Jump to content

Απορια για εμφιαλωμενο νερο !!


Recommended Posts

Το πρόβλημα με το εμφιαλωμένο νερό είναι οι συνθήκες φύλαξης-μεταφοράς του. Πολλά τα "βλέπει" ο ήλιος, πολλοί έχουν χάσει ζωντανα από εμφιαλωμένο νερό μαζί κι εγώ και μετά από αυτό ούτε καν πίνω εμφιαλωμένο

Αυτο πιστευω οτι πρεπει να το διαβασουμε ολοι. Η προσωπικη μου γνωμη ειναι ΟΧΙ στο εμφυαλωμενο. Νερο ισαξιο η υποδεεστερο του δικτυου, αποθηκευμενο (δηλαδη στασιμο) σε διαφανα μπουκαλια ειναι, τιποτα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηδη εχω βαλει....ο καδος του κανει μια χαρα για βιολογικο υλικο !!

Με σκετο το σφουγγαρι απλα φιλτραρεις καποιες μεσεου μεγεθους ακαθαρσιες και σκονη !!

Αυτα τα 3 εχω μεσα τωρα και ειναι μια χαρα !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηδη εχω βαλει....ο καδος του κανει μια χαρα για βιολογικο υλικο !!

Με σκετο το σφουγγαρι απλα φιλτραρεις καποιες μεσεου μεγεθους ακαθαρσιες και σκονη !!

Αυτα τα 3 εχω μεσα τωρα και ειναι μια χαρα !!

Κανεις λαθος για το σφουγγαρι. Με σκετο σφουγγαρι φιλτραρεις μηχανικα οπως λες αλλα ειναι και για βιολογικη φιλτρανση, καθως στους πορους του φωλιαζουν αποικιες βακτηριων που μεταβολιζουν τις ακαθαρσιες, δηλαδη κανουν βιολογικο καθαρισμο.

Παλια που δεν υπηρχα τα εξελιγμενα υλικα πως κραταγαν ψαρια στα ενυδρεια με σφουγγαρια;

Η διαφορα ειναι οτι το σφουγγαρι εχει χωρο για ενα αριθμο αποικιων βακτηριων ενω τα εξελιγμενα υλικα (πχ siporax, substrat, matrix) εχουν πολλαπλασιο χωρο για αποικιες βακτηριων, αρα καλυτερη βιολογικη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...