Jump to content

ανοιγμα θεματος χετικο με δημιουργια λιμνης...


Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα και γενικα να απαντηθουν πολλα ερωτηματα ολων μας και να μαθουμε νεα πραγματα...

Αρχιζω εγω με μερικες βασικες μου ...Οριστε η πρωτη ...Κατα ποσο μπορουν να ζησουν χρυσοψαρα σε λιμνη μαζι με χελωνες γλυκου νερου??

αυτο το ρωταω γιατι το εχω δει αλλα οντως μπορει να γινει κατι τετοιο??η θα πλακωνονται??

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πλακώνονται! Απλά αν οι χελώνες στριμώξουν τα χρυσόψαρα θα γίνουν τροφή. Επίσης να αναφέρω πως ΟΛΕΣ οι χελώνες είναι φορείς σαλμονέλας. Όχι και ότι καλύτερο για τα χρυσόψαρα. Να πω και για την αμμωνία... Η φίλτρανση πρέπει να είναι ΤΡΕΛΗ για να μην έχουν πρόβλημα τα ψάρια, καθότι οι χελώνες είναι τρομακτικά "βρωμιάρες".

Με άλλα λόγια... ΟΧΙ :D

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση κατα ποσο θα μπορουσαν να ζησουν μερικες χελονιτσες γλουκου νερου μικρες σε μια γλαστρολιμνη 140 λιτρα??διακοσμημενη αναλογως φυτα κ.ο.κ

εδω τις βαζουν σε 6 l αλλα τελος παντων τι λετε ??

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα ειναι ενα τροπικο ερπετο.

Αν μπορεις να συνδιασεις τα παρακατω το επιχειρεις:

Θερμοκρασια πανω απο 25-νυχτα,πανω απο 30-μερα

Λαμπα υπεριωδους ακτινοβολιας

Ξηρα γιατι εχει την αναγκη να βγαινει και απο το νερο ωστε να στεγνωνει εντελως.

Εννοειτε χωρις ψαρια..

Προχωρα............ :D

Link to comment
Share on other sites

Η χελωνα ειναι ενα τροπικο ερπετο.

Αν μπορεις να συνδιασεις τα παρακατω το επιχειρεις:

Θερμοκρασια πανω απο 25-νυχτα,πανω απο 30-μερα θα παιξω με καλο θερμοστατη

Λαμπα υπεριωδους ακτινοβολιας θα το εχω στον ηλιο

Ξηρα γιατι εχει την αναγκη να βγαινει και απο το νερο ωστε να στεγνωνει εντελως.θα κανω πατεντα

Εννοειτε χωρις ψαρια..εννοειται

Προχωρα............ :D

θα ξεκινησω με 2 χελωνιτσες

ερωτηση ξερετε πουθενα καμια πηγη που να τις εχει σε καλη τιμη γιατι εδω στον πειραια τις εχει 12 την μια....ειναι καπως τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Μερικες χελωνες οταν λες τι εννοεις; στα λιτρα που αναφερεις 2-3 το πολυ με προοπτικη με μεγαλυτερου γιστι αυτες γινονται πολυ μεγαλες. Επισης να ξες οτι ζουν και εικοσι χρονια, οποτε να΄σαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

οκ 2 -3 μια χαρα πιστευω να ζησουν οσο πιο καλα γινεται στην αιχμαλωσια ...ετσι καιαλλιως εχω δει να τις βαζουν και σε 6 l εκει δλαδη τι να πεις...

τελικα ξερετε πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

οκ 2 -3 μια χαρα πιστευω να ζησουν οσο πιο καλα γινεται στην αιχμαλωσια ...ετσι καιαλλιως εχω δει να τις βαζουν και σε 6 l εκει δλαδη τι να πεις...

τελικα ξερετε πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...