Jump to content

240 Λιτρα Αμαζονιος


Geosid

Recommended Posts

Ειπα να κανω και εγω την παρουσιαση του δικου μου ενυδρειου ...

Το ενυδρειο τρεχει απο 10-15 Ιανουαριου 2010

Πληροφορίες

Διαστάσεις:120Χ40Χ50

Όγκος:240 Λίτρα

Κατηγορία:Αμμαζονιος

Φυτά: pistia stratiotes

Ψάρια / Άλλα είδη:

1 χ Blue Diamond

1 x Diamond Snakeskin

2 x Pigeon Blood

και δυο που δεν θυμαμαι ονομασια

3 χ sterbai corydoras ( ψαχνω αλλα τρια για να τα κανω κοπαδι )

Διακοσμητικά υλικά: 5 λευκες πέτρες ,15 κιλα λευκη άμμος (απο Nidal ),6 ριζες red moor wood

Φόντο: 2 χαρτονια πρασινο ανοιχτο στη πλατη του ενυδρειου

Φωτισμός: 2 φωτιστικα τοιχου 10w το καθε ενα απο Ικεα και σαν εναλλακτικη λυση υπαρχει ενα φωτιστικο GLO 1.20 με λαμπα 54 w

Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 + Εξωτερικό φίλτρο eheim 2213 ( και τα 2 γεματα με σιποραξ )

Θερμοστάτης:2 χ eheim jager 200w

Αεραντλια : newair 3

Συστημα αντιστροφης οσμωσης : 1 χ ro-man 4 σταδιων με DI + 1 χ waterwaves 3 σταδιων

Παράμετροι:

pH:.6.8

Γενική σκληρότητα (GH): 4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):1

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):5

Αλλαγές νερού: 30% - 40 % δυο φορες την εβδομάδα μονο με νερο Α/Ο + discus trace

Θερμοκρασία:29

Άλλες πληροφορίες:

Φωτογραφία:

dsc0007o.th.jpg dsc0012rr.th.jpg dsc0009gi.th.jpg dsc0013qr.th.jpg dsc0024k.th.jpg dsc0033ie.th.jpg dsc0035qu.th.jpg dsc0043dq.th.jpg dsc0044pz.th.jpg dsc0045w.th.jpg dsc0125m.th.jpg dsc0195wf.th.jpg dsc0202gi.th.jpg

(οι πετρες που βλεπεται πανω στα ξυλα ειναι επειδη εδω και ενα μηνα δεν εχουν πατωσει ακομα )

Καθε σχολιο καλοδεχουμενο

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

βιοτοπικες ομορφιες..... :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο.

:D:unsure:

ισως κανα κλαδακι ακομα...?

μια παρατηρηση αλλα δεν ξερω αν ισχυει γιατι η φωτο ειναι λιγο σκουρα και δυσδιακριτη,

εχεις και τους δυο θερμοστατες μαζι ή ειναι αντανακλασεις;;

αν ναι καλυτερα πιστευω ο ενας απεναντι απτον αλλο.

αν οχι γραψε ακυρο :blink:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο.

:D:unsure:

ισως κανα κλαδακι ακομα...?

μια παρατηρηση αλλα δεν ξερω αν ισχυει γιατι η φωτο ειναι λιγο σκουρα και δυσδιακριτη,

εχεις και τους δυο θερμοστατες μαζι ή ειναι αντανακλασεις;;

αν ναι καλυτερα πιστευω ο ενας απεναντι απτον αλλο.

αν οχι γραψε ακυρο :rasp:

Για κλαδια δεν θελω να το μπουκωσω αλλο , οσο μεγαλωνουν τα ψαρακια θα αφαιρω σιγα σιγα , οι θερμοστατες ειναι ο ενας στη πλατη του ενυδρειου και ο δευτερος στην αριστερη μερια , επειδη δεν εχω προσβαση στη δεξια μερια του ενυδρειου θα δω μηπως μπορεσω και βολεψω τον αλλο στην απεναντι μερια , Ευχαριστω για την συμβουλη :blink:

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο!!! συγχαρητηρια! εγω θα σου ελεγα περισσοτερα ξυλα επισης, και τα κορυ να τα κανεις πολυ περισσοτερα απο 6.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ομορφο!!! συγχαρητηρια! εγω θα σου ελεγα περισσοτερα ξυλα επισης, και τα κορυ να τα κανεις πολυ περισσοτερα απο 6.

για τα κορυ το εχω γραψει οτι ψαχνω αλλα 3 , βρηκα σε μαγαζι της Αθηνας προχτες και τα ειχε 13 ευρο το ενα :blink: τη στιγμη που αλλου κοστιζουν 6-7 ευρο :unsure: , ειπαμε να κανουμε το χομπυ μας οχι να μας ποιασουν τον ''πισινο'' :D

Link to comment
Share on other sites

καποιος διαχειριστης να κανει λιγο εντιτ το τιτλο , λογο κεκτιμενης ταχυτητας μπηκε αλλο ενα Μ παραπανω :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι!!!! :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτος ο αμαζονιος σκετη τρελα ειναι.ομορφο ειναι φιλε μου.αν και η μοναδικη ενσταση ειναι οτι για τους δισκους σου ειναι πολυ λιγα τα 240 λιτρα.θελουν τουλαχιστο 400 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσεις!!! :D

Αφου πηρες και απο τον απο πανω ευσημα... σκιζεις φιλε μου!!!

Ερωτηση.

Τις ασπρες πέτρες πόσο καιρο τις εχεις μεσα??

Πιανουν καθολου αλγη??

Ειναι οι κλασσικες λευκες του πρακτηκερ?? (μαρμαρο δλδ?)

Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες και απο τον απο πανω ευσημα... σκιζεις φιλε μου!!!

Ερωτηση.

Τις ασπρες πέτρες πόσο καιρο τις εχεις μεσα??

Πιανουν καθολου αλγη??

Ειναι οι κλασσικες λευκες του πρακτηκερ?? (μαρμαρο δλδ?)

τις πετρες μου τις εδωσε φιλος που εχει και αυτος δισκοενυδρειο , μια βδομαδα μεσα οι πετρες δεν εχουν βγαλει τιποτα πανω τους , δεν γνωριζω απο που και ποσο τις πηρε

Link to comment
Share on other sites

τις πετρες μου τις εδωσε φιλος που εχει και αυτος δισκοενυδρειο , μια βδομαδα μεσα οι πετρες δεν εχουν βγαλει τιποτα πανω τους , δεν γνωριζω απο που και ποσο τις πηρε

Αν ειναι η συγκεκριμενες... και αυτες δειχνει να ειναι.... ανεβαζουν το ph... αλλα στα λιτρα σου και με την ποσοτητα αυτη δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Απλα... γινε πιο σχολαστικος στις μετρησεις σου για λιγο καιρο... :D

Και παλι... μπραβο για το κουκλι σου!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι η συγκεκριμενες... και αυτες δειχνει να ειναι.... ανεβαζουν το ph... αλλα στα λιτρα σου και με την ποσοτητα αυτη δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Απλα... γινε πιο σχολαστικος στις μετρησεις σου για λιγο καιρο... :D

Και παλι... μπραβο για το κουκλι σου!!! :unsure:

Θα εχω το νου μου ( ευχαριστω για την συμβουλη ) , βασικα οι πετρες μπηκαν μεσα για να βοηθησουν τα ξυλα να πατωσουν μιας και ηταν στην επιφανεια πριν , μεσα στη βδομαδα που ερχεται περιμενω φυλλα καταπα + οτι στο ενα φιλτρο εχω μεσα τυρφη + οτι οι πετρες ειναι λιγες + οτι οι αλλαγες ειναι μονο οσμωση οποτε δεν πιστευω να εχω ιδιαιτερο προβλημα σε ανεβασμα του ph ,

Link to comment
Share on other sites

Θα εχω το νου μου ( ευχαριστω για την συμβουλη ) , βασικα οι πετρες μπηκαν μεσα για να βοηθησουν τα ξυλα να πατωσουν μιας και ηταν στην επιφανεια πριν , μεσα στη βδομαδα που ερχεται περιμενω φυλλα καταπα + οτι στο ενα φιλτρο εχω μεσα τυρφη + οτι οι πετρες ειναι λιγες + οτι οι αλλαγες ειναι μονο οσμωση οποτε δεν πιστευω να εχω ιδιαιτερο προβλημα σε ανεβασμα του ph ,

Αν εχεις πρόσβαση παντως προτίμησε πετρες βασάλτη... :unsure:

Υ.Γ. Παρακαλω. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλο :unsure:

Μηπως να εβαζες και κανα βοτσαλο σε αλλο χρωμα;

Τι σκας για το χρωμα αφου απο ασπρα εχουν γινει καφε ολα εκει μεσα :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο geosid!

Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

και μερικες νεες φωτο

dsc0256b.th.jpg dsc0257i.th.jpg dsc0258ix.th.jpg dsc0260q.th.jpg dsc0263h.th.jpg dsc0269r.th.jpg dsc0272q.th.jpg dsc0274t.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεθηκε ο δευτερος θερμοστατης

Τοποθετηθηκε το δευτερο σπρει μπαρ σε καλυτερη θεση απο οτι ηταν

Μπηκαν 4-5 φυλλα Καταπα

Μπηκε αρκετη pistia stratiotes

Βγηκαν τα φωτιστικα του Ικεα και μπηκε παλι το φωτιστικο της glo με μια λαμπα 54w πανω (dennerle special plant ) t5

Εκατσαν ολα τα ξυλα κατω χωρις τη βοηθεια πλεον καποιας πετρας

Και μιας και εκατσαν τα ξυλα ηταν ευκαιρια να ''παιξω'' λιγο μαζι τους ......

dsc0343nk.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεμ μου ανοιγει το λινκ της φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...