Jump to content

προβλημα στην διαχυση Co2


kanarini

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, ενα προβλημα εχω με την διαχυση CO2, ενω εχω ανοιξει την μπουκαλα και οι φυσαλιδες φευγουν απο τον μετρητη φυσαλιδων αμετρητες σε αριθμο...μεσα στο ενυδρειο ομως φτανει ελαχιστο co2.

Μηπως εχει τυχη σε καποιον απο εδω μεσα η γνωριζει καποιος τι μπορει να προκαλει αυτο προβλημα.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ενα προβλημα εχω με την διαχυση CO2, ενω εχω ανοιξει την μπουκαλα και οι φυσαλιδες φευγουν απο τον μετρητη φυσαλιδων αμετρητες σε αριθμο...μεσα στο ενυδρειο ομως φτανει ελαχιστο co2.

Μηπως εχει τυχη σε καποιον απο εδω μεσα η γνωριζει καποιος τι μπορει να προκαλει αυτο προβλημα.

__________________

Διαροή από τον μετρητή και μετά?

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα ολα τα σωληνακια και δεν βλεπω να χανει απο καπου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εξοπλισμό έχεις από μετρητή και μετά; Δούλευε κανονικά ή είναι η πρώτη τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Ολα dennerle καινουργια ειναι μπουκαλα διαχυτηρας μανομετρα

Link to comment
Share on other sites

Τοτε χανει ο μετρητης, λογικα...

Αυτο πως μπορω να το δω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως μπορω να το δω

Ποτηράκι με νερό και μπλουμ.

Όταν λες οτι φτάνει λίγο στο ενυδρείο τι εννοείς? Υπάρχει περίπτωση να διαλύεται πριν προλάβεις να το δεις?

Link to comment
Share on other sites

βγαζει λιγο co2 και επειτα απο μια ωρα π.χ σταματα η ροη δεν βγαζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

na υποθεσω οτι εχεις bubble counter ? παιζει να εχεις βαλει καμια ανεπιστροφη βαλβιδα αναποδα στο σωληνακι που πηγαινει μεσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

βγαζει λιγο co2 και επειτα απο μια ωρα π.χ σταματα η ροη δεν βγαζει καθολου.

εχεις κανα ph controller συνδεμενο πανω στο co2 ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχω βαλει ακομα ph controller επανω η α.βαλβιδα το τοξο πια φορα θα πρεπει να εχει? εαν ειχα βαλει λαθος φορα δεν θα επρεπε να μην ειχε καθολου ροη.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα όλα και βύθισε τα σε μια λεκάνη με νερό.Το τόξο πρέπει να κοιτάει προς τη ροή που πάει στο ενυδρείο. Η ηλεκτρομαγνητική είναι μετά το bubble counter;Την τροφοδοτείς με ρεύμα;

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε και μια φωτό του όλου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

To βελακι της ανεπιστροφης πρεπει να ΜΗΝ δειχνει προς την μπουκαλα .

Link to comment
Share on other sites

η ηλεκτρομαγνητικη ειναι μετα τον bubble counter και ειναι στο ρευμα και τα δυο ειναι σε φορα προς το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - kanarini
Link to comment
Share on other sites

η ηλεκτρομαγνητικη ειναι μετα τον bubble counter και ειναι στο ρευμα και τα δυο ειναι σε φορα προς το ενυδρειο.

Φωτη το μανομετρο ο bubble counter και η βαλβιδα αυτα ειναι απλα εχω αλλη μπουκαλα και αλλον διαχυτηρα της dennerle τον γυαλινο

Link to comment
Share on other sites

η ηλεκτρομαγνητικη ειναι μετα τον bubble counter και ειναι στο ρευμα

στο δικο μου την ηλεκτρομαγνητικη την ειχα πριν το bubble counter :D

http://img251.imageshack.us/i/31012010396.jpg/

απο το bubble counter kai μετα ειχα μονο την ανεπιστροφη και στο τελος το defuser

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω και αυτο να δουμε, παιδια δεν ξερω τι να κανω πια δεν μου εχει τυχη ξανα αυτο.

Να βγαλω την ηλεκτρομανγητικη τι λετε να το δοκιμασω

Έγινε επεξεργασία - kanarini
Link to comment
Share on other sites

μεχρι να βγαλεις ακρη εχει κλειστη τη μπουκαλα στο σπιτι γιατι απο οτι ειδα ειναι μεγαλη η μπουκαλα σου μην εχεις τρεχαματα ...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι η ηλεκτρομαγνητική πρέπει να μπαίνει πριν το bubble counter. Αν μπει μετά η πίεση που θα συσσωρευτεί θα τον σπάσει. Με το χέρι στη φωτιά σου λέω οτι έχει ραγίσει 100%.Βάλτον σε μια λεκάνη και θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβγαλα την μπουκαλα, αυριο θα κανω μια δοκιμη με αυτα που μου ειπατε σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι η ηλεκτρομαγνητική πρέπει να μπαίνει πριν το bubble counter. (ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ. Το πρώτο μετά τα μανόμετρα) Αν μπει μετά η πίεση που θα συσσωρευτεί θα τον σπάσει. Με το χέρι στη φωτιά σου λέω οτι έχει ραγίσει 100%. (Σιγουρα) Βάλτον σε μια λεκάνη και θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια τελικα σημερα που εκανα την βυθιση του bubble counter και εχανε θα πρεπει να αγορασω εναν αλλον και να τον βαλω πριν απο την ηλεκτρομαγνητικη οπως πολυ σωστα ειπε ο dimitrig.

Σε ολα τα ενυδρεια μου ετσι εκανα την συνδεση, απλα σε αυτο το εβαλα μαλλον λαθος και απο αυτο να επαθε ζημια ο bubble counter.

Έγινε επεξεργασία - kanarini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...