Jump to content

το μελλοντικο Reefaki ξεκινησε


poseidon

Recommended Posts

Γεια σας και απο μενα.Μαγεμενος απο την θαλλασα και κολλημενος με τις καταδυσεις αποφασισα να στησω και το δικο μου ριφακι σιγα σιγα.Ετσιμετα απο 1 χρονο αναμονης κ ψαξιματος μεσα στο aquazone (διοτι λιγακι ασχετος με τα ενυδρεια,ευχαριστω ΑΖ)τελικα ξεκινησε να τρεχει χτες(επιτελους)

ΕΝΥΔΡΕΙΟ

0,72χ0,55χ0,65,240 λιτρα (κατασκευη μου)

ΣΑΜΠ

50 λιτρα(μακαρι να ειχα χωρο για μεγαλυτερο) :D (κατασκευη μου,οπως και η βαση)

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

σκιμερ Η&S (με aquabee)το δινει η εταιρεια για 850 λιτρα

αντλια επιστροφησ απο το σαμπ eheim3000

υπερχειλιση TUNZE πλατης

3x TUNZEnanostream 2500l/h

θερμαντηρας jager,ανεμιστηρακια tunze(οταν σφιξουν οι ζεστες).ελεγχονται κ τα δυο απο ELIWELL

φωτιστικο ARCADIA4 1Χ150+2Χ24

αραγωνιτης ψιλοκοκκος 54κιλαcarib sea live,10εκ.υψος.(τωρα πως γινεται ΖΑ και στεγνη δεν το εχω καταλαβει)

ΖΒ 40κιλα επανω και 7κιλα στο σαμπ.

Σημερα αφου εχω και τα τεστακια να καθονται ειπα να τσεκαρω τι γινεται.με ζορισαν λιγο χεχεχε :unsure:

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1025(ρεφρακτομετρο)

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27,2

PH 8,3 (salifert)

KH 13,8 (salifert)

NH3 <0,25 (salifert)

NO2 0,5ppm (tropic marine)

NO3 50 ppm (tropic marine)

ασβεστιο 500ppm (salifert)

μαγνησιο 1350ppm (salifert)

φοσφωρικα 0,03 ppm

και μερικες φωτο

post-7496-1267394938_thumb.jpgpost-7496-1267394902_thumb.jpgpost-7496-1267394820_thumb.jpgpost-7496-1267394777_thumb.jpgpost-7496-1267394962_thumb.jpgpost-7496-1267394987_thumb.jpgpost-7496-1267395028_thumb.jpg

και μερικεσ ερωτησουλες.

το σκιμερ μεχρι να φυγει η θολουρα εβγαζε σαν τρελλο.τωρα που καθαρισε δεν βγαζει κατι.ειναι λογικο αυτο?

ο κυκλος ποτε αρχιζει?

καλοδεχουμενα τα σχολια και οι παρατηρησεις σας

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη και προσεγμένη κατασκευή!

Γεια στα χέρια σου! :D

Για τα υπόλοιπα οι θαλασσινοί....

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή κατασκευή φίλε μου , καλορίζικο και καλογεμιστο

μια παρατήρηση σχετικά με το βράχο, τον βλέπω λίγο κολλημένο στο πίσω τζάμι η μου φαίνεται , και θα προτιμούσα λίγο περισσότερο αέρα ανάμεσα του .

Δεν βλέπω ακόμα που είναι η θέση του χημικού σου φίλτρου.

Το skimmer σου μια χαρά δουλεύει είναι λογικό

Πρόσεχε λίγο τα kh είναι υψηλό , καλό είναι να σταθεροποιηθεί γύρω στο 10

ο κύκλος του αζώτου έχει ήδη αρχίσει από την στιγμή που έχεις ζωντανό βραχο , παρακολούθησε της τιμές αμμωνίας νιτρητη και νιτρικών που πρέπει να σταθεροποιηθούν στο 0

Καλή συνέχεια. :D

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή κατασκευή φίλε μου , καλορίζικο και καλογεμιστο

μια παρατήρηση σχετικά με το βράχο, τον βλέπω λίγο κολλημένο στο πίσω τζάμι η μου φαίνεται , και θα προτιμούσα λίγο περισσότερο αέρα ανάμεσα του .

Δεν βλέπω ακόμα που είναι η θέση του χημικού σου φίλτρου.

Το skimmer σου μια χαρά δουλεύει είναι λογικό

Πρόσεχε λίγο τα kh είναι υψηλό , καλό είναι να σταθεροποιηθεί γύρω στο 10

ο κύκλος του αζώτου έχει ήδη αρχίσει από την στιγμή που έχεις ζωντανό βραχο , παρακολούθησε της τιμές αμμωνίας νιτρητη και νιτρικών που πρέπει να σταθεροποιηθούν στο 0

Καλή συνέχεια. :unsure:

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.υπαρχει ανθρακας &antiphosphate μετα την εξοδο του σκιμερ και πριν τον ζωντανο βραχο.ο χωρος πισω απο τον βραχο εως το τζαμι ειναι περιπου 10 εκ.και εχω τοποθετηση το 1 nanostream κατω και πισω πλαι απο τον βραχο για να κυκλοφορει το νερο ανετα και πισω.(εκανα καλα?)

οταν λες αερα περισσοτερο αναμεσα του τι ακριβως εννοεις?.προσπαθησα να τον στησω με οσο περισσοτερα κενα αναμεσα του για καλυτερη κυκλοφορια και κρυψωνες για τους μελλοντικουςκατοικους.

ευχαριστω και παλι :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.υπαρχει ανθρακας &antiphosphate μετα την εξοδο του σκιμερ και πριν τον ζωντανο βραχο.ο χωρος πισω απο τον βραχο εως το τζαμι ειναι περιπου 10 εκ.και εχω τοποθετηση το 1 nanostream κατω και πισω πλαι απο τον βραχο για να κυκλοφορει το νερο ανετα και πισω.(εκανα καλα?)Πολύ καλά

οταν λες αερα περισσοτερο αναμεσα του τι ακριβως εννοεις?.προσπαθησα να τον στησω με οσο περισσοτερα κενα αναμεσα του για καλυτερη κυκλοφορια και κρυψωνες για τους μελλοντικουςκατοικους.

ακριβός αυτό , παρόλα αυτά φαίνεται να μην έχει ικανοποιητικά κενά για κρυψώνες ψαριών και σωστή κυκλοφορία ανάμεσα στο βράχο , μπορείς τώρα που είναι νωρίς να κάνεις αν θες της διορθώσεις σου

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα φίλε μου εύχομαι να πάνε όλα καλά.Βλέπω υπάρχει μεράκι,υπάρχει καλός εξοπλισμός,όρεξη οπότε νομίζω όλα καλά.

Αυτό που σου λέει ο Πάνος είναι ο βράχος να έχει μεγαλύτερα κενά ώστε να αερίζεται περισσότερο από τα ρεύματα που θα δημιουργούν οι αντλίες σου.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω ασχοληθει καθολου με θαλασσινο (ακομα τουλαχιστον :unsure: )

απλα να πω οτι το ξεκινημα σου φαινεται πολυ καλο :blink:

τα παιδια εδω μεσα θα σε βοηθησουν ωστε να το κανεις πραγματικο στολιδι :D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο πολύ όμορφο και εκπαιδευτικό χόμπυ μας, φίλε Poseidon. Είμαι πεπεισμένος για την επιτυχία του εγχειρήματος σου και το σεβασμό σου στη θαλάσσια ζωή, μιας και είσαι κατά τα άλλα, πολύ πιο "θαλασσινός" από πολλούς απο εμάς! :unsure:

Και τώρα στο ζουμί! :D Στη πρώτη φωτό, το εμπρός κρύσταλλο του ενυδρείου σου φαίνεται κοίλο. Είναι πράγματι ή ο φακός της μηχανής είναι ευρυγώνιος? Το πριτσινωτό αυτό υλικό στη περιφέρεια της γυάλας πάνω και κάτω τι υλικό είναι? Είναι πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας,μου δίνουν ανάσες για να συνεχίσω γιατί το ψιλό άγχος μου το έχω.Ναι το γυαλί είναι όντως κοιλο.Μου περισεψε από μια δουλειά και δεν το άφησα να παει χαμένο.Το υλικό με τα πριτσινια είναι λαμαρίνα γαλβανισμενη και βαμμενη με ηλεκτροστατικη βαφη.Εσωτερικά της υπάρχει καλούπι από κόντρα πλακέ θαλάσσης.Θα κάτσω σήμερα να ξαναασχοληθω με τον βράχο και θα προσπαθήσω να του δώσω όσο πιο πολύ αέρα μου επιτρέπουν τα κομμάτια του.Και ξαναανεβαζω φωτό για έγκριση.τα λέμε σύντομα :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε poseidon πολύ καλή δουλειά, να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου. Για τεχνικά θέματα μίλησαν οι θαλασσινοί που ξέρουν καλύτερα. Καλή συνέχεια.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια και απο μενα,πολυ καλος εξοπλισμος και εισαι πολυ διαβασμενος!!!την επιτυχια την εχεις σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα.μολις τελειωσα το στησιμο του βραχου.εγινε 1 ενυδρειο μπαχαλο :D .το νεο στησιμο πιστευω πωσ θα λειτουργησει καλυτερα απο το παλιο.εχει αρκετο αερα αναμεσα στον βραχο και ικανοποιητικεσ κρυψωνες ΙΜΟ.Και να οι φωτο.

post-7496-1267568465_thumb.jpgpost-7496-1267568482_thumb.jpgpost-7496-1267568498_thumb.jpg

και οι μετρησεις ειναι οι παρακατω

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1024

ΡΗ 8,2

ΚΗ 7,7 (προηγουμενη 13,8,η εκανα λαθος η επεσε τρελλα)

ΝΗ3 <0,25ppm

ΝΟ2 0,5ppm

NO3 50ppm

ΑΣΒΕΣΤΙΟ 460pm(προηγουμενη500)

ΜΑΓΝΗΣΙΟ1260ppm(προηγουμενη 1350)

ΦΟΣΦΩΡΙΚΑ 0

Και θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις

ποτε μπορει να ξεκινησει η φωτοπεριοδος?το μαγαζι που πηρα τον βραχο μου ειπε μετα απο 1 μηνα και αν ειναι δυνατον να σκεπασω και το ενυδρειο να μην το βλεπει φως το πρωι(πραγμα που κανω,στεκει αυτο?).ισχυει αυτο που λενε οσο ποιο αργα ειναι καλυτερα για τα ξεσπασματα αλγης?

η πτωση στο μαγνησιο-ασβεστιο και πιθανον ΚΗ που μπορει να οφειλεται?

ευχαριστω για την κατανοηση και τον χρονο σας:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα.μολις τελειωσα το στησιμο του βραχου.εγινε 1 ενυδρειο μπαχαλο :D .το νεο στησιμο πιστευω πωσ θα λειτουργησει καλυτερα απο το παλιο.εχει αρκετο αερα αναμεσα στον βραχο και ικανοποιητικεσ κρυψωνες ΙΜΟ.Και να οι φωτο.

post-7496-1267568465_thumb.jpgpost-7496-1267568482_thumb.jpgpost-7496-1267568498_thumb.jpg

και οι μετρησεις ειναι οι παρακατω

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1024

ΡΗ 8,2

ΚΗ 7,7 (προηγουμενη 13,8,η εκανα λαθος η επεσε τρελλα)

ΝΗ3 <0,25ppm

ΝΟ2 0,5ppm

NO3 50ppm

ΑΣΒΕΣΤΙΟ 460pm(προηγουμενη500)

ΜΑΓΝΗΣΙΟ1260ppm(προηγουμενη 1350)

ΦΟΣΦΩΡΙΚΑ 0

Και θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις

ποτε μπορει να ξεκινησει η φωτοπεριοδος?το μαγαζι που πηρα τον βραχο μου ειπε μετα απο 1 μηνα και αν ειναι δυνατον να σκεπασω και το ενυδρειο να μην το βλεπει φως το πρωι(πραγμα που κανω,στεκει αυτο?).ισχυει αυτο που λενε οσο ποιο αργα ειναι καλυτερα για τα ξεσπασματα αλγης?

υπάρχουν δυο σχολές η μεν πρώτη λέει , κλειστά φώτα για κάποια χρονικοί περίοδο περίπου 20 ήμερων για μπορέσουμε να ελεγχθούμε της αλγες και σταδιακοί αύξηση φωτοπεριοδου και η δεύτερη που λέει πλήρη φωτοπεριοδο από την αρχή έτσι ώστε να ελέγξουμε οποιαδήποτε άλγη παρουσιαστή εκ την γένεσή της

η πτωση στο μαγνησιο-ασβεστιο και πιθανον ΚΗ που μπορει να οφειλεται?

είναι αδικαιολόγητη αυτή η πτώση στης τιμές σου , παρακολούθησε το και ενημέρωσε μας , ισως δεν μετράς σωστά

ευχαριστω για την κατανοηση και τον χρονο σας:unsure:

sorry που επιμένω άλλα βλέπω έναν άνθρωπο με μεράκι και αγάπη για το hobby , για αυτό λοιπόν

θα ήθελα να ξαναδείς το όλο στήσιμο , μην το κάνεις σαν φράκτη , άπλωσε λίγο το βράχο έτσι ώστε να μην είναι μονοκόμματος και απότομος άλλα να έχει ένα πιο φυσικό τελείωμα , και να σβήνει προοδευτικά στον αραγωνιτη δημιουργώντας την αίσθηση του φυσικού τοπίου,

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και καλο κουραγιο και απο μενα!!!Ακουσε τις συμβουλες του Πανου και δε θα χασεις στο μελλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Την αρχικη αλγη δεν την γλιτωνεις.Τα θρεπτικα συστατικα που υπαρχουν στο ενυδρειο πρεπει με τον ενα ή τον αλλο τροπο να βγουν.Φυσικες διαδικασιες και οργανισμοι,skimmer και αλλαγη νερου (αφου στρωσει) θα αφησουν πολυ λιγοτερα θρεπτικα για την αλγη.Η χρηση επειτα φωτος,θα την κανει να μεγαλωσει (αλλα λιγο) και να απορροφησει οτι εχει μεινει.Θα ειναι ελεγχομενη ομως πλεον και θα απαλλαγεις σχετικα γρηγορα απο αυτην.Σε αυτο θα βοηθησει η χρηση αλοφαγων οργανισμων,που δεν μπορεις να βαλεις σε αστρωτο ενυδρειο.

Επομενως θα σου προτεινα να αρχισεις να ανοιγεις τα φωτα,οταν ολοκληρωθει το στρωσιμο του ενυδρειου και μειωθουν (και με τη βοηθεια αλλαγων) τα ΝΟ3.Επειτα αρχιζεις να φωτιζεις για 2-3 ωρες τη μερα και οσο δεν εχεις προβληματα με αλγες αυξανεις την φωτοπεριοδο.

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο μπραβο κ απο εμενα γιατι ξεκινησες με την σωστη σειρα!! διαβασμα σωστος εξοπλισμος κ μετα υλοποιηση!!!!!!!!!οσο για τον βραχο θα συμφονισω κ εγω με τον πανο.. μην κανεις σαν τοιχο. αφου εχεις ασχολιθει με της καταδυσεις εχεισ δει αρκετους υφαλους!! φαντασου κατι τετοιο!!!!! με θεσεις για αρκετα κοραλια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και παλι.Η τελευταια αλλαγη στον βραχο εγινε.και δεν νομιζω να τον ξανααλλαξω και καλα να μην εκατσε γιατι ο δικηγορος με περιμενει με το διαζυγιο στα χερια :hysterical: .παραθετω φωτο.

post-7496-1268086321_thumb.jpgpost-7496-1268086342_thumb.jpgpost-7496-1268086368_thumb.jpg

χτες εκανακαι αλλαγη νερου και οι μετρησεις μου ειναι.

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1024

ΡΗ 8,4

ΚΗ 14

ΝΗ3 0

ΝΟ2 0,4

ΝΟ3-2

CA 550

MG 1335

PO4 0

Και μου δημιουργηθηκαν δυο αποριες και θα ηθελα την γνωμη σας αν μπορειτε

1)οταν ξεκινησε ο κυκλος πριν 10 δεκα ημερες η αμμωνια ηταν 0,25.ποτε δεν ανεβηκε πιο πολυ.και απο χθες μηδενισε.περιμενα πιο τρελλες τιμες και να κραταγε περισσοτερο.ειναι φυσιολογικο αθτο η δεν ξεκινησε ποτε ο κυκλος?

2)κανοντας αλλαγη χτες εκλεισα τις βαννες της επιστροφης και μετα τις ξαναρυθμισα (πιστευω σωστα για να μην μπουκωνει το overflow)και συμπληρωσα και νερο ΑΟ στον κουβα αναπληρωσης.κοιταζωντας σημερα την σταθμη στον κουβα ειχε κατεβει 8 λιτρα :D .γινεται να εχει τοση εξατμιση η τα εφτυσε το οσμολειτορ της τουνζε.η σταθμη στο σαμπ ηταν ελαφρως ανεβασμενη απο το κανονικο(με προχειρους υπολογισμους γυρω στα 6 λιτρα).συνηθως εχω γυρω στα 2 λιτρα εξατμιση.και αν δεν τα εχει παιξει το osmolator γινεται σε σαμπ 60χ40χ30 να εχει 8 λιτρα ημερισια εξατμιση?

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...