Jump to content

κατασκευη ενυδρειου αποριες


Recommended Posts

καλησπερα σας...

εχοντας ριξει πολυ πολυ διαβασμα απο την πρωτη φορα που σας συστηθηκα, ηρθε η ωρα για την κατασκευη του ενυδρειου μου (αποφασισα να μην το παρω ετοιμο λογω του οτι δεν βρισκω της διαστασεις που θελω) αλλα οπως ειναι γνωστο σε ολους καθε αρχη και δυσκολη ετσι εχουν δημιουργηθει αρκετες αποριες οπως: 1) το ενυδρειο μου το φανταζομαι με διαστασεις 160 υψος,45 πλατος και 70 υψος οποτε το πρωτο που σκεφτομαι ειναι ποσο παχος πρεπει να εχουν τα τζαμια....

2)λεω να κανω sump πιστευω πως ειναι καλη ιδεα αν ναι μηπως ξερετε ποσα λιτρα πρεπει να ειναι?

3)επειδη δεν εχω ιδεα απο σχεδια-κοΑντρες-τρυπες κλπ μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος που εχει κανει ιδιοκατασκευη ή απλα να γνωριζει?

4)μηπως ξερετε κανεναν καλο κατασκευαστη να ερθει σπιτι να κολλησει τα τζαμια(λεω μονο να τα κολλησει γιατι εχω δικο μου τζαμα)γιατι δεν θελω να κανω καμια πατατα και κανω πισινα το σαλονι(οχι τιποτα αλλο ποιος ακουει την μανα μου)

5)απλα ευχαριστω που βγαλατε τοση ωρα τα ματια σας με ενα τοσο μεγαλο post με τοσες αποριες......επισης σας ευχαριστω προκαταβολικα :D

ΥΓ:ελπιζω να μην τοποθετησα το μηνυμα σε λαθος κατηγορια :unsure:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

εχοντας ριξει πολυ πολυ διαβασμα απο την πρωτη φορα που σας συστηθηκα, ηρθε η ωρα για την κατασκευη του ενυδρειου μου (αποφασισα να μην το παρω ετοιμο λογω του οτι δεν βρισκω της διαστασεις που θελω) αλλα οπως ειναι γνωστο σε ολους καθε αρχη και δυσκολη ετσι εχουν δημιουργηθει αρκετες αποριες οπως: 1) το ενυδρειο μου το φανταζομαι με διαστασεις 160 μήκος θέλεις να πεις45 πλατος και 70 υψος οποτε το πρωτο που σκεφτομαι ειναι ποσο παχος πρεπει να εχουν τα τζαμια.... με 15 χιλιοστά είσαι οκ

2)λεω να κανω sump πιστευω πως ειναι καλη ιδεα αν ναι μηπως ξερετε ποσα λιτρα πρεπει να ειναι?δες εδώ

3)επειδη δεν εχω ιδεα απο σχεδια-κοΑντρες-τρυπες κλπ μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος που εχει κανει ιδιοκατασκευη ή απλα να γνωριζει?

4)μηπως ξερετε κανεναν καλο κατασκευαστη να ερθει σπιτι να κολλησει τα τζαμια(λεω μονο να τα κολλησει γιατι εχω δικο μου τζαμα)γιατι δεν θελω να κανω καμια πατατα και κανω πισινα το σαλονι(οχι τιποτα αλλο ποιος ακουει την μανα μου)

5)απλα ευχαριστω που βγαλατε τοση ωρα τα ματια σας με ενα τοσο μεγαλο post με τοσες αποριες......επισης σας ευχαριστω προκαταβολικα :D

ΥΓ:ελπιζω να μην τοποθετησα το μηνυμα σε λαθος κατηγορια :unsure:

και εδώ θα διαβάσεις πολλά αλλά και θα καταλάβεις πολλά

και σιγά σιγά μαζί με τον τζαμά σου στο τζαμάδικο θα κάνεις

δουλειά

απλά θέλει υπομονή και διάβασμα και προπάντων να μην βιάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

επίσης η διαστάσεις που έχεις δώσει είναι 504 λίτρα

αυτό είναι το πρώτο σου ενυδρείο?

έχεις σιγουρέψει που θα το βάλεις στο δωμάτιο σου?μιλάμε για αν αντέχει η πλάκα σου

έχεις σωστό έπιπλο η βάση που θα καθίσει επάνω? μιλάμε για σιδηροκατασκευή

και επίσης μιλάμε για πολλά κιλά σύνολο κρύσταλλα άμμο και νερό μαζί οπότε θέλει

καλή μελέτη και σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ divemaster......ναι ειναι το πρωτο μου μεγαλο ενυδρειο μετα απο μια μονομαχιερα......

το ενυδρειο θα μπει στο σαλονι και θα παταει σε μια κατασκευη απο κιλοδοκο..εξωτερικα(επιλο παντα)θα προσπαθησουμε και για μια ξυλινι επενδυση.... :D ωστε να μην φενετε το sump..(φιλοδοξω το ενυδρειο μια μερα να φιλοξενησει δισκους) :unsure:

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

..(φιλοδοξω το ενυδρειο μια μερα να φιλοξενησει δισκους) :D

Αν μπορεις δωσε και παραπανω βαθος απο 45 εκ που λες

Link to comment
Share on other sites

Πάχος τζαμιού 12 χιλιοστά λόγω μεγάλου ύψους και μήκους, κόντρες κάτω περιφεριακές, 2πλές πάνω περιφεριακές + μια πάνω πλατιά να ενώνει φάτσα με φάτσα.

Ένα DIY που έχω με απλό τζάμι (όχι ενισχυμένο) με διαστάσεις 150χ55χ65(ύψος) είναι 12άρι με κάτω περιφεριακές κόντρες και πάνω περιφεριακές κόντρες 3πλές! το νιώθω κάλά όταν το χτυπάω ελαφρά στο κέντρο από άποψη κραδασμών, επίσης δεν κουρμπάρουν καθόλου οι φάτσες του.

Εσύ αφού θα βάλεις φάτσα με φάτσα δεν είναι απαραίτητο να βάλεις 3πλές, 2πλές όμως καλό θα ήταν, βέβαια αν πάς σε 15άρι θα γλυτώσεις πολλές κόντρες αλλά εξαρτάται από εσένα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πάχος τζαμιού 12 χιλιοστά λόγω μεγάλου ύψους και μήκους, κόντρες κάτω περιφεριακές, 2πλές πάνω περιφεριακές + μια πάνω πλατιά να ενώνει φάτσα με φάτσα.

Ένα DIY που έχω με απλό τζάμι (όχι ενισχυμένο) με διαστάσεις 150χ55χ65(ύψος) είναι 12άρι με κάτω περιφεριακές κόντρες και πάνω περιφεριακές κόντρες 3πλές! το νιώθω κάλά όταν το χτυπάω ελαφρά στο κέντρο από άποψη κραδασμών, επίσης δεν κουρμπάρουν καθόλου οι φάτσες του.

Εσύ αφού θα βάλεις φάτσα με φάτσα δεν είναι απαραίτητο να βάλεις 3πλές, 2πλές όμως καλό θα ήταν, βέβαια αν πάς σε 15άρι θα γλυτώσεις πολλές κόντρες αλλά εξαρτάται από εσένα.

:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα το ηθελα αλλα λογω ελλειψης χωρου ....... καταλαβενετε

OK. :D

Απλα οι αφριικανες εκμεταλλεύονται το βαθος παρα το υψος του ενυδρειου γι'αυτο το προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

OK. :hysterical:

Απλα οι αφριικανες εκμεταλλεύονται το βαθος παρα το υψος του ενυδρειου γι'αυτο το προτεινα.

Αγαπητέ Σπύρο σίγουρα το βάθος έχει τη σημασία του ,βοηθά για ακόμα πιο άνετο aquascape και όχι μόνο αλλά αφού δεν έχει χώρο ο φίλος δεν πειράζει.Αυτό που θα προβλημάτιζε πάρα πολύ θα ήταν αν το ενυδρείο δεν είχε μήκος ,και ευτυχώς εδώ έχει ,

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835 και βέβαια αυτό δεν ισχύει μόνο για mbuna αλλά και για άλλες ομάδες ψαριών π.χ. Haps.

Οσόν αφορα το ύψος και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν ψαράκια " ανοικτού " νερού που θα προτιμούσαν να έχει κάποιο λογικό ύψος το ενυδρείο που τα φιλοξενεί.

Συμπερασματικά εμένα δε θα με ενοχλούσε ενα σχετικά στενά ενυδρείο αλλά θα με προβλημάτιζε αρκετά ενα μικρό σε μήκος γιατί θα με περιόριζε στις επιλογές μου ,ειδικά όταν μιλάμε για Αφρική.

Καλημέρα :D

Link to comment
Share on other sites

OK. :D

Απλα οι αφριικανες εκμεταλλεύονται το βαθος παρα το υψος του ενυδρειου γι'αυτο το προτεινα.

Αυτο Σπυρο δεν ειναι απολυτο.Αν ειναι mbuna σιγουρα δεν τα νοιαζει το υψος.

Βαλε ομως haps που θελουν ανοιχτο χωρο για κολυμπι,να δεις οτι δεν ισχυει το ιδιο.Αρα και υψος θελουμε και μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...