Jump to content

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΣΕ ΑΓΑΠΩ


Recommended Posts

Από εξυπνάδες σκίζουμε……. Από έξυπνους μάλλον έχουμε έλλειψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή συγγνώμη ρε παιδιά για να καταλάβω δηλαδή δεν βρίσκεται λάθος τα προβοκάτσια των Γερμανών επειδή δεν αγοράζουμε τις φρεγάτες τους, η των τούρκων η των Σκοπιανών η μόνο εγώ βλέπω κάποια πράγματα κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία τους είναι "έλα εδώ,δώσε μου την τελευταία σου δραχμή"!

Σε εμάς ρε; Τους μεροκαματιάρηδες; Θέλουν λεφτά; Ας εφαρμόσουν τη φιλοσοφία τους αλλού.

Ας "κλείσουν" το ποδόσφαιρο.Η χώρα έχει ανάγκη και γίνονται μεταγραφές δισεκατομμυρίων!

Ας κλείσουν τον ΟΠΑΠ που προσλαμβάνει και με συμβάσεις,απολύει και ξαναπροσλαμβάνει μετά από 3 μέρες για να μην πληρώνει ένσημα. Να τα λεφτά!Αν δεν φαγωθούν κι αυτά ο κοσμάκης δε θα πεινάσει.

Τι να το κάνουμε;Να βλέπουμε ποδόσφαιρο τρώγοντας ποπ-κορν που θα είναι το μόνο που θα μπορούμε να αγοράσουμε για να φάμε;Ή να παίζουμε "λοττο" με το τελευταίο μας ευρό μπας και μας κάτσε; Αμ δε θα μας κάτσει!Εμείς θα τους κάτσουμε.Θέλουμε δε θέλουμε...Αλλά κατά βάθος βλέπω οτι θέλουμε...Δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγγνώμη ρε παιδιά για να καταλάβω δηλαδή δεν βρίσκεται λάθος τα προβοκάτσια των Γερμανών επειδή δεν αγοράζουμε τις φρεγάτες τους, η των τούρκων η των Σκοπιανών η μόνο εγώ βλέπω κάποια πράγματα κάπως;

Το θέμα είναι τι βλέπει ο καθένας.

Κάποιοι βλέπουν και κρίνουν (με ότι γνώση έχουν) τα αποτελέσματα. Άλλοι ψάχνουν να βρουν την αιτία των αποτελεσμάτων, τα αναλύουν και βγαίνουν σε συμπεράσματα. Δεν θα κάτσω τώρα να συζητήσω ποιοι πράττουν σωστά και ποιοι λάθος. Η κοινή λογική του καθενός μπορεί να δώσει απάντηση σε αυτό.

Το θέμα είναι τι θέλουμε? Να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα ή να διδασκόμαστε από τα προβλήματα του παρελθόντος (και του παρόντος φυσικά) για να μην τα επαναλαμβάνουμε?

Είναι πολύ μεγάλο θέμα και δεν ξέρω μέσω φόρουμ αν μπορούμε να βγάλουμε άκρη! Βαριέμαι να γράφω κατεβατά που πιθανόν να μη τα διαβάσει και κανείς. Προσωπική μου άποψη είναι να ψαχτούμε στο γιατί το κάνουν αυτό? Ποιος τους έδωσε το δικαίωμα? Μήπως εμείς οι ίδιοι έχουμε ασελγήσει πάνω στην ιστορία μας πριν από αυτούς? Μήπως εμείς οι ίδιοι ευθυνόμαστε γι'αυτή την κατάσταση? Μήπως εμείς οι ίδιοι κρύβουμε την πραγματική ιστορία από τα παιδιά μας με αποτέλεσμα να μπορεί να μας καταπατήσει ο κάθε "ξένος" που γνωρίζει την ιστορία καλύτερα από εμάς?

Πάω στοίχημα πως ελάχιστοι Έλληνες ξέρουν πραγματικά ιστορία. Και όχι απόλυτα από δική τους ευθύνη, αλλά επειδή κάποιοι σκόπιμα φροντίζουν να την αποκρύπτουν. Πρόσφατο παράδειγμα είναι με τον Κώστα Γα... που "αποκάλυψε" πράγματα που λίγοι ήθελαν να μάθουν και πολλοί ήθελαν να κρύψουν. Βέβαια μία απλούστατη έρευνα να έκανε κάποιος θα μπορούσε να μάθει κάποια πράγματα πολύ πριν μας το "αποκαλύψει" ο Κ.Γ. (καθώς οι "ξένοι" τα ξέρουν πολύ καλύτερα από εμάς και δεν τα κρύβουν) αλλά μας έχουν ποτίσει το μικρόβιο του ωχαδερφισμού!

Επίτηδες δεν αναφέρω ολόκληρο το όνομα γιατί δεν μου αρέσει να δίνω μασημένη τροφή! :D

Δικό μου συμπέρασμα...

Αν συνεχίσουμε να κοιτάζουμε τους "ξένους" και δεν δούμε την εσωτερική σαπίλα που μας τρώει πολλούς αιώνες τώρα, ακόμα και τα τρισέγγονά μας (αν υπάρξουν) θα κάνουν τις ίδιες συζητήσεις! Φταίει ο Γερμανός, ο Σκοπιανός, ο Αλβανός, ο Τούρκος, ο Αμερικάνος κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Από εξυπνάδες σκίζουμε……. Από έξυπνους μάλλον έχουμε έλλειψη.
Δηλαδή συγγνώμη ρε παιδιά για να καταλάβω δηλαδή δεν βρίσκεται λάθος τα προβοκάτσια των Γερμανών επειδή δεν αγοράζουμε τις φρεγάτες τους, η των τούρκων η των Σκοπιανών η μόνο εγώ βλέπω κάποια πράγματα κάπως;

Αγαπητέ μου φίλε ΥΠΟΘΕΤΩ ότι το πρώτο σου σχόλιο δεν αναφέρεται σε μένα ή/και στον Νίκο. Διότι αν είναι έτσι θα σε παρακαλέσω να μου το επιβεβαιώσεις ώστε να γνωρίζω αν θα κατεβάσουμε το επίπεδο της συζήτησης να προετοιμαστούμε και ανάλογα.

Όσον αφορά το δεύτερο σου σχόλιο να πω απλά ότι δεν χρειάζεται καμία προβοκάτσια, τα καταφέρνουμε πολύ καλά από μόνοι μας, και τα όπλα θα αγοράσουμε και θα ξεφτιλιστούμε και δεόντως. Οι άλλοι τη δουλειά τους κάνουν εμείς απλά δεν κάνουμε τίποτε. Χρόνια τώρα αναρωτιόμουνα πότε επιτέλους θα ξυπνήσουν οι Γερμανοί και θα ζητήσουν τα λεφτά τους πίσω. Ε τώρα που έγινε, μας κακοφάνηκε κιόλας !!! Είμαστε απίστευτοι !!!! Και μην αρχίσουμε πάλι τα ευτράπελα του Πάγκαλου παρακαλώ.

Είναι εύκολο να βρίσκουμε δικαιολογίες για κάθε τι αλλά δυστυχώς φοβάμαι ότι την πραγματική αιτία μάλλον δεν θα τη δούμε ποτέ γιατί η "κόλαση δεν είναι οι άλλοι" δυστυχώς είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Λυπάμαι πολύ

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρακολουθώ τη συζήτηση που κάνετε με ενδιαφέρον γιατί εχουν γραφτεί κάποια ενδιαφέροντα πράγματα.Ελπίζω να μην παρεκτραπεί.

Εγώ δεν θα γράψω πολλά απλώς να πώ φίλοι μου το εξής ;Ας σκεφτούμε και ας κάνουμε και μια φορά την αυτοκριτική μας χωρίς συναισθηματισμούς μήπως μπορέσουμε και βοηθήσουμε αυτό τον τόπο και ας αφήσουμε τους άλλους που στο κάτω κάτω βλέπουν και αυτοί τα συμφέροντα τους.Εμείς τι κάναμε για το συμφέρον αυτού του τόπου;

Αυτές τις λίγες σκέψεις σας αφήνω και επιστρέφω στο malawi.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Φιλε και συνονοματε τρουπη....

Σε μια προσφατη επισκεψη μου στον Μετροπολιταν Μουσειο της ΝΥ και βλπεπωντας οτι το 40% των εκθεματων ήταν ελληνικα..... μπορω να σου πω οτι με χαροποιησε ιδιαιτερα!!!

Ηξερα και μπορουσα να αναγνωρισω τα περισσοτερα από αυτα.... αλλα και οσα δεν ηξερα... διαβασα τις επιγραφες και τα ταμπελακια...

Σκεψου οτι σε απο ένα σημειο και μετα.... οταν πετυχα ενα high school μεσα με ξεναγο και τους ειδα με τι ενδιαφερον τον ακουγαν και τον παρακολουθουσαν.... εδινα κι εγω εξτρα πληροφοριες.... και χαρηκα που σχεδον ολες και ολοι ηθελαν να επισκευτουν την Ελλαδα.

Αυτο όμως που με εκνευρησε ιδιαιτερα... ηταν οταν ειδα πατριωτες μας που ειχαν ερθει διακοπες να φερονται λες και τα εβλεπαν πρωτη φπρα στη ζωη τους.... αρχησαν μετα να μη δειχνουν τον απαιτουμενο σεβασμο και οι σεκιουρητη.... που ειχε απειρους... τους εκαναν συνεχεια παρατηρησεις.....

Και δεν μιλαω για 1-2 μεμονομενα περιστατικα... αλλα για πολλα ελληνοπουλα που ασελγουσαν στα ελληνικα αγαλματα!!!

Αυτα ειχα να πω.... αν και ειπα να μη γραψω σε αυτο το θεμα.... τελικα δεν κρατηθηκα!!!

Το πιο εντυπωσιακο ηταν οτι αρκετοι απο τους επισκεπτες ήθελαν να επισκευτουν

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι βλέπει ο καθένας.

Κάποιοι βλέπουν και κρίνουν (με ότι γνώση έχουν) τα αποτελέσματα. Άλλοι ψάχνουν να βρουν την αιτία των αποτελεσμάτων, τα αναλύουν και βγαίνουν σε συμπεράσματα. Δεν θα κάτσω τώρα να συζητήσω ποιοι πράττουν σωστά και ποιοι λάθος. Η κοινή λογική του καθενός μπορεί να δώσει απάντηση σε αυτό.

Το θέμα είναι τι θέλουμε? Να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα ή να διδασκόμαστε από τα προβλήματα του παρελθόντος (και του παρόντος φυσικά) για να μην τα επαναλαμβάνουμε?

Είναι πολύ μεγάλο θέμα και δεν ξέρω μέσω φόρουμ αν μπορούμε να βγάλουμε άκρη! Βαριέμαι να γράφω κατεβατά που πιθανόν να μη τα διαβάσει και κανείς. Προσωπική μου άποψη είναι να ψαχτούμε στο γιατί το κάνουν αυτό? Ποιος τους έδωσε το δικαίωμα? Μήπως εμείς οι ίδιοι έχουμε ασελγήσει πάνω στην ιστορία μας πριν από αυτούς? Μήπως εμείς οι ίδιοι ευθυνόμαστε γι'αυτή την κατάσταση? Μήπως εμείς οι ίδιοι κρύβουμε την πραγματική ιστορία από τα παιδιά μας με αποτέλεσμα να μπορεί να μας καταπατήσει ο κάθε "ξένος" που γνωρίζει την ιστορία καλύτερα από εμάς?

Πάω στοίχημα πως ελάχιστοι Έλληνες ξέρουν πραγματικά ιστορία. Και όχι απόλυτα από δική τους ευθύνη, αλλά επειδή κάποιοι σκόπιμα φροντίζουν να την αποκρύπτουν. Πρόσφατο παράδειγμα είναι με τον Κώστα Γα... που "αποκάλυψε" πράγματα που λίγοι ήθελαν να μάθουν και πολλοί ήθελαν να κρύψουν. Βέβαια μία απλούστατη έρευνα να έκανε κάποιος θα μπορούσε να μάθει κάποια πράγματα πολύ πριν μας το "αποκαλύψει" ο Κ.Γ. (καθώς οι "ξένοι" τα ξέρουν πολύ καλύτερα από εμάς και δεν τα κρύβουν) αλλά μας έχουν ποτίσει το μικρόβιο του ωχαδερφισμού!

Επίτηδες δεν αναφέρω ολόκληρο το όνομα γιατί δεν μου αρέσει να δίνω μασημένη τροφή! :D

Δικό μου συμπέρασμα...

Αν συνεχίσουμε να κοιτάζουμε τους "ξένους" και δεν δούμε την εσωτερική σαπίλα που μας τρώει πολλούς αιώνες τώρα, ακόμα και τα τρισέγγονά μας (αν υπάρξουν) θα κάνουν τις ίδιες συζητήσεις! Φταίει ο Γερμανός, ο Σκοπιανός, ο Αλβανός, ο Τούρκος, ο Αμερικάνος κ.ο.κ.

Να είσαι σίγουρος πως τα κατεβατά σου τα διαβάζω και μάλιστα με πολύ ενδιαφέρων, και σίγουρα δεν μου φταίει ο γερμανός και ο κάθε Γερμανός για την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα λόγο ανεύθυνων και ανίκανων πολιτικών και ανύπαρχτης Δικαιοσύνης αλλά δεν θα ανεκτό και τον κάθε ξένο που μας πετάξει το σαπούνι και λέει τώρα σκύψε να το πάρεις! Το περί κουλτούρας ζήτημα είναι λίγο υποκειμενικό άλλος έχει κάποιες γενικές γνώσης ιστορία αλλά σου κάνει 15 ολοκληρώματα το λεπτό και άλλοι έχουν το πάθος και την γνώση στην ιστορία και δεν ξέρει να τηγανίζει ένα αβγό. Σίγουρα ένας άνθρωπος που ξέρει λίγο απολα έχει μια ποιο ολοκληρωμένη κουλτούρα αλλά και ένας άνθρωπος με λίγες γνώσεις εάν είναι τίμιος στην δουλεία του και στις υποχρεώσεις του ως προς την κοινωνία από εμένα έχει όλο τον σεβασμό γιατί μιλάμε για ένα στέλεχος της κοινωνίας μας υγιές και άρα αποδίδει δεν κλέβει κλπ. Να το βράσω αν ο άλλος έχει κουλτούρα αλλά είναι κηφήνας!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε ΥΠΟΘΕΤΩ ότι το πρώτο σου σχόλιο δεν αναφέρεται σε μένα ή/και στον Νίκο. Διότι αν είναι έτσι θα σε παρακαλέσω να μου το επιβεβαιώσεις ώστε να γνωρίζω αν θα κατεβάσουμε το επίπεδο της συζήτησης να προετοιμαστούμε και ανάλογα.

Δεν χρειάζονται εκνευρισμοί... Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να γραφτεί από μένα ή από σένα για το πρώτο ποστ. Το τι είναι τελικά εξυπνάδα, αντίληψη και μόρφωση έχει καταντήσει δύσκολο να απαντηθεί. Παλιά ήταν απλά τα πράγματα... Σε ένα χωριό με "ουγκ" ανθρώπους, ο μάγος του χωριού με τα γιατροσόφια του ήταν ο έξυπνος και ο μορφωμένος. Σήμερα έχουν αλλάξει τα δεδομένα... Ώρες ώρες αναρωτιέμαι πότε τελικά ήταν καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik γράφαμε ταυτόχρονα και μάλλον απάντησες στην ερώτησή μου πριν την κάνω

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι πότε τελικά ήταν καλύτερα :unsure:

Να το βράσω αν ο άλλος έχει κουλτούρα αλλά είναι κηφήνας!

Όσο για τα κατεβατά, στόχος μου δεν είναι να δίνω μασημένη τροφή όπως είπα και πιο πριν (αν και το κάνω αρκετές φορές)! Όχι γενικώς πως έχω κάποιον στόχο όταν συνομιλώ, αλλά γενικώς μου αρέσει να προβληματίζω τους συνομιλητές μου. Προτιμώ να σου δώσω το ερέθισμα να το ψάξεις μόνος σου. Το ίδιο μου αρέσει να κάνουν και με μένα. Δεν έχει κανένα νόημα να σου πω τα συμπεράσματά μου. Οι δυο μας αν διαβάσουμε τα ίδια πράγματα μπορεί να βγάλουμε εντελώς αντίθετα συμπεράσματα. Αλλά η ουσία για μένα είναι ότι και οι δυο μας αποκομίσαμε πληροφορίες που πιθανόν να μη γνωρίζαμε και αυτό για μένα είναι πιο σημαντικό από το κάθε συμπέρασμα. Τα συμπεράσματα μπορούν να τροποποιηθούν με τον χρόνο ή με την προσθήκη νέων πληροφοριών ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο.

Σε προηγούμενο ποστ μου εδώ μέσα έθεσα κάποια ερωτήματα περί οπλικών συστημάτων... Δεν ξέρω πόσοι και αν κάποιοι από εσάς ασχολήθηκαν με το να το ψάξουν. Δεν το παίζω έξυπνος. Δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Αν τις γνώριζα και ήμουν βέβαιος γι'αυτές θα ήμουν μέλος των G8, αλλά σε διαβεβαιώ πως δεν είμαι :D Αλλά ψάχνοντας πάνω σε κάποια θέματα σίγουρα θα "καταλήξεις" σε κάποια συμπεράσματα έστω κι αν δεν είναι αυτές καθεαυτές οι απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/35-30-35.html

Ορίστε λοιπόν...τώρα που θα μας τα κόψουν θα δούμε πως θα πάει αυτός ο τόπος μπροστά...θα κοπούν οι "ρεμούλες" ??Δε νομίζω...έτσι θα μειωθεί το έλλειμμα??Αυτο το λινκ και τα επακόλουθα γεγονότα αφιερωμένα σε αυτούς που νομίζουν ότι έχουν ξυπνήσει και τα καταλαβαίνουν όλα ενώ στην ουσία δεν έχουν αλλάξει καν πλευρό..μην ανησυχείτε και πανικοβάλλεστε θα έρθουν και χειρότερες ημέρες...και αν κάποιοι αγαπούν πολύ την Ελλαδάρα ας μάθουν οτι χώρα δεν είναι αποκλειστικά η σημαία ούτε η ιστορία της, αλλά οι άνθρωποι η νοοτροπία τους και η ιδέες τους..και σε καμία περίπτωση αυτοί οι κουστουμάτοι χαρτογιακάδες που κάποιοι απο αυτούς που δεν έχουν αλλάξει ακόμα πλευρό έχουν επιλέξει να μας κυβερνούν..

Link to comment
Share on other sites

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/35-30-35.html

Ορίστε λοιπόν...τώρα που θα μας τα κόψουν θα δούμε πως θα πάει αυτός ο τόπος μπροστά...θα κοπούν οι "ρεμούλες" ??Δε νομίζω...έτσι θα μειωθεί το έλλειμμα??Αυτο το λινκ και τα επακόλουθα γεγονότα αφιερωμένα σε αυτούς που νομίζουν ότι έχουν ξυπνήσει και τα καταλαβαίνουν όλα ενώ στην ουσία δεν έχουν αλλάξει καν πλευρό..μην ανησυχείτε και πανικοβάλλεστε θα έρθουν και χειρότερες ημέρες...και αν κάποιοι αγαπούν πολύ την Ελλαδάρα ας μάθουν οτι χώρα δεν είναι αποκλειστικά η σημαία ούτε η ιστορία της, αλλά οι άνθρωποι η νοοτροπία τους και η ιδέες τους..και σε καμία περίπτωση αυτοί οι κουστουμάτοι χαρτογιακάδες που κάποιοι απο αυτούς που δεν έχουν αλλάξει ακόμα πλευρό έχουν επιλέξει να μας κυβερνούν..

για την κατασταση που φτασαμε εχουμε μεριδιο ευθυνης ΟΛΟΙ μας.καναμε πρωτυπα στην ζωη μας τους βολεμενους με τα ρολεξ τις τζιπαρες και τις μεζονετες και ολοι ονειρευομασταν διακοπες στην μυκονο σε χλιδατα ξενοδοχεια.αντι να εχουμε αλλυλεγγυη μεταξυ μας και να αγωνιζωμαστε για ενα καλυτερο αυριο για μας και τα παιδια μας ο καθενας κλειστηκε στο σπιτι του και κοιταγε μονο την ΠΑΡΤΗ του.εγω να περναω καλα και ο διπλανος μου ας πεθανει απο την πεινα.αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι δεν αντιδραμε σαν λαος για αυτα που μας κανουν και τα χειροτερα ειναι μπροστα μας.

Link to comment
Share on other sites

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/35-30-35.html

Ορίστε λοιπόν...τώρα που θα μας τα κόψουν θα δούμε πως θα πάει αυτός ο τόπος μπροστά...θα κοπούν οι "ρεμούλες" ??Δε νομίζω...έτσι θα μειωθεί το έλλειμμα??Αυτο το λινκ και τα επακόλουθα γεγονότα αφιερωμένα σε αυτούς που νομίζουν ότι έχουν ξυπνήσει και τα καταλαβαίνουν όλα ενώ στην ουσία δεν έχουν αλλάξει καν πλευρό..μην ανησυχείτε και πανικοβάλλεστε θα έρθουν και χειρότερες ημέρες...και αν κάποιοι αγαπούν πολύ την Ελλαδάρα ας μάθουν οτι χώρα δεν είναι αποκλειστικά η σημαία ούτε η ιστορία της, αλλά οι άνθρωποι η νοοτροπία τους και η ιδέες τους..και σε καμία περίπτωση αυτοί οι κουστουμάτοι χαρτογιακάδες που κάποιοι απο αυτούς που δεν έχουν αλλάξει ακόμα πλευρό έχουν επιλέξει να μας κυβερνούν..

Αν δεν αλλαξει ο νομος περι ευθυνης υπουργων,και να πανε μεσα ολοι εκεινοι που τοσα χρονια καταχραζονται το δημοσιο χρημα,δεν θα αλλαξει τιποτα.

Αλλα κορακας κορακου ματι δε βγαζει...........Θα το ελεγα αλλιως,αλλα....αλλος κλεβει,αλλος πληρωνει

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία επαναλαμβάνεται με μικρές παραλλαγές... Αυτή είναι μόνο η αρχή! Δυστυχώς πλέον πιθανή επανάσταση των πολιτών και οι απαγχονισμοί και τα παλουκώματα του "κεφαλαίου" στις πλατείες και τους δρόμους δεν θα δώσει τη λύση. Και λέω δυστυχώς γιατί κάποτε αυτό το "μέτρο" έκανε μία εκκαθάριση στην κοινωνία που εφαρμόστηκε. Τώρα ακόμα και αυτό δεν είναι ικανό να κάνει εκκαθάριση!

Τα χειρότερα έπονται :D

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία επαναλαμβάνεται με μικρές παραλλαγές... Αυτή είναι μόνο η αρχή! Δυστυχώς πλέον πιθανή επανάσταση των πολιτών και οι απαγχονισμοί και τα παλουκώματα του "κεφαλαίου" στις πλατείες και τους δρόμους δεν θα δώσει τη λύση. Και λέω δυστυχώς γιατί κάποτε αυτό το "μέτρο" έκανε μία εκκαθάριση στην κοινωνία που εφαρμόστηκε. Τώρα ακόμα και αυτό δεν είναι ικανό να κάνει εκκαθάριση!

Τα χειρότερα έπονται :D

Ισως ομως κι αυτο να ηταν μια ηθικη ικανοποιηση...................

Link to comment
Share on other sites

Ισως ομως κι αυτο να ηταν μια ηθικη ικανοποιηση...................

Προσωπικά θα λάβω ηθική ικανοποίηση όταν κάνω εκκαθάριση του εαυτού μου και διώξω από πάνω μου όλα όσα μου φόρτωσαν ως ανάγκες επιβίωσης. Αν καταφέρεις και πείσεις πρώτα τον εαυτό σου πως δεν Τους έχεις ανάγκη και καταφέρεις να ζήσεις στην πράξη χωρίς να Τους έχει ανάγκη, τότε θα Τους καταστρέψεις... Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση θα αντιμετωπίσουμε άλλα προβλήματα... Αν δεν έχεις ανάγκη την Coca Cola και την Nike πολύ εύκολα "κάποιοι" θα "ανακαλύψουν" πως κάπου στην Ελλάδα κρύβουμε "όπλα μαζικής καταστροφής" και θα έρθουν να σώσουν τον κόσμο από εμάς... :D

Γι'αυτό λέω... Πολύ δύσκολα τα πράγματα και δεν μπορώ να σκεφτώ πιθανή λύση! Και αν δεν μπορεί ο απλός λαός που πάσχει και δέχεται αυτά τα χτυπήματα να βρει μία ουσιαστική λύση, τότε σιγά μην την βρούνε αυτοί που ούτως ή άλλως περνάνε καλά!

Αλλά ας μη βιαζόμαστε... Είμαι σίγουρος πως πρόκειται μόνο για την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα λάβω ηθική ικανοποίηση όταν κάνω εκκαθάριση του εαυτού μου και διώξω από πάνω μου όλα όσα μου φόρτωσαν ως ανάγκες επιβίωσης. Αν καταφέρεις και πείσεις πρώτα τον εαυτό σου πως δεν Τους έχεις ανάγκη και καταφέρεις να ζήσεις στην πράξη χωρίς να Τους έχει ανάγκη, τότε θα Τους καταστρέψεις... Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση θα αντιμετωπίσουμε άλλα προβλήματα... Αν δεν έχεις ανάγκη την Coca Cola και την Nike πολύ εύκολα "κάποιοι" θα "ανακαλύψουν" πως κάπου στην Ελλάδα κρύβουμε "όπλα μαζικής καταστροφής" και θα έρθουν να σώσουν τον κόσμο από εμάς... :unsure:

Γι'αυτό λέω... Πολύ δύσκολα τα πράγματα και δεν μπορώ να σκεφτώ πιθανή λύση! Και αν δεν μπορεί ο απλός λαός που πάσχει και δέχεται αυτά τα χτυπήματα να βρει μία ουσιαστική λύση, τότε σιγά μην την βρούνε αυτοί που ούτως ή άλλως περνάνε καλά!

Αλλά ας μη βιαζόμαστε... Είμαι σίγουρος πως πρόκειται μόνο για την αρχή!

Nίκο...λύση υπάρχει αλλά ποιός έχει τα άντερα να την εφαρμόσει;;;

Μήν με ρωτήσεις ποιά είναι αυτή έγινα αρκετά καυστικός μόλις με μία πρόταση...όσοι καταλάβαν καταλάβαν όσοι με ''γνωρίζουν'' έστω και λίγο πάλι καταλάβαν. :D

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Nίκο...λύση υπάρχει αλλά ποιός έχει τα άντερα να την εφαρμόσει;;;

Μήν με ρωτήσεις ποιά είναι αυτή έγινα αρκετά καυστικός μόλις με μία πρώταση...όσοι καταλάβαν καταλάβαν όσοι με ''γνωρίζουν'' έστω και λίγο πάλι καταλάβαν. :D

Αν είναι αυτό που νομίζω τότε σε διαβεβαιώ πως δεν είναι λύση. Η Ελλάδα πολλά χρόνια τώρα είναι υπόδουλη. Όλοι ξέρουμε λίγο πολύ τα δάνεια που χρωστάει η Ελλάδα. Και όλοι, παλιότερα, πίνοντας τον καφέ μας στην παραλία λέγαμε (και γελάγαμε) πως και τα τρισέγγονά μας θα χρωστάνε της Μιχαλούς. Τώρα απλά κόβονται τα γέλια...

Και πραγματικά η όποια μορφής "επανάσταση" κι αν γίνει δεν θα διαγράψει τα χρέη μας και δεν θα πάψουμε να είμαστε υπόδουλοι "κάποιων"!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό που νομίζω τότε σε διαβεβαιώ πως δεν είναι λύση. Η Ελλάδα πολλά χρόνια τώρα είναι υπόδουλη. Όλοι ξέρουμε λίγο πολύ τα δάνεια που χρωστάει η Ελλάδα. Και όλοι, παλιότερα, πίνοντας τον καφέ μας στην παραλία λέγαμε (και γελάγαμε) πως και τα τρισέγγονά μας θα χρωστάνε της Μιχαλούς. Τώρα απλά κόβονται τα γέλια...

Και πραγματικά η όποια μορφής "επανάσταση" κι αν γίνει δεν θα διαγράψει τα χρέη μας και δεν θα πάψουμε να είμαστε υπόδουλοι "κάποιων"!

Kίόμως Νίκο κιόμως... η σύγχρονη μεταπολεμική ιστορία μας, αυτό μας έχει δείξει ότι υπάρχουν και ''καθαρές'' περίοδοι αλλά έτσι είμαστε εμείς...εχθές ο λαζόπουλος είπε κάτι που του βγάζω το καπέλο και ας μην τον γουστάρω καθόλου είπε λοιπόν ότι ''την μάνα μας εμέις την βρίζουμε όταν όμως μας την βρίσουν άλλοι γινόμαστε τούρκοι'' πολύ μεγάλη κουβέντα πολύ βαθύ νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα λάβω ηθική ικανοποίηση όταν κάνω εκκαθάριση του εαυτού μου και διώξω από πάνω μου όλα όσα μου φόρτωσαν ως ανάγκες επιβίωσης. Αν καταφέρεις και πείσεις πρώτα τον εαυτό σου πως δεν Τους έχεις ανάγκη και καταφέρεις να ζήσεις στην πράξη χωρίς να Τους έχει ανάγκη, τότε θα Τους καταστρέψεις... Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση θα αντιμετωπίσουμε άλλα προβλήματα... Αν δεν έχεις ανάγκη την Coca Cola και την Nike πολύ εύκολα "κάποιοι" θα "ανακαλύψουν" πως κάπου στην Ελλάδα κρύβουμε "όπλα μαζικής καταστροφής" και θα έρθουν να σώσουν τον κόσμο από εμάς... :blink:

Γι'αυτό λέω... Πολύ δύσκολα τα πράγματα και δεν μπορώ να σκεφτώ πιθανή λύση! Και αν δεν μπορεί ο απλός λαός που πάσχει και δέχεται αυτά τα χτυπήματα να βρει μία ουσιαστική λύση, τότε σιγά μην την βρούνε αυτοί που ούτως ή άλλως περνάνε καλά!

Αλλά ας μη βιαζόμαστε... Είμαι σίγουρος πως πρόκειται μόνο για την αρχή!

:rasp::blink::hysterical::D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει Δικαιοσύνη στην Ελλάδα το μεγαλύτερο κακό όλων.

Στην Ιταλία υπήρξε η επιχείρηση mani pulite δηλαδή καθαρά χέρια και μάζεψαν από επιχειρηματίες μέχρι και Πολιτικούς και τους κλείσαμε στην ψειρού!

Μέχρι και τον Κραξι που ήταν Πρωθυπουργός πέθανε εξόριστος στην Τυνησία!

Αλλά άνθρωποι σαν τον Φαλκονε και Μπορσελινο πλήρωσαν με το αίμα τους για να φτάσουν τα πράγματα να ξεκαθαρίσουν. Και τώρα βεβαίως για ακόμα μια φορά ο Έλληνας θα πληρώσει και όταν ξαναβγούν τα νέα μέτρα θα ξανά πληρώσει .

Που είσαι Κύριε Μπουλι να μας μιλήσεις για διαφάνεια!

Link to comment
Share on other sites

Μερικούς μήνες πριν... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22511 :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...