Jump to content

ΣΟΣ!ICT H ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΝΕΟΣ!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

παρακαλω για την βοηθεια σας .

ελειψα για 7 μερες εκτος κ στον γυρισμο βρικα το παπαγαλακι μου ετσι!!!!

πριν φυγω λογω ζεστης κ υψηλης θερμοκρασιασ εβγαλα τον θερμοστατη , κ η θερμοκρασια ηταν περιπου στουσ 28 με 29 σταθερα χωρις τον θερμοστατη.

οταν γυρισα η θερμοκρασια λογω κρυου ειχε πεσει στουσ 24 βαθμουσ! δυστηχως αυτα βρεθηκαν μερα σαββατο απογευμα που ηταν ολα κλειστα! κ εγω δεν ειχα προμηθειεσ για τετοιες καταστασεις.

μεσα σε ολα αυτα σημερα κυριακη μου πεθανε ο πλακοστομος που εχω και μια κιτρινη αφρικανα (με μαυρο πτεριγιο) χωρισ ομωσ να εχουν σημαδια σαν αυτο του παπαγαλου????? μπορει ηασθενεια που εχει το παπαγαλακι να ευθυνετε για τους 2 σημερινουνουσ θανατους??? η ειναι κ κατι αλλο??

οι κινησεις που εκανα εως τωρα κ χωρις εμπειρια κ βαση καπιων πραγματων που διαβασα στο forum ηταν να κανω μια πολυ μικρη αλλαγη νερου 10% 15% και να βαλω τον θερμοστατη ξανα . τι κανω απο εδω κ περα ?

με βαση αυτα που εψαξα στο forum εδω μαλλον ειναι ict einai?

ευχαριστω εκ των προτερων

γιαννης

post-627-1150036228_thumb.jpg

post-627-1150036358_thumb.jpg

post-627-1150036432_thumb.jpg

post-627-1150036515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις τι τιμές αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών έχεις στο ενυδρείο σου? Από τις φωτοογραφίες μάλλον πρόκειται για ick. Κακώς που έβγαλες το θερμοστάτη. Ειδικά αφού θα έλειπες έπρεπε να τον αφήσεις στην πρίζα (εφόσον εννοείται τον είχες ρυθμίσει και τσεκάρει ότι δούλευε σωστά). Αν εσύ γύρισες και το βρήκες στους 20 βαθμούς, τα βράδυα που έλειπες δεν ξέρεις πόσο χαμηλά έπεφτε η θερμοκρασία. Δυστυχώς λοιπόν αν κάποιο από αυτά τα ψάρια στρεσαρίστηκε και έβγαλε ick, το πιο πιθανό είναι ότι θα κολλήσουν κι άλλα. Το ick όπως φαίνεται δεν είναι σε αρχικό στάδιο αλλά έχει προχωρήσει. Γι' αυτό και το παπαγαλόψαρο είναι γεμάτο. Βάλε το θερμοστάτη να δουλεύει πάλι στους 28 βαθμούς, και αγόρασε κάποιο φάρμακο για ick και ξεκίνησε θεραπεία. Τα άλλα 2 ψάρια που σου ψώφησαν είχαν κι αυτά άσπρες κηλίδες (έστω και λίγες)?

Πάντως πιστεύω ότι το πρόβλημα του ότι ψώφησαν τα ψάρια δεν είναι μόνο το ick. Αν μπορέσεις πες μας περισσότερα από μετρήσεις για το νερό σου. Καλό πάντως θα ήταν τα ψάρια που έχεις να τα αραιώσεις σύντομα...

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις τι τιμές αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών έχεις στο ενυδρείο σου? Από τις φωτοογραφίες μάλλον πρόκειται για ick. Κακώς που έβγαλες το θερμοστάτη. Ειδικά αφού θα έλειπες έπρεπε να τον αφήσεις στην πρίζα (εφόσον εννοείται τον είχες ρυθμίσει και τσεκάρει ότι δούλευε σωστά). Αν εσύ γύρισες και το βρήκες στους 20 βαθμούς, τα βράδυα που έλειπες δεν ξέρεις πόσο χαμηλά έπεφτε η θερμοκρασία. Δυστυχώς λοιπόν αν κάποιο από αυτά τα ψάρια στρεσαρίστηκε και έβγαλε ick, το πιο πιθανό είναι ότι θα κολλήσουν κι άλλα. Το ick όπως φαίνεται δεν είναι σε αρχικό στάδιο αλλά έχει προχωρήσει. Γι' αυτό και το παπαγαλόψαρο είναι γεμάτο. Βάλε το θερμοστάτη να δουλεύει πάλι στους 28 βαθμούς, και αγόρασε κάποιο φάρμακο για ick και ξεκίνησε θεραπεία. Τα άλλα 2 ψάρια που σου ψώφησαν είχαν κι αυτά άσπρες κηλίδες (έστω και λίγες)?

Πάντως πιστεύω ότι το πρόβλημα του ότι ψώφησαν τα ψάρια δεν είναι μόνο το ick. Αν μπορέσεις πες μας περισσότερα από μετρήσεις για το νερό σου. Καλό πάντως θα ήταν τα ψάρια που έχεις να τα αραιώσεις σύντομα...

Φιλικά

25475[/snapback]

EYXARISTO,

δυστηχως δεν γνωριζω νουμερα ,βαση των χρωματων απο τα τεστ βλεπω τι γινετε. μου τα μετρανε στο πετ σοπ που ψωνιζω. προσφατη μετρηση πριν 4 μερες ειναι οτι το νερο ειναι καλο. αυριο θα ξαναμετρισω . τα αλλα ψαρια δεν ειχαν καθολου κοιλιδεσ ασπρες!!! τι γινετε τι κανω?

αυτο που μου λες να βγαλω ψαρια??????

βασικα ψωνιζω κ περω συμβουλες απο αμπειρω μαγαζι στην ερυθραια(νεο συνεργαζομενο με aquazone!!)

giannhs

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Καλησπέρα φίλε γιαννη.τα ψαράκια που έχεις μέσα είναι πολύ σκληρά και αντοχης.απο το κρύο δεν πιστεύω ότι τα χάνεις .πόσα έχεις μέσα? Με τι φίλτρο και τι υλικά έχεις για φιλτραρισμα?τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο σου?στις αλλαγές τι ρίχνεις μέσα? :o
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που έχεις είναι πάρα πολλά για τα λίτρα σου... Απλά αυτό που λέω είναι ότι με την πρώτη ευκαιρία θα πρέπει να αραιώνεις τα ψάρια σου. Δηλ. τώρα που σου ψώφησαν μην πας και τα ξαναπάρεις. Καλό θα ήταν να αγοράσεις τα δικά σου τεστ και να μετράς το νερό μόνος σου. Έτσι θα μπορείς ανά πάσα στιγμή να ξέρεις τις τιμές του νερού του ενυδρείου σου και να ξέρεις τι γίνεται. Το να μου πει κάποιο μαγαζί ότι το νερό μου είναι καλό χωρίς νούμερα ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! Επίσης, πότε μέτρησες τελευταία φορά το νερό σου? Πριν φύγεις? Κι αν ναι, πως ξέρεις ότι τώρα το νερό σου είναι καλό? Πρέπει να κάνεις μετρήσεις (με νούμερα) και να ξεκινήσεις θεραπεία. Όλα αυτά βέβαια από αύριο... Μέχρι τότε το θερμοστάτη στους 28 και περίμενε.

Εγώ δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι στρωμένο το ενυδρείο σου? Με ποιον τρόπο το έστρωσες? Πόσον καιρό έχεις τα ψάρια μέσα?

Αν μπορείς πες μας επιγραμματικά τι ψάρια έχεις μέσα και πόσα είναι.

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Για φίλτρανση τι έχεις? Τι φίλτρο, με τι υλικά? Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? 180 ή 21?

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ευχαριστω για τις απαντησεις .

λογω οτι δεν ξερω πως λεγετε το καθενα σασ επισυναπτω φωτογραφιες.

ξερω οτι οι περισσοτεροι θα μου πειτε οτι μεταξι τους δεν ταιριαζουν.

ακομα να αναφερω οτι στο συνολο τους τωρα μετα απο τους 2 σημερινους θανατους ειναι 10 και ναι δεν εχω σκοπο να βαλω νεα ...

στις φωτο βλεπετε 4 ψαρια

2 παπαγαλακια ενα λεπουρινο + ενα τιγρε που μαλλον ειναι φροντοζα, το ασπρο που εβαλα το επεστρεψα καθως εγκληματιστηκε παρα πολυ γρηγορα κ ενοχλουσε τα αλλα ψαρια.!!!!! τα υπολοιπα 6 δεν τα εχω σε φωτο κ δεν ειμαι σιγουρος για ονομασιες . μαλλον 1 γεοφαγος 2 αφρικανες σχετικα ηρεμες.. + 3 αμερικανες που ονοματα παλι δεν ξερω αλλα αυριο θα σας τις στειλω με φωτο!

1)το ενυδρειο πουεχω ειναι 180 λιτρα juwel.

2)το εχω περιπου 2 μηνες .

3)απο φιλτρα εχω το εσωτερικο του ενυδρειου που μεσα εχω μπλε σφουγγαρια + κατι κεραμικα μακαρονια της sera (20 eyro) για βακτηριδια

εππισης εχω βαλει κ ενα ειχεμ εξωτερικο δεν ξερω τυπο ειναι ομως για 250+ λιτρα που εχω μεσα λευκο υαλοβαμβακα μπλε σφουγγαρια + αλλο ενα σακουλακι κεραμικα μακαρονια της sera (20 eyro) για βακτηριδια.

4)το στρωσιμο του ενυδρειου εχει γινει ομαλα πιστευω , μπλε sera στην αρχη, μετα για 10 μερες jbl biotrek bakthridia.

5)στο διαστημα των 2 μηνων κ παντα μετα απο μετρηση αυτων των δεικτων απο το μαγαζι 2,5 αλλαγες νερου στο 30% του νερου ,μετα τις

αλλαγες παντα αντιχλωριο κ βακτηρια

6) τα πρωτα ψαρια μπηκαν μετα τις 10 μερες ,

μετα απο κανα 15 μερες κ μετα παλι απο μετρησεις μπηκαν κ τα νεα.

7)να αναφερω οτι αυριο μαζι με τα αντιβιοτικα θα αγορασω κ ενα ακομη θερμοστατη jager 300w καθως ο θερμοστατης του ενυδρειου δεν εχει νουμερα και κραταει την θερμοκρασια στους 26 με 27 βαθμους?

να αναφερω οτι 3 απο τα ψαρια διχνουν ανορεκτα ακουνιτα σαν να σκαβαν ολη νυχτα....

ειμαι ανοικτος σε γνωμες κ ιδεες καθως το αντικειμενο αυτο μου αρεσει πολυ κ ειμαι διατεθιμενος κ να ακουσω αλλα κ να πληρωσω.

οσο για την μιξη αμερικανες κ αφρικανες μου την προτειναν απο το μαγαζη ανθρωπος ο οποιος το εχει δοκιμασει κ οπως ειπε δεν ειχε κανενα προβλημα

ευχαριστω πολυ

γιαννης

post-627-1150053527_thumb.jpg

post-627-1150053580_thumb.jpg

post-627-1150053614_thumb.jpg

post-627-1150053666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες τελικά Γιάννη?

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες τελικά Γιάννη?

25644[/snapback]

καλησπερα,

τελικα αγορασα εναν καλυτερο θερμοστατη κ εφτασα στους 30,5 σε 45 λεπτα , και πηρα φαρμακα exit και crystal αν εξαιρεσω οτι το παπαγαλακι δεν το προλαβα τα υπολοιπα πανε καλυτερα , ζωντανεψανε ολα βγηκαν απο τις σπειλιες κ τα λαγουμια τους τα ψαρια.... αγωγη σημερα 2η μερα και θα την κρατησω εως τις 5 μερες .

τωρα που το σκεφτομαι ομως δεν σας ανεφερα κ τα υπολοιπα θυματα

(1 γεοφαγος,1 αφρικανα, 1 αμερικανα, καθως κ το γνωστο κοκκινο παπαγαλακι!εως χτες πριν την αγωγη)

πανουκλα επεσε εκει μεσα , αλλαζω στρατηγικη κ θα τα κανω ολα πιο οργανωμενα απο εδω κ εμπρος.

ευχαριστω για το ενδιαφερον ολους

γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...