Jump to content

Φωτισμος για 160 Lt φυτεμενο με δισκους


mizu

Recommended Posts

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι το ενυδρείο ακόμα "δεν υπάρχει", (παρά μόνο ο κρυστάλλινος σκελετός του σε διαστασεις 95*35*50) είμαι στο σχεδιασμό του και σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο:

http://www.houstonaquariumwarehouse.com/ga..._serialNumber=2

Έχω καταλήξει σε μια λίστα με φυτά νοτίου Αμερικής όπως της οικογενείας Echinodorus και Ceratophyllum καθώς και στα ψάρια (discus, cardinal, coridoras), πριν μπει όμως μέσα το οτιδήποτε πρέπει να καταλήξω και στο φωτισμό. Μπορώ να βάλω το οτιδήποτε, αφού υπάρχει αρκετός χώρος σε "γυάλινο κουτί" στην πίσω-πάνω πλευρά του ενυδρείου (περισσότερα από 10x10x95) και ο μετασχηματιστής θα είναι εξωτερικός στο ντουλαπάκι του ενυδρείου. (άρα μιλάμε για ιδιοκατασκευές...). Θα ήθελα το αποτέλεσμα να είναι αποτελεσματικό ως προς την ανάπτυξη των φυτών καθώς επίσης και ως προς την απόδοση των χρωμάτων των δίσκων / cardinal.

Υπόψη μου έχω το συνδυασμό "Sera Plant Color T8" + "sera tropic sun Royal T8", ενώ τέλος σκέφτομαι να βάλω ένα led για βραδινό φωτισμό, ίσως κάτι τέτοιο.

Aν και έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σχετικά με φωτισμό δεν έχω βρει συνοψισμένες όλες εκείνες τις λεπτομέρειες, που ζητώ.

Ελπίζω να μη σας ζάλισα.

Ευχαριστώ!

mizu

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλο μήνα...

οπως θα σου πουν και αλλοι τα λίτρα ειναι λίγα για δίσκους....

ειδίκα όταν ειναι φυτεμένη η δεξαμενή οπου ο καθαρός όγκος μειώνεται ακόμα περισσότερο...

γνώμη μου είναι αν τελικά βαλεις να μη πας πανω απο 3 και αν ειναι να τους συνδυασεις,παρε μονο corys για να εχουν χωρο για κολυμπι....μαζι με καρδιναλιους θα γινεται αχταρμας...

και στο λεω εγω που ειμαι πανω κατω στα ιδια λιτρα με full φυτεμενο :unsure:

υπολογισε οτι ο καθε δισκος θέλει 30-40 λιτρα minimum και πολυ καλη βιολογικη φυλτρανση αν θες να τους εχεις καλα...

καλο ειναι το ενυδρειο να εχει υψος...60cm+

οσο περι φωτισμου δεν θελεις κατι ιδιαιτερο...τα φυτα που επελεξες δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε φως οποτε 2 λαμπες στα ~30w και με χαμηλα kelvin (~3000k) θα ειναι μια χαρα :D

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

... η πιθανότητα να φιλοξενήσω Pterophyllum scalare τελικά αντί για δίσκους είναι αρκετά ανοιχτή ...

(πριν συνεχίσετε να με βομβαρδίζεται περί λίτρων vs δίσκων)

Link to comment
Share on other sites

... η πιθανότητα να φιλοξενήσω Pterophyllum scalare τελικά αντί για δίσκους είναι αρκετά ανοιχτή ...

(πριν συνεχίσετε να με βομβαρδίζεται περί λίτρων vs δίσκων)

Δυστυχώς φίλε και για τα σκαλαρια ισχύουν τα ανάλογα περίπου με αυτά των δίσκων! :D

Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη σου οτι ειδικα τα σκαλαρια θελουν ψηλο ενυδρειο,τουλαχιστον 60cm

Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη σου οτι ειδικα τα σκαλαρια θελουν ψηλο ενυδρειο,τουλαχιστον 60cm

πράγματι αυτό είναι κάτι που διάβασα πριν 3 λεπτά!!

Το θέμα εδώ όμως ειναι σχετικα με το φωτισμό - μη βγούμε off topic!

Link to comment
Share on other sites

πράγματι αυτό είναι κάτι που διάβασα πριν 3 λεπτά!!

Το θέμα εδώ όμως ειναι σχετικα με το φωτισμό - μη βγούμε off topic!

Κοίτα να δεις από τα λίγα που ξέρω είναι ότι για δυνατό φωτισμό εννοούμε 1 βατ ανά λίτρο, και μέτριο μισό βατ ανά λίτρο. Επίσης ξέρω πως το κόκκινο φάσμα βοηθάει την ανάπτυξη των φυτών ενώ το μπλε επωφελούνται και οι αλγες αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

αν θες να παιξεις μονο με Echinodorus και Ceratophyllum ο φωτισμος σου νομιζω πως ειναι επαρκης,δεν θα εχεις προβλημα.ειναι φυτα χαμηλων απαιτησεων.βαλε κ καμια ταμπλετιτσα λιπασματος στον Echinodorus κ εισαι ok!

αν θες κ πιο απαιτητικα φυτα (που καποια στιγμη θα θελησεις) σκεψου το,γιατι θα χρειαστεις παραπανω λαμπες. :D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις από τα λίγα που ξέρω είναι ότι για δυνατό φωτισμό εννοούμε 1 βατ ανά λίτρο, και μέτριο μισό βατ ανά λίτρο. Επίσης ξέρω πως το κόκκινο φάσμα βοηθάει την ανάπτυξη των φυτών ενώ το μπλε επωφελούνται και οι αλγες αν θυμάμαι καλά.

αν θες να παιξεις μονο με Echinodorus και Ceratophyllum ο φωτισμος σου νομιζω πως ειναι επαρκης,δεν θα εχεις προβλημα.ειναι φυτα χαμηλων απαιτησεων.βαλε κ καμια ταμπλετιτσα λιπασματος στον Echinodorus κ εισαι ok!

αν θες κ πιο απαιτητικα φυτα (που καποια στιγμη θα θελησεις) σκεψου το,γιατι θα χρειαστεις παραπανω λαμπες. :D

Έχει ήδη αγοραστεί η ανάλογη ποσότητα υποστρώματος, ώστε να υποστηρίξει τα φυτά.

Οπότε συνοψίζοντας, πάω για φωτισμό περίπου στα 100 watt (4x25w) ή κάτι παραπάνω.

Μένει να βρω την κατάλληλη περιοχή φάσματος, καθώς επίσης και τις ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Ενας παραγοντας που ισως σου εχει ξεφυγει και πρεπει να υπολογισεις ειναι οτι εκτος απο τα φυτα εχουν και τα διαφορα ψαρια το καθενα τις δικες του αναγκες σε φωτισμο.

Αν δεν "παει" καλα ενα φυτο λογω μη σωστου φωτισμου, το ιδιο μπορει να συμβει και στο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη αγοραστεί η ανάλογη ποσότητα υποστρώματος, ώστε να υποστηρίξει τα φυτά.

Οπότε συνοψίζοντας, πάω για φωτισμό περίπου στα 100 watt (4x25w) ή κάτι παραπάνω.

Μένει να βρω την κατάλληλη περιοχή φάσματος, καθώς επίσης και τις ώρες λειτουργίας.

Οι ώρες λειτουργίας πρέπει να είναι 8 με 12 ώρες και μια φορά την εβδομάδα καλά είναι να μην ανάβουμε το φως για να ξεκουράζουμε τα φυτά προσομοιώνοντας μια βροχερή ημέρα. Εγώ θα πρότεινα 9 ώρες γιατί τα φυτά μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα έχουν κάνει τον κύκλο της φωτοσυνθέσεως και μετά βοηθάμε τις αλγες να εκμεταλλεύονται αυτόν τον νεκρό χρόνο υπέρ τους.

Επίσης καλό είναι να μπορούμε να κλείνουμε και να ανάβουμε σταδιακά τις λάμπες με απόκλιση μισής η μια ώρας για να αναπαριστάνουμε την ανατολή και δύση του ηλίου. Έτσι κα τα φυτά δεν έχουν ένα απότομο ξεκίνημα φωτοσύνθεσης αλλά και για τα ψάρια ειδικά για κάποια ήδη που στρεσάρονται εύκολα απτής απότομες αλλαγές φωτισμού. Αυτό βέβαια γίνεται με χρήση χρονοδιακοπτών. Και τέλος το moonlight που βοηθά τα ψάρια να θαλαμωσουν η να βρουν το κατάλληλο μέρος για να ξεκουραστούν πριν από το απόλυτο σκοτάδι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες λειτουργίας πρέπει να είναι 8 με 12 ώρες και μια φορά την εβδομάδα καλά είναι να μην ανάβουμε το φως για να ξεκουράζουμε τα φυτά προσομοιώνοντας μια βροχερή ημέρα. Εγώ θα πρότεινα 9 ώρες γιατί τα φυτά μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα έχουν κάνει τον κύκλο της φωτοσυνθέσεως και μετά βοηθάμε τις αλγες να εκμεταλλεύονται αυτόν τον νεκρό χρόνο υπέρ τους.

Επίσης καλό είναι να μπορούμε να κλείνουμε και να ανάβουμε σταδιακά τις λάμπες με απόκλιση μισής η μια ώρας για να αναπαριστάνουμε την ανατολή και δύση του ηλίου. Έτσι κα τα φυτά δεν έχουν ένα απότομο ξεκίνημα φωτοσύνθεσης αλλά και για τα ψάρια ειδικά για κάποια ήδη που στρεσάρονται εύκολα απτής απότομες αλλαγές φωτισμού. Αυτό βέβαια γίνεται με χρήση χρονοδιακοπτών. Και τέλος το moonlight που βοηθά τα ψάρια να θαλαμωσουν η να βρουν το κατάλληλο μέρος για να ξεκουραστούν πριν από το απόλυτο σκοτάδι.

:D δεν το ηξερα!πολυ καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενας παραγοντας που ισως σου εχει ξεφυγει και πρεπει να υπολογισεις ειναι οτι εκτος απο τα φυτα εχουν και τα διαφορα ψαρια το καθενα τις δικες του αναγκες σε φωτισμο.

Αν δεν "παει" καλα ενα φυτο λογω μη σωστου φωτισμου, το ιδιο μπορει να συμβει και στο ψαρι.

Καλησπέρα και από εμένα Δέλτα!

Θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα το θέμα φωτισμού ψαριών η να μου ενδείξεις κάποιο λινκ γιατί εγώ νόμιζα πως τα ψάρια δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη ανάγκη στο φωτισμό; Τι εννοείς την Daylight; και ποια η αναλογία φωτισμού μεταξύ φυτών και ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για τη συμβατοτητα φυτων και ψαριων και συμβατοτητα για διαφορους λογους.

Παραδειγμα δεν μπορεις να εχεις φυτοφαγα ψαρια πχ καποιες αφρικανες ή χρυσοψαρα με ολα τα φυτα παρα μονο με πολυ "σκληρα" κι αυτα συζητήσιμα αν επιζησουν.

Αλλο παραδειγμα η θερμοκρασια. Οι δισκοι πχ θελουν υψηλες θερμοκρασιες που λιγα φυτα επιβιωνουν.

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=233909

Και γενικα δες ολη τη συζητηση.

Αλλο ο φωτισμος πχ Gymnocorymbus ternetzi - Black Widow tetra

Διακόσμηση ενυδρείου: Φυτεμένο ενυδρείο αλλά και με αρκετό χώρο για κολύμπι. Πρέπει να μπαίνουν μόνο σε ώριμο ενυδρείο, χωρίς δυνατό φωτισμό ή με φυτά επιφάνειας για δημιουργία σκιάς γιατί χάνουν σε χρώμα στον έντονο φωτισμό, προτιμάει τα καθαρά και διαυγές νερά παρά τα καφετί νερά και με ήρεμη ροή.

Θέλει προσοχή η επιλογή του ψαριού γιατί δεν μπορούμε να τα βάλουμε σε ενυδρείο με απαιτητικά φυτά σε φως.

Είναι από τα λίγα ψάρια που αντέχουν σε έντονες αλλαγές στο pH και κατά συνέπεια στην σκληρότητα του νερού.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37781

Αυτα ειναι τα βασικα, μετα παμε σε πιο εξειδικευμενα, σκληρητητα (gH) οξυτητα (pH) κλπ οπου εκει ειηαι πιο ευκολα τα παργματα αφου τα περισσοετρα φυτα εχουν μεγαλυτερα ορια απο τα ψαρια και προσασρμοζουμε τα φυτα πανω στις αναγκες των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για τη συμβατοτητα φυτων και ψαριων και συμβατοτητα για διαφορους λογους.

Παραδειγμα δεν μπορεις να εχεις φυτοφαγα ψαρια πχ καποιες αφρικανες ή χρυσοψαρα με ολα τα φυτα παρα μονο με πολυ "σκληρα" κι αυτα συζητήσιμα αν επιζησουν.

Αλλο παραδειγμα η θερμοκρασια. Οι δισκοι πχ θελουν υψηλες θερμοκρασιες που λιγα φυτα επιβιωνουν.

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=233909

Και γενικα δες ολη τη συζητηση.

Αλλο ο φωτισμος πχ Gymnocorymbus ternetzi - Black Widow tetra

Διακόσμηση ενυδρείου: Φυτεμένο ενυδρείο αλλά και με αρκετό χώρο για κολύμπι. Πρέπει να μπαίνουν μόνο σε ώριμο ενυδρείο, χωρίς δυνατό φωτισμό ή με φυτά επιφάνειας για δημιουργία σκιάς γιατί χάνουν σε χρώμα στον έντονο φωτισμό, προτιμάει τα καθαρά και διαυγές νερά παρά τα καφετί νερά και με ήρεμη ροή.

Θέλει προσοχή η επιλογή του ψαριού γιατί δεν μπορούμε να τα βάλουμε σε ενυδρείο με απαιτητικά φυτά σε φως.

Είναι από τα λίγα ψάρια που αντέχουν σε έντονες αλλαγές στο pH και κατά συνέπεια στην σκληρότητα του νερού.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37781

Αυτα ειναι τα βασικα, μετα παμε σε πιο εξειδικευμενα, σκληρητητα (gH) οξυτητα (pH) κλπ οπου εκει ειηαι πιο ευκολα τα παργματα αφου τα περισσοετρα φυτα εχουν μεγαλυτερα ορια απο τα ψαρια και προσασρμοζουμε τα φυτα πανω στις αναγκες των ψαριων.

Χίλια ευχαριστώ, έχω πολύ διάβασμα, και όπως πάντα επίκαιρος και ενημερωμένος!

Μου έλειπε αυτό το κομμάτι! :unsure::blink::D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του χρονοδιακόπτη νομίζω είναι σε καλό δρομο.

Κατευθείνομαι σε 3 λάμπες. Οι λάμπες θα είναι:

1. daylight

2. tropic sun

3. plant color (μπλε+κόκκινο)

+ moonlight

Στο χρονοδιακόπτη θα κάτσουν πάνω οι 3 λάμπες + moonligh + αέρας.

Έτσι θα εναλλάσεται ο φωτισμός σε συνολική διάρκεια 8 - 9 ωρών.

Το βράδυ θα ανάβει το moonlight μαζί με τον αέρα, για κάποια ώρα ώστε να ενισχύεται η αναπνοή των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα αέρα μην βάλεις.

Εκτός των άλλων θα σου ανεβάζει και το Ph.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι οι λαμπες θα ειναι πισω δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο.

Θα εχεις εντονο προβλημα αλγης ειδικα στο πισω τζαμι(αν δεν σε ενοχλει αυτο καλως)

και επισης στο μπροστινο μερος του ενυδρειο θα πας αναγκαστικα σε χαμηλων απαιτησεων φυτα αφου ουσιαστικα απο τις ανακλασεις θα εχουν το οποιο φως

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την παρατήρηση blackghost7! Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το ρυθμίσω με ανακλαστήρες ώστε να έχω πολύ καλή διάχυση στον όγκο του ενυδρείου μου.

Η πρώτη λάμπα αγοράστηκε! Πρόκειται για την JBL SOLAR TROPIC T8, η οποία δίνει ένα πολυφασματικό φώς στα 4000 K στα 25W.

To νεράκι μόλις μπήκε στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την παρατήρηση blackghost7! Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το ρυθμίσω με ανακλαστήρες ώστε να έχω πολύ καλή διάχυση στον όγκο του ενυδρείου μου.

Η πρώτη λάμπα αγοράστηκε! Πρόκειται για την JBL SOLAR TROPIC T8, η οποία δίνει ένα πολυφασματικό φώς στα 4000 K στα 25W.

To νεράκι μόλις μπήκε στο ενυδρείο!

Για σου και από εμένα ΜΙΖΥ, βλέπω έβαλες μπροστά, ωραία, πιστεύω πως θα σκέφτηκες το τη φυτά σε συνδυασμό με τη ψάρια θα βάλεις για να επιλέξεις και φωτισμό ανάλογο, όπως και να έχει πιστεύω ότι έχεις ποικιλία στο φωτισμό καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του χρονοδιακόπτη νομίζω είναι σε καλό δρομο.

Κατευθείνομαι σε 3 λάμπες. Οι λάμπες θα είναι:

1. daylight

2. tropic sun

3. plant color (μπλε+κόκκινο)

+ moonlight

Στο χρονοδιακόπτη θα κάτσουν πάνω οι 3 λάμπες + moonligh + αέρας.

Έτσι θα εναλλάσεται ο φωτισμός σε συνολική διάρκεια 8 - 9 ωρών.

Το βράδυ θα ανάβει το moonlight μαζί με τον αέρα, για κάποια ώρα ώστε να ενισχύεται η αναπνοή των φυτών.

Mizu να σε ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα, όσο αφορά τον συγκεκριμένο χρονοδιακόπτη, μπορούμε να συνδέσουμε μέχρι 8 συσκευές στον ιδιο η χρειάζεται ένας χρονοδιακόπτης για κάθε συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Άστο Mizu δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις αυτό που ψάχνω είναι μια συσκευή χρονοδιακόπτη με πολλές πρίζες και που η κάθε πρίζα να προγραμματίζεται ξεχωριστά απτών ίδιο για να μην έχουμε διακόσιους χρονοδιακόπτες μαζεμένους, βρήκα αυτόν αλλά ψάχνω κάτι ανάλογο στην Ελλάδα, ρίξε μια μάτια στο λινκ αν θες, τα λέμε.

http://www.fish-street.com/3680w_aquarium_...ight_wave_maker

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φόβο με τους ηλεκτρονικούς χρονοδιακόπτες....

Στην Ελλάδα ζούμε και δεν ξέρω τι παίζει αν πέσει το ρεύμα!

Έχει κάποιος ηλεκτρονικό χρονοδιακόπτη να μας πει;

Οι κανονικοί λειτουργούν σαν να μη συμβαίνει τίποτα - αν υπάρχει ρεύμα θα ανάψει, αν όχι ... όχι.

Ειδικά της legrand ειναι πολύ κομψοί και αθόρυβοι!

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...