού:7-8 ωρες.

Φιλτράρισμα:εσωτερικο.

Θερμοστάτης:300watt

Λίπανση:οχι

Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7.3

Γενική σκληρότητα (GH):14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3) 25

Αλλαγές νερού: 20-30% καθε μια ή δυο βδομαδες(αναλογα τα κεφια!)

Θερμοκρασία:25

Link to comment
Share on other sites

για να ανεβασω φωτογραφιες,επιλογη αρχειου και μετα προσθεσε το συνημμενο δεν παταμε για να ανεβουν?δεν ανεβαινει καμια

Link to comment
Share on other sites

για να ανεβασω φωτογραφιες,επιλογη αρχειου και μετα προσθεσε το συνημμενο δεν παταμε για να ανεβουν?δεν ανεβαινει καμια

Kαι προσθηκη στη δημοσιευση και μετα απαντηση :D

Link to comment
Share on other sites

Tα λαμπιντο,απ'οσο μπορω να καταλαβω απο τις φωτογραφιες,δεν μου φαινονται για mbamba αλλα για Hongi.

Εχεις καμια καλυτερη φωτογραφια;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εμφάνιση της άλγης δεν είναι απαραίτητα θέμα στρωσίματος. Το κυανοβακτηρίδιο ειδικά εμφανίζεται είτε λόγω έλλειψης νιτρικών, αλλά και από πολλά watt ή μεγάλη φωτοπερίοδο και από πολλά οργανικά και γενικά από διάφορα. Τώρα σε σχέση με το στήσιμο θα έλεγα ότι με τρομάζει λίγο. Εννοώ ότι μερικές πέτρες μοιάζουν να είναι ασταθείς και εκεί που έλεγα να σου προτείνω να βάλεις μερικές ακόμη να ανεβάσεις τις στοίβες προσπαθώ να συγκρατηθώ μην κάνουμε και καμιά ζημιά. Όσο για τις πέτρες που διάλεξες μου αρέσουν (ποταμίσιες?) αλλά πρέπει να τις αυξήσεις λιγάκι, μοιάζει κάπως flat.

Επίσης, καλό θα ήταν να βάλεις κάτι στην πλάτη να μην φαίνονται τα-το καλώδιο.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι πιθανώς το φίλτρο σου (ή δυνητικά θα είναι πρόβλημα) γιατί αν είναι μόνο αυτό που βλέπω καλό είναι να σκεφτείς γρήγορα για κάποια προσθήκη τουλάχιστον ενός ακόμη εξωτερικού.

Βλέπω ότι προσπαθείς να κάνεις κάτι για τη κυκλοφορία με μία koralia (?) καλύτερα εκεί να είχες την έξοδο ενός ακόμη φίλτρου για να σου κάνει και ανατάραξη και τον κυκλοφορητή να τον κατεβάσεις πιο χαμηλά σε καμιά "νεκρή" περιοχή όπου πιθανώς μαζεύονται ακαθαρσίες (και δεν είναι ανάγκη να είναι όλη τη μέρα ενεργός).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εμφάνιση της άλγης δεν είναι απαραίτητα θέμα στρωσίματος. Το κυανοβακτηρίδιο ειδικά εμφανίζεται είτε λόγω έλλειψης νιτρικών, αλλά και από πολλά watt ή μεγάλη φωτοπερίοδο και από πολλά οργανικά και γενικά από διάφορα. Τώρα σε σχέση με το στήσιμο θα έλεγα ότι με τρομάζει λίγο. Εννοώ ότι μερικές πέτρες μοιάζουν να είναι ασταθείς και εκεί που έλεγα να σου προτείνω να βάλεις μερικές ακόμη να ανεβάσεις τις στοίβες προσπαθώ να συγκρατηθώ μην κάνουμε και καμιά ζημιά. Όσο για τις πέτρες που διάλεξες μου αρέσουν (ποταμίσιες?) αλλά πρέπει να τις αυξήσεις λιγάκι, μοιάζει κάπως flat.

Επίσης, καλό θα ήταν να βάλεις κάτι στην πλάτη να μην φαίνονται τα-το καλώδιο.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι πιθανώς το φίλτρο σου (ή δυνητικά θα είναι πρόβλημα) γιατί αν είναι μόνο αυτό που βλέπω καλό είναι να σκεφτείς γρήγορα για κάποια προσθήκη τουλάχιστον ενός ακόμη εξωτερικού.

Βλέπω ότι προσπαθείς να κάνεις κάτι για τη κυκλοφορία με μία koralia (?) καλύτερα εκεί να είχες την έξοδο ενός ακόμη φίλτρου για να σου κάνει και ανατάραξη και τον κυκλοφορητή να τον κατεβάσεις πιο χαμηλά σε καμιά "νεκρή" περιοχή όπου πιθανώς μαζεύονται ακαθαρσίες (και δεν είναι ανάγκη να είναι όλη τη μέρα ενεργός).

Oντως αυτο για την αλγη και το στρωσιμο εχεις δικιο.

Οσο για τις πετρες καποιες απ αυτες καμια φορα και μενα με τρομαζουν..το θεμα ειναι πως ειναι πανω στην αμμο επιφανειακα κι αυτο γιατι αναγκαστηκα να τις βγαλω για καθαρισμα.παντως και μ αυτο το στησιμο υπαρχουν στιγμες που το ενυδρειο ειναι λες και δεν εχει ψαρια(απο θεμα χρησιμοτητας).παντως τη δεξια στοιβα θα την αλλαξω καποια στιγμη απλα αυτη τη περιοδο εχει εγκατασταθει εκει ενα θυληκο mbamba εγκυμονουσα(!) και δε θελω να τη στρεσαρω.

Τις πετρες τις εχω παρει απο μαντρα,κροκαλα λεγονται αν δε κανω λαθος.επισης και για πλατη ψαχνω να βαλω αλλα δε βρισκω αφισα με διαστασεις στο υψος(65cm).

Το εξωτερικο φιλτρο ειναι το πρωτο πραμα που θελω να παρω,το εσωτερικο δε πρεπει να τραβαει και πολυ.

Επισης εκει που παρατηρησες εχω βαλει ενα κυκλοφορητη 3000l/h για αναταραξη επιφανειας.τον εχω ολη μερα σε λειτουργεια για τον λογο οτι βλεπω πως τα ψαρια απολαμβανουν το ρευμα,ειδικα οταν κλεινω το φως κανουν τα δικα τους.

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με όλα όσα ελέχθησαν πιο πάνω να προσθέσω μόνο οτι οσον αφορά την πλάτη θα ήταν πιο εύκολο και πιο ωραίο ακόμα αντί να ψάχνεις για αφίσα να την βάψεις όπως έγινε εδώ στο ενυδρείο του Δία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=265898

:D

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με όλα όσα ελέχθησαν πιο πάνω να προσθέσω μόνο οτι οσον αφορά την πλάτη θα ήταν πιο εύκολο και πιο ωραίο ακόμα αντί να ψάχνεις για αφίσα να την βάψεις όπως έγινε εδώ στο ενυδρείο του Δία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=265898

:D

Μου χε περασει σαν ιδεα να το βαφα απλα σκεφτομαι οτι μπορει καποια στιγμη στο μελλον ισως περασω σε αλλη λιμνη και να μη κολλαει το χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου χε περασει σαν ιδεα να το βαφα απλα σκεφτομαι οτι μπορει καποια στιγμη στο μελλον ισως περασω σε αλλη λιμνη και να μη κολλαει το χρωμα.

Αν το βαψεις με πλαστικο χρωμα βγαινει πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

:D

αν δε βρω και αυριο,μαλλον θα το βαψω.μαυρο χρωμα καλο ειναι;

Μπορεις να φτιαξεις οποιο χρωμα θελεις............

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος ομως για τα λαμπιντο.

Ανεβασε καποια καλη πιο κοντινη φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

:unsure:

αν δε βρω και αυριο,μαλλον θα το βαψω.μαυρο χρωμα καλο ειναι;

Δεν θα σου πρότεινα το μαύρο εξάλλου αν θέλεις δεν ταιριάζει και πολύ με τον βιότοπο που έχουμε ,η βιβλιογραφία προτείνει πράσινο , κεραμιδί ( red brown ) ή γκρί , Χρώματα τα οποία αναφέρονται ως

σχετικά σκοτεινά ( medium -dark).

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πρότεινα το μαύρο εξάλλου αν θέλεις δεν ταιριάζει και πολύ με τον βιότοπο που έχουμε ,η βιβλιογραφία προτείνει πράσινο , κεραμιδί ( red brown ) ή γκρί , Χρώματα τα οποία αναφέρονται ως

σχετικά σκοτεινά ( medium -dark).

:D

Στα υποψιν :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος ομως για τα λαμπιντο.

Ανεβασε καποια καλη πιο κοντινη φωτογραφια

Αυτες τις τραβηξα τωρα.Δεν τον πετυχα δυστηχως με ανοιχτα πτερυγια,οταν το κανει καταλαβαινεις αμεσως οτι ειναι mbamba.

http://img33.imageshack.us/g/1030006m.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις τραβηξα τωρα.Δεν τον πετυχα δυστηχως με ανοιχτα πτερυγια,οταν το κανει καταλαβαινεις αμεσως οτι ειναι mbamba.

http://img33.imageshack.us/g/1030006m.jpg/

Το πιθανότερο είναι να είναι Mbamba "Chuwa", αν βέβαια δεν είναι Hongi.

Πάντως, πιστεύω ότι ο λόγος που μας δυσκολεύει είναι τα άτονα χρώμα (στρεσάρισμα;; ή το ότι μπορεί να είναι θηλυκό). Αν μπορείς να βγάλεις μια φωτό το κυρίαρχο αρσενικό θα είναι προτιμότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να είναι Mbamba "Chuwa", αν βέβαια δεν είναι Hongi.

Πάντως, πιστεύω ότι ο λόγος που μας δυσκολεύει είναι τα άτονα χρώμα (στρεσάρισμα;; ή το ότι μπορεί να είναι θηλυκό). Αν μπορείς να βγάλεις μια φωτό το κυρίαρχο αρσενικό θα είναι προτιμότερο.

Mαλλον απο στρεσαρισμα,αφου ανοιξα και ξαφνικα τα φωτα για να τον τραβηξω.Απο θεμα φυλου αρσενικο ειναι,τις εχει συνεχεια εποαζουσες τις θυληκες.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον απο στρεσαρισμα,αφου ανοιξα και ξαφνικα τα φωτα για να τον τραβηξω.Απο θεμα φυλου αρσενικο ειναι,τις εχει συνεχεια εποαζουσες τις θυληκες.

Καλημερα σε ολους.

Χρειαζομαι μερικες συμβουλες.Λογω του οτι ειχα αλλαξει το aquascape(για να καθαρισω το ενυδρειο)οι πετρες τοποθετηθηκαν απλα πανω στην αμμο.το θεμα ειναι οτι σκαβουν σαν τρελλα τα ψαρια και υπαρχει κινδυνος κατεδαφισης.. :D

Σκεφτομαι να το ξαναστησω απο την αρχη(να βγαλω ολη την αμμο και τις πετρες και να μπει πρωτα ξανα η αμμος και μετα οι πετρες),η ερωτηση μου ειναι οτι επειδη δεν εχω καποιο ενυδρειο να μπουν τα ψαρια μεχρι να γινει η αλλαγη,υπαρχει κινδυνος να στρεσαριστουν τοσο τα ψαρια ωστε να εχω απωλειες?(εχω και μια μπουκωμενη θηλυκια μεσα..)

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που μου ειχανε πει τα παιδια ειναι οτι:φελιζολ εκει που θα ακουμπησουν οι πετρες και πρωτα οι πετρες και μετα η αμμο και κολλημα με σιλικονη οσες ειναι επιφοβες.Τωρα για το στρες καλυτερα να απαντησει καποιος ειδικος(παντως αν ημουν ψαρι και μου το κανανε αυτο θα τα ειχα παιξει!!!) :D

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που μου ειχανε πει τα παιδια ειναι οτι:φελιζολ εκει που θα ακουμπησουν οι πετρες και πρωτα οι πετρες και μετα η αμμο και κολλημα με σιλικονη οσες ειναι επιφοβες.Τωρα για το στρες καλυτερα να απαντησει καποιος ειδικος(παντως αν ημουν ψαρι και μου το κανανε αυτο θα τα ειχα παιξει!!!) :D

Σκεφτομαι να τα βαλω στη μπανιερα με το νερο του ενυδρειου.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!

Παραθετω καποιες φωτο υστερα απο καποιες αλλαγες που εκανα τελικα!

Αλλαξα το aquascape αφου το προηγουμενο ηταν επιφοβο,αλλαξα το εσωτερικο φιλτρο με ενα εξωτερικο

fluval405,εβαλα 2 valisneries και τοποθετησα μια μαυρη αφισα στη πλατη.

Ελπιζω να σας αρεσει! :)

http://img9.imageshack.us/g/1030068.jpg/

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου αρέσει το στήσιμο στις πέτρες και που χάνονται οι μπροστινές μέσα στην άμμο. Ας πουν και οι παλιότεροι-πιο έμπειροι όμως!

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο των πετρων ειναι μια χαρα...Και το ενυδρειο πολυ ομορφο :)

Το μονο που εχω να προτεινω ειναι να γυρησεις την εξοδο του φιλτρου προς την αλλη πλευρα γιατι χτυπωντας η εξοδος του νερου στο τζαμι "χαλαει" η κυκλοφορεια...Επισης βαλε τον κυκλοφοριτη να χτυπαει την επιφανεια για καλυτερη οξυγόνωση μιας και δε βλεπω αναταραξη στην επιφανεια :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...